KORT VERSLAG ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, BIJBLID H". 3. DER (JBehoorende bij de Leydsche Courant van dO Februarij dS62If". ó8). -oo&OO Q ©-O-***» Zitting van 6 Februarij. Tegenwoordig de hh. Sikkel Groos, Stoffels, Meerburg, Ticliler, Hubrecht, Le- zwijn, van Outeren, de Moen, DriessenHartevelt, Tollens, Taets van Amerongen, Goudsmit, du Rieu, Kluit, van der Hoeven, ten Sande, Gevers, Krantz, de Fre- mery en Siegenbeek. De aanteekeningen der vorige vergadering worden gelezen en vastgesteld, waarna de voorzitter mededeelt 1°. Eene missive van den heer Mr. N. Olivier, gedagteekend 5 Februarij 1862, waarbij deze, ten gevolge zijner benoeming tot minister van jaslilie, het ontslag neemt als lid van den Raad. Eq is deze aangenomen voor kennisgeving. 2°. Eene missive van Curatoren der Leydsche Hoogeschoolvan 30 Januarij jl. n°. 20, houdende kennisgeving dat, zoodra de Raad nader ter zake van de opmer kingen hunner gecommitteerden een besluit zal hebben genomen en, mogt hij bij zijn vroeger gedaan verzoek persisteren, de Raadscommissie tot het doen van be paalde voorstellen ten aanzien der voorwaarden van de resiliatie der bestaande overeenkomst zal hebben geinagtigd, de onderhandelingen tusschen de wederzijds gecommitteerden kunnen worden hervat. De voorzitter deelt tevens mede dat de drie hh. gecommitteerdenter vergade ring tegenwoordig, op grond van deze missive, van het voornemen, bij hun rapport uitgedrukt, zijn teruggekomen en zich mitsdien bereid hebben verklaard de hun opgedragen taak te blijven vervullen Waarna deze vyordt aangenomen voor kennisgeving. 3°. Rapporten omtrent een bezoek in het Evangelisch-Luthersch en in het Roomsch- Catholijk wees- en oudeliedcnhuis op den 3dea der loopende maand. En zijn deze aangenomen voor kennisgeving. Voorts heeft de burgemeester overgelegd 1°. Proces-verbaal van het opnemen der boeken en kas van den gemeente-ont vanger, op den 31sten Januarij jl. Conform de voordragt, is besloten dit aan te nemen voor kennisgeving en gedu rende veertien dagen ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen. 2°. Rapport van Burgemeester en Wethouders op het advies van de. commissie van oppertoezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart, strekkende tot het kos teloos in gebruik erlangen van den harm aan den Vest wal bij de Witte poort. En is conform de voordragt besloten, die stukken ter inzage van de leden in de leeskamer neder te leggen. 3°. Adres van J. B. Bruning, houdende verzoek om teruggave van betaalde plaatselijke directe belasting, dienst 1861. Overeenkomstig de voordragt is besloten dit ten fine van berigt en raad te stel len in handen van Burgemeester en AVethouders en de Commissie van Financiën. 4°. Adres van C. Stiuvk Bevel, ijker en keurmeester van het hotervaatwerk, waarbij deze verzoekt dat hem eene bezoldiging worde toegekend tot goedmaking van kosten, zoolang de ijk op de bestaande wijze tot proef wordt bestendigd. 5°. Adres van S. N. Kuyt, tot continuatie der onderhandsche huur van het huis aan de Marepoort. 6°. Adres van de Heyder Comp., om vergunning tot uitbreiding hunner blaauwverwerij naar het noordelijk gedeelte van het AVaardkerkplein. 7°. Missive van de plaatselijke schoolcommissie, houdende opmerkingen aan gaande de inrigting der school localenvoor zooveel de ventilatie betreft. En is overeenkomstig de voordragt besloten, de stukken sub n°. 4 7 te stellen in handen van Burgemeester en AVethouders ten fine van berigt en raad. 8°. Adres van A. W. Sythoff, boekdrukker en uitgever alhier, daarbij aanbie dende het leveren van een gedrukt stenographisch verslag van het verhandelde in de zittingen van den Gemeenteraad, op billijke voorwaarden. Conform de voordragt is besloten, dit aan te houden als behoorende tot een on derwerp, sub 4°. aan de orde van den dag gesteld. Nog geeft de voorzitter in bedenking, het voorstel van het lid Sikkel Groos, in de jongste vergadering overgelegd, ook te stellen in handen van de Gezondheids commissie, waartoe met algemeene stemmen wordt, besloten. De Burgemeester stelt aan de orde van den dag: 