Per Telegraaf. Het gecostumeerdc bal, dat eergisteren avond ten hove plaats had, is zeer luisterrijk geweest. Er was niets verzuimdnoch van de zijde van den kon. gastheer, noch van die der genoodigden, om den glans en het genoegen van dat feest te verhoogen. Z. M. was in het zeer prachtig cos- luum uit den tijd van Lodewijk XIII, en H. M. droeg het costuum der koningin van Bohemen; haar rijk wit satijnen kleed was als met edelge steenten bezaaid. HH. KK. UIL prins en prinses Frederik en prinses Maria waren door het overlijden der groothertogin van Mecklenburg, eene nicht der prinses, verhinderd het bal bij te wonen. Naar men verneemt zal het gecostumeerd bal bij Z. K. H. den prins van Oranje Vrijdag den 14den dezer plaats hebben. Dezer dagen is gemeld, dat er namens den staat beslag was gelegd op de confessie van Balthazar Gerardts cn een ander tot zijn geding betrekke lijk stuk, dat alhier ten verkoop werd aangeboden. Men verneemt thans dal die zaak bij transactie geschikt is en dat die stukken thans in handen van den staat zijn teruggekeerd. Gisteren is alhier de eerste algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen. Uet voorloopig bewind heeft daarin verslag gedaan van hetgeen het als zoodanig had verrigt en heeft voorts een programma van beginselen medegedeeld, welke naar zijn oordeel deze vereeniging moeten beheerschen. De vergadering heeft daaraan hare volkomenc goedkeuring geschonken. Hierna is het voorloopig bewind lot definitief bestuur gekozen met toevoeging van de heeren P. L. Driessen (firma de Heyder en Comp.) te Leyden0. O. van den Berg te Amsterdam en J. M. van der Made te Dordrecht. Berigten uit Athene verzekeren dat de opstand slechts tol Nauplia en de naaste omstreken bepaald blijft. Bij Glikia had een ernstig treffen tus- schen de muitelingen int Nauplia en de kon. troepen plaats gehad. Te Nau plia heerschte gebrek aan levensmiddelen. De carnavals-vermakelijkheden waren te Athene gestaakt. PISIJISSEW. Op bevel van den minister van oorlog zijn eenige in der tijd afge schafte bepalingen weder vat', kracht verklaard, namelijk, dat in elke ka zerne een zeker aantal scherpe patronen, in evenredigheid met de sterkte der aldaar gekaserneerde troepen, aanwezig behoort te zijn; dat militairen zich terstond behooren te verwijderen van die plaatsen, waar zamenscholingen geschieden, in zoo ver dit niet in strijd is met hun dienstpligt. De groothertogin Augusta Mathilda Wilhelmina, gemalin van den re- gcrenden groothertog van Mecklenburg Schwerin, is den 3de" Maart overleden. Men meldt uit Warschan, dat van daar eene op zeer zonderlinge wijs vervaardigde schilderij naar de Londensche tentoonstelling zal gezonden worden. Zij stelt voor een Zwilsersch landschap en bestaat uit dusge naamde lucifers van verschillende kleur. Dit vreemde kunstwerk is ver vaardigd in de chemische werkplaats der heeren Hirschenfeldde vervaar diger is de heer Anton KrafTt. TURIJN, 5 Maart. De Italia berigt dat Garibaldi naar Genua is ver trokken. Men verzekerde dat bij voornemens was als voorzitter op te treden in de algemeene bijeenkomst der comite''s van het Provedimenlo. NEW-YORK, 21 February. (R. O.). De dagbladen zijn verontwaardigd I over het voorstel om in Mexico eene monarchie te vestigen. De WorU noemt het eene heleediging voor de Unie; eene monarchie toch kan niet dan door de Europesche bajonetten worden staande gehouden. Als de opstand in het zuiden zal onderdrukt zijn, dan zal niets meer geschikt zijn om het noorden en zuiden tot elkander te brengendan de vereeniging hunner wa penen om den Europeschen invloed te keer te gaan. De bemagliging van Savannah wordt niet bevestigd. De toebereidselen tot den aanval worden voortgezet. De heer Schurz zal als gezant naar Petersburg gaan, in de plaats van den heer Cameron. Volgens gerucht zou de generaal Johnston, van de zui delijken, aangeboden hebben om Nashville te ontruimen, onder voorwaarde dat de eigendommen der particulieren zullen geëerbiedigd worden. Men had daarop nog geen antwoord ontvangen. Een gerucht zegt ook dat de noor