Per Telegraaf. selijke nuntiatuur te Petersburg, heeft de Paus tot de kardinalen gezegd: Ik hoop dat deze eerste concessie van den keizer van Rusland zal ge volgd worden door andere concession ten behoeve van het ongelukkige Poolsche volk." De Paus heeft den keizer verzocht om de invrijheidstelling der priesters, die op de citadel te Warschau gevangen zitten en de terug roeping van anderendie naar Siberië zijn verbannen. TURYN, 15 Januarij. In de kamer van afgevaardigden is de regering geïnterpelleerd betreffende de onlusten te Castcllamare op Sicilië. Men ver weet de plaatselijke autoriteiten aldaar dat zij de zaak niet in geregelden vorm hadden behandelden zelfs zonder proces tot het fusilleren der be- schuldigden waren overgegaan. De minister van justitie zeide dat hij om trent deze zaak de noodige officiële bescheiden nog niet had ontvangen; eene dadelijke beoordeeling van het gebeurde was moeijelijk. De kamer heeft besloten zich het oordeel daarover voor te behouden lol dat de noo dige stukken zonden zijn ingekomen. In den senaat heeft de interpellatie van den heer Pareto, over de alge meene politiek der regering, plaats gehad. De heer Ricasoli heeft geant woord dat hij getracht had het ministerie voltallig te maken door de be noeming van een minister van binnenl. zakenmaar dat de aanhangige her vormingen onoverkomelijke bezwaren veroorzaakten. Hij was niet gezind om met de partijen te transigeren en de ministers meenden zich niet te moe ten terugtrekken zonder eene parlementaire beslissing. Wanneer hel parle- i ment hen veroordeelde, dan zouden zij hunnen pligt kennen. Wat de Napelsche zaken betrof, de regering had daaromtrent eene zware verant woordelijkheid op zich genomenten einde de vereeniging van Italië te verhaasten. Vervolgens van de Romeinsche quaestie sprekende, zeide hij Te Rome zal niet alleen het lot van Italië, maar ook dat der menschheid beslist worden. Het is nog wel niet mogelijk ons van de overwinning ver zekerd te houden, maar op dit oogenblik wordt misschien ons lot voor eene j beslissing rijper. De regering, onwrikbaar in haar verbond met Frankrijk, zou hare staatkunde in de Romeinsche zaak voortzetten. Ook de overige ministers gaven opheldering omtrent hunne administratiëu. De heer San Marino zeide dal hij twee malen een onderhoud met den heer Ricasoli had gehadover zijn optreden in het kabinet. Eerst weigerde hij volstrekt, maar later legde hij zijne denkbeelden bloot. Hij was van meening dat de slaat der finantiën niet overeenstemde met de vlugldie de staatkunde van het ministerie had genomen. Hij zou gaarne de diplomatieke quaesliën gelijken tred willen doen houden met de finantiële en die van het leger. Daar eene spoedige oplossing van het politieke vraagstuk niet was te verwachten, zoo wilde hij dat de regering aan het land verklaarde dat menzonder het doel uit het oog te verliezende zaakzooveel het wa ken tegen eenen finantiëlen ondergang het toeliet, zou bevorderen. De heer Villamarina vroeg opheldering van den heer Ricasoliomtrent zijne woorden: »dat ons lot op dit oogenblik voor eene beslissing rijper wordt." De mi nister zeide zich alzoo te hebben uitgedrukt, omdat de Romeinsche quaestie, die eene zedelijke quaestie is, met iederen dag vooruit gaat. De senaat, genoegen nemende met de verklaringeu der ministers, heeft daarop met algemeene stemmen het voorstel aangenomen om over te gaan tot de orde van den dag. BRESLAU, 16 Januarij. Volgens bijzondere berigten van de Poolsche grenzen zijn op nieuw elf akadentische personen veroordeeld om als solda ten in een corps, dat in Siberië ligt, te dienen. Als nuntius te Petersburg wordt mgr. Chigi genoemd. De Paus verlangt dat de nuntius bij afwisse ling te Petersburg, te Warschau