Per Telegraaf. geval. De toevoer bestond uit 70000 stuks, waarvan niet eens de helft af gezet werd. De tegenwoordige staat van zaken in Noord-Amerika heeft ook hier zijn nadeeligen invloed doen gevoelen. Voor gedrukte katoenen en andere stoffen was nog minder vraag en bijna geene voor linnens en zijden. Van pellerijen waren bijzonder de artikelen van weelde, zelfs tot hoogere prijzen, zeer gezocht. De Hanoversche regering heeft bij de tweede kamer een voorstel in gediend betreffende het aanleggen van een spoorweg van Göttingen naar Golha en tot dal einde eene som van 680,000 th. toegestaan. Men ver wacht dat de voor hel werk henoodigde som van 5,700,000 th. spoedig zal bijeengebragt zijn. De stad Göttingen heeft voor 50000 th. ingeschreven. Door professor Munzinger te Bern wordt thans in de dagbladen mede gedeelddat zijn broeder, die deel neemt aan de expeditie van lleuglin in de binnenlanden van Afrika, in overeenstemming met dezen, zich met nog eenige andere reizigers reeds naar Wadai heeft op weg begeven, om de nasporingen ten opzigle van dr. Vogel voort te zetten. Uit Posen meldt men, dat de gemeenteraad dier stad een zeer bekwa men Israëliet heeft benoemd tot onderwijzer aan eene der voornaamste inriglingen van onderwijs. De minister van onderwijs heeft echter deze keuze niet goedgekeurd, alleen omdat de benoemde de Israëlitische gods dienst belijdt. De gemeenteraad heeft zich tot de kamer van afgevaardigden gewend, met een protest gegrond op art. 12 der constitutie, waarin gezegd wordt dal het genot der burgerlijke en staatsburgerlijke regten onafhanke lijk is van de godsdienstige belijdenis. Uit Petersburg meldt men dat in Rusland voortaan Israfiliten, voor zien van het diploma eener universiteit, als geneesheeren en heelkundigen in dienst van den staat kunnen treden; wanneer zij kooplieden zijn, zal het hun vrijstaan te wonen waar zij verkiezen en Israëlitische bedienden te houden. Israelilen, die aan het ministerie van onderwijs verbonden zijn, professorenschoolopzieners en schoolonderwijzers zullen vrij van belastin gen zijn en bevoegd zijn ridderordes te dragen. «OSTESKMK. WEENEN, 25 January. Het comité' der nationale bank heeft zich vereenigd met de bepaling, in de nieuwe stafuten op te nemendat de gouverneur dier instelling door den keizer zal worden benoemd, en dat de verkiezingen van de directeuren, door het comité te doen, door den keizer moeten bekrachtigd worden. In deze bepaling zag men niet slechts geen gevaar voor de zelfstandigheid der bank, maar beschouwde die zelfs als een waarborg tegen de listen van som mige candidalen voor die betrekking. De bezoldigingaan de betrekking van gouverneur der bank verbonden, werd voorloopig bepaald op 20000 fl. 'sjaars. uit de bank te bestrijden, benevens vrije woning enz. De direc teuren en de leden van het comité zullen geene bezoldiging genieten. De dagbladen noemen het gerucht, dat Oostenrijk de ontwapening van Piemont zal vragen, eene onwaarheid. Volgens het dagblad das Vaterland, moet de keizer te Verona ver klaard hebben liever te willen sterven dan de schande van den verkoop van Venetie op zich te laden. Eene actrice van den hofschouwburg te Weenen, Frl. Anna Kralz, die te Brunn in eene voorstelling tot een weldadig doel medewerkte, heeft van de aartshertogin Elizabeth een kostbare, met 86 paarlen en diamanten versierde, broche ten geschenke ontvangen; een sieraad, ook daarom van groote waarde, dewijl het eens door keizerin Katharina II van Rusland aan de tante