delijken den generaal Price hebben aangetast, die de vlngt beeft genomen. VERA CRUZ, 8 Febrcarij. Onder de Europesche troepen bevindt zich een groot aantal zieken. De verbonden mogendheden maken toebereidselen om voorwaarts te gaan. De Mexicanen zullen weerstand bieden. PARIJS, 6 Maart. De Moniteur deelt het volgende mede: De Espérance van Nantes heeft eene tweede waarschuwing ontvangen, wegens het ver spreiden van geruchten, beleedigend voor de regering en te kort doende aan den eerbied die men aan het hoofd van den staal is verschuldigd. De raad van state houdt zich bezig met het onderzoek van een gisteren ingekomen ontwerp, waarbij voorgesteld wordt eene jaarlijksche rente, het cijfer nog onbepaald, op het grootboek te doen inschrijven, om daaruit door pensioe nen of dotaliën roemrijke daden van generaals, officieren en soldalen van het leger en de zeemagt, of bijzondere diensten in oorlogstijd bewezen, te heloonen. In een brief uit Vera-Cruz wordt gezegd dat de Mexicaansclie commis saris zich heeft kunnen overtuigen dat de mogendheden zich niet zul len laten aftrekken van hun oogmerk, te welen, om aan Mexico de ge legenheid aan te bieden van de regeringloosheid verlost te wordenwaar onder het land reeds gedurende 50 jaren gebukt gaat. De bevelhebbers der verbonden mogendheden denken eenstemmig, om de vroegere besluiten in het minste niet te wijzigen; de troepen zulten zich zoodra zij gereed zijn op marsch begeven. Berigten uit Mexico geven te kennen dat het niet mo gelijk is den tégenwoordigen toestand nog lang te handhaven. De wensch voor het welgelukken der tusschenkomst en eene spoedige aankomst onzer troepen is algemeen. Men verlangt de vestiging van een gezag, dat uit zijnen aard er. in zijnen vorm aan de oude traditiën en de nationale be langen der Mexicanen beantwoordt. MARSEILLE, 6 Maart. Het transportschip Jube ls, na eenen spoedigen overtogt, gisteren hier aangekomen. In de berigten door dit vaartuig mede- gebragtwordt gezegd dat de Fransche en Mexicaansclie troepen zich ver broederden. De laatsten verklaarden zich bereid om met de onzen naar de hoofdstad te trekken. Met de Spanjaarden wilden zij echter niets te doen hebben. Guerilla's legden het op het leven van afgedwaalde Spanjaarden toe. Te Vera-Cruz geloofde men aan de aanneming van liet ultimatum. CADIX, 5 Maart. Uil Vera-Cruz meldt men dat de toebereidselen tot vertrek, om onderscheidene plaatsen te bezetten, voortduren. De Mexica nen zijn gezind tegenstand te bieden. De candidatuur van den aartshertog Maximiliaan is slecht ontvangen. BERLIJN, 6 Maart. De heer Mallet, van Londen, inzonderheid bekend door de onderhandelingen van den heer Cobden met Frankrijk over het handelsverdrag is hier aangekomen. KONSTANTINOPEL6 Maart RO De Porte heeft voor de te slui ten leening onderhandelaars naar Londen gezonden. De sluiting der leening is zeker. MADRID, 5 Maart. De hertog en de hertogin van Brabant worden hier verwacht. DE L.EIDSCIIE HULPBANK. 1. Voor eenigen tijd is te dezer stede eene inrigting lot stand gekomen, welke, indien wij ons niet bedriegen, bij goede leiding een allergunstigste!! invloed op den toestand der lagere burgerklassen zal kunnen uitoefenenwij bedoelen de Hulpbank, opgerigt door de Leidsche Maatschappij van Welda digheid. Daar liet intusschen voor het welslagen van deze onderneming, als van trouwens elke andere, een hoofdvereisehte is, dat zij door hen die er belang bij hebben goed worde gekendzoo gelooven wij een nuttig werk te doenwanneer wij langs dezen weg de aandacht onzer stadgenooten vestigen op de nieuwe instelling en met een enkel woord hare zeer eenvou dige werking toelichten. Een der voornaamste kenmerken van onzen lijd is het streven naar een verbeterd credietstelsel; de vruchten van dit streven, in de laatste veertig jaren verkregen, zijn naauwelijk meer te tellen, 't Is waar, al die vruch ten waren verre van bruikbaar; men plukte rijp en groen, en het groene is menigeen slecht bekomen. Maar deze omstandigheid neemt niet weg, dat uil de volharding waarmede, trots lallooze teleurstellingen, altijd in dezelfde rigling werd voortgearbeid, en dat niet enkel hier of daar maar bij ongeveer alle beschaafde volken, het helder bewustzijn spreekt van den verbazend grooten invloed, welken een goed credietstelsel cp de algemeene welvaart moet uitoefenen. En inderdaad, het crediet is de ziel van de maat schappij de onzigtbare kracht welke het gansche zamenstel van mensche- lijke nijverheid in beweging brengt. Niet duidelijker kan dit blijken dan bij groote en noodlottige politieke gebeurtenissen. Die gebeurtenissen kun- BUITENLANDSCHE berigten. KNGliLAl M LONDEN. 