Tot schoolopziener in het 2de schooldistrict van Limburg is benoemd de heer mr. H. F. K. E. Seydlitz, te Maastricht. Tot ingenieur der 2de kl. voor het stoomwezen is benoemd de adspirant- ingenieur H. J. P. van Meurs. Z. M. heeft bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurs benoemd: tot kapitein 3de kl., den lstl!n luit. H. Piccardt, van het corps; tot ls,en luit., den 2den luit. R. Sturms, mede van het corps. Z. M. heeft, naar men verneemt, het emeritaat verleend aan dr. G. D. J. Schotel, pred. bij de herv. gemeente te Tilburg. Gisteren avond heeft er bij 11. M. de koningin-moeder eene luisterrijke soire'e musicale plaats gehad, die door de leden van de kon. familie, bene vens vele genoodigdenwerd bijgewoond. Op deze soiree heeft zich in den zang doen hooren m"e Emile Genast en op de piano de heer Wrobluoski, terwijl de zang werd begeleid door den heer A. Faubel. De artisten werden door 11. M. met aanzienlijke geschenken vereerd. Baron mp. Slratenus, Nederl. gezant bij het hof van Hanover, is gis teren namiddag in de residentie aangekomen. Bij het dep. van koloniën isten behoeve der noodlijdenden door de ovcrslroomingen op Java, ontvangen ƒ43.80, de opbrengst eener door den boekhandelaar J. J. van Gessel te Delft uitgegeven lithographie. Eergisteren is alhier in den ouderdom van bijna 63 jaren overleden de heer J. A. de Zwaan Csz.commies-chartermeester bij het rijks archief. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en van de orde van den H. Stanislaus 3,le kl. van Rusland. Door den gemeenteraad alhier is beslolen te volharden in de weigering der gemeente om tegenover den afstand van het 's Gravenhaagsche Bosch, door het rijk, af te staan het lokaal van de arr.-regtbank op den korten Vijverberg aan het rijk, en om zich lot den minister van financiën te wen den met uilnoodiging om in geen geval den Koekamp in huur af te staan aan het zoölogisch botanisch genootschap tot acclimalalie, en in allen ge valle vooraf den raad te willen mededeelen de voorwaardenwaarop die ver huring zou geschieden. Gelijk vroeger gemeld is, zal de algemeene vergadering der Holland- sche maatschappij van landbouw dit jaar alhier in de maand September aanst. bijeenkomen. Naar men thans verneemt, zal dan ter gelegenheid van het feest van haar 15-jarig bestaan eene bijzonder luisterrijke landbouwten toonstelling worden gehouden. Die tentoonstelling zal zich van de vorige onderscheiden zoowel in uitgebreidheid van voortbrengselen als in eene wer kelijke verhooging der uit te loven prijzen. Vooral heeft men getracht door deze verhooging het meest uilgelezen vee bijeen te verzamelenzijnde de eerste prijs voor stieren, geboren in 1859, op ƒ250 bepaald, en zijn ook de overige prijzen naar evenredigheid zeer beduidend. Inzonderheid moeten ook voor de hengsten hoogst aanzienlijke prijsuitlovingen zijn vastgesteld. Insgelijks zijn voor landbouw-werktuigen aanzienlijke prijzen bestemd, o. a. een voor de meest uitvoerige verzameling van doelmatige of ver beterde werktuigen. Belooft deze tentoonstelling, welke, naar imen zegt, in den Koekamp zal worden gehoudenop deze wijze zeer luisterrijk belangrijk tevens te zijn, zij zal het te meer zijn, doordien ook het voor nemen moet bestaan om bij deze gelegenheid bijeen te brengen eene zoo volledig mogelijke verzameling der voornaamste gewassen, welke in onze provinciën worden verbouwd. Eindelijk moet hierbij nog worden gevoegd, dat het een punt van onderzoek uitmaakt, of het vee in overdekte en af gescheiden veldstallen zal kunner. worden geplaatst. AMSTERDAM, 30 Januarij. Zaturdag hield de wis- en natuurkundige afdecling van de kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergaderingwaarbij tegenwoordig waren de lib.: van Breda, van Hasselt, Vrolik, Simons, van der Boon Mesch Conrad, Staring, Oudemans, Verdam, llarting, van GeunsVoorhelm Schneevoogt, vou Baumhauer, Bierens de