LEÏMCIIE COURANT. VRIJDAG 28 FEBRUARIJ. 1802. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. j LEYDEN, 27 February. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is benoemd tot lid van de commissie belast met hel ontwerpen van en herzien der plaatselyke ver ordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, de heer tnr. J. van Outeren. Bij de aanslaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad zijn benoemd: tot leden voor liet hoofdbureau de hh. mr. J. van Outeren en p. H. baron Taets van Amerongen; tot voorzitter voor het onderbureau de heer II. P. C. Stoffels en tot leden van het onderbureau de hh. tnr. J. E. Goud smit en P. L. Tichler. Door den raad is besloten tot de uitgave van een slenographisch verslag der zittingen. De burgemeester heeft medegedeeld dat, volgens kennisgeving van den minister van binnenl. zaken, het rijks-telegraafkantoor alhier in het afge- loopen jaar de som van 3205 45 had opgebragt. llet N. Dagbl. van 's Grac. meldt dat aan de directie van het Ne- j derlandsch onderling pensioen- en weduwenfonds gevestigd te Leyden een voorloopig zeer gunstig resultaat is te beurt gevallen op hare zoo ijverige bemoeijingcn tot oprigting van dat fonds, waardoor aan een ieder de gelegen heid is geopend, om zelf voor den ouden dag en, by overlijden, voor zijne weduwe te zorgen. Immers gedurende de eerste maand van het bestaan van het daaraan verbonden kansfonds hebben 1G6 personen daaraan deelge nomen en is het vooruitzigt voor de deelneming gedurende deze maand we der zeer gunstig, waaruit kan worden afgeleid, dat het publiek zeer goed de betere kansen eener spoedige deelneming inziet, om namelijk een zoo klein mogelijk nommer te verkrijgen op de maandelijks aan te vullen volg lijst der deelhebbers. Het is dus te voorzien, dat liet door de wet vereisclite i aantal van 500 deelhebbers spoedig zal aanwezig zijn en daardoor deze zoo J nuttige en weldadige inrigling voor goed zal zijn gevestigd. De eergisteren plaats gehad hebbende verkiezingen van leden voor de J tweede kamer der staten-generaai, hebben den volgenden uitslag opgeleverd: I Hoofdkicsdistrict Deventer (in de plaats van den heer m'. J. R. Thorbecke). Uitgebragt 577 stemmen. Gekozen de heer mr. G. Dttmbar, burgemeester I van Deventer, met 537 stemmen. iloofdkieSdistrict Rotterdam, in de plaats j van: 1°. den heer G. H. lletz (wit billet). Uitgebragt 1769 stemmen, van j onwaarde 19. Gekozen de heer J. D. Fransen van de Putte, met 1115 1 stemmen. 51'. G. Groen van Prinsterer had 296 en m'. L G. Greeve 233 j stemmen 2d. den heer m'. N. Olivier (blaauvv billet). Uitgebragt 1767 stemmenvan .onwaarde 25. Gekozen de lieer F. VV. C. Blommet 1088 stemmen. 51'. J. P. P. baron van Ztiylen van Nyevelt had 416 en m'. E. J. A. graaf van Bylandt 148 stemmen. Hoofdkicsdistrict Breda (in de plaats van den heer ui'. K. A. Meeussen). Uitgebragt 2065 stemmen. Her stemming tusschen den heer II. Guljé, die 638 stemmen, en m'. P. J. J. Hollingcrus Pypers, die 426 stemmen verkreeg. 51'. D. Mulder verkreeg 359 en m'. van Mierlo 348 stemmen. Gedurende het jaar 1861 zijn er van het leger gedeserteerd 2 officieren, 2 onder-officieren36 korporaals en soldaten, omtrent wier lot niets stelligs bekend is. Aan de diaconie der herv. gemeente van de Jleern is door wijlen den lieer m'. P. Delbeek ƒ2000 vermaakt en aan het kerkefonds dier gemeente eene gelijke som. De heer P. Boodt, stadsdoctor en'verloskundige te Rlienen, heeft in den nacht van Zaturdag op Zondag in liet dorp Resteren, zijne hulp ver leend aan de huisvrouw van den arbeider Leutbij hare bevalling van 4 kinderen, 1 jongetje en 3 meisjes. Terwijl het eerste reeds bij de geboorte was overleden, leefden twee der meisjes 24 uren. Het derde meisje is nog in leven. en Effbl.) Door den gemeenteraad te Arnhem is tot gemeente-architect aldaar be noemd de heer F. VV. van Gendt J.Gz.onder-architect bij de gemeente werken te 's Gravenhage. 44 sollicitanten hadden zich voor deze betrekking aangemeld. Als een voorbeeld van bijzondere wreedheid deelt de Arnh. C. het volgende mede: Dingsdag stond voor de arrond.