gevonden: den personelen rang van kolonel te verleenen aan den luit.-ko- lonel jhp. mr. A. van der Goes, kommandant der dienstdoende schutterij te 's Gravenhage, en aan den luit.-kolonel jhr. mr. D. R. Gevers Deynoot, kommandant der dienstdoende schutterij te Rotterdamden rang van lnit.- kolonel te verleenen aan den majoor W. D. A. M. baron van Brienen van de Groote Lindt, kommandant van het bataillon rustende schutterij in het voormalig 4de (thans lsle) district der prov. Zuidholland, vroeger kapitein bij de dienstdoende schutterij te Amsterdam. Z. M. heeft gisteren ten gehoore ontvangen de heeren Loudon, mi nister van koloniën, en Mackay, lid van de tweede kamer. De generaal- majoor Knoop is in de residentie aangekomen. Aanst. Donderdag zal er ten hove groot bal plaats hebben. Men verneemt dat 11. K. H. prinses Fredcrik eenigzins ongesteld is ge worden, waardoor de komst van 1111. KK. 11H. in de residentie vooreerst is uitgesteld. Naar men verneemt, heeft de commissie voor de openbare feesten al hier bepaald dat, bijaldien het weder het eenigzins toelaat, ter gelegen heid van des konings verjaardagden 19dcn Febr. aanst.van wege de gemeente het raadhuis geheel zal worden geïllumineerd, terwijl verder het Buitenhof rondom met verlichte guirlandes behangen en in het midden eene groote muziektent geplaatst zal wordenwaarin door verschillende muziek corpsen, des avonds van 7 lot 10 ure, muziek zal worden gemaakt. De commissie van opbouw voor een diaconie-weeshuis der Ned. herv. gemeente alhier heeft bekend gemaakt: 1°. dal vijf ontwerpen ter bezigli- ging liggen in een der lokalen van het diaconie oude-mannen- en vrouwen huis; 2°. dat het ontwerp n°. 9 is ingezonden door den heer 11. Springer, van Amsterdam; ontwerp n°. 6, door den heer Redeker Bisdom, van Am sterdam; ontwerp n». 8 door den heer W. van Geer Gz.van Leyderdorp. Met 15 Maart aanst. zal alhier komen te vaceren de betrekking van directeur der stads-rijschoolaan welke betrekking is verbonden: het vrije gebruik der manége en bijbehoorende stallen, enz.; vrije woning voor den directeur, en eene jaarlijkschc toelage uit de gemeentekas, ten bedrage van ƒ1000. Zij die daartoe in aanmerking willen komen, moeten zich voor 15 Februarij lot het gemeentebestuur wenden. lieden heeft aan het ministerie van binnenl. zaken, o. a. de aanbeste ding plaats gehad van het gedeeltelijk graven van het kanaal door Zuid-Be veland, provincie Zeeland. Daarvoor waren tien inschrijvingsbilletlen inge- komeu; het werd afgemijnd door den heer G. Dikker, te Sliedrecht, voor ƒ238,000. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. JE ure Eli AND. LONDEN26 Jannarij. De bQdragcn ter oprigting van eer. gedenkteeken voor den prins-gemaal zijn reeds tot 14000 geklommen. Gelijk te verwachten was, hebben de 215 mijnwerkers in de kolen mijn te Hartley, nabij North Shields, allen het leven verloren. Toen de opening zoo veel mogelijk van gas was gezuiverd, stegen drie arbeiders af en vonden na weinig tijds reeds het lijk van een hunner makkers. Reeds op die diepte was de atmospheer zoo drukkend, dat minder kloeke werk lieden dan dit drietal warenden moed om verder te gaan reeds zouden hebben opgegeven. Toch hielden zij vol tot zij genaderd waren aan de plek, waar, naar men gissen kon, de vroegere ingang tot de mijn zich had bevonden. Hunne meening bleek juist te zijn, op vreesselijke wijze werd zij bewaarheid; eene breede rij van lijken wees hun den weg aan, langs welken de bedolvënen uitkomst en levensbehoud hadden gezocht. Voor den oogen- blik wisten zij genoeg. Zij gaven het teeken en de onheilspellende bood schappers stegen omhoog om verslag van hunne bevinding te geven. De heer Humble, opzigler der mijn, en de heer Hall daalden vervolgens af en keer den na verloop van 1( uur terug. Beiden waren meer dan eens op het punt geweest door het gas verslikt te worden. Zij hadden alle gangen doorloopenmaar niet een