dal lijj bel bij die gelegenheid beeft heel gekregen. Op bet einde van deze maand moet het verhoor plaats hebbendat weken zal durendan zal er nog wel wat uitlekken. Uil Londen is eene speciale commissie van inge nieurs gezonden om de zaak te onderzoeken, Ik denk dat gij van deze of de volgende week wel eene teekening van de mijn in de Illustratie zult aantreffenten minste ik heb er twee heeren afgevaardigden van die Courant ontmoet om schetsen te maken. 's GRAVEN H AGE 8 Febrttarij. L. M. heeft vergunning verleend aan den heer mr. C. Ie Clercq, refe rendaris hij het dep. van builenl. zaken, lot het dragen der versierselen van koinmandeur 2dc kl. der Guelphen-orde van Hanover; en aan de bh. II A. Verniers van der LoefT, hoofdadministrateur, en W. A. Ribbe, referendaris, beide bij hel dep. van finantiën, tot het dragen der onderscheidingsteekenen, respectivelijk van kommandeur der ls,e en der 2de kl. van de Guelphen-orde, hun door den koning van Hanover geschonken. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Oude Tonge is benoemd j de heer Z. Th. de Jongh van Arkel, thans te Bommel, welke gemeente bij de eerstgenoemde is ingedeeld. Volgens hel DgbL v. 's Gr. zou de commissaris des konings in deze provincie, de staatsraad jhr. mr. J. A. ridder van der fleim van Duyven- dijkc. zjjn ontslag als zoodanig hebben aangevraagd. De heer J. C. EyssellcheT van de afdeeling waterstaat aan het mi nisterie van binnenl. zaken, heeft zijn ontslag uit die betrekking gevraagd. Aan den spoorwegopziener A. J. Hendriks, belast met dagelijksch toe- j zigt op de dienst van den Iloll. ijzeren spoorweg, is tegen 1 Mei aanst. als standplaats aangewezen Oegstgeest. De gewone audientiën van den minister van oorlog worden gehouden des Dingsdags, ten twaalf ure. Op Dingsdag den llden Februarij e. k. zal de audiëntie niet plaats hebben. De Staatscourant deelt het derde verslag mede van de commissie voor de staals-spoorwegenwaarin zij een overzigt geeft barer werkzaamheden gedurende de tweede helft van hel jaar 1861. Sedert eenigen tijd had het dc aandacht van de justitie getrokken dat in eenige dagbladen aankondigingen voorkwamen waarin allerlei betrek kingen tegen hoog salaris werden aangeboden, en waarvan het gevolg was, dat, als men zich daartoe aanbood, of als men inlichtingen daaromtrent verlangde, men uilgenoodigd werd zoogenaamd met een weldadig doel gel- i den of coupons aan zeker adres toe te zenden, in afwachting van een be- paald antwoord, dat echter uitbleef, liet is der justitie gelukt den dader van dal feit spoedig in handen te krijgendie dan ook geen gebruik heeft behoeven te maken van de appartementen die hij hier reeds gehuurd had, maar voorloopig naar het huis van verzekering alhier is overgebragt. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGKLAN rl<LONDEJV, 6 Februarij. De lord-mayor heeft bekend gemaakt, dat alleen bij hem 10,100 ten behoeve van de betrekkingen der omgekomen arbeiders in de Hartley- mijn is ontvangen, dat ook in andere groote sleden aanzienlijke sommen zijn bijeengebragt en het mitsdien niet noodig wordt geacht hem verdere bjjdragen voor dal doel toe te zenden. Waarschijnlijk zullen er spoedig weder pogingen worden gedaan om eene telegrafische verbinding tusschen Engeland en Amerika tot stand te brengen. Men verneemt dal dc regering der Unie heeft aangeboden daartoe de helft van het benoodigde kapitaal te verstrekken, indien de Engelsche regering de andere helft wil verschaffen. De Nashvillehet bekende vaartuig der zuidelijke staten van Noord- Amerika, is den 3dcn, en de Tuscarora, van de noordelijke staten, den 4dCD uit Southampton in zee gegaan. Te Liverpool is aangekomen de Fanny Lewismet 600 balen katoen en 300 vaten harst, komende van Charleston, waar het in den nacht van 1 Jannarij door de blokkade had