LEYMCHE COURANT. 1862. WOENSDAG 15 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEVDEN, 14 Januarij. Bij kon. besluit van 9 Januarij is benoemd tot inspecteur der registra tie en domeinen van de 2de kl. de beer mr. G. G. van Butlingha Wicbers, thans inspecteur der registratie en domeinen 3de kl. In eene Vrijdag II. gehouden algemeene vergadering van hh. deelheb bers in de naamlooze vennootschap de Kon. Nederlandsche grofsmederijis in de plaats van wijlen den heer W. Wolters tot directeur van die instel ling benoemd de hear D. L. Wolfson, kapitein-luitenant ter zee bij het In disch zeewezen en directeur van de fabriek voor de marine en het stoom wezen te Soerabaya. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden December 1860 en 1861alsmede van die opbrengst over de 12 maan den dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt(5 ij opcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Buitenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruit-enKunstwijn(?"tf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) Zuivere opbrengst over de maand December. 1860 404 474 534 471 974 35 974 00 ƒ15914.19 1745.. 6527.' 227.! 4136.. 1110.! 737.1 1132.! 296.1 1861 1769.18 7181.71 313.67 5086.89 978.15 1221.124 1973.854 145.45 ƒ18670.03 Zuivere opbrengst over de 12 maanden des jaars. 1860 21895.48 73193.17 2938.914 67939.564 21251.924 14475.484 6810.274 4015.40 ƒ212520.214 1861 21443.60 73264.40 3005.904 70419.11 17481.45 14235.251 10517.93" 3952.05 ƒ214319.70 Gisteren avond hield de typographische vereeniging Laurens Jansz. Coster alhier hare achtste jaarlijksche feestviering in de stads gehoorzaal die, op uitnoodiging van hel bestuur, door vele belangstellenden uit hh. do nateurs en patronen werd bijgewoond. Nadat de voorzitter de bijeenkomst met een toepasselijk woord had geopend, en de secretaris hel verslag had medegedeeld omtrent den toestand der vereeniging en hare verrigtingen in het afgcloopen jaar, waaruit het veelzijdig nut der vereeniging ten duide lijkste bleek, werden door een zestal leden, J. Brus Jr., F. A. Dee, J. J. Dorsman, II. Postma, A. ter Wccme en II. W. Wittcnaar, met welwil lende medewerking van twee jufvrouwen, twee tooneelstnkjes opgevoerd, t. w. Jocrisse in eene nieuwe dienst en liet bankroet van den schoenlapper onder afwisseling van het zingen van feestliederen en de uitvoering van eenigc muziekstukken, terwijl na de tooneelvoorstelling door het lid J. J. Dorsman nog een nieuwjaarswensch werd voorgedragen. Het geheel ver schafte aan de bijeengekomenen eeuen genoegelijken avond en getuigde van den ijver der werkende leden. Als naar gewoonte werd de feestviering met een bal besloten, dat tot laat in den nacht duurde en zich door ge paste vrolijkheid kenmerkte. Naar men verneemt, heeft Z. K. H. prins Hendrik voor 50 exemplaren ingeleekcnd op het gedicht van den heer G. J. van Bemmel Suyckeen dag op den Karmeluitgegeven door de boekhandelaren van den Heuvell en van Santen, alhier, ten voordeele der broodelooze werklieden van de firma de Heyder en Comp. De minister van binnenl. zaken heeft uil de nader bij hem ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood ingekomen geldenwaaronder ƒ44881.554 van de commissie der algemeene verloting, ter geheele vergoe ding van de geleden verliezennog toegekend aan de prov. Noordbrabant ƒ8133 29 en aan de prov. Gelderland ƒ40233.98. De commissie, belast met het opnemen der geleden verliezen en het bepa len van het aandeel van eik der betrokkene provinciën in de opbrengst der algemeene collecte enz., is door den minister ontbonden, onder betuiging, namens den koningaan haren voorzitter en aan elk barer ledenvan Zr. M5. tevredenheid en dank wegens de doeltreffende wijze, op welke zij zich van hunne taak hebben gekweten. Door den kunstschilder Jacques Leman, wonende te Parijs, is, op verzoek van eencn zich noemenden II. van den Bosch, kunstkooper, wo nende te Amsterdam, aan dezen afgezonden eene schilderij, getiteld: Le Jeu du Hoiof Lodewijk XIV bij Mevr. de Montespan welk schilder stuk thans blijkt ontvreemd te zijn, daar de zich noeuiende van den Bosch, die zich eenigen tijd te Amsterdam heeft opgehouden, vóór vier weken per Rijnspoorweg van daar is vertrokken, zonder dat men weet waarheen. Ge noemde persoon heeft onder den naam van J. Muste en E. G. Willebrord ook eenige schilders te 's Gravenhage opgeligt. Eenigen tijd geleden beviel le Rotterdam een