IPer Telegraaf. Te Manchester is in eene openbare vergadering van voorname perso nen besloten eene inschrijving van vrijwillige bijdragen te openen, waarvan de opbrengst zal strekken tot hel oprigten van een gedenteeken voor den algemeen betreurden prins. De burgemeester heeft verklaard 500 te zul len bijdragen, indien de kens valt op een marmeren standbeeld; voor dat de vergadering scheiddewas reeds 700 bijeengebragt. Dal men hier te lande groote opofferingen voor de verkiezingen over heeft kan op nieuw hieruit blijkendat tien leden der liberale partijdie lord Lincoln uitgenoodigd hebben zich voor Nottingham verkiesbaar te stel len ieder voor 100 tot dekking der kosten van de verkiezing hebben ingeschreven. Het getal der in het jaar 1861 voorgevallen schipbreuken, voor zoo verre die bekend zijn, bedraagt 2029. De Tuscarora, een oorlogskorvel van de Amerikaansche Unie, is te Southampton aangekomen. Hel is gebleken dat het doel van dat vaartuig was om de Nashvilleeen vaartuig der zuidelijke staten, dat in het dok ligt, te bemagligen. Een viertal personen, van het eerstgenoemde schip, die op de Nashville hel oog hielden, zijn door den inspecteur uit het dok verwijderd. liet blijkt uil den loon der Noord-Amerikaansche bladen dat de eischen van Engeland in de zaak der Trent, waaraan de regering der Unie dooi den nood gedrongen heeft moeien toegeven, eene groote verbittering bij de bevolking heeft te weeg gebragt. Een dagblad van Philadelphia liet zich nog voor dat het besluit omtrent de vrijlating der gevangenen was bekend gemaakt, o. a. aldus uit: Indien wij genoodzaakt worden de gevangen genomen landverraders aan Engeland uit te leveren, dan behooren wij, voor ons zelvcn en voor onze kinderen, te zweren, dat wij die hebzuchtige, onbeschaamde en lafaardige mogendheid door eene regtvaardige en verschrik kelijke wraakoefening zullen straffen. Zoo wij in den tijd van nood in Engeland eenen vijand aantreffen, welke aanbiedt ons den doodsteek te ge ven, dan zullen wij dat land als eenen vijand behandelen, wanneer wij zulks ongehinderd en zonder vrees voor eenen anderen vijand zullen kun nen doen. Indien wij Engelands eisch inwilligen, zal het alleen zijn omdat wij den snooden opstand willen dempen, gelijk onze pligt jegens de mensch- lieid van ons vordert; het zal eene zware zelfverloochening zijn. Doch wanneer wij den opstand meester zijn zullen wij uit den strijd komen met eene groote en wel geoefende land- en zeemagt, en met het bittere aanden ken aan de van Engeland ondergane verongelijking. Dan zullen wij ons herinneren, dat wij in den dag des onspoeds Engeland tot vijand hadden. De New-York Herald beweert dat de Unie, zoodra zij den opstand meester geworden zal zijn, hare geheelc krijgsmagt behoort te bezigen om aan alle heerschappij van Europa op het Amerikaansche vaste land een einde te maken. «Engeland weet, zegt dat blad, dat het laatste spoor zijner heerschappij in de nieuwe wereld verdwijnen zalzoodra wij onze binnenlandsche moeijelijkheden te boven gekomen zullen zijn. Daarom tracht het de demping van den opstand te beletten. Wij moeten dat streven van Engeland door koene en kloeke stappen verijdelen; dan zullen wij het spel gewonnen hebben." De New-York Times meldt dat de zuidelijken in den nacht van 20 December een gedeelte van den Missouri-spoorweg hadden vernield. Tol op acht mijlen ten zuiden van Hudson hebben zij niet alleen de bruggen ver brand en de wegen onbruikbaar gemaakt, maar ook de telegraaflijnen af gesneden. Deze verwoesting hadden zij voortgezet tot bij Warrenlown. EBANHRiJfi. PARIJS, 9 Januari). De commissie, belast met de regeling der quaestie van den letterkun digen eigendomzal in de volgende week hare eerste zitting houden. Deze zitting zal door graaf Walewski met eene rede geopend worden. Naar men verneemt zal te dier gelegenheid in de eerste plaats de