Per Telegraaf. deze bijdrage met nog eenige andere aan voor de verslagen en medcdeelin- gen, onder den titel van «ontleedkundige aanteekeningen van dr. H. Hal- bertsmaeerste vijftal." De heer Donders deelde daarna onderzoekingen mede: 1°. over het draai punt van het oog en 2°. over den hoek tusschen den gezigts-as en de ge- zigts-lijn. Deze onderzoekingen waren bewerkstelligd in gemeenschap met dr. Doyer, sedert eenigen tijd werkzaam bij het Nederlandsch gasthuis voor ooglijders, en vooral gewijd aan het draaipunt van het oog. Deze bijdrage zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Bierens de Haan sprak over logarithmen-tafels en bood namens den uitgever een exemplaar aan der Nederduitsche editie van de logarith men-tafels van Schröns. De heer van Hasselt wenschte het oordeel te vernemen der leden omtrent de toenemende verspreiding van anijszaad met vergiftigde zaden vermengd, en of het niet mogelijk was, dat de akademie de aandacht des ministers daarop vestigde, om keuring van dal zaad in het groot te doen plaats heb ben. De heer Oudemans meende dat de regering zich reeds die zaak had aangetrokken. Na eenige gedaehtenwisseling werd dit voorstel met 10 le gen 6 stemmen verworpen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BËIiCilE. Naar men verneemt is de hertog van Brabant voornemens zich voor eeni gen lijd naar het zuiden van Europa te begeven. Hij zal den 3den Maart naar Sevilië vertrekken, en zijn intrek nemen bij den hertog van Montpensier. E1ÜGELAN». LONDEN 25 Eebruarij. Men verzekert dat de koorddanser Blondin geëngageerd is voor het geven van voorstellingen in het glazen-palcis, tegen het tijdstip der hier te houden wereld-tentoonstelling. In den tusschenlijd heeft hij eene overeen komst getroffen met den heer J. Russell, tot het verloonen zijner kunsten in de provinciën en zulks voor de som van 10000 Sedert zijne komst hier te lande moet hij reeds 30000 door zijne kunst verworven hebben. Nabij het Wolverion-station is een veetrein in botsing gekomen met een kolentreinten gevolge waarvan een persoon gedood en een ander zeer gevaarlijk gekwetst werd; daarenboven werden vele beesten beschadigd en wagens verbrijzeld. In Yorkshire hebben de werklieden van onderscheidene kolenmijnen den arbeid gestaakt. Zij verlangen verhooging van loon. Een dagblad berigt dat te Stalfield een slagter is overledendie niet minder dan 432 pond woog. Berigten uit New-York melden dat een van de aanvoerders van het leger der Unie, de generaal Stone, op bevel van den minister van oorlog in hechtenis is genomen, als verdacht van verraderlijke verstandhouding met de zuidelijkenwaardoor de nederlaag van de troepen der Unie te Ball's Bluff zou bewerkt zijn. Hij is in het fort Lafayette opgeslotenom weldra voor eene militaire vierschaar te regt te staan. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Februarij. Prins Napoleon heeft in den senaat op nieuw het woord gevoerd, en wel om te protesteren tegen een gezegde van het lid Boissy: »dat men in den senaat de vaan van den jongerentegenover die van den ouderen lak dei- dynastie had opgestoken." «Reeds ten vorigen jare," zeide de prins, «heb ik dergelijke aantijgingen gehoord en er legen geprotesteerd. Ik herhaal het nu evenwel op nieuwdat ik steeds als verdediger van het constitulion- neel en liberaal keizerrijk wil optreden. Het keizerrijk kan de vrijheid verdragen, maar de vrijheid moet worden uitgeoefend binnen de grenzen, die eenmaal door onze instellingen zijn aangewezen. Dat anderen dit kun nen vergeten, is mogelijk, maar wat mij betreft, ik heb er reeds aan ge dacht toen Lodewijk Napoleon zich in gevangenschap bevond, zoowel als toen hij in ballingschap rondzwierf, en ik zal hel thans nog zooveel te meer voor oogen houdennu ik aan den