levende ziel, alleen een stapel van lijken gevon den. Uit de houding der ongelukkige!) bleek dat de dood hun niet alleen weinig tijds na de instorting reeds moest hebben getroffen, maar ook dat zij hun rampzalig uiteinde bijna dadelijk hebben voorzien. Men trof daar huisgezinnen aan, die, arm in arm gestrengeld, het leven met den dood hadden verwisseld. De vader hield zijn zoonde ouder broeder den jonge ren omklemd. Men vond er makkers bij arbeid en spel en dans, die in het laatste oogenblik elkaar de hand schenen te hebben gereikt, als ten afscheid voor dit leven. Ook bij de paarden was geen spoor van leven meer te be speuren. Over het gelaat van hel grootst aantal der slagtoffers lag een vre dige rust verspreid, 't Scheen wel of ze waren ingeslapen. Aan velen echter was het ziglbaar dat ze hevig geworsteld hadden met den ongezienen vijand. Men zag armen opgeheven tegen den wand van het reusachtige graf, als had men geloofd dat de vuist van den forschen werkman krachtig ge noeg was om dien te verbrijzelen. De atmospheer in de mijn was zoo ver pestend, dat die op last der geneeskundigen weldra moest worden verlaten. De bisschop van Durham bezoekt de nageblevenen om hnn woorden van troost te bieden en ondersteuning uit te reiken. Te Newcastle en North Shields worden reeds bijeenkomsten van liefdadige personen gehouden, met het doel om voor de betrekkingen der omgekomenen duurzaam te zorgen. Men heeft reeds 4000 bijeen. De omgekomenen laten 103 weduwen en 257 kinderen na; eene vrouw verloor haar man en hare 6 zonen. De prijs voor een abonnemcnts toegangbillet voor de wereld-tentoon stelling, die op 1 Mei zal geopend worden, is bepaald op 3 3 sli., en voor degenen, die ook voortdurend toegang verlangen te hebben tot de aangren zende tuinen van het kon. genootschap voor tuinbouw in South Kensington Chiswick, waarin de bloemen-lenlooustellingen zullen plaats hebben, zal die prijs 5 en 5 sli. bedragen. Den 2dc° en 3den Mei zal de toegangs-prijs 1 zijn; van 5 tot 17 Mei 5 sh.van 19 tot 31 Mei 2 sh 6 p., met uitzonde- 1 ring van e'e'n dag in de week, waarop dezelve 5 sh. zal bedragen. Na 31 Mei is de prijs op vier dagen der week bepaald op 1 sh. De directiën der alhier gevestigde telegraaf-maatschappijendie in regts- streeksche communicatie met het buitenland slaan, hebben verlof bekomen om in het tentoonstelling-gebouw bureaus op te rigtenvan waar zij tijdens de expositie ieder oogenblik naar het Europesche vasteland kunnen seinen. De hertog van Devonshire, kanselier der universiteit te Cambridge, zal jaarlijks eene gouden medaille verleenen aan het beste Engelsche gedicht. De vice-kanselier heeft bekend gemaakt dat dit jaar die prijs zal worden geschonken aan het beste gedicht over den dood van prins Albert. Alleen studenten der universiteit, die nog geen graad hebben, mogen mededingen. Volgens eene statistieke opgave werden van de Engelsche kolenmijnen in het afgeloopen jaar naar binnenlandsche en naar builenlandsche havens verscheept 19,161,615 tonnen steenkolen. Woensdag II. is bij het woeden van eenen zuidwestelijkeu storm een vreemd barkschip, vermoedelijk Fransch, bij Kaap Lizard op de rotsen ge raakt en verbrijzeld, waarbij 11 schepelingen het leven hebben verloren; 6 anderen werden in half bewusteloozen staat gered. Volgens de dagbladen van Manchester zijn er thans in de noordelijke fabriek-districten van Engeland 27000 handwerkslieden geheel zonder werk, terwijl 161,000 slechts eenige dagen in de week gebezigd worden. De kolonel Samuel Colt, die beroemd is geworden door de naar hem genoemde revolvers, is in 47jarigen ouderdom te Hartford in Connecticut overleden, millioenen dollars nalatende, welke zijn octrooi hem heeft op- gebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 27 Januari). Heden heeft de keizer de zitting van het wetgevend ligchaam geopend. Z. M. gaf daarin te kennen dat zijne betrekkingen met de vreemde mogend