LEYDSCHE COURANT. 1802. N°. 0. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalnrdag avond.MAANDAG" 13 JANUARIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bij de*e Courant behoort Bijblad BI". 1. BINNENLANDSCHE BKRIGTEN. LEYDEN 11 Januarij. Gedurende liet jaar 1861 zijn binnen deze gemeente geboren 752 zoons en 753 dochters, te zamen 1505 kinderen; overleden van het mannelijk ge slacht 506, van hel vrouwelijk geslacht 519, te zamen 1025; waarvan ongehuwd van het mannelijk geslacht 336, van het vrouwelijk geslacht 361 gehuwde mannen 111, gehuwde vrouwen 65 weduwnaars 59weduwen 93., Nog zijn alhier ingeschreven 28 personen van het mannelijk en 15 van het vrouwelijk geslacht, elders overleden doch alhier gewoond hebbende, en 67 kinderen als levenloos aangegeven. Zijn overleden 332 heneden het jaar, 213 van 1 tot 10 jaar, 45 van 10 tot 20 jaar, 56 van 20 tot 30 jaar, 52 van 30 tot 40 jaar, 58 van 40 tot 50 jaar, 148 van 50 tol 70 jaar, 121 van 70 jaar en daarboven. Gehuwd 338 paren en ingeschreven ééne echtscheiding. Uit Amsterdam meldt men dat op 2 Maart aanst.des avonds, in de Oude-kerk van de Ned. herv. gemeente, de bevestiging zal plaats hebben van dr. E. Lanrillard, lot lecraar bij die gemeente, en dat deze op den daarop volgenden 'Woensdag zijne intrêe-rede in de Nieuwe-kerk zal houden. Volgens nadere opgave in de Staats-Courant zijn de dienst-uren der rijks-telegraafkantoren met beperkte dagdienst des Zondagsop eersten Kersdag en op Hemelvaartsdag, van 8 tot 9 ure des morgens, en van 2 tot 5 ure des namiddags. In cene vorige opgave stond van 12 lot 5 ure des namiddags. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat er ter opleiding en oefening van telegrafisten voor de dienst van den rijkstelegraaf, na vergelijkend onderzoek, weder een "aantal van hoogstens 20 leerlingen zullen worden toegelaten, om op nader aan le wij zen plaatsen onderrigt te ontvangen. De leerlingen ontvangen eene bezol diging van'een gulden daags. Voor het vergelijkend onderzoek, dat op 10 en 11 Junij aanst. te 's Gravenhage zal plaats hebben, moet men zich uiterlijk op 19 Mei aanst. bij het dep. van binnenl. zaken bij een op zegel geschreven adres aanmelden. Zij die in aanmerking kunnen komen moeten geboren zijn in een der jaren 1832 tot 1844 ingesloten. De inspecteur van de geneeskundige dienst der landmaat heeft bekend gemaakt dat alle apothekers, Nederlanders van geboorte, diegenegen zijn om zich als apotheker der 3de kl. voor de militaire geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indië, voor den tijd van tien achtereenvolgende ja ren te verbindenzich vóór den lstcn Maart aanst.bij verzoekschriftop zegel geschreven, en na daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem inspecteur, aan zijn bureau te 's Gravenhagemoeten aanmelden. De minister van oorlog heeft de commandanten der verschillende corpsen van het leger gemagtigd, in het vervolg, namens hem minister, toestemming lot het aangaan van een huwelijk te verleenen aan alle mili ciens, die hun vierde dienstjaar hebben volbragt, gerekend van den dag hunner inlijving, dus ongeacht zij interruptie van dienst hebben gehad. Die chefs zijn tegelijkertijd uitgenoodigdaan zoodanige miliciens, op de eerste daartoe van hen of le hunnen behoeve ontvangen aanvrage, te doen toeko men het vereischt schriftelijk consent, waaruit tevens zal blijken, dat die toestemming van wege den minister wordt verleend. De hier bedoelde mili ciens zullen niet gehouden zijn de schuld aan le zuiveren, welke zij op het kleeding- en reparatiefonds hebben nagelatennoch een bewijs over te leg gendat zij tot het voldoen van die schuld onvermogend zijn. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen zal overmorgen te Amsterdam eene gewone vergadering houden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 583 tot 656 personen. Ingevolge magtiging van Z. M. den koningis de taakom bij de wereldtentoonstelling, welke in het loopende jaar te Londen zal gehouden worden, de belangen der Nederlandsche kunst te vertegenwoordigen, van regeringswege opgedragen aan den heer W. D. A. M. baron van Brienen van de Groolelindt te 's Gravenhage. De gemeenteraad van Utrecht heefL besloten tot het aangaan eener leening, ten bedrage van ƒ500,000, rentende 4j pCt.'sjaars, ter bestrijding der kosten van de stedelijke gasfabriek, enz. Gedurende het jaar 1861 werden 423 jongelingen van het instructie- bataiilon te Kampen tot korporaal-titulair