-regtbank alhier teregt H. A. L.timmermansknecht, oud 24 jaren, wonende te Zevenaar, aange klaagd van op den 4deD dezer het hondje van zekeren commies aldaar levend Ie hebben begraven. Hij had dit beesthetwelk door zijne zachte geaardheid niemand bemoeijelijkte en waaraan de meester zeer gehecht was, bij diens afwezigheid uit liet huis gelokt en na het de poolen te hebben vastge bonden, levend in een grooten kuil gestopt, in weêrwil dat een der getui gen, die hem het feit zag plegen, hem nog de opmerking had gemaakt, dat hij het beest, zoo hij dit dood wilde maken, maar liever moest ver- drinken, dan op zulk eene onbarmhartige wijze van het leven te beroovcn. jj De beklaagde kon geene de minste aannemelijke reden opgeven, waarom hij dit dier, hetwelk hem nooit tot eenigen overlast had verstrekt, zoo ontneè- doogend had behandeld. Hij zeide dit op aansporing van derden te hebben gedaanomdat de hond over gebleekt goed had geloopen en gaf verder op tijdens de volvoering niet geheel nuchteren geweest te zijn. Het O. BI. requircerde bij monde van den substituut-officier m'. J. BI. Smits de toepas sing der hoogste straf, zijnde eene gevangenisstraf van 6 maanden, na alvorens te hebben opgemerkt dat het te betreuren is dat de Nederlandsehe wet het mishandelen en kwellen van dierenhetwelk hier te lande herhaal delijk op ergerlijke wijze voorvalt, in den regel straffeloos toelaat, terwijl zulks in de meeste andere rijken wordt gestraft, doch dat het gepleegde feit toevallig strafbaar was, als zijnde voorgevallen in een tuin, waarvan de meester van den hond, als kostganger bij den eigenaar, het vrije ge bruik had. De reglbank heeft den beklaagde tot 3 maanden gevangenisstraf en eene geldboete van 8 veroordeeld. Te Heerlen (Limburg) is in de vorige week eene boerderij afgebrand, waarbij 9 koeijen5 paarden, 60 schapen, 250 mud tarwe, 200 mud paar- denboouenenz., benevens de inboedel, eene prooi der vlammen zijn ge worden. 's GRAVENHAGE 27 Februarij. Z. BI. heeft bevorderd tol officieren van gezondheid 2ie kl. bij de Ned. zeemagt die der 3de kl.W. Lillel, jh'. M. C. F. J. de Rotte; en VV. Pan- nevis; en benoemd lot officier van gezondheid 3de kl. bij de Ned. zeemagt, den heer H. de Briedcr, doctor in de genees- en verloskunde te Leyden. De bij de ontbinding der rijkscommissie voor statistiek eervol ontslagen en op wachtgeld gestelde secretaris dier commissie, jh'. m'. W. Six, is als hoofdambtenaar ter beschikking gesteld van het dep. van koloniën. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken is benoemd lot opzigter van den waterstaat 4de kl. in Overijssel de heer A. J. 11. Bauer, thans tijdelijk opzigter in Gelderland. li. 31. de koningin heeft gisteren middag de idiolenschoolwaarvan H. BI. beschermvrouw is, met een bezoek vereerd. Gisteren avond heeft de baron van Brienen van de Groote Lindt zijn nieuw hotel in het Voorhout alhier, met een luisterrijk bal ingewijd, dat met de tegenwoordigheid werd vereerd van 11H. MM. den koning en de koningin en verdere leden der kon. familie. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood 130 ontvangen van den heer A. Pott te Sheboygan, in Noord-Amerikanamens cenige Nederlanders aldaar. Volgens liet Dbl. van 's Grav. zijn de onderhandelingen over het aan vaarden van de portefeuille van buitenl. zaken gisteren weder afgesprongen. Thans werd, naar men zeide, de lieer Du Bois, Ned. gezant te Konslanti- nopelin de residentie verwacht. Gisteren zijn aan het dep. van financiën uitgetrokken de reeksen lot aanwijzing der losbare schuldbekentenissen, ten laste van het voormalig amortisatie syndicaat: 121, 248, 298, 492, 525, 531, 559, 572, 605, 638, 662, 759, 765, 823, 970, 979, 983, 1115, 1121, 1166,1206, 1306, 1346, 1495, 1795, 2097, 2111, 2344, 2394 en 2397. Heden heeft de commissie van de tweede kamer der staten-generaai, belast met het houden van een onderzoek over 's lands marine, hare eerste bijeenkomst gehouden. AMSTERDAM, 26 Februarij. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering, welke bijgewoond werd door rie hh. Simons, van Rees, Delprat, van der Kun, Conrad, Halberisma, van der Boon Blescli, van Hasselt, Oudemans, von Baumhatier, Blatthes, Stam- kart, van Kerkwijk, Verloren, Vrolik, van Geuns, Biercns de Haan, Don ders, Voorhelm Schneevoogthet corresponderend lid in Indië Blceker, en het lid der letlerk. afdeeling Opzoomer. Van den heer Oudemans, lid der akademie, thans in Indië, was een brief ingekomen, houdende mededeeling van zijne waarneming omtrent het voorbijgaan van Mercnrins over de zonneschijf op 12 Nov. 1861. Die brief zal geplaatst worden in de verslagen en mededeelingen. De heer Bliquel had ingezonden eene verhandeling over de gcographische verspreiding der Ficeae met een nader onderzoek omtrent de in Amerika voorkomende soor ten; de heer Bleeker eene verhandeling: sur quelques genres de la familie des Pleuronecteoïdes; de heer Buys Ballot eene verhandeling over het vinden van de declers der getallen in betrekking lot de uitgave van de tafels door Dase berekend. Al deze stukken zullen in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. De heer Halberisma leverde eene ontleedkundige bijdrage over wijzigingen in de ontwikkeling van het stelsel der bovenste holle ader. Spreker bood

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1