LEYDSCHE COURANT. 1802. N". 24. H MAANDAG 24 FEBRUARIJ. De Courant wordt Maandag, IVOensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BHVNENLANDSCHE HERUITEN. LEYDËN, 22 Februarij. Het Staatsblad n°. 22 bevat het kon. besluit van 12 Februarij jl. houdende goedkeuring van de statuten der vereeniging «Katwijksche Vereeni- ging tot ondersleuning van behoeftige visschers," en erkenning dier vereeni ging als regtspersoon. Wij vernemen dat, ten gevolge van onvoorziene omstandigheden, het concert van de Vereeniging van Musici, op den 2Gslcn dezer bepaaldalsdan niet kan plaats hebben, en voor onbepaalden tijd is uitgesteld. Gisteren avond omstreeks 9 ure vertoonde zich aan den N.N. W. hemel een prachtig noorderlicht. In schitterend witte stralen steeg het vaak tot cene aanmerkelijke hoogte. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomcnen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 490 tot 670 personen. Hel gezelschap van jongelieden, onder de zinspreuk «Liefde adelt genot," te Leidschendamzal op Woensdag aanst. weder eene tooneelvoor- stelling geven ten behoeve der algemeene armen aldaar, en alsdan opvoeren: De maarschalk van Saksen, tooneelspel in 4 bedrijven, en De bloedzui gers of d(. minnehandel in de apotheek, blijspel in 1 bedrijf. De voor stelling door dit gezelschap op den 5dcn dezer gegeven (zie/,. C. van 6 FebrJ) heeft, na aftrek der kosten, ongeveer 100 opgebragt. De minister van justitie heeft zijne bijzondere tevredenheid kenbaar gemaakt over het gehouden gedrag en den ijver van den rijksveldwachter 2C kl.met den rang van brigadier, P. J. van Legen, te Alphen, aan wiens nasporing de ontdekking en aanhouding is te danken van den dader van eenen op den 4dcn dezer onder Oudshoorn gepleegden diefstal van gelds waarden enz. Te Werkendam heeft eergisteren nacht een huisverwer en spekslager, een man die zich aan het misbruik van sterken drank overgaf, zijne vrouw en vervolgens zich zeiven op gruwelijke wijze om het leven gebragt. Reeds den vorigen dag gaf hij blijken van waanzin, maar velen schreven zijne zonderlinge woorden en daden aan delirium tremens toe. Zoo vertelde hij o. a. dat die dag de laatste zijn levens zou wezen. In het midden van dén nacht, toen zijn huisgezin, bestaande, buiten zijne vrouw, uit vier kinderen waarvan het oudste slechts 9 jaren telt, in rust waren, is hij opgestaan en heeft de hand geslagen aan zijne niets kwaad vermoedende, slapende vrouw. De wijze waarop hij haar vermoord heeft is bijna te gruwelijk om medege deeld te kunnen worden. Toen men het lijk vond, waren de polsen van den arm en het hoofd bijna van den romp gescheiden, llij schijnt onmiddellijk daarop zich zeiven door ophanging van liet leven te hebben willen berooven toen hij in die poging niet slaagde heeft hij ten laatste met hetzelfde mes, waarmede hij zijne vrouw had vermoord, zich zeiven van kant gemaakt. Door een gil dien hij gaf werd het oudste kind wakker, dat, gedreven door schrik, het huis verlaten en de buren wakker gemaakt heeft, die echter te laat kwamen om den moordenaar of zijn slagtoffer bij het leven te behouden. Reeds is gemeld dal Maandag 11. in Haarlemmermeer eene woning is afgebrand. Daaromtrent meldt men thans van daar nog het volgende: De woning met de onbeduidende meubelen was verzekerd voor ƒ1490. Bij het uitbreken van den brand was niemand in huis; eenige oogenblikken te voren had de man met zijnen oudsten zoon de woning verlaten en korten tijd daarna ook de vrouw met hare twee jeugdige kinderen en eenige goede ren. Toen zij door iemand, die haar ontmoette, gewaarschuwd werd dat hare woning in brand stond, vervolgde zij echter haren weg. Deze vrouw, genaamd Teuntje Walraven, huisvrouw van 11. de Weers, is dan ook ge vankelijk overgebragt naar Haarlem. Uit Amsterdam meldt men dat de vrijwillige bijdragen ten behoeve van den door regenten van het Neder!. Israel, weesjongens-collegie ontworpen bouw van een nieuw gesticht reeds lot ongeveer 3201)0 geklommen zijn. Een der gevers had ƒ2060 bestemd voor een in het gesticht aan te leggen synagoge. Voor de arrond.-regtbank te Hoorn is eene hoogst belangrijke zaak aanhangig gemaakt. De staten van Holland en West-Friesland liehben in 1617 octrooi verleend tot bedijking en droogmaking van de Purmer, onder voorwaarde, dat de bedijkers den honderdsten morgen zullen laten tot onder houd van kerk en kerkelijke diensten. Die honderdste morgen is destijds werkelijk afgegeven, door het polderbestuur geadministreerd en tot een aan zienlijk fonds aangegroeidhetgeen sedert door belangrijke makingen ten behoeve der Purmer kerk is vermeerderddoch eene kerk is tol heden r.iet geslicht. Men schijnt goed gevonden te hebben aan de in den omtrek wonende predikanten uit dit fonds eene jaarlijksche toelage te gevenen liet overschot te doen strekken lot vermindering van polderlaslen. Thans heeft zich in de Purmer eene hervormde gemeente gevestigd, en deze, door de regering erkendheeft nu het polderbestuur gedagvaard tot rekening en verantwoording en afgifte van alle fondsen, uit het octrooi en de latere makingen voortgevloeid. Te Enkhuizen werd op den lldcn dezer het gebouw, door de dames Snouck van Loosen voor het godsdienstig onderwijs aan de lierv. gemeente aldaar geschonken door ds. Boonacker plegtig aan zijne bestemming toegewijd. In de sloombleekerij van de hh. Salomonson en van Hael, te Nijver dal, had Maandag II. een treurig voorval plaats. De schilder P. v, R., te Deventer woonachtigen aldaar werkzaam, had het ongeluk, terwijl de machine in beweging werd gebragt, in het vliegwiel te geraken en werd dermate gekneusddat hijonaangezien de spoedig aangebragte geneeskun dige hulp, kort daarna overleed. 