LEÏRSCKE COURANT. 1802. VRIJDAG 31 JANUARIJ. N°. 14. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Vrijdag uitgegeven, uit Zaturdag avond. Maandag, IVoensdag en Die van Maandag komt BÏIÏNENLANDSCHE BERIGTKN. LEYDEN, 30 Januari]. Wij laten hierachter volgen het berirjt omtrent de samenstelling van het nieuwe ministeriegelijk wij dat uit 's Hage ontvangen hebben. Nogtans worden wij in het zekere onderrigt dat die opgave minstens als voorbarig moet beschouwd worden; dat er heden nog geene voordragt'aan den Koning J was gedaan, veelmin een besluit door Z. M. genomen was. De Hoogleeraar A. Kuenen zal op Zaïurdag den 8sten Februarij e, k. het rectoraat der hoogeschool aan zijnen opvolger overdragen met bet bouden eener pleglige Lalijnsche redevoering. Wij vernemen dat de lezing van den heer S. F. Groen, te Utrecht ten behoeve der noodlijdende werklieden van de fabriek der hh. de Heyder en C°. gehouden, netto 98.50 heeft opgehragt. liet Staatsblad n°. 12 bevat het kon. besluit van 4 Jan. 1862, hou dende goedkeuring van de statuten der vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leydenen erkenning dier vereeniging als regtspersoon. Genoemd besluit benevens het reglement voor de kweekschool worden heden door de Staats-Courant me degedeeld. De vereeniging is opgerigt voor den lijd van 29 jarenen aan hel lidmaatschap is verbonden het betalen eener jaarlijksche bijdrage van minstens ƒ2.50 of het nemen van e'én of meer aandeelen. Aan het hoofd der inrigting staat eene commissie van oppertoezigt en beheer, die jaarlijks verantwoording doel van hare administratie op eene algemeene vergadering der leden, op den eersten Dingsdag der maand April. Naar men uit Zalt-Bommel meldt had men daar reeds nieuwe aardap pelen gezien, geteeld in den tuin van den heer F. W. de Yirieu. Door het prov. gereglshof van Overijssel is hel door de arrond.-reglbank t< Almelo gewezen vonnis, waarbij de geneesheer F. A.'t 11.te Diepenheim is veroordeeld tot drie'maanden eenzame opsluiting wegens het aan een zijner patiënten toedienen van acetas morphine, waardoor die patient het leven zoude verloren hebbenbekrachtigd. Uit Enschedé schrijft men aan het Ilbl. De toestand van ons nijvere Twenlhe wordt van dag tot dag zorgwekkender. Men zegt, de fabrieken werken tot dusverre nog allen geregeld voort. Dit is zoo. maar het getal werkuren is niet alleen vrij wat minder dan in vorige jarenook het per soneel is aanzienlijk verminderd. Had men het vorige jaar gebrek aan handen, nu heeft het omzekeerde plaats. Hoe laag ook de Iooneti worden, de werklieden die ze verdienen zijn nog gelukkig te noemen in vergelijking van duizende anderen, die, grootendeels tol den minderen boerenstand be- hoorende, des winters in het weefgetouw het noodige verdienen, lot het bijeenverzamelen hunner pachtpenningen en daar hun akkergrond slechts luttel is, ook een groot gedeelte van het jaar zich daarvoor de eerste levens behoeften moeten aanschaffen. Deze zijn grootendeels broodeloos. Onze industriëlen spannen alle krachten inotri hunne arbeiders aan het werk te houden. De lijd is welligt zeer nabij, dat zij, trots den besten wil, hunne inriglingen zullen moeten sluiten. Die stilstand zal de treurigste gevolgen na zich slepen. Niet alleen vinden 40- a 50,000 mensehen in de fabrieken hun bestaan, alle andere standen leven in en door de fabrieken. Maar zonden de rampen, welke die zoo gevreesde stilstand onvermijdelijk na zich moet slepenniet voorgekomen althans aanmerkelijk gelenigd hebben kun nen worden? Zou ook hier geen fonds kunnen bestaan, waaruit bij eene crisis zoo als nu voor de deur staat in den nood der arbeiders kon wor den voorzien, of liever deze zeiven daarin voorzagen. Neemt men aan, dat hier wekelijks ƒ10000 aan arbeidsloon wordt uitbetaald, en de fabriekanten overeenkwamen van het loon 3 pCt. voor dat doel in te houdendan zou dit jaarlijks ruim ƒ15000 opleveren. De rente van het eerste jaar zou reeds meer dan voldoende zijn tot bestrijding van alle onkosten. En niet alleen zou een dergelijk fonds dienstig zijn, oin bij gebrek aan arbeid in de behoefte der arbeidende klasse te voorzienook de werkman zou daaruit zich eer. pensioen kunnen verschaffen. Het jaar 1861 is voor de Enschedesche katoenspinnerij niet zoo voor- deelig geweest als 1860. De winst bedraagt 2r'„ pCt. Een bijzonder berigt uit Kanagawa, dd. 23 Nov. 1861, meldt het vol gende: In den nacht van 11 op 12 November ontstond er in de Japansche stad brand in een klein huis, die, door den wind aangewakkerd, in zulke hevigheid toenam, dat ten 5 ure, volgens de opgave der Japansche autori teiten, 500 huizen in volle vlam stonden, die dan ook geheel in de asch gelegd werden. Dat door dezen brand de inlandsche kooplieden groote schade bekomen hebbenbehoeft niet gezegd te wordente meer daar het deel dat verbrand is de aanzienlijkste huizen bevatte. Al