vraag behan deld worden, in boeverre de eigendom van letterkundige voortbrengselen voor altijd aan den schrjjver of diens reglverkrijgenden kan gewaar borgd blijven. In afwachting van de behandeling zijner zaak voor hel hof van Douai, is de heer Mirès naar de inrigling van den Engelschen geneesheer Lee over- gebragt. Ilij heeft echter de hoop nog niet opgegeven, door het genoemde gcreglshof van alle regtsvervolging ontslagen te worden. In hel paleis van prins Napoleon wordt bijna eiken avond op het ganzenbord gespeeld. De teekening van het bord is geleverd door den heer Maurice Sand. Dr. Basiliewski, oud-lid der zending tc Peking, heeft aan de keiz. bi bliotheek een prachtig exemplaar ten geschenke gegeven van het Chineesch woordenboek der grondvormen: Pei-vcen-yun-fou, in 95 comprcsse 8° deelen. Dit werk behelst bijna al de uitdrukkingen en woordvoegingen der Chilie- sche taal, benevens een menigte voorbeelden uit de gewijde en classieke Chinesche schriften. Le Droit deelt het volgende mede: Twee werklieden, in de kracht des levens, arbeidden in het laboratorium van den heer Z., fabriekant in chemicaliën te Saint-Denis. Zaturdag II. werden beide dood op den open baren weg gevonden, kort nadat zij de werkplaats verlaten hadden. Bij het gereglclijk onderzoek bleek, dat beiden de slagloffers geworden waren der langdurige inademing van vergiftige dampen, bij een te lang voortge- zclten gevaarlijken chemisehen arbeid. Daar le Lyon wegens de gebeurtenissen in Amerika de zijdeweverijen groolendeels stilstaan, is de armoede aldaar zeer toegenomen. De aartsbis schop van die stad heeft bij eene aanschrijving de geloovigen zijner dioe- cese op die buitengewone behoeften gewezen en de liefdadigheid tot eene dubbele krachtsinspanning aangespoord. Op den 5dcn dezer was in genoemde stad veel sneeuw gevallen. Uit Toulon worden de volgende bijzonderheden medegedeeld omtrent den brand in het bagno aldaar. In den nacht van den 5dcnomstreeks twee ure, werden de bewoners dezer stad door het kanongebulder en het luiden der klokken uit hunnen slaap gewekt. Zoodra kwam men niet op de wallen, of men ontdekte dat het drijvend bagno San-Pietroaan welks boord zich 800 gekluisterde galeiboeven bevondenin lichtelaaije vlam stond. De vlammen sloegen door het geteerde dek, 'twelk weldra ineenstortte en in gloeijende splinters op het in tusschendek geborgen touwwerk en mate rieel nederviel. Daaronder lagen aan hunne brits geklonken 800 mannen, van welke de minste met levenslange gevangenschap de vrijspraak van de doodstraf gekocht had. Aan moed en inspanning mogt het gelukken deze schijnbaar den dood gewijde slagtoffers allen aan het hun dreigend gevaar te ontrukken. Op dit oogeriblik is de San-Pietro een wrak, dat slechts even boven water uitsteekt. De oorzaak van den brand kan niet, zooals men eerst dacht, aan kwaadwilligheid van de galeiboeven worden toege schreven. Men houdt het er algemeen voor dat de vonken uit den schoor steen van de in de nabijheid aanwezige fabrieken op het pas geleerde dek van hel schip zijn neergevallen en den brand hebben veroorzaakt. Uit Madrid meldt men dat de bh. Alhama en Matamoros beschuldigd van de proteslantsche eeredienst uitgeoefend en den bijbel rondgevent te hebben, beiden tot 7 jaren galeistraf zijn veroordeeld. 