en te Wilna zal resideren. f en kinderen van den vermoorden kapitein sneed men de pas tot vlugten af. Zij kwamen noodlottig omzonder dat iemand de hand ter hunner red ding uitstak. Eindelijk kwamen eenige gendarmes en soldalen uit het na burig Alcano, op het terrein van den moord. De opstandelingen wachten hunne komst in zoo verre af, dat zij zich in een gedeelte van het. dorp verschansten en van daar op de troepen vuurden. Gelukkig kwam er ver sterking uit de hoofdstad en de bende werd bedwongen, echter niet voor dat zij een hoofdofficier en een soldaat gedood, en verschillende andere officie ren en ondergeschikten meer of minder zwaar gekwetst had. Naar men uit Rome meldt heeft de keizer van Rusland er in toege stemd om weder eenen pauselijken nuntius te ontvangen. De nuntiatuur was aldaar sedert 80 jaren opgeheven. Men ziel het sluiten van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en hel Tolverbond tegen 1 Maart te gemoet, en gelooft dat dit spoedig door een dergelijk verdrag tusschen het Tolverbond en België zal gevolgd worden. Koning Frans te Rome heeft aan den aarlbisschop van Napels onder stand ten behoeve van de slagtoffers der uitbarsting van den Vesuvius toe gezonden. Door het Garibaldische comitéte Genuawordt een dagblad uitgege vengetiteld: Rome en Venetië. Het heeft de strekking om het denkbeeld levendig te houden dat het voortzetten van den heiligen oorlog eene ver- pligting is, die op het Ilaliaansche volk rust. PKIJISSEIS. BERLIJN, 14 Januarij. De koning heeft heden de zitting van den landdag met eene rede geopend. Z. M. wees in de eerste plaats op het groot verlies, hetwelk het kon. huis in eenen bevrienden slaat, met welk huis hij door de naauwste banden is ver knocht, onder het bestuur der goddelijke voorzienigheid had geleden. Voorts zeide hij o. a. dat de voor te dragen wets-ontwerpen zouden bewijzen dat hij, getrouw aan zijne beginselen, steeds op de ontwikkeling der constitutie bedacht was. De inkomsten van den staat vermeerderden gestadig, waar door de middelen ten deele gevonden konden worden om de uitgaven te be strijden, die door de hervorming des legers gevorderd werden. Daarna ge waagde hij van de gelukkige vereffening van het geschil tusschen Amerika en Engeland; van de ontmoeting met den keizer der Franschen, waardoor de bestaande vriendschappelijke betrekkingen nog naauwer waren geworden; van de onderhandelingen over een handelsverdrag met Frankrijk, die steeds voortduurdenvan het streven der regering naar het invoeren van gelijkma tigheid in de militaire inriglingen der Duitsche stalen; en van de hervor ming der bondsinrigling, welke Prnissen voortdurend in het belang des vaderlands zou trachten te bevorderen. Z. M. drukte ook zijn leedwezen uit over het voortduren van den strijd over de Keurhessische grondwet, en zijne hoop op het herstel der constitutie van 1831en gaf te kennen dat hij gezamenlijk met Oostenrijk vertrouwelijke onderhandelingen over de zaak der hertogdommen met Denemarken geopend had en dat te dien aanzien door alle Duitsche bondgenooten getrouwelijk werd vastgehouden aan het regt en aan de verdragen. Ten slotte op de inwendige aangelegenheden terugkomende, zeide de koning dat de ontwikkeling der instellingen strek ken moest om de kracht en de grootheid des vaderlands te verhoogendat hij nooit zou toegeven dat de toenemende ontwikkeling van het inwendige staatsleven de regten der kroon en de magt en veiligheid van Pruissen in j gevaar bragten; dat de toestand van Europa eene eeudragtige zamenwerking j tusschen vorst en volk vereischte, en dat hij rekende op de vaderlandlievende ondersteuning der vertegenwoordiging.. Naar men verneemt hebben de ministers graaf Schwerin en von Patow j in eene den 