Z. M. heeft op het daartoe door hem gedaan verzoek aan den heer baron mr. A. J. L. Stratenns eervol ontslag verleend als minister van bui- tenl. zaken ad interimonder dankzegging voor de in die betrekking be wezen dienstenen benoemd tot minister van buitenl. zaken den heer jhr. mr. P. van der Maesen de Sombreff, lid van gedep. staten van Limburg. Bij kon. besluit van 7 dezer, is aan jhr. mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nycvelt, laatst minister van buitenl. zaken, onder intrekking van het pensioen van 511hem verleend bij kon. besluit van 21 April 1858, een pensioen toegelegd ten laste van 's rijks schatkist ad ƒ1169. Aan den heer mr. M. P. H. Strens, afgetreden minister voor de zaken der r. k. eeredienst, is een pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van ƒ2032 'sjaars. Z. M. heeft aan den luit. kolonel der artillerie van het leger in Ned. Indie A. Netscher, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleendmet toekenning van pensioen. Aan de gepensionneerde officieren van gezondheid 2dc kl. J. A. Loomeyer en 11. Schouten is de titulaire rang van officier van gezondheid lstekl. verleend. De soiree, die gisteren avond bij den baron van Brienen van de Groote Lindt heeft plaats gehadwas zeer luisterrijk. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van HH. MM. den koning en de koningin, HH. KK. HH. den prins van Oranje, prins en prinses Hendrik en prinses Anna van Saxen Weimar. Onder de vele genoodigden bevonden zich de leden van het corps diplomatique. De nieuw benoemde minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. P. van der Maesen de Sombreff, heeft heden zijne function aan het departement aanvaard. Onder de door de commissie van de tweede kamer der staten-generaal lot het houden van eene enquête, betrekkelijk de aangelegenheden van 'slands marine, opgeroepen deskundigen (die op het einde van deze en in het be gin van de volgende maand zullen worden gehoord) behooren verschillende vlag-officierenscheepsbouwmeesters, enz. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BKLtiIG. BRUSSEL, 12 Maart. Te Antwerpen is Maandag avond in den schouwburg der Varie'tés weder eene bijeenkomst gehouden om te spreken over de versterkingswer- ken van Antwerpen. Er waren ongeveer 10,000 personen bijeenen deze menigte gedroeg zich zeer woelig en onstuimig. Bij herhaling werd weder de kreet gehoord: Weg met Chazal.' Toen de vergadering afgeloopen was begaf men zich naar de woningen der Anlwerpsche afgevaardigden bij de kamer, waar men gesis en gefluit deed hooren. Den volgenden dag zijn de ingezetenen bij proclamatie van den burgemeester uitgenoodigd zich van de- monstratiëc op de straat te onthouden. Te Mechelen zijn bij de begrafenis van eenen protestantschen officier der burgerwacht ergerlijke ongeregeldheden voorgevallen. De daarbij tegen woordige officieren moesten al hunne krachten inspannen om den dienst- doenden predikant voor grove beleedigingen te beschermen. Uit de menigte ging de kreet op: »men moest ook hem er maar in stoppen." Door den minister van justitie is, naar aanleiding eener interpellatie van den heer llymans in de kamer van afgevaardigden, last gegeven tot een onderzoek naar de houding der policie in deze zaak. ENGBLAND. LONDEN, 11 Maart. Zondag nacht is in Rotherhithe een zware brand uitgebarsten in de stoomzagerij der lib. Burt en Comp.waarbij behalve vele gebouwen en gedeelten van aangrenzende percelen ook 5000 spoorwegbalken zijn vernield. De schade is nog niet te berekenen. Eergisteren heeft op de kust een zware storm gewoed. Eene visschers- boot van Plymouth is bij die gelegenheid verongelukt; de bemanning, uit 8 personen bestaande, is omgekomen. De berigten uit de fabriek-districten vermelden weinig verandering in den handel gedurende de jongst verloopen weekevenwel bestond op de voornaamste markten eenige meerdere vraag naar verschillende voorjaars artikelen; de omzet was intusschen niet belangrijk en de prijzen bleven nagenoeg onveranderd. De George Marshall is op de reis van Londen naar Sidney vergaan. De bemanning en de passagiers zijn geredmaar eene lading van ongeveer 100,000 waarde is waarschijnlijk verloren. Berigten uit Californie melden dat aldaar zware overstroomingen heb ben plaats gehad. De sneeuw was dezen winter in de bergstreken tot eene ontzettende hoogte in digte lagen opgehoopt; en onder den invloed van een aanhoudenden regen, vergezeld van sterken wind, spoediger dan gewoonlijk aan het smelten geraakt, terwijl de landstreken nu niet alleen door de af- vloeijende walerstroomenmaar te gelijkertijd ook door aanhoudende zware stormen te lijden hadden. Door dit een en ander waren groote verwoestin gen aangerigt en niet slechts een aantal goudgraverijenmaar vooral zeer veel bebouwbare akkers en vruchtbare tuinen zoo goed als vernield. EHAAKKIJH. PARIJS, 11 Maart. Men verzekert dat er spoedig eene verandering in het ministerie te verwachten is. Graaf de Persigny en graaf Walewski zouden hun ontslag aanbieden. De keizer moet zeer ontevreden zijn over den loop der beraadslagingen in het wetgevend ligchaam. De taal der oppositie, van weinig invloed in de kamer, moet daar buiten een groolen indruk maken. Van gevangennemingen verneemt men niets meer; de politic is echter i waakzamer dan ooit. l)e zaak van den heer Grappogevangen genomen ten gevolge der laatste