1TALÏE. Te Napels heeft men strenge maatregelen genomen om de bedelarij, eene plaag dier stad, te weren. De bedelaars, die aan kwalen leden, zijn naar een ziekenhuis gebragt en de overigen naar een werkhuis. Ook is ver boden op de straat kramen op te slaan of eetwaren te yerkoopenwaardoor het verkeer grootelijks werd belemmerd. Bij het ten uitvoer leggen dezer maatregelen heeft de regering geenen tegenstand ontmoet. Uit Turyn meldt men dat de meerderheid van de kamer van afgevaar digden onderscheidene vergaderingen heeft gebondenten einde te beslissen of het ministerie bij voortduring vertrouwen verdiende. De uitslag is ge weest dat men besloot liet ministerie le blijven ondersteunen. Volgens officiële opgave bedraagt de bevolking van het koningrijk Italië 21,728,529 zielen. F ïtriSSJSK. BERLIJN, 9 Januarij. Vroeger was bepaald dat het stoffelijk overschot van wijlen koning Friedrich Wilhelm op den jaardag van zijn overlijden in het grafgewelf der Vredeskerk zou worden bijgezet; thans, blijkt dat daarin eene wijziging is gebragt en dat deze plegtigheid bij het leven der koningin-weduwe niet zal plaats hebben. Volgens de Zeitung mag men het uitschrijven eener leening verwach ten, ten einde de vereisehte geldmiddelen te verkrijgen om de marine uit le breiden. Er zal ook eerstdaags alhier een groot concert plaats hebben, ten behoeve van het fonds tot uitbreiding der vloot. Zestig vereenigingen zullen daarbij medewerken, zoodat ruim 1500 personen aan de uitvoering zullen deelnemen. De dagbladen van Dresden deelen mede, dat er in een groot deel van Saksen eene zware aardschudding heeft plaats gehadvergezeld van een ge luid aan den donder gelijk. Te Bocholt had op den 7Jen in het hotel Reigers, waar ook eene sociëteit wordt gehouden, eene gasontploffing plaats. Een knecht trad met eene brandende kaars de kamer binnen, grenzende aan de socieieits-lokalen op hetzelfde oogenbük ontplofte het gas, de knecht werd onder het instor tende plafond bedolven, waaronder hij echter later ongedeerd te voorschijn kwam. De vensters vlogen op straat, de deuren werden verbrijzeld en de buitenmuren scheurden. Ook het dak werd gedeeltelijk vernield. Men schrijft de oorzaak toe aan het gebruik van looden pijpen, waarin, gelijk bekend is, Iigter een lek ontstaat dan in die, welke elders worden gebruikt. De aangerigte schade wordt op circa 3000 th. geschat. TURIJN, 10 Januarij. Prins Oscar van Zweden is alhier aangekomen en op het kon. paleis gehuisvest. In den senaat heeft de minister van jus titie, op eene interpellatie van den heer Roncalli, betreffende onderschei dene prolesten van bisschoppen tegen de circulaire van den minister, geantwoord, dal de regering vast besloten had zich tegen de geestelijkheid te verzetten en de wetten te doen eerbiedigen, liet officiële blatl deelt eenige bijzonderheden mede over het gebeurde te Castellamaronabij Pa lermo. Onder den kreet: weg met de ligting! hebben eenige onruststokers zich aan buitensporigheden overgegeven. Zij hebben een kapitein van de natione garde gedood en zijn huis, alsmede dat van een koopman, die voor vrijzinnig te boek stond, geplunderd. Eenige troepen, van Palermo afgezon den, hebben spoedig de orde hersteld. Vijf der plunderaars zijn gefusilleerd. De troepen werden door de bevolking met geestdrift ontvangen. PEKING, 11 November. RO.) Kweliang en Hwaliang zijn leden van hel nieuwe ministerie onder prins Kung. Er is een nieuw regentschap, onder de leiding der twee keizerinnenbenoemd. CANTON, 30 November. Er zijn geen berigten van,cenig belang uit het Noorden ontvangen. De oproerlingen staan in de nabijheid van Shanghai. De aldaar wonende vreemdelingen maken zich gereed om hen aan te vallen. Japan is rustig. Een gezant van Japan zal zich in Januarij naar Suez begeven. SIDNEY, 21 November. Op Nieuw-Zeeland is het rustig. PARIJS, 11 Januarij. De Monileur zegt dat men in Engeland zoowel als in Frankrijk met diep leedwezen en afkeer de lijding heeft vernomen van de wraakoefening, door de vernietiging der haven van Charleston gepleegd. CADIX, 10 Januarij. De Amerikaansche consul alhier heeft bevel ont vangen tegen de toelating van de Sumter te protesteren. TURYN, 10 Januarij. De Italia zegt dal volgens gerucht de minister van openbare werken in de kamer van afgevaardigden een wets-ontwerp zou aanbieden, lot het aangaan eener leening van 130 millioenin spoor-

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2