keizer en zijn zoon ben verhonden door verpliglingendie geheel in overeenstemming zijn met mijne vroegere gezindheden en met eene genegenheiddie te zijnen opzigte nooit zal ver- flaauwen. Wat overigens de insinuatiën tegen mijn persoon betreft, is het mijn vast besluit die voortaan slechts met een verachtend stilzwijgen te beantwoorden." Bij die gelegenheid hebben de heer Dnpin en de kardinalen Morlot en Mathieu de Vincentius-Vereeniging verdedigd. De heer Billaull gaf ophelde ring omtrent de maatregelen, welke genomen waren tegen eene vereeniging die niet in Frankrijk te huis behoordedie ecnen vertegenwoordiger te Rome had, en die geweigerd had het voorzitterschap toe te vertrouwen aan een hooggeplaatst geestelijke of aan een staatsambtenaar. Het was, volgens hemmoeijelijk een duurzamen vrede tusschen kerk en staat te doen heer- schen. De regering was wel bereid om niet alleen aan de regten maar zelfs aan de rigting van den godsdienstige!) geest voldoening legeven, doch daar entegen zou zij zich ook niet laten afbrengen van het vast besluit om de regten van den staat ten krachtigste te doen gelden. Maandag II., den verjaardag van de omwenteling van 1848, hebben dnizenden zich naar de Julij-kolom begeven. De politie, voor een demon stratie beducht, hield de menigte op eenen afstand. In de voorstad St. An- toine wordt mede een scherp toezigt gehouden. Sedert een paar dagen is een wissel-agent voortvlugtigdie een tekort van bijna twee miilioen achtergelaten heeft. De paus heeft aan den kardinaal de Ronald 20,000 fr. doen toekomen om daarmede de behoeftige werklieden van Lyon te ondersteunen. In den zoölogischen tuin te Lyon heeft men, op eenen morgen van de afgeloopen week, al het daar aanwezig walergevogelte gestorven of ster vende gevonden. De prachtigste zwanen de schoonste exemplaren van Kaapschc, llollandschc en Noordsche eenden, de meest zeldzame water hoentjes, lagen aan den zoom des vijvers, of sloegen op 't water de vleu gels uit, om in hun element te sterven. Hoewel een te dien einde ingesteld onderzoek nog geen stellig bewijs heeft geleverddat men hier aan eene ten vorigen avond plaats gegrepene vergiftiging heeft te denken, schijnt er toch grond te bestaan om te kunnen aannemen, dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest. Volgens berigten uit Cochin-China worden daar bij voortduring door onze troepen voordeelen behaald. Zij hebben een verschanst kamp, door de garde des konings bezet, bemagligd. In het stadje Biaria zijn nog 250 lijken vau Christenen gevonden. RUSLAND In de admiraliteitsgebouwen te Nicolajew heeft op 17 Febr. een hevige brand gewoedwaardoor verschillende werkplaatsen en magazijnen een prooi der vlammen werden. Het officiële blad van het gouvernement Mohilew meldt het volgende voorval. In de stad Orscha was sedert eenigen tijd de sterfte onder de Joden zeer toegenomen. De bijgeloovige Israëlieten schreven dit toe aan de overtreding van het zevende gebod door een hunner geloofsgenooten. De schuldige moest ontdekt worden en wel door verschijning van een der ge storvenen in den droomdie de oorzaak van zijn dood aanduidde. Ten gevolge dezer openbaring viel de verdenking op een Israëlitisch echtpaar. De vermoedelijk schuldigen werden met geweld naar de Jodenschool gesleept en aan wreedaardige folteringen onderworpen, lot eindelijk de vrouw zich gedwongen zag de misdaad te bekennen. Daarop werd zij lot scheiding en openbare schande veroordeeld. Na ergerlijke beleedigingen bond men haar de handenen de ongelukkige werd aan een touw door de stralen van Orscha gesleept, totdat de policie aan dit tooneel van dweepziek bijgeloof een einde maakte. OOST-INDIK. BATAVIA, 14 Januarij. Den 13dc" overleed alhier de kolonel der infanterie, commandant der lste militaire afdeeling