der aartshertogin ten geschenke gegeven was. O O S T -1 af I» IE. BATAVIA, 14 December. Te Buitenzorg is in den morgen van 22 Nov. eene vrij sterke aardschud- ding waargenomen. In de residentie Bantam werden op 16 en 22 Nov. mede Iigle schokken van aardbeving gevoeld. Op Nias, westkust van Su matra, duurden in November de aardscltuddingcn steeds voort, zoodat de bevolking meende dal het eiland zou vernietigd worden. De botanische tuin te Buitenzorg, die onder het bestuur van den vori- gen gouverneur-generaal voor het publiek gesloten wasis thans weder opengesteld Volgens berigten uit Japan is de Nederl. consul-generaal, die zich aan j boord van de brik Cachelot ter reede van Kanagawa bevonddoor de Japansche regering uitgenoodigd geworden zich met dat vaartuig naar Jedo te begeven, dewijl zij de Holl. vlag met 21 schoten wilde salueren. De consul-generaal voldeed aan het verzoek, en nadat het salut was gegeven werd hij en de officieren van de Cachelot te Jedo luisterrijk onthaald. Volgens berigten uit Banjermassing van 3 December was de toestand aldaar weinig veranderd. Demang Lehman had Hidayat nog niet ontmoet, doch hoopte dat zulks spoedig zou geschieden. In het Amonthaische was de geestdrijverij aanmerkelijk verminderd. Bijzondere berigten van 8 Dec. te Soerabaya ontvangen melden dat de versterking Tongka, na een gevecht van zeven urenwas ingenomen. Kapitein van Vloten en twee der onzen alsmede drie man van de hulptroepen van Pegatanzijn gesneuveld. De lsle luitenant Cateau van Rosevelt is overleden. derd. De rijksraad kiest zelf zijnen voorzitter en de onder-voorzitters en verkrijgt het regt van initiatief en van interpellatie. PARIJS, 28 Januarij. De Moniteur berigt dat het wetgevend ligchaam heden eene mededeeling der regering zal ontvangen. Men verzekert dat de verbonden mogendheden er in hebben toegestemd om de bezetting van Mexico gedurende 10 jaren te doen aanhouden, en dat de aartshertog Maximiliaan op die voorwaarde de hem aangeboden kroon heeft aangenomen. De batterij artillerie van de bezetting van Parijs, waarvan het vertrek was ui'gesteld, is gisteren naar Mexico vertrokken. MADRID, 27 Januarij. In de zitting van de kamer der afgevaardigden heeft de maarschalk O'Donnell gezegd dat hij aan het gedrag van den maarschalk Serrano, die verklaard had dat Vera-Cruz uit naam der drie verbonden mogendheden was bezetzftne goedkeuring had geschonken. LONDEN, 28 Januarij. De Morning Post, de Times en andere bla den geven hunne tevredenheid te kennen over de door den keizer van Frankrijk uitgesproken rede. 's Keizers populariteit zal daardoor in Enge land toenemen. ÜTABS - SVEKmTKi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen, dat tot het doen inschrijven van leerlingen voor de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs der le klasse voor meisjesdie den 2dcn Jannarij ek. geopend wordt onder de leiding der Hoofdonderwijzeres, Mejufvrouw A. J. W. RENSSEN, aan de ouders of die hen vervangen nog gelegenheid wordt gegeven gedurende de maand Januarijop eiken fVoetisdag eu Zaturdagdes namiddags van 12£ tot 2i ure, aan het schoolgebouw, op de Beerstraat, tegenover het Stadhuis; terwijl na dien lijd voor de eerste maal in de maand Julij weder nieuwe leerlingen aangenomen worden en tus- schentijds geene kinderen (uitgezonderd die van ouders, welke zich van elders in de gemeente vestigen) kunnen toorden geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 31 December 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), allen