Haan, Matthes, Storm Buysing, van Kerkwijk en van Rees. Aan de vergadering werd kennis gegeven van het overlijden der bh. R. B. van den Bosch en W. H. de Vriese. Van den heer dr. P. Bleeker was eene verhandeling ingekomen voor de verslagen en mededeclingen. De heer Snellen van Vollenhoven verzocht om zijne ingezonden verhande ling over de vlinders terug te mogen ontvangenomdat hij eene andere ge legenheid tot uitgaaf had. De heer van der Boon Mesch wees op den onhoudbaren toestand der aka demie, door de beslissing der slaten-generaalwaarbij de subsidie van 6000 werd geweigerdhij meende dat dit het gevolg is van een verkeerd opgevat denkbeeld. Hij wensehte dat aan de regering kennis werd gegeven van den grooten voorraad werkgereed om te worden uitgegevenmet opgaaf van den korten inhoud der aanwezige verhandelingen, opdat zij, die belang in de wetenschap stellen, mogten weten wat waarheid is. Hij twijfelde niet, of, wanneer dit met bescheidenheid onder hel oog der regering werd gebragt de minister van binnenl. zakenwie die ook zijeen voorstel zou doenom aan het verlangen der akademie te beantwoorden. De voorzitter stemde in met het gevoelen van den spreker, maar meende dat men, om een besluit te nemen, moest wachten tot de algemeene vergadering. De heer van der Boon Mesch was van oordeel, dal buitengewone omstandigheden buitenge wone middelen noodzakelijk maaktenweshalve hij meende, dat eene buiten gewone algemeene vergadering moest worden bijeengeroepen. Nadat de hh. Vrolik en Hartog daarover het woord hadden gevoerd, zeide de voorzitter, dat hij de zaak in de bestuursvergadering ter sprake zou brengen. De heer Verdam leverde eene bijdrage over de meetkundige theorie der hoofdassen van ligchamen, zijnde eene inleiding tot eene uitvoerige verhan deling. Het stuk zal in de verslagen en mededeclingen worden opgenomen. De lieer Halbertsma gaf eene bijdrage tot de kennis der onregelmatige ont wikkeling van het hart, mede voor de verslagen en mededeelingen. De heer Staring bood aan de akademie een nieuw vervolgblad op de geo logische kaart van Nederland aan, zijnde die van de Veluwe. Hij hoopte dat de kaart in het volgende jaar gereed zou zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN, 28 Januarij. De Navy and Military Gazette zegt dat de dreigende toekomst in Noord-Amerika en de gewapende houding van bijna alle stalen van Europa het Engelsche bewind hebben doen afzien van eene vermindering zijner land- en zeemagt. De bijdragen ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der slagtof- fers in de kolenmijn bij North Shields bedragen reeds 5000 Het meeren- deel der lijken is reeds naar boven gebragt. Bij een der lijken vond men een zakboekje, waarin met potlood bet volgende geschreven was: Vrijdag namiddag half drie ure. Armstrong, Hcdson, Hardie, Bell en nog vele anderen gevoelen zich zeer ziek. Wij hebben van omstreeks 2 ure tot nu toe gemeenschappelijk gebeden. Tibbs en Sharpe zijn ons daarbij voorge gaan en hebben woorden van troost en vermaning lot ons gesproken." De schrijver dezer regelen was zekere Amauer, een der krachtigste mannen van het vlek. Zijn horologie, welks cijferplaat ook de dagen der week aanwees, was Vrijdag avond ten 8 ure stil blijven slaan, zoodat men daar uit opmaakt dat de meeste slagtoffers omtrent dien tijd zijn gestorven. In de fabriekdistricten heeft gedurende de jongst verloopen week eene betere stemming geheerschtterwijl verscheidene orders eenige meerdere levendigheid aan de markten hebben bijgezet; evenwel bleef de handel ver beneden het gemiddelde peil, naardien de fabriekanten weinig geneigdheid aan den dag leggen om meer dan voor hunne onmiddellijke behoefte te koopen. Dezer dagen zijn alhier twee menschen van gebrek omgekomen. Zij hadden geene huisvesting en ook geen toegang in werkhuizen kunnen verkrijgen. In het gezigt der haven van Milford zijn bij het woeden van den storm op