LEYDSCHE COURANT. 1802. VRIJDAG 7 MAART. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINSENLANDSCHE BKRIfiTEN.Ij LEYDEN 6 Maart. In dc maand Febrnarij 1862 zijn binnen deze gemeentegeboren 145 kinderen als: 74 zoons en 71 dochters, waaronder zijn begrepen twee paar tweelingen. Overleden 75 personen, als: 11 mannen, 21 vrouwen, 20 zoons en 23 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 25 huwelijken. Door onzen stadgenoot, den bekwamen calligraaf A. Taffijn, werd' onlangs eene naamlijst vervaardigd van de leden der vereeniging tol instand houding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart alhier, prijkende met den naam van Z. M. den koning, als beschermheer, en waar van de bewerking uitmuntend mogt genoemd worden. Dit stuk is dezer dagen ter bezigliging aangeboden aan Z. M. den kor.ing, Z. K. tl. prins Hendrik, Z. Exc. den minisier van marine en meerdere hoogc autoriteiten; en aan den vervaardiger is dc hooge eer te beurt gevallen dat Z. M. hem, bij een vleijend schrijven van zijnen adjudant en bibliothecaris, zijne bijzon dere goedkeuring en tevredenheid over zijn werk heeft doen betuigen. Een werkman van de fabriek de Nijverheidonder Oegstgeest, heeft dezer dagen op eene hoogst treurige wijze den dood gevonden, waaromtrent ons de volgende bijzonderheden worden medegedeeld. Leendert Rijsdam en Hendrik llogervegt, beide 23 jaren oud en oppassende werklieden in de ge noemde fabriek, waren als zandschippers werkzaam voor den grindweg, die van Hoogmadc in de rigting van Leyden wordt gelegd: daar de werkzaamheden in de fabriek eerst met April kunnen beginnen, zijn velen der werklieden elders bezig. Maandag avond na de lossing hunner schuit hebben beiden zich in het vooronder ter ruste gelegd nadat zijwegens de koude weêrsgesteldheidhet luik geheel hadden gesloten. Des nachts is lloger vegt ontwaakt, hij gevoelde zich in eenen niet gunstigen toestand, maakte met moeite het luik open cn ondervond dat de lucht hem goed deed, waarom hij op «ten wal is blijven héén en weder looprn tot den morgen, niet ver moedende dat zijn makker Rijsdam geslikt was. Hij vond hem dood. Zijne ouders verliezen in hem een goeden zoon en de fabriek de Nijverheid een ijverig werkman. De Rott. Cour. meldt van hier dat lot directeur van 's rijks herbarium zal benoemd worden de hoogleeraar Miquelvan Utrecht. Door den minister van binueul. zaken zijn, krachtens magtiging verleend door den koning, zekere sommen ter beschikking der inspecteurs van het lager onderwijs gesteld, ten einde kleine tegemoetkomingen aan de ijverigste kvveekelingenwelke van het ten hunnen behoeve gegeven onderwijs in 1861 hebben gebruik gemaakt, te kunnen toekennen, en wanneer zich daartoe de behoefte doet gevoelen, ook eeltige hulpmiddelen voor het aan hen te geven onderwijs aan te koopen. De tijdelijk vrijgesteld geweest zijnde lotelingen van de klassen van 1858, 1859 en 1860, die hun 20ste jaar voor 1 Jan. II. volbragt hebben, zullen krachtens art. 149 der wet op de nationale militie van 19 Aug. des vorigen jaars voor altijd van de militie worden vrijgesteld, zonder dat liet noodig is in persoon voor den militieraad te verschijnen en zelfs hun regt op die vrijstelling niet door eenig bewijs behoeven te staven. Volgens de officiële opgave van de uilkomsten der jongste volkstelling, bedroeg de bevolking der prov. Gelderland op 31 Dec. 1859 403,640 zielen, waaronder Arnhem 24813 zielen, Nijmegen 21493 zielen, Zutphcn 13728 zielen, Apeldoorn 11302 zielen. Die van de provincie Drenthe 95231 zielen, waaronder Assen 5388 zielen, Hoogeveen 9530 zielen, Meppel 6941 zielen. In de maand Febrnarij zijn over den lloll. spoorweg vervoerd 80733 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ61430.65. De opbrengst van het goederen-vervoer was 14713.09 j. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 69649, het vervoer van goederen 48989cn het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ39053 op- gebragt. De bestuurders van het Tollens-fonds hebben bekend gemaakt dal op 1 Januarij 11. ten name van dat fonds in het grootboek nat. werk. schuld, a 2^ pCt.was ingeschreven de som van ƒ12200. Gedurende het jaar 1861 was aan giften ingekomen ƒ160. Zoodra het ingeschreven kapitaal ƒ20000 bedraagt, treedt dit fonds in werking. Volgens hel N. D. van 's Gr. is te 's Hage een brief onder der. katho lieken in omloopom bij het hof van Madrid aan te dringen op verande ring van het lot der Christenen, die, omdat zij den bijbel gelezen en ver spreid hebben, tol galeistraf zijn veroordeeld. Te Rotterdam is gisteren de vrouw van J. van Zoelen, op de Slakade woonachtig, van drie welgeschapen kinderen, een zoon en twee dochters, bevallen. Gelijk voorregt viel eergisteren te beurt aan eene vrouw te Heille, nabij Sluis, die van