manifestaliën in hel quartier Latin is verwezen naar de correctionele reglbank, wegens het deel nemen aan geheime ge nootschappen. Prins Napoleon is, als voorzitter van de Fransche commissie voor de tentoonstellingnaar Londen vertrokken. Er zullen hier twee nieuwe synagogen worden gebouwd. De kosten zijn geraamd op 3 milloen fr. De stad Parijs geeft de noodige gronden ten geschenke, tot eene waarde van 1,500,000 fr. In de laatste bijeenkomst van den Israëlitischen kerkeraad is ingeschreven voor eene som van 500,000 fr.waarvan 200,000 fr. door het huis Rothschild en 45,000 fr. door het huis Kann. Berigten uit Mexico van 8 Febr. melden dat de opperbevelhebber onzer troepen voornemens was om op 22 Febr. van Vera-Cruz naar het binnen land op te rukken. Bij de krijgsmagt der verbonden mogendheden waren vele ziekenruim 1000 zieke militairen bevonden zich in de hospitalen te Vera-Cruz. Van de zijde der Mexicanen waren verscheiden compagniën vrijwilligers, meerendeels uil jongelieden van goeden huize bestaande, te velde getrokken om de buitenlanders af te weren, en in Guadalaxara had den zelfs 500 vrouwen zich tot dat doel gewapend. De Pays meldt dat de krijgsmagt der verbonden mogendheden reeds tot de stad Mexico is genaderdzonder hinderpalen te ontmoeten. Uit Athene wordt gemeld dat de keizer bij eene proclamatie het land bedankt had wegens den afkeer omtrent den militairen opstand aan den dag gelegd. De hoofden der gewestelijke besturen zijn uitgenoodigd de bevol king gerust te stellen, daar het kwaad weldra met den wortel uitgeroeid zal zijn. Een zeker aantal officieren van het leger zijn naar de eilanden gebannen. De gevangengenomen personen van burgerlijken stand zijn naar het eiland Cythnos overgebragt. P KUISSEN. BERLIJN, 11 Maart. Over het algemeen is men van gevoelen dat door de nieuwe verkiezingen de vrijzinnige partij in de kamer van afgevaardigden versterkt zal worden, en dat de regering in eene nog moeijelijker stelling zal geraken. De reac- tionnaire dagbladen zelfs ontveinzen dit niet. De IV. Pr. Z. zegt: »Wat wij van eene ontbinding der vertegenwoordiging zonder wijziging van het ministerie denken, hebben wij reeds vroeger gezegd. Deze maatregel zal aan de democratie een nog grooter overwigt in het huis verschaffen, en de behoudende partij mogt het dan misschien wel als geheel onnuttig beschou wen, zich met zulk vruchteloos kiezerswerk bezig te houden, of dit slechts met tegenzin doen." Dezer dagen heeft de koning der Belgen, vertegenwoordigd door een opzettelijk daartoe gevolmagtigdevoor de reglbank te Koburg den eed af gelegd als voogd over de minderjarige Engelsche prinsen en prinsessendie, door wijlen hunnen vader prins Albert, tot het hertogelijk huis van Saksen- Koburg-Gotha behooren. Dezer dagen had het bestuur der Duitsche nationale vereeniging een bankier, te dezer stede gevestigd, belast 30000 thai, in de schatkist te storten, als bijdrage tot bevordering van den aanbouw der vloot; gisteren heeft het bedoelde bestuur tegenbevel gezonden en verlangd, dat van wege de regering de vereischte verzekering zal gegeven wordendat deze gelden uitsluitend zullen worden aangewend tot het beoogde doel. Alleen in dat geval mogen die gelden worden uitbetaald. Uit de omstreken van Ticgenhoff zullen een 20-lal huisgezinnen Men nonieten naar Rusland vertrekkenuithoofde zij hier te lande geene vrij stelling van de militaire dienst kunnen verkrijgen. Zij beschikken te zamen over een kapitaal van ruim 250,000 th. OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Maart. Naar men verneemt heeft graaf Apponyi, den keizer eene memorie betreffende den toestand van Hongarije ter hand gesteld, waarin vele wijzi gingen in het thans gevolgde stelsel worden voorgedragen, en heeft de keizer het uitzigt geopend op de vervulling zijner wenschen. Over den in Venetië heerschenden geest kan men oordeelen uit de volgende proclamatie, door het nationale comité aldaar lot de bevolking gerigl: VenelianenHet gerucht heeft zich verspreid dat de regering de maskerades zal toelaten, om den laalsten dag van het carnaval meer luister bij te zetten. Wij herinneren u aan onze vorige proclamatie; geeft een bewijs dat gij die begrepen hebt, en u, zoo als tot dusverre, aan alle ver makelijkheden onttrekt. Denkt dat het onderdrukte vaderland verantwoor ding zal vragen van hemdie met de smart van het vaderland den spot drjjft." Per Telegraaf. TURYN, 12 Maart. In eene zamenkomst van de afgevaardigden van alle partijen is met 92 tegen 4 stemmen besloten het nieuwe ministerie te ondersteunen. De afgevaardigde Gallenga heeft aan de vergadering verlof gevraagd om nogmaals het ministerie te interpelleren over de zamenstelling van het kabinet. De heer Ratazzi heeft verklaard dat hij ten allen tijde gereed is op die interpellatie te antwoorden. De kamer heeft die interpellatie op Woensdag bepaald. In deze zitting is ook de postwet aangenomen. Daaronder zijn begrepen de postverdragen met de kusten der Middellandschc en Adriatische zeeën en Zwitserland. MARSEILLE, 12 Maart. De hertog van Brabant verliet heden deze stad, om zich naar Valencia te begeven. Alhier zijn aangekomen drie afgevaar digden der Circassische bevolking, die in last hebben naar Londen te gaan, om voor Circassië de bescherming van Engeland tegen Rusland in te roepen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2