Vrijdag en Zaturd3g 11. drie schepen met hunne geheele equipage door zware golven overstelpt en in de diepte verdwenen. Zekere Thomas Nelson, eenvoudig dragonder bij een regiment van ons legerheeft onverwacht eene erfenis van 70000 benevens uitgestrekte landgoederen verkregen. Hij heeft zich onmiddellijk uit de dienst vrijge kocht, om zijne eigendommen te gaan bezoeken en daarna eene reis op het vaste land te doen. In het afgeloopen jaar zijn te New-York aangekomen 80790 passagiers van vreemde havens en 9117 van Californië. Hieruit blijkt dat de landver huizing naar Amerika in de laatste jaren aanmerkelijk is afgenomendaar nog in 1854 niet minder dan 331,809 passagiers van vreemde havens te New-York waren aangekomen. EtlANKRUK. PARIJS, 29 Januarij. De Moniteur deelt de diplomatieke stukken mededie dezer dagen be treffende de Romeinsche quaestie zijn gewisseld. In eene nota van den heer Thouvenel, van 11 Jan., wordt den heer Lavalette de last opgedra gen om de pauselijke regering te polsen of het zich aan de faits-accomplis zou willen onderwerpenen of Frankrijk dientengevolge pogingen kon aanwenden tot het ontwerpen eer.er regeling, die aan den Paus zijne veilig heid en onafhankelijk zou waarborgen. Den 18dc° Januarij heeft de heer de Lavalette daarop aan den heer de Thouvenel een antwoord doen toeko mendat in hoofzaak op het volgende nederkomt: Ingevolge uwe uilnoo diging heb ik met den kardinaal Anlonelli een onderhoud gehad. Reeds vroeger heb ik den Pans meermalen de wenschelijkheid onder het oog ge bragt om tusschen Rome en Italië eene verzoening tot stand te brengen. De Paus luisterde met welwillende toegeeflijkheid naar mijne verloogen, maar gaf altijd een en hetzelfde antwoord, namelijk: «Laten wij de gebeur tenissen haren loop laten!!" Ik was meer treurig gestemd dan verbaasd, toen ook de kardinaal mij op al mijne voorstellen een volstrekt weigerend antwoord gaf, zeggende: «Iedere schikking is onmogelijk tusschen den H. Stoel en degenen die hem beroofd hebben. Het hangt niet van den wil af van den Paus, noch van het H. Collegie, om zelfs hel geringste deel van hel grondgebied der Kerk af te staan." Ik maakte het den kardinaal dui delijk dat ik volstrekt geen beslissing had willen uitlokken over het regts- beginsel, maar dal ik eenig en alleen aan de pauselijke regering het middel was komen aanbieden, om uit een toestand te geraken, die noodlottig werkt voor hare eigene belangen en eene voortdurende bedreiging behelst voor de rust en den vrede der Christenheid. De kardinaal betuigde mij daarop zijnen dank voor onze vriendschappelijke belangstelling, maar zeide: «dat de bewering onjuist is als zoude er eene verwijdering bestaan tusschen den Paus en Italië. Indien de Paus zijne betrekkingen met het hof van Turyn heeft afgebroken, dan zijn daarentegen zijne betrekkingen met de Italianen van een hoogst gewenschten aard. De Paus zelf is een Italiaan eii is de eerste van allen om leedwezen te gevoelen over het lot van Italië. Met droefenis staart hij tevens op de wreede beproevingen die de kerk van Italië treffen. Zullen wij nu met de roovers (spoliateurs) in verbond tre den? Nooit! Elke schikking te dien aanzien is eene onmogelijkheid. Zoo wel de Paus als de kardinalen hebben zich vóór hunne benoeming bij eede verbonden, om hoegenaamd niets van het grondgebied der kerk aan ande ren af te staan. De Paus zal dus geene concessie doen van dien aard als men van hem begeert. Ook een Conclave zou het regt niet hebben zooda nige concessie te doen. Een nieuwe Paus zou dit evenmin kunnen doen, en zoo zal die concessie van eeuw tot eeuw door al de opvolgers van den Paus geweigerd worden." «Ik heb daarop den kardinaal gevraagd of hij Uwe Excellentie zelfs de hoop op eene schikking niet zon kunnen laten; hjj heeft daarop ontkennend geantwoord. Daarna ontving ik nog van zijne

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2