drie zonen is bevallen. De laatste bragt bij hare vo rige bevalling tweelingen ter wereld, zoodat haar gezin in 16 maanden tijds met 5 kinderen is verrijkt. Door 27 stuurlieden van haringschepen zijn aan het kon. Ncderlandscb meteorologisch instituut te Utrecht journalen ingeleverd, bevattende de waar nemingen, welke door hen in 1861 ten behoeve der zamenstelling van eene haringkaart gedaan werden. De minister van binnenl. zaken heeft overeen komstig het advies van den hoofddirecteur van gemeld instituutwegens het leveren der beste waarnemingen toegekend eene premie van ƒ50 aan P. Boom, stuurman te Delfshaven, en eene van 20 aan ieder der volgende schippers: H. van Luik, M. den Admirant, J. Schouten, C. Storm, C. Storm Jz, W. Schouten Lz.M. Don, J. van der Windt, P. Wapenaar, allen te Vlaardingen, en K.. Visser Pz. te Enkhuizen. Te Waardenburg, nabij Zall-Bommel, had Maandag 11. een treurig ongeluk plaats. De veldwachter van Ek ging te digt langs den watermolen aldaar, zoodat hem een der roeden aan het hoofd zoodanig verwond heeft, dat hij den volgenden dag aan de gevolgen overleden is. In de stoomweverij van de hh. Cardinaal te Almelo beging dezer da gen een werkman de onvoorzigligheid een der drijfassen van de machinerie schoon te maken, terwijl alles in werking was. Hij geraakte met zijne kleederen in het werktuig verward en werd eenige malen rondgeslingerd, waarbij hij telkens tegen een der balken van het dak stootte. De machine werd dadelijk stilgezet, doch de ongelukkige had reeds beide beenen en armen gebroken, cn zware verwonding aan bet hoofd bekomen. Nadat hem de beide beenen waren afgezet is hij, zes uren na het ongeval, bezweken. Op den 2den dezer zijn door heL stoomschip Cycloop van Vlissingen naar Nieuwe Diep overgebragt een aantal werklieden van 's rijks werf in de eerstgenoemde plaats, bestaande uit 151 gehuwde en ongehuwde personen. De meeste hunner zijn zoo goed mogelijk onder dak gebragt, enkelen heb ben te Nieuwe Diep geenc woning kunnen vinden en zijn voorloopig op eene der daar liggende kanonneerboolen gehuisvest. Uil Paramaribo meldt men, dal de expeditie naar de plantaadje Bcr- gendaal gunstig is afgeloopen. Den 2den Februarij is met de koloniale stoomboot Nickeri een detachement van 50 man, onder bevel van kapitein van Scheek cn luilenant ten Broeke, van de plantaadje teruggekeerd, mede voerende 25 negers van daar. De andere helft van liet detachement is onder luit. van Voren met den offie. van gez. Monto Santo op de plantaadje ge bleven. De oproerige slaven hebben zich weêr spoedig onderworpen; de 25 medegevoerdca zullen echter straf ondergaan. 's GRAVEN HAGE, 6 Maart. Z. M. de koning heeft tot ridder-grootkruis der orde van de Eiken kroon benoemd: jhr. mr. J. G. H. van Tets van Goudriaan, laatst minister van tinanciën, en mr. M. H. Godefroi, laatst minisier van justitie. Z. M. heeft aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar E. F. graaf van Bentheim Tecklenburg Rheda, laatstelijk resident der Zuid-en Oosier-afdee- ling van Borneo, thans met verlof in Europa, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van kommandeur 2de kl. van de hertogelijke Sak sische Ernestinische Huis-orde, hem door den hertog *an Saksen-Coburg- Colha geschonken. Bij beschikking van den 5d™ dezer, is door den minister van marine aan den hofmeester L. C. Louwers, dienende aan boord van het schroef- sloomsehip Citadel van Antwerpende gouden medaille toegekend, ter zake van zijnen 50-jarigen diensttijd bij de Ned. zecmagt. Tot president van het prov. gereglshof in Noordbrabant is benoemd de heer mr. C. J. van Ileusden, thans vice-president van dat hof. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Wamel de heer G. L. Wijnen, thans te Herwijnen; te Cuyck de heer J. A. Kcs- selsthans te Beugen, en te Veere de heer jhr. J. A. H. C. van Doorn, thans te Arnemuiden. Bij besluiten van 4 dezer heeft Z. M. aan zijnen adjudant in buiten gewone dienst, den luit.-generaal J. van Swielen, kommandant van het leger in Ned. Indie, met ingang van 1 Jnlij 1862, en met behoud van aan spraak op pensioenop de meest eervolle wijze uit de militaire dienst ont slagen. onder dankbetuiging voor dc langdurige goede en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen, en zijnen adjudant in buitengewone dienst, den generaal-majoor van het leger in Ned. Indië C. A. de Brauw, civiel cn militair gouverneur van Sumatra's Westkust, met ingang van 1 Jnlij 1862, benoemd tot luit.-generaal en kommandant van het leger in Ned.-Indië. Aan den heer C. Gerdenier is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het 8ste schooldistrict der prov. Noordholland, en tot schoolopziener in dat district benoemd de heer mr. J. Gerdenier, tc Hoorn.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1