4 Maart. In Blackburn heerscht zooveel gebrek, ten gevolge van gemis aan arbeid, dal meer dan 200 ambachtslieden uitgehongerd door de straten zwerven. Bij de reeders van hel schip Hart, te Liverpool, is berigt ontvangen, dal het op 30 Jan. door de kruisers der Vereenigde Staten op de hoogte van Florida is aangehoudenmet eene lading Enfield-buksen en ammunitie ter waarde van 1,000,000 dollars. De bondstroepen onder generaal Granthebben een belangrijk voordeel be haald, door de bemagliging, na een hardnekkig gevecht, van het fort Don- nelson, waarbij 15000 man gevangen in hunne handen zijn gevallen. Dit gelukkig volbragle wapenfeit heeft eene groote opgewondenheid in de noor delijke staten te weeg gebragt. Uit New-York meldt men dat de president Lincoln openlijk heeft doen bekend maken, dat hij den scheepskapitein Gordon, die wegens het drijven van den Afrikaanschen slavenhandel ter dood veroordeeld is, lijfsbehoud heeft geweigerd en dat het doodvonnis den 21steD Februarij zou worden vol trokken. De strafbepaling tegen den Afrikaanschen slavenhandel is vroeger in de Vereenigde Staten nooit in volle strengheid uitgevoerd, dewijl het hoog gezag er steeds in de hand van de demokralen of de partij der sla venhouders was. FRAJVHRIJH. PARIJS4 Maart. In de zitting van het wetgevende ligchaam van heden heeft de voor lezing plaats gehad van een brief des keizers, die daarin zijn leedwezen uitdrukt over het misverstand, waartoe het ontwerp van wet tot het ver- leenen eener dotatie aan den generaal de Montauban aanleiding gegeven heeft. De keizer zegt voorts, dat de verwerping van het voorstel geenerlei moeijelijkheden kan opleverenaangezien heden ten dage de wetten om haar zelve beoordeeld worden, en niet om ministers ie doen vallen. Ten einde overigens het onderling vertrouwen te herstellendat nooit had moeten verbroken worden tusschen de beide staalsmagtenheeft de regering beslo ten het tegenwoordig ontwerp in te trekken en een ander voor te stellen, bestemd om buitengewone diensten in China te beloonen. De lezing van dien brief werd beantwoord met den kreet: leve de keizer! In sommige kringen verzekert men, dat eenige bisschoppen, in de be lofte der regering dat de jaargelden der ondergeschikte geestelijken zullen worden verhoogd, eene poging ziende, om die klasse van de liooge geeste lijkheid af te scheiden, voornemens zijn een petitionnement onder de min dere geestelijken des lands tot stand te brengen, waarbij deze tegen die vermeerdering van jaargeld zullen opkomen. Twee oud-afgevaardigden van de nationale vergadering van 1848 zijn gevangen genomen. Het zijn de heeren Grcppo en Miot. Er zijn ook huis zoekingen bij hen bewerkstelligd; doch men weet niet zeker of de regering ook verdachte papieren of iets anders ten hunnen laste heeft gevonden. Ook onder de correspondenten van vreemde dagbladen moeten gevangennemingen zijn gedaan. Onder die personen wordt genoemd de heer Ganesco, die in het vorige jaar uit het rijk was gezet, maar later verlof heeft bekomen om terug te keeren. Men zou uit een en ander willen afleiden dat de regering eene zamenzwering op het spoor was. Er zijn tusschen den minister van onderwijs en den hoogleeraar Renan onderhandelingen aangevangenbetreffende het hervatten van den cursus des laatstgenoemden aan het Collége de France. De sergeant Boichot, als republikein van den jare 1848 bekend, is thans kolonel in dienst der Noord-Amerikaanselie Unie.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2