liet publiek kennis gegevenen tevens de politie gelast voor de handhaving van dit verbod te zorgen." Van 1842 tot het einde van 1849 zijn ten behoeve van den Keulschen Dom bijeengebragt 1,770,999 thlr., waarvan besteed zijn 1,767,748. Als een bewijs hoe onbeduidend de wijnoogst, met betrekking lot de hoeveelheid, in het afgeloopen jaar is geweestwordt uit den Rheingau medegedeeld, dat die slechts van dien van 1860 heeft opgeleverd. De Köln. Zeit. bevat de volgende mededeeling, omtrent den voort gang der ontginning van de loodmijn te Lintorf bij Ratingen in Weslfalen, welke aan Nederlandsche kapitalisten behoort. Sedert eenigen tijd reeds levert de mijn dagelijks 100 a 200 centenaars lood- en zinkerts, benevens zwavelkies op; daarenboven zijn de noodige maatregelen getroffen, om de opbrengst weldra te doen stijgen tot 500 centenaars per dag. Te Töplitz en Karlsbad worden reeds toebereidselen gemaakt voor de schitterende feesten, welke in den aanstaanden zomer in die badplaatsen zullen gevierd worden, namelijk te Töplitz het elfhonderdjarig jubileum van de beroemde mineraalbronnen aldaar, en te Karlsbad ter gelegenheid, dat de Duitsche artsen en natuurkundigen hun congres aldaar zullen houden. Volgens berigten uit Hong-Kong van 15 Nov.was graaf Eulenburg aldaar den llde" van Nagasaki aangekomen. De gezant was voornemens nog tot het einde dier maand in China te blijven, Canton en Macao te be zoeken en tegen den 5den December te Siam te komenalwaar de Thetis reeds was aangekomen en de Elba binnen eenige dagen verwacht werd. Laatstgemeld schip zou half December naar Pruissen terugkeeren. OOSTBHKIJ M. WEENEN, 4 Januari). De keizer heeft te Verona eene groote wapenschouwing over de troepen gehouden. Des avonds, bij het bezoeken van den schouwburg, is Z. M. met uitbundige vreugdcblijken door de verzamelde menigte begroet. Te Venetië is het gerucht vrij algemeen verbreid, dat in de maand Januarij aldaar eene bijeenkomst zal plaats hebben van de uit Italië verdre ven vorstenten einde zich onderling te verstaan over de staatkundige door hen te volgen gedragslijn. Keizer Ferdinand, oom des keizers, heeft eenigen lijd geleden een uit gestrekt landgoed nabij Bassano gekocht, voor 1,300,000 fl.en daaraan nu reeds 600,000 fl. ter verfraaijing besteed. P<*8' Telegraaf. TURYN, 6 Januarij. 'De Gazeta del Popoio meldt dat men gisteren eene demonstratie ten gunste van de afgevaardigden der oppositie heeft be proefd, in den geest van die welke vroeger door den generaal Cialdini werd bedwongen. De bevolking heeft aan deze bij den aanvang reeds gesmoorde beweging geen deel genomen. De broeder des konings van Zweden wordt eerstdaags hier verwacht. PARIJS, 6 Januarij. De Patrie meent op grond van een berigt uit Bombay van 12 December te kunnen verzekeren dat het berigt betreffende de gevangenneming van Nena Sahib verzonnen is. SCUTARI, 6 Januarij. De Montenegrijnendie Vrijdag 11. het beleg voor Felza hadden geslagen, zijn gisteren met verlies van 70 man uit hunne stelling verdreven. CANTON, 30 November. (71. O.) Te Peking heeft men een coup d'e'lat gewaagd. De ministers zijn gevangen genomen en een nieuw ministerie, onder voorzitterschap van prins Kong, is tot stand gekomen. LONDEN, 7 Januarij. (Ti. O.) De Europa is nit New-York aangeko men, zonder echter eenig beslissend berigt mede te brengen. Onderschei dene leden van den senaat hadden tegen de uillevering van de hh. Mason en Slidell gesproken. De dagbladen meenden dat zij zonden uitgeleverd worden. NEW-YORK, 24 December. (R. O.) Volgens gerucht zal de regering een depot en eene werf voor den scheepsbouw aan het meer van Michigan doen aanleggen. De senaat heeft IJ mitlioen dollars toegestaan voor het plaatsen van kanonneerbooten in de westelijke watereu. De regten op de koffij en de suiker zijn verhoogd. Op een alhier gehouden banket is een brief ingekomen van den heer Seward, waarin deze zegt, dat ieder voordeel, dat Amerika ten deel valt, den voorspoed van Engeland bevordert; en dat daarentegen ieder onheil, dat Amerika overkomtEngeland vroeg of laat doet lijden. LONDEN, 7 Januarij. (R. O.) Door den telegraaf over Halifax zijn berigten ontvangen uit Washington van 26 December. In den senaat heeft de heer Hall de mededeeling gevraagd van de gevoerde correspondentie over de zaak der Trent. Hij heeft eene oorlogzuchtige rede gehouden en aange spoord over de aanmatigende eischen van Engeland af te wijzen. Over een door hem in dien zin gedaan voorstel zal later beraadslaagd worden. De heer Summer geloofde dat de quaestie op eene vriendschappelijke wijze kon opgelost worden. TOULON, 6 Januarij. Aan boord van het drijvend bagno heeft een zware brand plaats gehad, maar men is er in geslaagd dien meester te worden. Al de galeiboeven zijn gered; zelfs is niemand gewond. De oor zaak van den brand is onbekend. MADRID, 6 Januarij. De regering heeft beslist dat de Sumter te Cadix zou toegelaten wordenop voorwaarde dat het de gevangenen onder de be scherming van Spanje en van den Amerikaanschen consul laten en vervol gens vertrekken zal. ROME, 6 Januarij. Heden heeft de Paus een consistorie gehouden en een nieuwen aartsbisschop voor Warschau benoemd. Z. H. zal op den 14dc" eene dienst verriglen