1°. Eene voordragt var» de Commissie voor de plaatselijke strafverordeningen, tot wijziging van de arll. 50, 53 en 57 der algemeene policie-verordening. Algemeene consideratiën werden niet in het midden gebragtweshalven de voor zitter de verschillende wijzigingen achtereenvolgens in rondvraag brengt, die door de vergadering worden aangenomenwaarna de dus gewijzigde artt. met twintig stem men tegen ééne stem, die van het lid Sikkel Groos, zijn vastgesteld, luidende als volgt: Art. 50. «Al wie uit eene andere gemeente zijne woonplaats herwaarts overbrengt, moet daarvan binnen ééne maand na zijne komst alhieraangifte doen," enz. Art. 53. «Ieder, die binnen deze gemeente verbuist, is verpligt daarvan binnen ééne niaa?id na de verhuizing, aangifte te doen," enz. Art. 57. «Overtreding van de in dit hoofdstuk hoofdstuk 3) gegeven voorschriften, ge lijk ook het niet behoorlijk doen der gevorderde opgaven, wordt gestraft met eene geldboete van één tot drie gulden onverminderd liet behaalde hij art. 9 van liet Koninklijk hesluit van 3 November 1861 Staatsblad n°. 95)." Bij gelijke stemming is op voorstel van het lid Hubrecht besloten, de bij art. 71 dier verordening sub n?. 22 aangewezen hoefslag tot het nederleggen van puin te doen wegvallen. 2°. Adres van Jacobus Everhardus Vlaanderen Junior, thans wonende te Oegst- geestwaarbij deze gedeeltelijke afschrijving verzoekt van zijnen aanslag in de plaat selijke directe belasting over 1861. En gelet op de rapporten van Burgemeester en Wethouders en de Commissie van Financiën Is dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten, den adressant afschrijving van gezegde belasting te verleenen voor 3 maanden of 3/12 ten bedrage van ƒ4,52. 3°. Voorstel van het lid Hartevelt, tot wijziging van art. 37 der algemeene verordening van 9 November/24 December 1855. Gelet op de rapporten van Burgemeester en AArethouders en de Commissie van Financiën, waarbij tevens wordt voorgesteld art. 4 der verordening van 29 October 1859 (Gemeenteblad n°. 19) met bedoelde wijziging in overeenstemming te brengen; Zijn geene algemeene consideratiën in bet midden gebragt, zoodat de beide wijzi gingen of toevoegingen achtereenvolgens in rondvraag komen, waarmede dc verga dering zich met negentien tegen twee stemmen, die van de leden ten Sande en Goudsmitvereenigt. Met gelijke stemmen werden de gewijzigde artt. daarna vastgesteld, dus luidende: Art. 37 der eerstgenoemde verordening. «Geene teruggave of afschrijving van belasting heeft plaats" enz. In zeer bijzondere gevallenkunnen Burgemeester en Wethoudersook bij niet vervulling dier formaliteiten, teruggave of afschrijving van belasting toestaandoch niet anders dan wanneer de uitvoergelijk ook de hoeveelheid de aard en, bij gedistilleerdde sterktegraad van het uitgevoerde hun vol komen is bewezen.'' Art. 4 der laalstgemelde verordening. Bij uilslag van gedistilleerd naar elders" enz. hi zeer bijzondere gevallenkunnen Burgemeester en Wethoudersook bij niet-vervulling dier formaliteitenafschrijving van belasting toestaandoch niet anders dan ivanneer de uitvoergelijk ook de hoeveelheidde aard en de sterktegraad van het uitgevoerde liun volkomen is bewezen 4°. Voorstel van het lid Taets van Amerongen, tot openbaarmaking van al het geen in de openbare zittingen van den gemeenteraad wordt verhandeld en gesproken, en het aanstellen van een geschikt persoon, die daarmede zal worden belast. En gelet op het rapport van Burgemeester en AVelhouders, waaruit blijkt dat zij zich in hoofdzaak met den voorstelier vereenigen, doch het verkieslijker achten, indien mogelijk, met den uitgever der stadscourant eene overeenkomst te sluiten, waarbij deze zich verbond van al het verhandelde een zooveel doenlijk volledig ver slag le leveren en aan de courant toe te voegen, terwijl aan iemand van zijnent wege de gelegengeid zoude worden gegund alles behoorlijk aan te teekenen; Is na breedvoerige deliberation de conclusie van dat rapport, waarmede de voor steller instemde, in rondvraag gebragt; alléén in dier voege gewijzigd, naar aan leiding van het hiervoren sub n°. 