meisje, vroeger dienst bode, die door eene trouwe vriendin was opgenomen. Daar het meisje kort daarna overleed, trad de vriendin als verpleegster van het kind op, welk laatste de aandacht trók van eene buurvrouw, die kinderloos zijnde, gaarne den kleine tot zich zou hebben genomen. Dit echter niet durvende te openbaren aan haren man, haalde zij in hel geheim de verpleegster over, het kind vóór hare woning op de stoep le leggen, hopende dat de man bij zijne tehuiskomst het kind uit barmhartigheid zou innemen. De man begaf zich echter naar de policie, wier onderzoek ten gevolge had, dat hij geen uur later als aanklager stond tegenover zjjne eigene vrouw, verdacht van medepligligheid aan een met straf bedreigd vergrijp. Men kan zich zijne verbazing voorstellen; maar eere zijn goed hart, dal hem terstond bewoog de procedure te stuiten, door den verlatene in zijn huis op te nemen. Te Utrecht zijn van de 16 jonge lieden, welke aan het Zaturdag II. aldaar gehouden admissie-examen deel namen, 10 tot de academische lessen toegelaten. De Zniderzee-visschersen daaronder met name die van Vollenhoven hebben sedert eenigen lijd veel le lijden van een buitengewoon aantal zee- houden, die den voorraad van haring in de zee aanzienlijk doen verminde ren. Men heeft exemplaren dier honden geopendwaarin men meer dan 300 stuks haring tellen kon. Te Tinallinge werd op den lsteD dezer een ouderloos meisje van bijna 18 jaren, dat op den morgen reeds nieuwjaar had gehouden, door haren meester; een landbouwer aldaar, naar een buurman gezonden, om aldaar een boodschap te doen. Daar werd zij op nieuw gelracteerden wel met het gevolg, dal men genoodzaakt was haar in bewusleloozen toestand naar huis terug te brengenwaar men haar op slroo nederlegde om haar den roes te doen uitslapen. Den volgenden namiddag echter overleed zij. Zaturdag II. vertrok des middags uit de haven van Ylissingen eene kleine roeiboot met zeiltoestel, die maar al te dikwijls roekeloos worden gebezigd tol vervoer van passagiers, en waarmede in den regel bok de posl- pakelten worden overgebragt. De boot was bemand met eenen tol het veer van Breskens behoorenden schipper en een passagier, terwijl een ander opvarende uithoofde van het ruwe weder weigerde mede te gaan. Hoezeer bijna ieder deskundige het ongeraden achtte, werd de reis nogtans ondernomen. Even builen het hoofd der Westerhaven gekomen, sloeg de boot om en de beide daarin zijnde personen hadden zekerlijk het leven verlorenzoo niet eenige manschappen van het Nederlandsche en Belgische loodswezen hen met eene giek ter hulp waren gekomen. Aan dezen moglhct, met veel moeite, nog gelukken hen le redden. 's GRAVENHAGE14 Januarij. Z. M. heeft den meesterknecht bij 's rijks werf te Vlissingen, II. van Loo, benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft aan jhr. mr. II. M. C. Clifl'ord, zijn hofmaarschalk, ver- gunning verleend tot hel aannemen der onderscheidingsteckenen van het grootkruis der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weimar geschonken. Z. M. heeft benoemd: lot substituut-offleier van justitie bij de arrond.- reglbank te Hoorn mr. A. Looijen, thans substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Nijmegen, en tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Nijmegen mr. A. J. Roest, advocaat le 's Gravenhage. Door Z. M. is tot inspecteur der registratie en domeinen 3dc kl. be noemd de heer L. Roosenburg, thans ontvanger der registratie te Waalwijk en aan den heer F. W. 11. Kleynte Breda, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van surnumerair der registratie. Z. M. heeft den luitenant ter zee 2dc kl,J. D. J. van der Hegge Spies bevorderd tol luitenant Ier zee lste kl., en aan den kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië J. L. van Zee, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van pensioen, Gisteren bij gelegenheid van het Russische Nieuwjaar, heeft er bij 11. M. de koningin-moeder in hare kapel op het paleis eene plegtige dienst plaats gehad, waarbij de leden van het Russische gezantschap en de Russi sche onderdanen, die zich in deze residentie bevinden, tegenwoordig waren. Op den middag was er bij II. M. receptie van de leden der kon. familie en des middags familie-diner. De commissie voor den opbouw van een nieuw diaconie-weeshuis voor de herv. gemeente alhier heeft van een onbekende eene gift van ƒ2000 ontvangen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1