weten te komen. Alhier is hel berigt ontvangen van het verbranden van het Austra lische schip Empress of the Seas, nabij Port Phillip Heads. De beman ning en de passagiers zijn gered. Bij dit ongeval zjjn eene menigte voor werpen, bestemd voor de aanstaande wereldtentoonstelling, verloren gegaan. De heer John Muir, die lang in Indie woonde en eene burgerlijke be trekking in Bengalen waarnam, thans te F.dinburg woonachtig, heeft eene som van 40000 ropijen beschikbaar gesteld tot de oprigling van een leer stoel voor de sanskritsche taal, letterkunde, wijsbegeerte en vergelijkende philologie, aan de universiteit dier stad. Hij heeft daarbij tot voorwaarde gesteld, dat het parlement jaarlijks 200 zal toestaan ter bezoldiging van den hoogleeraar, bij welke som dan de renten der 40000 ropijen en het collegiegeld der hoorders zullen gevoegd worden. Eene tweede voorwaarde is, dat hij den eersten professor benoemen zal. De commissie, door het parlement benoemd ter verbetering van den toestand der Sehotsche universi teiten, heef! het voorstel aangenomen. De bladen van San Francisco declen bijzonderheden mede omtrent eene zware overstrooiningwaardoor onlangs Californie werd geteisterd. De stad Sacramento heeft hel meest geleden. De rivier steeg lol 22 voet bo ven het hoogste peil, en riglte niet alleen aanzienlijke materiële schade aan, maar veroorzaakte ook het verlies van een aantal menscheulevens, voornamelijk ter plaatse waar de behoeftigen wonen. Zeer groote sommen zijn beschikbaar gesteld om den noodlijdenden te hulp te komen. Alleen j dc schade, door Sacramento geleden, wordt op een millioen dollars ge schat, en honderden gezinnen zijn van alles beroofd. Het geheeleland tus schen Sacramento en F< al her-Riversbijna tot de stad Cuba, stond onder water. Ook Marysville en andere steden hebben zwaar geleden cndemeesle i bruggen over de rivier zjjn weggespoeld. a FRANKRIJK. PARIJS, 6 Februarij. Er is sprake van de reorganisatie der Vincentins-vereeniging. De rege ring zou zich met de zamenstelling van het alhier gevestigde comité belas ten, en de voormalige leden van het bestuur hunne betrekking laten be houden, maar aan deze eenige personen toevoegen, op wier gehechtheid aan de regering men rekenen kon. De provinciale comités zouden dan later eveneens worden hersteld, echter met dien verstande, dat deze met het centraal-comité in directe verbinding zouden gebragt worden. Nooit heeft men alhier, inzonderheid in de voorstad S'. Germain, zoo vele huurbordjes aangeslagen gezien als op dit oogenblik. Vele familiën, anders gewoon den winter te Parijs door te brengenhebben om de kost baarheid der Parijsche levenwijze dit jaar hunne landgoederen in de pro vincie niet verlaten. Naar men verneemt zal, op aanvrage van prins Kong, regent van het Chinesche rijk, Frankrijk een aanial gegleufde kanonnen, ammunitie, wa penen en zelfs eenige officieren ter beschikking laten van de regering van dien staat, ten behoeve van de militaire oefening der Chinezen. Volgens berigten uit Athene, heeft de stad Vostizza, op Morea, door de jongste aardbevingen zoodanig geleden, dat schier alle huizen tot een puinhoop zijn geworden of dreigen in te storten. De bewoners hadden ge lukkig den tijd de slad te onlvluglen, alvorens de verwoesting die groote voortgangen had gemaakt. ITALIË. De te Turyn zitting houdende kamer van Italiaansche afgevaardigden heeft zich vereenigd met de regerings-voordragtslrekkende lol hel instel len van eenen gedenkpenning voor al degenen, welke in de voor Ilalië's onafhankelijkheid gevoerde oorlogen, in 1821, 1831, J848 en 1849, 1859 en 1860, te land of ter zee, in de reguliere krijssmagt of als vrijwilligers, voor de zaak des vaderlands de wapenen hebben gevoerd. Uit Rome meldt men dat in de kerk San Carlo eene luisterrijke lijk dienst is gevierd >oor wijlen de prinses Borromeo, die den ouderdom van 105 jaren heeft bereikt. Een groot aantal personen van den hoog en Ro- mcinschen adel woonde de dienst bij. De commissie van uitrusting te Genua heeft dezer dagen alle democra tische vereenigingen van Italië uilgenoodigd om in die stad den 9dcn Maart aanst. eene algemeene vergadering te honden. Zjj heeft daarbij tevens mede gedeeld, dal op die bijeenkomst o. a. zal worden beraadslaagd over drie voorstellen, volgens welke in Italië het algemeene stemregt zou worden in gevoerd, Mazzini uit de ballingschap zou worden teruggeroepen, en aan alle Italianen zonder onderscheidook aan de uitgewekenenhet burgerregt zou worden toegekend. Men verwacht echter dat Garibaldi ook dan zijnen in vloed zal doen gelden om in deze vergadering gematigdheid te bevorderen. PRVISSEN. BERLIJN, 4 Februarij. In het huis der afgevaardigden zijn commissien benoemd tot het onder zoeken der beide voorstellenbetreffende den onhoudbaren toestand waarin Keurhessen verkeert en maatregelen door de regering te nemen, ten einde daaraan paal en perk te stellen. Door den minister van onderwijs is aan den senaat der universiteit te Koningsbergen te kennen gegevendat hij geene termen heeft kunnen vin den om bij den koning aan te dringen op hel buiten werking stellen der bepaling, krachlens welke niemand tot hel leeraarsambt aan gemelde uni versiteit mag worden benoemd, die niet is een beljjder der Evangelische leer. Ten gevolge hiervan heeft de senaat het besluit genomen om zich andermaal tot den minister te wenden en de opheffing der bedoelde bepa ling te verzoekenvoor zoo verre betreft de genees-letter-wis- en na tuurkundige faculteiten. Uit Frankfort meldt men dat de Main aanmerkelijk is gevallenten gevolge waarvan de gemeenschap in het grootste gedeelte der stad weder is hersteld. Te oordeclen naar de menigte balken, meubelstukken, en ander houtwerk, dat voorbijgedreven is, heeft de overstrooming veel schade aan den Boven-Main veroorzaakt. Uit Darmstadt wordt gemelddat het gereglshof den voormaligen hof- boekdrukker Jakoby ter dood heeft veroordeeld wegens vergiftiging zijner echtgenoot, welke misdaad is gepleegd op 3 Augustus van het vorige jaar. Eene buitengewone menigte was bij de uitspraak tegenwoordig; bij het ver nemen van het vonnis zonk de veroordeelde bewusteloos neder en kon slechts met moeite tol bezinning worden gebragt. In Rusland openbaart zich eene belangrijke beweging onder den adel. Van een gedeelte zijner voorregten beroofd, door de emancipatie der boeren, zoekt hij vergoeding in eene meer reglstreeksche deelname aan de regering, lil de provincie van Toula heeft eene vergadéring van den adel een wetgevend ligchaam gevraagd. In Moskau is in eene dergelijke vergadering beslotende toepassing te vragen van het beginsel van verkiezing bij de administratie, de justitie enz. O O S T E N R LI ÏA. WEENEN, 5 Februarij. De tweede kamer van den rijksraad heeft hare werkzaamheden hervat. De minister van fiuantiën heeft haar medegedeeld dat de regering hoopt dat weldra eene schikking met de bank zal worden getroffen maar dat zij in afwachting daarvan besloten had, ten einde de noodige gelden voor de schat kist te verkrijgenden prijs van het zout te verhoogenalsmede het zegel- regt en de belasting op de beelworlelsuiker; door een en ander zouden, naar raming, de inkomsten met 32 millioen loenemen. De uitgaven van hel eer ste halfjaar zouden 15 millioen beneden de raming blijven. Uit Praag wordt gemeld, dat de meeste rivieren des lands builen hare oevers zijn gelredende watersland is daardoor zoo hoog geklommen dat hij dien van 1845 overtreft en zelfs dien van 1784 evenaart, zijnde deze de hoogste stand, dien het water bereikte in de jongst vcrloopen 100 jaren.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2