LEYMCBf 1802. VRIJDAG 17 JANUARIJ. De Courant ivordt Maandag, IVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Januarij. Ds. D. Chantepie de la Saussaye, pred. bij de Waalsclie gemeente alhier, heeft het beroep, door den kerkeraad van de Ned. herv. gemeente te Rot terdam op hem uitgebragt, aangenomen. Men meldt ons uit Woerden van 14 dezer: Heden heeft hier eene be slissing plaats gehad, die, zoo zij aangenomen wordt, van ver uitgestrekte gevolgen kan zijn. De kantonregter heeft namelijk, in de zaak van den gedaagde H. en op de pleidooijen van mr. N. Sikkel Groos, advocaat te Leyden, aangenomen de onverbindbaarheid der keur van den Noordzijder polder te Bodegraven van 17 October I860, goedgekeurd door de ged.staten van Zuidholland, waarbij aan de eigenaars, vruchtgebruikers of erfpachters wordt opgelegd de verpligling tot het onderhouden van de belendende wegen. Uit 's Hage meldt men het volgende: Sedert het herigt, in de vorige weck medegedeeld, dat al de ministers hunne portefeuilles ter beschikking van den koning hebben gesteldhebben wij niets verder kenbaar gemaakt, omdat wij ons wenschten te onthouden van de verspreiding van allerlei bloote en zeer uileenloopende geruchten, welke dagelijks alhier worden in omloop gebragt. Anders had men de na men kunnen opgeven van vele personen, oud-minislersvoorzitters van de beide kamers enz., die dezer dagen bij Z. M. zijn ontboden, en wier toe- laling bij den koning op dit oogenblik, te regt of ten onregte, in verband wordt gebragt met de ministeriële crisiszonder dat daarom noodwendig die personen zelve als vermoedelijke ministers werden aangeduid. Veel wat er in sommige couranten gezegd is steunt louter op gissingen. Tot hiertoe duren de onderhandelingen over de zamensielling van het nieuwe kabinet voort en niemand kan er met eenige zekerheid den juisten loop of den ver- mocdelijken uitslag van mededeelen. Dit echter kan worden berigl, dat in de laatste dagen de lieer van Reenen, voorzitter van de tweede kamer, bij herhaling door den koning moet zijn geraadpleegd, maar men gelooft niet dat die heer zich bepaald met de zamensielling van het kabinet heeft be last of deel van eenig ministerie zal uitmaken. Ook dit kan worden ver meld, dat verscheidene der tegenwoordige ministers, die hunne portefeuilles ter beschikking des konings hebben gesteldzich zoozeer van hunne aftre ding overtuigd houdendat zij daartoe reeds de noodige voorbereidende maatregelen nemen. Volgens den Tijd zal de ecrw. heer A.C. J. Swinkels, vroeger kape laan te Leyden en Delft, en thans sedert 8 jaren apostolisch missionaris in Suriname, eerstdaags van zijn verblijf in Nederland, waar hij 6 maanden heeft vertoefd, naar zijne missie terugkeeren. Het blad vermeldt bij die ge legenheid, dat op Suriname minstens zes plaatsen, door gebrek aan geeste lijken, onvervuld zijn. Volgens een staal, door het dep. van finanliën medegedeeld, zijn ge durende de jaren] 18481861 met de post verzonden 19,708.261 brieven; te weten 15.533,458 binnenlandsche en 4,174,803 bnitenlandsche brieven. Van de eersten waren 12,772.888 ongefrankeerd en 2,760,570 gefrankeerd, en van de laatsten 3,053,548 ongefrankeerd en 1,121,255 gefrankeerd. Van 1858 tot 1862 hebben in ons land examens afgelegd en aclen van bekwaamheden verkregen: hoofdonderwijzers 430; hoofdonderwijzeressen 126; hulponderwijzers 1056; hulponderwijzeressen 590; onderwijzers, die, reeds in het bezit eener acte van bekwaamheid of daarmede gelijkstaande acte van algemeene toelatingmet gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs 999; onder wijzeressen idem 903; huisonderwijzers 145; huisonderwijzeressen 354; onderwijzers, die met gunstig gevolg examen hebben afgelegd in een of meer vakken van hel verder voortgezet onderwijs (art. 72 der wet) 159; onderwijzeressen idem 47. Naar men uit Haarlem aan het Dgbl. v. 's Gr. meldt heeft ds.C. Busken Huët zijn ontslag genomen als predikant bij de Waalsche gemeente aldaar. Te Haarlem zijn gisteren van eene hoogbejaarde vrouw, terwijl de deur van het vertrek in hetwelk zij zich bevondwas afgeslotende kleede ren in brand geraakt, en is zij voor dat er hulp kon worden aangebragt daarbij omgekomen. Te Rouveen is bij een landbouwer een runderbeest gestorvendat reeds sedert geruimen tijd lijdende was geweest; toen men het beest opende vond men tot algemeene verbazing, dat zich in het hart een halve stopnaald bevond, die waarschijnlijk in de door het dier gebruikte lijnkoeken heeft gezeten. Het is gebleken, dat de oogziekte, door welke ruim 1200 personen van de bevolking der kolonie Veenhuizen, dus ongeveer