op JavaL. A. Boers. Tijdens de belegering der citadel van Antwerpen behoorde hij tot de bezetting dier sterkte en werd bij het nemen der lunette S'. Laurent krijgsgevangen gemaakt. Van Banjermassing zijn de volgende tijdingen ontvangen, loopende tot 20 December jl.Op den 12den Dec. kwamen ter hoofdplaats in onderwer ping 5 opstandelings-hoofden uil de Kahajan met 66 volgelingen. De waar nemende controleur te Margasari F. Vuyck is in den nacht van den 16deo op den 17del> Dec. met 3 inlandsche soldaten van zijn geleide verraderlijk vermoord. De aldaar gevestigde tolgaarder, P. Messchaers, heeft gelegen heid gehad zich door de vlugt in de wildernis te redden, waarop hij later door den stoomsleper van Os is opgenomen en te Banjermassing aangebragt. De woningen van den controleur en den tolgaarder zijn, nadat de moorde naren zich van de aanwezige tolgelden tot een bedrag van ongeveer 400 meester hadden gemaakt, in brand gestoken. De stoomer Boni is onmid dellijk, met een detachement onder den 2dc° luitenant Croes, naar die plaats vertrokken; alle pogingen werden aangewend om de moordenaars van den controleur in handen te krijgen. Eenige personen, als zoodanig verdacht, zijn gevangen genomen. Volgens een schrijven van Demang Lehman zou het hem gelukt zijn Hidajat tot onderwerping over te halen. De moeder van Hidajat, Ratoe Siti, is volgens vrij stellige berigten kortelings overleden. De versterkingen van den vijand in de Benoea Lawas zijn door onze troepen genomen; de opstandelingen hebben bij die gelegenheid zware verliezer, geleden, terwijl onze troepen twee door den vijand en drie door randjoes gewonden bekwa men. De kapiteins van der Heyden en Rödlich hebben de vijandelijke sterkte te Kria Wadja Bepantoe na i uur strijdens veroverd. De lste luit. Voogt bekwam daarbij een schot in den mond, doch werd niet gevaarlijk gewond. Een later berigt van 2 Januarij deelt nog hel volgende mede: In eene soengei, uur beneden Margassari, hield zich eene bende kwaadwilligen op, waarbij, naar men vermoedde, de moordenaren van den controleur E. Vuyck zich hadden aangesloten. De 2de luit. Croes, die met een detachement van 20 bajonetten eene verkenning in die soengei deed, is, bij eenen onverhoed- schen aanval der muitelingen, met 14 zijner manschappen gesneuveld, ter wijl nog 4 man werden gewond. Het lijk van den officier is te Banjer massing gehragt en aldaar ter aarde besteld. Demang Lehman is te Marta- poera teruggekeerd; het uitzigt bestaat dat Hidajat spoedig in onderwerping zal komen. Het Ned. schip Henriette Louisekapt. Meyerdirks, op 28 Dec. van Hongkong naar Nagasaki vertrokkenis op de hoogte van Lema door roovers overvallen en geplunderd. De roovers hebben zich daarbij van eene waarde van 2000 dollars en eenige kostbaarheden, meester gemaakt. Het schip is daarop weder naar Hongkong teruggekeerd. PARIJS, 27 Februarij. Bij eene beschikking van den minister van open baar onderwijs zijn, daar de heer Renan, in de rede bij de opening zijner lessen uitgesprokenleerstellingen heeft verkondigd die het Christelijk geloof kwetsen en betreurenswaardige bewegingen kunnen uitlokken, die iessen lot nader bevel gesloten. De conversie is reeds gevraagd voor een bedrag van 65£ miilioen rente en 306296 obligatiën. PETERSBURG, 27 Februarij. Het Journal van heden zegt, naar aan leiding van de discussiën in den Franschen senaat over de Poolsche zaken: Eene gelukkige toekomst en welvaart is zekerwanneer het gezond versland en pliglgevoel de weldadige inziglen des keizers te hulp komen. Het hangt alleen van de Polen af de hoogst mogelijke welvaart te bereiken. Wanneer men meer verlangt dan de keizer op het oog heeft, dan zal men zich jam merlijk te leur gesteld vinden.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2