13dc" gehouden zeer talrijke bijeenkomst van afgevaardig- den der constitutionele partij eenige openingen gegeven omtrent de van de regering te verwachten voordragten. Onder anderen zouden die beide ministers zeer bevredigende verklaringen ter zake van hel Duitsche en het Keurhessische vraagstuk gedaan, en de verzekering gegeven hebben, «lal de voor te stellen uitgaven voor het leger niet hooger zouden zijn dan die van het vorige jaar. In de zaak van de luitenants van Sobbe en Putzki, wegens het ver moorden van een knecht in een logement te Maagdenburg, is thans door den krijgsraad uitspraak gedaan. Eerstgenoemde is lot 5, laatstgenoemde j tot 3 jaren veslingarrest veroordeeld. De heer Wandel te Slokholm beeft het middel gevonden om photo- graphiën regtstrceks op den steen te maken en zoodanig te fixeren dat zij, na behoorlijke behandeling, als lilhographiën kunnen gedrukt worden. 49 OSTENU1J H. WEENEN, 13 Januarij. De keizer heeft, naar men zegt, eene som van een millioen gulden ter beschikking van den generaal von Benedek gesteld ten behoeve der oprigting van een groot militair hospitaal voor de Lombardijsche en Veneliaansche provinciën. De gezondheidstoestand der keizerin is, volgens berigten uit Venetië, zoo merkbaar verbeterd, dat men zeer spoedig haar volkomen herstel te gemoet ziet. De philosophische faculteit heeft zich vereenigd met het gevoelen der theologische faculteit, welke zich heeft verklaard tegen het opnemen der proteslaiilsch-thcologische faciliteit in den senaat der universiteit alhier. In den laatsten tijd werd bij herhaling beweerd, dat er eene verdere vermindering in de getalsterkte des legers zou plaats hebben. Dit beweren wordt echter van goederhand tegengesproken. Te Munchen houdt men zich bij het ministerie van koophandel ernstig bezig met hel beramen van maatregelen ter opheffing der patentwet. ROME, 14 Januarij. Bij de bekendmaking van de herstelling der pau- Burgerlijke £»taub. Van den 9 tof en met den 15 Januarij INO'i BEVALLEN: J. P. van Leeuwengeb. van WijkD. M. C. van der Ven, geb. Leenhart Avis, D. P. Kreyermaatgeb. Bekooy, Z. C. Koremangeb. KruytZ. C. C. Onstenk geb. van de Velde, D. M. J. Egberts, geb. Knaap, Z. S. 11. Hoek, geb. HoogZ, N. van Berkelgeb. SpierenburgZ. J. J. M. van Dorp, geb. Quaadgras, Z. J. van Dam, geb. Keltenis, D. J. C. van Os, Z. M. Kok geb. de VrindZ. H. Klein geb. HiepZ. J. W. VY'ij- lenbnrg, geb. Zwaanenburg Z. J. S. E. de Munnik geb. Stroebei, Ü.levenl. M. Marksgeb. Schouten Z. J. M. Carton geb. SeuterD. B. H. van den Berg geb. TaffijnZ. M. Colla geb. Loozcn Z. E. Cossee, geb. Mieremet, D. P. Beekmangeb. GressieZ. M. van der MeerZ. J. Vermondgeb. TeilD. M. de VosD. M. C. Goddijn D. levenl. M. van der Linden geb. Pardon, Z. J. den Hoed, geb. van den Burg, D. E. A. de Groot, geb. CrispynZ. M. Teeuwen geb. Brittyn D. P. Weusman geb. de Groot, Z. GEHUWDF. S. van de Pavord Smits, jm. en J. M. Heppjd. OVERLEDEN: L. Neuteboom 57 j.11. Dikhoff, 76j. C. M. Lagerbcrg, 1).5 m. D. KretZ.3 m. J. van Luxemburggeb. Koremans74 j. C. G. W. Timmermans, 25 j. J. T. van der Blij 74 j. W. Bogard 50 j. Anla van Gessel, 32 j. J. J. Laman Z.6j. en 3 m. J. J. van den Burg geb. Slegtenhorst, 26 j. N. J. Schermer, 76j. J. M. Doornik Z.14 d. T. Delforno, D.bijna 3 m. M. van Hooidonk geb. Springer 22 j. AM. ABSEMIE-NTIE lfWS PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCilOOL. Den 15den Januarij de heer J. C. Dozy, med. doet. en officier van gez., geb. te Leydenin de verlos- en heelkunde. ADVERTENTIES! Door Gods goedheid voorspoedig bevallen van een Zoon A. W.VLAAN DEREN geliefde Echtgenoote van Leyden, 15 Januarij 1862. J. COUVÊE Az. Eenige en algemeene kennisgeving:

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3