's GRAVENHAGE, 22 Februarij. Z. M. de koning heeft hel ridder-kruis der orde van de Eikenkroon ge schonken aan den heer P. F. de Groot, kapitein-kwartiermeester bij het reg. grenadiers en jagers, en aan den heer F. Steers, onder-stalmeester des konings. Tot notaris te Delft is benoemd de heer mr. P. Post Uiterweer, griffier bij het kantongeregt en candidaat-notaris te Schiedam. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Bolsward is benoemd de heer N. C. J. Velius Baertthans in die betrekking te Nyland. Aan den heer U. F. C. ten Kate is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van directeur-hoofdonderwijzer der schilder- en leekenschool bij de kon. akademie van beeldende kunsten te Amsterdam. H. M. de koningin heeft, als blijk van hare bijzondere tevredenheid, bij haar bezoek in het Evang. Luth. weeshuis alhier, den directeur en de directrice Hoesten in dat gesticht vereerd met eene prachtige pendule en twee dito vazen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen van den heer von Liitkengeheimraad en landdrost te Osnabriickhet door eene commissie aldaar nog nader ingeza melde, ten bedrage van ƒ151.311. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. ENGEL.A® O. LONDEN 20 Februarij. Lord Palmerston heeft in het lagerhuis verklaard dat de regering niet voornemens was in den loop dezer zitting eene voordragt te doen tot ver betering van de wijze, waarop het volk in het parlement wordt vertegen woordigd. Deze verklaring werd met luid gejuich begroet, waaruit blijkt dat de meerderheid dit ontwerp vooreerst buiten behandeling wil houden. Onlangs is de bekende botanist Fortune alhier teruggekeerd van eene reis in Japan en Noord-China. Hij heeft onderscheidene bijzonder fraaije gewassen medegebragt, die waarschijnlijk ook in Europa zullen kunnen worden gekweekt. Nabij Tunbridge zijn twee buskruidfabrieken in de lucht gesprongen, waarbij echter niemand is omgekomen. Bij het op de helling brengen van den Great Eastern te Milford is eene boot met matrozen van het oorlogschip Blenheim onder de schroef geraakt en verbrijzeld, ten gevolge waarvan twee dier zeelieden het leven hebben verloren. Volgens berigten uit New-York hebben de noordelijken een belangrijk voordeel behaald. Het fort Ilenry, op de rivier Tenessee', is door 7 schepen aangevallen en heeft zich na eenen krachtigen tegenstand overgegeven. Men heelt daarbij 60 gevangenen verkregen en 20 kanonnen buit gemaakt. Ook het fort Donnellson is bcmagligd. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Februarij. Naar men verneemt zal de regering aan de bisschoppen des lands in geen geval vergunnen het concilie te gaan bijwonen, dat in Mei aanst. te Rome zal worden gehouden. De hertog de Broglie is met 22 van de 29 stemmen lot lid der Fransche akademie gekozen. Een gerucht omtrent het plegen van eenen aanslag op het leven'van onzen gezant te Rome, wordt door de Patrie tegengesproken. Volgens le Monde is uit Japan te Hongkong het berigt ontvangen, dat het vierde gedeelte der stad Jokohama, bij Jeddowaar de Europeanen een kan toor hebbenverbrand was600 huizen waren een prooi der vlammen geworden. ITALIG. Uit Napels meldt men dat de manifeslaliën tegen den Paus als we reldlijk vorst, in weerwil van de ministeriële circulaires, steeds voortduren. Mazziui heeft uit Londen een schrijven aan de vereenigingen van werklieden le Napels gezonden, waarin hij hen vermaant om de bevrijding van Italië alleen van de natie en Garibaldi te verwachten, maar niet van Frankrijk. P SS UISSBN. BERLIJN, 20 Februarij. Te Keulen is de secretaris van het burgerlijk armbestuur gevangen ge nomen. Hij wordt verdacht gedurende eene reeks van jaren zich aan verre gaande ontrouw in zijne betrekking, ten nadeele der armverzorgingte hebben schuldig gemaakt. Onlangs kwam een schipper, nabij Deutz liggende, tot de ontdekking dat hem eene vrij aanmerkelijke som gelds was ontvreemd. Zijn vermoeden viel op een der knechts, een 17-jarig jongelingdie, daarover aangesproken, bekende de dader van den diefstal te zijn. llij zeide dat het geld door hem aan de Kenlsche of linkerzijde van den stroom in de nabijheid des oevers in den grond was begraven, weshalve hij den schipper het voorstel deed om hem die plaats aan te wijzen, mits hij van zijn kant de belofte deed hem niet aan het geregt over te leveren. Nog dien avond, waarop hij de beken tenis had gedaanbegaven zij zich in de boot en roeiden naar den overkant. In de nabijheid van den oever gekomen zijnde stond de jongeling eensklaps op, sprong aan den wal en gaf een duw aan de boot, waardoor deze in den snellen stroom geraakte, en de dief de gelegenheid verkreeg om zich uit de voelen te maken. De gestolen waarde bestond uil bankpapier, en heeft aanleiding gegeven tol zijne ontdekking.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1