8 overgelegd verzoekschrift van A. AV. Sythoff, dat liet collegie van dagelijksch bestuur niet uitsluitend met den uilgever der Leyd sche courant in onderhandeling zal treden, ten einde tot zoodanige openbaarmaking te geraken; en met twintig stemmen tegen ééne stem, die van het lid Krantz, dienovereenkomstig besloten. Het lid van der Hoeven verlaat de vergadering. 5°. Nader adres van de naamlooze vennootschap der bierbrouwerij de Posthoorn en azijnmakerij de Twee sleutels, daartoe strekkende dat de Duizenddraadsteeg aan haar, tegen billijke vergoeding, in eigendom worde afgestaan, Gelet op het rapport van Burgemeester en AVethouders; Is na deliberatie dienovereenkomstig met twaalf tegen aclit stemmen, die van de leden ten Sande, Gevers, Meerburg, Tichier, van Outeren, Taets van Amerongen, Goudsmit en Kluit, besloten, aan de naamlooze vennootschap voornoemd in eigen dom af te staan de Lange Duizenddraadsteeg, welke gebleken is niet te vallen in de termen van art. 230 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), zijnde niet bij het kadaster opgemeten, maar groot ongeveer 336 Q ellen, onder voor waarde a. dat zij aan beide zijden worde afgesloten met een hek, waardoor de wijdte der steeg aan den ingang niet wordt verminderd b. dat de sliaat der steeg door de eigenaars der brouwerij, behoorlijk en voor de passage met stads-brandspuiten dienstig, worde onderhouden; c. dat aldaar eene stelling of bewaarplaats tot berging van brandladders der gemeente behouden blijve tegen den muur der brouwerij, welke muur buiten kosten der gemeente in behoorlijken staat door de eigenaars der brouwerij moet wor den onderhouden, ook dat gedeelte langs hetwelk het brandgereedschap wordt geborgen - en bewaarden de sleutels der beide hekken van die steeg berus ten bij de brandmeesters van de spuiten n°. 5 en n°. 7 (Langegracht en Hoog- landschc kerkgracht), die in het bezit zijn der sleutels van de brandspuit huizen d. dat de hekken ten allen tijde worden opengezet en opengehoudenwanneer daartoe door den Burgemeester of door de Commissie van Fabricage last wordt gegeven e. dat die afstand geschiedt voor een koopprijs van drie honderd gulden, te be talen bij het teekenen der acte van eigendomsovergangwaarvan de kosten komen ten laste der vennootschap. 6°. Adres van H. Reuther, waarbij deze voor bet geheel tegemoetkoming uit de gemeentekas verzoekt in de kosten zijner schutterlijke kleeding, als zijnde onver mogend die voor 1/4 gedeelte te diagen. En gelet op het rapport van Burgemeester en AVethouders; Is dienovereenkomstig met algemeene stemmen beslotenin des adressants ver zoek niet te treden en mitsdien te persisteren bij het raadsbeluit van 17 October des vorigen jaars, houdende dat hij voor 3/4 gedeelten van gemeentewege in die kosten zoude worden te gemoet gekomen. 7°. Voorstel van de Commissie van Fabricage, tot wijziging van het plan omtrent de vernieuwing der Borslelbrug, eri betreffende de brug over het Kort Rapenburg. Na deliheratie is dienovereenkomstig met algemeene stemmen besloten: 1°. de Borstelbrug (eene dubbele ophaalbrug) te vervangen door eene vaste ijze ren inet trottoirs; 2°. de brug over bet Kort Rapenburg weg te breken en door kcerleuningende openbare veiligheid aan den wal aldaar te verzekeren. 3°. de som van 29850, bij art. 76 der begrooting voor 1862 toegestaan, met 1600 te verboogen. 8°. De benoeming van een Commissaris der Stads bank van leening, bij de pe riodieke aftreding van den heer M. G. ten Sande. En gelet op het voorgedragen dubbeltal door Commissarissen dier instelling, ver meerderd met een gelijk getal door Burgemeester en AVethouders; Zijn nadat de leden Tichier, Hubrecht en de Fremery waren aangewezen om met den Burgemeester het bureau van stemopneming uit te maken bij twintig stembiljetten, overeenkomende met het getal aanwezige leden, uitgebragt op de hh. ten Sande 16 en du Rieu 3 stemmen, een billet was in blanco gelaten. Is mitsdien tot Commissaris der Stads bank van leening benoemd de heer Michael Gerardus ten Sande. Niets meer te behandelen overig zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 5