voor den koning van Portugal. PETERSBURG, 7 Januarij, des voormiddags. De heer Putiatine is op zijn verlangen van de betrekking van minister van onderwijs ontheven. De staatssecretaris Golovnine is tijdelijk aan het hoofd van dat ministerie geplaatst. INfi EXO\ Bij de spanning die er over de geheele beschaafde wereld ontstaan is door de aanhouding van de Trent en de wegvoering der heeren Mason en Slidell uit dat schip door den Noord-Amerikaanschen commodore Wilkesen bij de kwestie, die er opgerezen is, of deze handeling overeen te brengen zij met de regelen van het volkenregt, is het misschien niet onbelangrijk de aandacht te vestigen op het Tractaat van Vriendschap en Commercie, den 8steQ October 1782 tusschen de Republiek der Vereenigde Nederlanden en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gesloten. In dat Tractaat toch komt eene bepaling voor, welke dergelijke handeling als nu tegenover de Britsche vlag gepleegd is, tusschen de contraherende mogendheden uitdrukkelijk verbiedt. Aan het slot namelijk van art. 11 van dat Tractaat, dat voorschrijft, hoe er gehandeld moet worden wanneer er contrabande gevonden wordt aan boord van een schip onder de vlag van eene der partijen varende, zijn deze opmerkelijke woorden toegevoegd: «wordende wel expresselijk verklaard, dat een vrij schip zal vrij maaken «de waaren daarin geladenen dat die vrijheid zich ook zal uitstrekken «over de Persoonen die haar zullen bevinden in een vrij schipdeivelke daaruit niet geligt zullen mogen worden ten zij het tvaren oorlogslanden >tin effectiven dienst van den vyand Hel verdient wijders opmerking, dat in art. 24 van dit Tractaat eene zeer enge omschrijving van contrabande gegeven wordt, en dat in 'talgemeen de geheele inhoud er van aan de eene partij groote handelsvrijheid verze kert voor het geval dat de andere in eenen oorlog gewikkeld wordt, waarin gene neutraal blijft. Het ware misschien iu het belang onzer koopliedenreeders en assura deurs wenschelijk, dat een afdruk van dit Tractaat in het licht wierd gegeven. Men mag toch aannemen, dat het nog heden van kracht is. Het is niet ingetrokken noch vervangen. En de bijzonder schrale inhoud van het Tractaat van koophandel en scheepvaart, tusschen het koningrijk der Neder landen en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika den 19dcn Januarij 1839 gesloten, wettigt de onderstelling, dat men bij de onderhandelingen daarover het verdrag van 1782 nog altijd als den grondslag van de vriend schapsbetrekkingen tusschen de beide stalen aanmerkte. Dit tractaat van 1782 is dan ook opgenomen in de bekende verzameling van de Martens en de Cussy: Recueil de traités [etc.] sur lesquels sont établis les relations et les rapports existant aujourd'hui entre les divers états souverains du globe (Dl. I. blz. 240 vv.). V. De Fransche tekst, zoo als die is opgenomen in het Recueil van de Martens Tome II (1791) p. 255, luidt als volgt: „déclarant très-expressémentqu'un vaissean libre assu- ,,rera la liberté des efïets dont il sera chargé; et que cette liberté s'étendra pareillement sur les personues qui se trouveront dans un vaisseau librelesquelles ne pourront en „être enlevées, a moins que ce ne soit des militaires, actuellement au service de l'ennemi." 9TA1SS - 55 SS. S «STEM. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 9dtn Januarij 1862's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomende lid van den Gemeen teraad, mr. J. Goudsmit. 2°. Benoeming van twee regenten voor het Gereformeerd Minnehuis. 3°. Bedenkingen van den minister van binnenl. zaken tegen het raadsbesluit tot afschaffing der belasting op de honden. 4°. Rapport van de commissie in zake het Stedelijk Ziekenhuis. 5°. Request van C. J. van der Chijs, houdende verzoek om een verpligten- den ijk op de botervaten. 6°. Voordragt tot uitbetaling der gewone gratificatie aan den claviger van het Stedelijk Gymnasium. BURGEMEESTER en AVETllOUDERS van LEYDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Jannarij 1862, voor hen die op den lste" Januarij van dit jaar hnn 19de jaar zijn ingetredenen alzoo de personen geboren in het jaar 18413, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 19dejaar, doch voor het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn geworden geplaatst in de Leydsche Couranten van den 18dcn, 23sten en 30stcn December 1861; Doen te weten dat tot deze inschrijving wordt gezeten op het Raadhuis, van des voormiddacs 10 tot des namiddags 3 ure, op Maandag Dingsdag Woensdag Donderdag Vrijdag den 13 Januarij voor de bewoners 14 de 15 16 17 ijken 12 en 3. 4 en 5. 6. 7. 8 en 9 of de buitenwijk en dat de geboorte-acte, die ieder belanghebbende bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks, de Zondag nitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer Gemeente, van des voorinid- dags 10 tot des namiddags 3 ure, wanneer tevens voor de zoodanigen, die hier niet zijn geboren aanvrage ter verkrijging dier aclen kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsclie Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden, 6 Januarij 1862. D. T1EBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. y. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 3