bevorderd. Woensdag morgen ten 4 ure is le Goor brand uitgebarsten in de gebouwen der Twentsche Stoombleekerij. Toen de brandspuitendie met den grootsten spoed naar de plaats van het onheil werden gebragt, aldaar aankwamen, had dc brand een verschrikkelijk aanzien en stortte het dak van het hoofdgebouw reeds ineen. Door krachtsinspanning gelukte het de brandweer ten 7 uur het vuur in zoo verre meester te wordendat het zich toen alleen bepaalde tot hel binnenste gedeelte van het hoofdgebouw, alwaar het in den loop van den dag eerst geheel gebluscht werd. Behalve het gebouw, zijn alle machineriën en een groote voorraad katoenen stoffen een prooi der vlammen geworden. Naar men verneemt moet de brand ont staan zijn in een der droogkamers, waar een stuk katoen op eene gaspijp moet gevallen zijn en waardoor de brand zich in een oogenblik door het geheele gebouw verspreidde. Alles is, zoo men zegt, tegen brandschade verzekerd. Nabij 's Hcrtogenhoscli is dezer dagen, bij het omspitten van een stuk land, eene begraafplaats van Frankischen oorsprong ontdekt. Reeds heeft men 17 lijken opgedolven, welke alle door muurtjes van elkander geschei den lagen. Ook heeft men daarbij onderscheidene potten en urnen gevonden. De verdere opdelving geschiedt onder het opzigt van dr. II. C. Hermans. Te Waalwijk is dezer dagen een stuk weiland, groot 1 bunder, 54 roeden, in den polder van Drongelen, in veiling gebragt, hetwelk bij inzet werd gebragt op de som van ƒ4500. Bij het gemeentebestuur van Roermond is ontvangen de voorloopige concessie, ingevolge magtiging van Z. M. den koning verleend voor den aanleg eener vaste brug over de rivier de Maas. 's GRAVENHAGE, 11 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. A. C. van Heusde, referendaris bij het dep. van binnenl. zaken. liet heeft Z. M. den koning behaagd, den heer Mr. A. Jongkindt Coninck, burgemeester der gemeenle Aarlandervcente benoemen tot offi cier van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer B. Coster, consul-gene raal van Saksen-Weimar te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den Witten Valk, hem door den groot-hertog geschon ken, en aan den heer mr. E. A. van Emdcn, gouvernements-secretaris van Suriname, tot het aannemen der versierselen van officier van hel Legioen van Eer, hem geschonken door den keizer der Franschen. Tot burgemeester van de gemeente Rijnsburg is herbenoemd de heer J. C. Meyboom. Tot kantonregter te Venlo is benoemd de heer inr. J. II. L. Ilaffmans, thans griffier bij het kantongeregt te Horst. Tot adjunct-commies bij het dep. van binnenl. zaken is béiioemd dc heer A. C. Roell. en tol adjunct-commies bij dat dep. bevorderd de heer H. J. Goijaars. Dc heer B. L. W. Eibach, particulier scheepsbouwkundige, is benoemd lot ingenieur der 2de kl. voor het vak van scheepsbouw in Ned. Indië. Men verneemt dat de bh. ministers hun ontslag aan Z. M. den koning hebben aangeboden. De rector van het stedelijk gymnasium alhier, dr. C. Bax, heeft bij den gemeenteraad een adres ingediend, houdende verzoek om eervol ontslag. Gisteren had voor hel prov. geregtshof in Zuidholland de behandeling plaats der zaak van C. Dissel veltJ. Kuchler en W. F. van Tongeren, allen wevers van beroep en laatst woonachtig te Leyden, beschuldigd vart diefstal van vee uit de weide. Als verdediger der besch. trad op de heer advocaat mr. de Fremery. In deze zaak waren door het O. M. 11 getuigen gedagvaard. Het O. M. heeft gerequireerd de veroordeeling der beschuldig den tot eene tuchthuisstraf van 5 tot 10 jaren. BUITENLANDSE LIE BEIUGTEN. Si 15 Ij I 15. Het hof van assises van Henegouwen heeft uitspraak gedaan in dc zaak der zoogenaamde Zwarte Bende. De twee Bouchers, de drie Leclercqs, de oude Hubinon, Rabet en de twee Vanderavero's zijn ter dood veroordeeld. Arvicius is veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid en Petit Thomas tot twintig jaren confinement. Chavée, Lefèvre en vrouw Carnet zijn vrijgesproken. ENXELAN LONDEN 9 Januarij. Men verwacht de benoeming van lord Elgin tot gouverneur-generaal van Britsch-Indië. Ter gedachtenis aan de diensten, door prins Albert ter bevordering van kunsten en wetenschappen, in verband met werkverschaffing, bewezen, zal bij het parlement eene toelage worden aangevraagd ter stichting van eene inrigting lot opleiding van beoefenaars van nijverheid, en stelt men voor die inrigling dc Alberls-universileit te noemen.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1