een vijfde daarvan, werd aangetastbesmettelijk was en dat die besmettelijkheid door het zamen wonen in niet luchtige localen toenam. Deskundigen, door de regering derwaarts gezondenhebben er belangrijke operatiën verrigt. Zaturdag jl.bij de viering van het jaarljjksche Haersma-feest in het nieuwe slads-weeshuis te Leeuwardenis door een geacht echtpaar aldaar eene som van ƒ1000 aan de voogden ter hand gesteld, om ten behoeve der weezen te worden besleed. Eenige dagen geleden is door een anderen mild dadige tot hetzelfde einde ƒ300 gegeven, en voor de verpleegden in het r. k. weeshuis ƒ200. Uit 's Herlogenbosch meldt men dat bij den burgerlijken stand aldaar de aangifte van een kind heeft plaats gehad, welks moeder 17 jaren, en welks grootvader 37 jaren oud is. Onze regering onderzoekt demogelijkheid eener vestiging" op Nieuw- Guineaen heeft tot voorbereiding daarvan eenige personen van Batavia vrijen overtogt derwaarts en eenige tegemoetkoming in hun levensonderhoud toegelegd. De roeping dezer lieden is om eenige beschaving te brengen onder de kustbewoners. {Rbl.) 'sGRAVENHAGE 16 Januarij. Z. M. heeft tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw benoemd den heer D. Hirschhoofdonderwijzer van de inrigting voor doofstommen onderwijs te Rotterdam. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer L. graaf van Bylandt, zijn opperceremoniemeestertot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het grootkruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groolhertog van Saksen-Weimar-Eisenach geschonken. 1 Tot ontvanger der directe belastingen te Jelsum is benoemd de heer J. H. Wijbrands, thans meter-taxateur van den turf te Wolvega. Bij beschikking van den minister van bjnr.enl. zaken zijn bevorderd: tot opzigter van den waterstaat van de 2de kl. de opzigter der 3dc kl. 1. J. Spruyt, en tot opzigter van den waterstaat van de 3dc kl., de op zigter der 4dc kl. J. C. Dirks. IIH. MM. de koning en koningin hebben heden het nieuw gebouwde hólel van den baron van Brienen van de Groote Lindt in het Lange Voor hout alhier, dat nu geheel voltooid is, bezigtigd. Er is daarover ruim vier jaren gewerkt. Zoo men verneemt moet het inwendig allerprachtigst wezen. Moeite noch kosten zijn gespaard om het een vorstelijk aanzien te geven. Morgen avond zal door den baron van Brienen van de Groote Lindt in dit hólel de eerste soiree gegeven worden. Heden nacht is alhier na eene langdurige ongesteldheid overleden dc heer mr. H. W. Mees, hoofd-ambtenaar aan het depart, van koloniën, laat stelijk referendaris ter algemeene secretarie van Ned. Indië. De commissie van den algemeenen kerkeraad der Ned. herv. gemeente alhier belast met den bouw van een diaconie-weeshuis heeft bekend gemaakt dat ter beantwoording der in Julij 1861 uitgeschreven prijsvraag zijn inge komen 11 ontwerpen. De commissie van beoordeeling was echter van oor deel dal geen der ingezonden ontwerpen geacht kon worden op volledige wijze aan de bepalingen van het programma te beantwoorden, zoodat zij vermeend heeft aan geen derzelve de uitgeloofde premie van ƒ800, noch die van ƒ350, te mogen toekennen. Een der ontwerpen, ingezonden onder het motto «Weldadigheid gewijd" heeft zij echter ten aankoop aanbevolen, tegen de bij het programma bepaalde som van ƒ300, verhoogd met ƒ100, van wege de vele verdiensten welke in dit plan voorkomen. De commissie was voorts van oordeeldat nog aan ieder der vervaardigers van twee ont werpen, onder de motto's Joh. XVI: 18 en Hebr. XIII: 16, eene som van ƒ200 moest worden toegestaan, onder voorwaarde dat van hunne ontwer pen copie mogt worden genomen. AMSTERDAM, 15 Januarij. De gemeenteraad heeft met 18 tegen 13 stemmen besloten de som van ƒ7500 beschikbaar te stellen tot liet inrigten van de Groote of Garnalen Doelen tot eert gebouwbestemd tot bet geven van lessen door de hoog leeraren aan het Athenaeum lllustre. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akade- mie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Moll, Koenen, Bake, Brill, de Vries Az., Delprat, Rutgers, Millies, Leemans, Boot. Holwerda, van Lennep, Mees Az., Janssen, van Reusde, Mees, Scholten, de Geer, Harting, van den BerghOpzoomer en Karsten. Onder de stukken en brieven door den secretaris voorgelezen kwam voor een brief van den heer de Wal, verzoekende wegens ongesteldheid ontsla gen te worden van het voorzitterschap der afdeeling; hieromtrent zal in de algemeene vergadering worden beslist. Voor de prijsvraag van liet legaat van HoeulTt waren 5 Lalijnsche ge dichten ingekomen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1