ËNGËLAK O. LONDEN9 Maart. Omtrent de verschillende gedenkteekenendie voor wijlen prins Albert zullen worden opgerigt, verneemt men dat Dublin een afzonderlijk monu ment zal oprigten. In Suffolk is men voornemens te zijner nagedachtenis eene soort van polytechnisch instituut op te rigten, waar zonen van land bouwers, kleinhandelaars enz. hunne opvoeding zullen kunnen voltooijen. Ook te Plymouth wil men de nagedachtenis van den overledene liever aan eene publieke instelling dan aan een monument verbinden. Waarschijnlijk zal men daartoe een museum kiezen. De regering heeft het berigt ontvangen dat het op 2 Febr. met eene lading oorlogsbehoeften naar Halifax vertrokken stoomschip Spartan op den 16den daaraanvolgende, ten gevolge van een allervreeselijksten storm, in den oceaan is gezonken, en dat daarbij 4 passagiers, kapitein Hands van het 63s<ereg., zijne vrouwkind en dienstmaagd zijn omgekomennadat kort te voren de gezagvoerder en twee matrozen in zee waren geslagen en verdronken. De overige schepelingen zijn, na verscheiden dagen rondgedobberd te hebben, onideki en te Havre aan wal gebragt. Den 218tc" Februarij heeft de scheepskapitein Gordon te New-York de doodstraf ondergaan, waartoe hij veroordeeld was wegens het aanvoeren eener lol slavernij bestemde lading negers uit Afrika. Hij had in den voor- afgaanden nacht vergif ingenomenhetwelk hem waarschijnlijk door zijne huisvrouw heimelijk was verschaft; maar door de aanwending van kunst middelen werd hij zoo lang levend en staande gehouden dat hij de doodstraf ondergaan kon. FKANKAIJH. PARIJS 9 Maart. Bij de beraadslagingen van het wetgevend ligchaam over het ontwerp- adres in antwoord op de troonrede hebben de hh. Picard, Favre en Ollivier zich zeer scherp over het regeringsbeleid uitgelatenmaar vooral over het nadeel dat de tegenwoordige wet op de drukpers aan het land toebrengt. In Frankrijk, zeide de heer Favre, was maar een dagbladschrijver, name lijk de keizer. Al de anderen waren slechts vassalen, verpligt het hoofd te buigen voor de waarschuwing der regering. Volgens den heer Picard genoot de drukpers in Oostenrijk meer vrijheid dan in Frankrijk. De heer Baroche heeft gelracht de beweringen der genoemde sprekers te wederleggen en van de meerderheid der leden vielen hem daarbij uitbundige toejuichingen ten deel. "tiet onderzoek ten gevolge der jongste ongeregeldheden ingesteld duurt steeds voort. Het geheele getal der zich in hechtenis bevindenden beloopt ruim 60, zijnde ongeveer het 20stc gedeelte der aanvankelijk gevangen geno men personen. Te Thannin liet dep. van den Boven-Rijnis zekere heer Schenrer, een zwager van den kolonel Charras, in hechtenis genomen. Men spreekt ook van de gevangenneming van graaf d'IIaussonville, schoonzoon van den hertog de Broglie. De Indép. Beige is reeds 5 malen binnen eene maand hier te lande in beslag genomen. De liefhebbers van kunst en zeldzaamheden hebben elkander het bezit van voorwerpen betwist uit het mobilair des keizers van Chinawaarvan de openbare verkoop dezer dagen plaats had. De reliquienkast der bescher mende godheid van het keizerlijk zomerpaleis gold 3000 fr.twee antieke geëmailleerde vazen bragten 2555 fr. op; het verguld en geëmailleerd bron zen wierookvat werd voor 4625 fr. en de kapel met acht gouden stand- beeldjes van Chiuesche godheden, een meesterstuk van bewerking, voor 5500 fr. verkocht. In den nacht van 5 op 6 dezer brak in den linkervleugel van het lyceum te Lyon een hevige brand uit, die, in het chemisch kabinet op de eerste verdieping ontstaan, weldra tot de tweede verdieping oversloeg, waar de kweekelingcn der 5de en 6dc klasse sliepen, onder welke nu natuurlijk eene onbeschrijfelijke verwarring ontstond. Gelukkig konden allen het ge vaar ontkomen. Ofschoon men de vlammen spoedig meester was, hebben zij tiogians groote schade aan het gebouw te weeg gebragt. Zalurdag morgen ten 6 ure heeft te Monlluel de beruchte Dumollard de doodstraf ondergaan. Met volslagen onverschilligheid beklom hij het schavot. Op het eiland Rhodus bevinden zich nog Fransche