heden hem steeds eene groote voldoening verschaften. Hij had het koning rijk Italië erkend met de vaste bedoeling om door welwillende en belang- looze raadgevingen twee zaken te vereenigen, waarvan de onderlinge strijd de gemoederen steeds in onrust brengt. Door den oorlog in Amerika wer den Frankrijks belangen bedreigd, maar zoolang de regten der onzijdigen werden geëerbiedigdmoest men zich bepalen bij den wensch dat die oorlog weldra een einde mogt nemen. Uit de botsing in Mexico kon niets voort komen wat het vertrouwen in de toekomst zou kunnen schokken. Vervol gens over de binnenl. zaken sprekende trad Z. M. in eenige bijzonderheden betreffende de finantiën en noemde het deficit niet groot, wanneer men het oog vestigde op den vooruitgang van Frankrijk en de twee roemrijke oorlo gen die gevoerd waren. Komen er ook al, zeide Z. M., dure tijden, zijn er al oogenblikken dat er gebrek is aan werk, gevolgen van omstandigheden die niemand kan voorzien, dan moge het volk daaronder lijden, maar het is te regtvaardig om mij verantwoordelijk te stellen voor eene beproeving, die het weet dat mjj ter harte gaat, en waaromtrent het overtuigd is dat ik alle krachten inspan om die te lenigen, terwijl al mijne gedachten en daden alleen daarheen strekken om eene gunstige verandering in dien toe stand te brengen,, en diensvolgens Frankrijks voorspoed al meer en meer te doen toenemen. Le Pays berigt dat het Fransche en het Engelsche eskader den 5den dezer voor Vera Cruz zijn aangekomenen dat de operaliën te land en ter zee dooi de verbonden krygsmagt onverwijld zouden worden aangevangen. De rapporten van de prefecten in de verschillende departementen lui den niet gunstig voor het flnantiëel rapport des heeren Fould. Men is er weinig mede ingenomen. Dezer dagen is alhier een woekeraar wegens opligling en misbruik van vertrouwen veroordeeld, die reeds 12 malen wegens soortgelijke feilen ge straft was. Bij de behandeling der zaak bleek o. a. dat een papierhandelaar hem een schuldbekentenis had geteekend van 13000 fr.terwijl hij niet meer dan 854 fr. ontving. Toen de justitie den woekeraar achterhaalde, had hg reeds 11146 fr. voor de ontvangen 854 terugbetaald. Een ander kliënt had voor 2000 fr. geteekend en 1700 fr. ontvangen, onder voorwaarde van terug betaling over 90 dagen. Deze had zich bovendien nog eene'assignatie voor hel te ontvangen bedrag in de hand laten stoppen op een koopman, die reeds failliet was. Naar men uit Tanger meldt worden er thans op de Marokkaansche kust vuurtorens opgerigtiets waartoe de vorige keizer niet te bewegen is geweest. De kustbewoners zijn daarover niet zeer te vredenomdat waar schijnlijk daardoor de schipbreuken, en dus ook de gelegenheden tot rooven zullen verminderen. Volgens beriglen uit Konstanlinopel had de Porte, ten einde de onkos ten goed te maken van den pelgrimslogtwelke eerlanggelijk jaarlijks geschiedt, door hooge geestelijken en staats-ambtenaren naar het graf van den Profeet zal worden ondernomende tienden van eenige der grootste provinciën van Analoiië aan eene vereeniging van Grieksche en Armenische bankiers verpacht, en daarvoor eene som van ƒ3,600,000 bedongen, hoewel de opbrengst wel tweemalen zooveel zal zijn. ITALIË. Het gemeentebestuur van Torre del Greco heeft geprotesteerd tegen Frans IIwegens den onderstanddien hijdoor tusschenkomst van den aartsbisschop Sforza, aan de slagtoffers der laatste uitbarsting van den Ve suvius heeft toegezonden. Het bestuur verklaart dien onderstand niet te mogen aanvaarden, omdat die afkomstig is uit handen, die met het bloed der burgers bevlekt zijn. Dit protest is door al de leden des bestuurs en door de nationale garde ondertcekend. F ÏS FISSEN. BERLIJN, 26 January. De berigten nopens de Leipziger mis luiden niet gunstig. Ofschoon lakens willige koopers vonden, was dit slechts tot veel lagere prijzen het

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2