het lakwerk en porcelcin, dat in de winkels stond, is vernield; alleen de goederen, die in een tiental kleine sleenen pakhuizen geborgen warenzijn behouden gebleven. Een ge- heele stilstand van den handel was dan ook het gevolg van die ramp. Volgens berigten van de Kaap de Goede Hoop van 21 Dec. had de commissie voor de jeugdige emigranten uit Holland wederom eene inspectie reis gehouden. Aan 88 jongelieden werden certificaten van goed gedrag afgegeven; 11 zijn als ledematen der hervormde kerk aangenomen; 2 jon gelieden hebben reden van ontevredenheid gegeven. Hel weder liet op vele plaatsen veel te wenschen over. Er was thans wel in de meeste streken regen gevallenmaar op onderscheiden plaatsen niet bij tijds om den oogst te redden, en zoo aan de Oosler-grens als in Brilsch Kafferland heeft er zulk eene ondragelijke hitte geheerscht, dat hel koorn letterlijk op het veld verzengd is, en verscheiden personen, vreemd genoeg, allen inboorlingen, door de hitte bezweken zijn. De wjjngaardzickte wordt wel veelzins met goed gevolg door zwavelen te keer gegaandoch zij ver spreidt zich steeds, en heerscht zelfs tot in den Vrijstaat. 's GRAVENHAGE, 30 Januarij. De ministeriele crisis is opgelost. Het heeft Z. M. den koning behaagd: 1». aan te nemen het ontslag, aangeboden door de lib. van Heemstra, als minister van binnenl. zaken; van Tets van Goudriaan, als minister van finan ciën; Godefroi, als minister van justitie; Loudon, als minister van koloniën Strens, als minister voor de r. k. eeredienst, cn ad interim van buitenl. zaken; de Casembroot, als minister van oorlog: 2°. niet aan te nemen het eveneens aangeboden ontslag door de hh. Jol les, als minister voor de herv. eeredienst, en Iluyssen v. Kattendijke, als minister van marine: 3°. te benoemen tot ministers van: binnenl. zaken den heer Thorbecke, I lid van de tweede kamer; financiën, den heer Betz, lid van dezelfde kamer; j justitieden heer Olivierlid der kamerkoloniënden heer Uhlcnbeck voormalig directeur der openbare burgerlijke werken, te Batavia; r. k. eere dienst, den heer Meeussenlid der tweede kamer; oorlog, den heer Blanken, kolonel, laatstelijk belast met de betrekking van directeur der artillerie, stapel- en constructie-magazijnen te Delft; builen), zaken, den baron Strale- nusNed. gezant te Hanover. (De laatste is echter slechts tijdelijk met de portefeuille belast.) Zoodat het nieuwe ministerie is zamengesteld uit de hh. Mr. J. R. Thorbecke, binnenlandsche zaken. Baron mr. A. J. L. Stratenus, builenlandsche zaken. Mr. N. Olivier, justitie. Mr. A. Jolles, herv. eeredienst. Mr. K. A. Meeussen, r. kath. eeredienst. YV. J. C. ridder Huyssen v. Kattendijke, marine. G. 11. Betz, financiën. Kolonel Blankenoorlog. G. H. Uhlenbeck, koloniën. Hoofdzakelijk reeds heden middag afzonderlijk medegedeeld.) Ten gevolge van de zamenstelling van het nieuwe ministerie, zullen vier nieuwe verkiezingen voor leden van de tweede kamer der staten-gene- raal moeten plaats hebben, en wel twee in het boofdkiesdislrict Rotterdam ter vervanging van de heeren Olivier en Betz; eene in hel hoofdkiesdistrict Deventer, in de plaats van den heer Thorbecke, cn eene in het hoofdkies- dislrict Breda, ter vervanging van den heer Meeussen. Verder zal moeten worden voorzien in de vacature van regter in de arr.-regtb. te Bredawelke betrekking door laatstgemelden heer werd vervuld; van wethouder te Ley den, in de plaats van den heer Olivier; van directeur der artillerie-, stapel en constructie-magazijnen te Delft, laatstelijk door den kolonel Blanken waargenomen terwijl de gezanlschapsposl te Hanover waarschijnlijk voor den baron Stratenus vacant zal blijven, daar men wil weten, dat do porte feuille van buitenl. zaken weldra aan een onzer andere gezantenin het buitenland residerende, zal worden opgedragen. Z. M. heeft den heer J. VV. Brouwers, letterkundige te Roermond, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft de bij besluit van 22 September 1855 ingestelde zilveren of bronzen medaille voor het verriglen van mensehlievende daden weder aan onderscheidene personen toegekend. Z. M. heeft aan den heer W. J. Hazeman, consul-generaal van den Kerkelijken Staat te Amsterdam, vergunning verleend tol het dragen der versierselen van kommandcur der orde van den H. Silvester, hem door den Paus geschonken. Door Z. 31. is de controleur der directe belastingen enz. jhr. G. T. A. Calkoen, thans te Alphen, verplaatst naar Zalt-Bommel; en zijn benoemd tot controleurs der directe belastingen enz. te IJsselstein de heer P. R. van Visvliet, ontvanger te Veere; te Groenlo, de heer M. G. Just de la Paisières, surnumerair; en te Jledemblik, de heer E. A.Tissot van Patol, surnumerair; voorts lot adjunct-controleur in de prov. Overijssel de heer YV. J. A. van Beusekotnthans surnumerair te 's Hertogenbosch.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1