die volgens art. 15 dier Wet dit jaar voor de nationale militie behooren te worden ingeschreven (zij die op 1 Januarij bun 19"10 jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1 verpligt zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tussclicai tien asten en <ien 39sten .U;imi:sri dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van den mililiepligtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn heiden overledenzijn voogd lot het doen van die aangifte verpligt is en dat overtreding van art. 18, krachtens art. 183, wordt gestraft met boete van ƒ35 «o< ƒ100. Voor hen, die alzoo verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter Gemeente-Secretarie van 's voormiddags 10 tot 's namiddags 3 ure, op iederen werk dag tot en met den 31sten Januarij aanstaande, op welken dag het register van in schrijving des namiddags ten 4 ure voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornd. Letden, 18 Januarij 1862. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. fSurgeriijfce £tatib. ONDERTROUWD: II. M. F. Landoltjm. 33 j. en F. A. M. van Kooien jd. 39 j. N. van Wingen jm. 21 j. en J. M. van der Henst, jd. 23 j. C. Vlie land, wedr. 63 j. en G. de Boerwede. 49 j. J. C. Wijsmanjm. 23 j. en M. G. Diebenjd. 19 j. li. J. J. de Does, jm. 25 j. en A. P. II. Sciioltsjd. 24 j. J. W. Wiggers, jm. 25 j. en J. van Dijk wede. 27 j. J. van Rijn wedr. 32 j. en M. T. van Egmond,jd. 36j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het lleeren-Logcment aan den Burg, Zaturdag 25 Januarij. Notaris Mr. II. Obreen. Een dubbel Heerenhnis, met Tuin, Achterhuis, Bovenwoning en Erve. aan de oostzijde van het Rapenburg, het Achterhuis aan de Papengracht, Wijk IV. N°. 597 en 583aKad. Sectie G. N°. 1232. Kooper de Heer Mr. B. T. Baron van Heemstra van Troma en Eibersburen, le IJsselstein. ƒ15050. Notaris A. Wynstroom. Zeven Huizen en Erven (gecombineerd) aan de noordzijde van de Gorstc- straat, Wijk III. N°. 171a, 171b, 171e, 171d171e en 172. Koopster E. C. Zitman, wed. W. Flippo voor ƒ1507. De A'erecniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwgk aan Zee heeft nog in dank ontvangendoor tusschenkomst van Ds. Sluiter te Voorschoteneen bankbillet a 25. E. LAURILLARD, President. Leyden, 28 Januarij 1862. A. van DR1EL, Secretaris. WERKHUIS LEYDEN. Bestuurderen van het Werkhuis berigten onder dankbetuiging dat bij hen nog is ontvangen, door tusschenkomst van den Heer Stoffels, van N. N. 4 muntbilletten ieder a 10. Bestuurderen voornoemd, Leyden, 28 Januarij 1862. B. F. KRANTZ, Voorzitter. H. P. C. STOFFELSSecretaris. TURYN, 27 Januarij. Aan de bureaux van twee der alhier uitkomende bladen is eene inschrijving geopend voor de fabriekarbeiders te Lyon en te S'. Etienne. KOPENHAGEN, 27 Januarij. In de zitting van den rijksraad van heden heeft de voorzitter het ontwerp tot herziening der grondwel ter tafel gebragt. De census waarnaar de kiesbevoegdheid wordt berekend is de helft vermin- ADYERTENTIEN. Bevallen van eenen Zoon JEANNE EVERDINE van LANGEVELD, Echtgenoote van Leiden, 27 Januarij 1862. J. E. ZIRKZEE. Heden overleed onze geliefde Vader WILLEM I1ENDERIK de VRIESE, Doktor in de Medicijnen en in de Wis- en Natuurkunde, Ridder der orde van den Nederlandschcn Leeuw, Hooglceraar in de Kruidkunde, belast ge weest met een onderzoek der kuituren in Nederlandsch Indie. Leyden, 23 Januarij 1862. 51. A. de VRIESE, mede uit naam mijner Zusters.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3