kanonnen, door Frans I aan den grootmeester der orde van Malta gezonden; de keizer heeft aan Vely Pacha den wensch te kennen gegeven, om die kanonnen te ruilen tegen getrokken geschut. Abdul Asiz heeft echter, op hel berigt van het verlangen des keizers, bevolen, dal die kanonnen zonder eenige vergoeding aan Frankrijk zullen worden afgestaan. P riSSENï. BERLIJN, 9 Maart. Ten gevolge van het aannemen door de kamer van afgevaardigden van het voorstel om eene meer uitvoerige, in onderdeelen gesplitste begrooting van de regering te vragen, heeft het ministerie zijn ontslag ingediend. De regering was niet tegen de splitsing, maar alleen tegen de toepassing van het beginsel op de reeds ingediende begrooting voor 1862. Door onderschei dene bladen wordt de verwachting uitgedrukt, dat lot eene ontbinding van het huis van afgevaardigden zal worden overgegaanhetzij door het tegen woordige, hetzij door een nieuw te benoemen ministerie. Door Oostenrijk en Pruissen is bij de bondsvergadering een voorstel tot herstelling der Hessische constitutie van 1831 ingediend. OOÜTE JIK 1.1 K. VVEENEN8 Maart. Volgens beriglen uit Venetië worden, ten gevolge van herhaalde beve len de sedert drie maanden begonnen werken voor de Oostenrijksche vloot met allen ijver voortgezet. Twee fregatten, de Novara en de Schwarzen- berg, zijn te Pola reeds voltooid, terwijl twee andere fregatten in het begin der volgende maand en nog twee in het begin van Mei moeten gereed zijn. Op last der regering zal onverwijld worden overgegaan tot de wapening der gebouwde schepen, ten einde tegen de aanstaande lente de kusten der Adria- tische zee behoorlijk te kunnen bewaken. De JFien. Zeit. deelt liet ontwerp mede eener wet betreffende de reg- ten en aangelegenheden der onderscheidene kerkgenootschappen, door eene commissie van het huis van afgevaardigden van den rijksraad ontworpen. Dit ontwerp bestaat uit 71 artikelen en bevat onderscheidene milde bepalin gen. Aan een ieder is de volle vrijheid van geloof en geweien, alsmede de huisselijke uitoefening zijner godsdienst gewaarborgd. Geene godsdienstige belijdenis mag afbreuk doen aan de pliglen jegens den slaat. Hel verschil van geloof is geen burgerlijk beletsel in zake van huwelijk. Er is geene door den staat bevoorregte godsdienst. De overgang van de eene gods dienstige belijdenis tot eene andere staat ten allen tijde vrij. Geen kerk genootschap mag de leden van een ander kerkgenootschap door dwang of list tot den overgang nopenenz. JPer '2'eIcaiaaJ. PARIJS, 10 Maart. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Baroche, in antwoord aan den heer Darimon, eene verklaring afge legd omtrent zekere artikelen van de wet op de openbare veiligheid, waar van sommige zijn vervallen en andere nog van kracht blijven tot in 1865. Hij had, zeide hij, in 1861 de hoop uitgedrukt dat zij nooit zouden wor den toegepast. Indien ik eenen hevigen strijd wilde uitlokkendan zou ik aan de kamer feiten kunnen mededeelen, waaromtrent de justitie een onder zoek heeft moeten instellen. Er is een regerings-programma in beslag ge nomen, bevattende: geen keizerrijk, geen keizer meer! met de bijvoeging dat voortaan de staat alleen van de overleden burgers zal erven. Ik wensch, zeide hij ten slotte, dat de in hechtenis genomen personen zich zullen kun nen reglvaardigenzoo niet, dan zullen de artl. 5 en 6 van de wet op de algemeene veiligheid op hen toegepast worden. Hij ontkende voorts dat de heer Favre gesurveilleerd werdhoewel de regeriug daartoe het regt had. BERLIJN, 10 Maart. De Kreuzz. zegt dat het verzoek om ontslag, door de ministers gedaan, door den koning niet aangenomen is. POOLSC1IE GRENZEN, 10 Maart. Gisteren, den verjaardag van de troonsbestijging des keizers, is aan 41 wegens ligle misdrijven veroordeelden kwijtschelding van straf en aan 32 anderen verzachting van straf geschonken. TURYN, 10 Maart. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Gat- linga opheldering gevraagd omtrent de stelling van den heer Poggi in het ministerie. Hij verklaarde dat hij het ministerie den oorlog zou aandoen en dat hij de opdragt van twee portefeuilles aan den heer Ratazzi afkeurde. De heer Ratazzi zeide dat het bekend was dat de heer Poggi eene bijzon dere studie had gemaakt van de zamenslelling der wetten en daarom aan hel dep. van justitie was verbonden. De zamenvoeging van portefeuilles zou weldra ophouden. De generaal Bixio keurde deze wijze van opheldering vragen af en kwam op tegen het strijd voeren tegen personenop het oogen- blik dat het belang des lands de behandeling van ernstige zaken vorderde. In de vergadering der comite's te Genua is Garibaldi tot algemeen voor zitter gekozen. Er is een brief van Garibaldi voorgelezen. Aan Garibaldi is de last opgedragen aan de regering de terugroeping van Mazzini te verzoeken. PARIJS, 11 Maart. De JUoniteur berigt dat de Presse eene waarschu wing heeft ontvangen wegens een artikel over het wetgevend ligchaam. Er zijn talrijke benoemingen gedaan van ouder-prefecten. PETERSBURG, 11 Maart. De Invalide zegt dat eene zesjarige vrijstel ling van het ligten van recruten eene vermeerdering van de reserve des legers noodzakelijk heeft gemaakt, en dat het dus waarschijnlijk is dat in den loop van dit jaar eene ligting zal plaats hebben. MARSEILLE, 11 Maart. Uit Rome meldt men van den8ste°, dat de heer Lavalelte in een plegtig gehoor zijne geloofsbrieven heeft overhandigd. Uit Napels meldt men dat, vooral in Basilicata, de reactie weder het hoofd opsteekt; benden van 60 a 100 man te paard trekken het land door. De democratische pers dringt aan op de terugkomst van Garibaldi, teneinde zijn werk ie voleindigen. De agenten van den fiscus hebben bevel onlvangen al de kloostergoedereu, in weerwil van tegenstand, maar in tegenwoordig heid van priesters, te inventariseren, zelfs de goederen der vrouwenkloosters. Te Napels zijn wapenen en proelamatiën in beslaggenomen. BERLIJN, 11 Maart. Bij koninklijk besluit van heden, door het geheele ministerie, met uitzondering van den heer Bethmann llollweg. gecontra signeerd, is het huis van afgevaardigden ontbonden en zijn de zittingen van het heerenhuis verdaagd. De vergadering ging uifeen onder het driemaal herhaald geroep van leve de koning. I Ai G E WiO SPEK. Wat ons waarborgen kan tegen vervalsclilng der levensmiddelen. In de Nederlandsche Industrieel" n°. 2 komt een stuk voor van X. uit Roermond, waaruit blijkt dat er reizigers zijn, die aan meelhandelaars poeder van zwaarspaal (zwavelzure haryt) te koop aanbieden, ten einde deze in staat te stellen om hun larwe-bloem te vcrvalschen. Nu mogen er vele meelhandelaars zijn, die even als de heer X., zoodanige reizigers met ver achting de deur wijzen, maar welligt zijn er ook sommigen die voor de verleiding bezwijken. Welken waarborg hebben wij nu, dat ons geen steenen (want zwaarspaat is een steen en wordt door het fijn malen geen voedsel) voor voedzaam brood in de maag geduwd wordenof liever wat verzekert ons in het al gemeen, dat de levensmiddelen die wij koopen werkelijk datgene zijn, waarvoor zij ons verkocht worden? Wel is waar zijn er op vele plaatsen van ons land zoogenaamde keur meesters, die met het keuren der levensmiddelen belast zijn, maar kunnen deze, ook met den besten wil der wereld, alle kwade praktijken op hel spoor komen? Om mij bij de zwaarspaal te bepalen, zullen zij dit witte poeder in het witte meel kunnen onderscheiden? Is het op het oog eene onmoge lijkheid door den reuk of smaak gaat het evenminwant zwaarspaat heeft reuk noch smaak. Alleen het grootere soortelijk gewigt zou het aldus ver- valschte meel verdacht kunnen maken, maar het is niet waarschijnlijk, dat men zóó veel zwaarspaat onder het meel zal mengen, dat het te groot soor telijk gewigt zonder naauwkeurige bepalingen bemerkbaar zal zijn. Wat van de zwaarspaat geldt, geldt van de meeste vervalschingen onzer levensmiddelen; althans het moet al een zeer domme bedrieger zijn, wiens bedrog te zien, te proeven of te ruiken is. Toch is er e'éne stad in ons land, waar de vervalsching der levensmiddelen

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2