Naar men verneemt, heeft het Z. 81. den koning behaagd, den heer Loudonminister van koloniënte benoemen tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Haren, de heer H. A. Steyn Parvé, thans te Dronrijp; te Dronrijp, de heer J. Loeff VY.-Gz.thans surnumerair in Noordbrabant. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren wederom aan verschei dene burgerlijke en militaire autoriteiten gehoor verleend. De burggraaf de Seisal, minister van Z. 81. den koning van Portugal bij de boven van Nederland en België, is beden morgen van hier naar Brussel vertrokken. Van wege het ministerie van bnitenl. zaken is bekend gemaakt dat, ten gevolge ecner schikking met de regering van den koning van Italië, de Nederlanders en de onderdanen var. zijne evengenoemde Majesteit wederkee- rig zijn vrijgesteld van de verpligling om bij het reizen in de wederzijdsche stalen een paspoort te vertoonen. Gisteren heeft de ministerraad eene gewone en heden eene buitenge wone vergadering gehouden, waarin ongetwijfeld over den legenwoordigen stand van zaken is beraadslaagd. In de algemecne vergadering van het Indisch genootschap, den lllIen December 1861 alhier gehouden, is overgegaan tot de behandeling van het voor deze vergadering aan de orde gestelde onderwerp, namelijk den aanleg van spoorwegen op Java. De vergadering besloot om uit de leden eene commissie te benoemen, om te onderzoeken op welke wijze bet genootschap den aanleg van spoorwegen op Java zou kunnen bevorderen, en van den uitslag van dit onderzoek verslag uit te brengen op de volgende algemecne vergadering. BÜITËNLANDSCHB BER1GTEN. 5-: K I. A "i I». LONDEN5 Januarij. Naar men verneemt heeft de Russische regering, reeds bij bet ont slaan van het geschil tusschen Engeland en Noord-Amerika al haren invloed bij het kabinet van Washington ten gunste des vredes aange wend, en thans op nieuw stappen in dien zin gedaan, terwijl zij de berig- len, die zij ten gevolge daarvan uit Washington van haren gezant heeft ontvangen, aan de groote mogendheden heeft medegedeeld. De staat der rijksontvangsten over het laatste vierendeeljaars en de twaalf maanden van 1861 zal eenige vermindering aanvvijzen in vergelij king van het jaar 1860, een gevolg van bnitengewone omstandigheden; zoo als: veranderde heffing der belastingen, het gemis van de 500,000 der Spaansche aflossing, welke in 1860 op de ontvangsten voorkwam, en der gelijke meer. Het minder bedrag zal over het geheele jaar 1861 de som van 3,300,000 beloopen. Met het oog op dezen stand van zaken meent de Times dat het voor Engeland wenschelijk is met de geheele wereld in vrede te leven. Eenigen tijd geleden werd door den raad der kon. maatschappij van tuinbouw beslotendat in de tuinen in South Kensington een gedenkteeken ter herinnering aan de groote tentoonstelling van 1851 zou worden opgerigt en dat aldaar het standbeeld onzer koningin zou worden geplaatst. De prins van Wallis heeft nu een eigenhandigen brief aan den raad gerigt, waarin hjj het verlangen der koningin Ie kennen geeft, dat, in stede van haar standbeeld, aldaar zou worden geplaatst dat van haar diep betreurden gemaal, die de ziel der onderneming was en wien dns met regt die eereplaats toe komt. De prins voegt er bij, dat hij, als een bewijs zijner kinderlijke ge negenheid, de toestemming der koningin verzocht en verkregen heeft, om het standbeeld op zijne kosten te doen oprigten. De raad heeft het voorstel natuurlijk onmiddelijk goedgekeurd. De levering van een ontwerp voor een bronzen standbeeld is opgedragen aan den heer Jozef Durham. De onlangs in 75-jarigeu ouderdom overleden algemeen bekende piano- fabrikant Thomas Broadwood heeft een vermogen nagelaten van 350,000 behalve de vaste goederen, waarin de nablijvenden deelen. In Richmond-road is Donderdag II. het huis van een schoenmaker af gebrand, waarbij een 15 jarig kind in de vlammen is omgekomen; de overige bewoners zijn met veel moeite, hoewel eenigzins gedeerd, gered. Eergisteren middag is in Fountain-court, Strand, brand ontslaan, door het spelen van kinderen met lucifers. De moeder had hare vier kinde ren een oogenblik verlaten, om eenig speelgoed te koopenhetwelk zij zou den medenemen op een in de buurt af te leggen bezoek. Toen zij terug kwam, vond zij het huis in vlam, de brandspuiten werkzaam en drie der kinderen jammerlijk verbrand; slechts een knaapje is den dood ontkomen. Omtrent den branddie te Charleston gewoed beeft, verneemt men nader dat daardoor 576 gebouwen zijn in de asch gelegd. De brand is uilgebroken in den avond van 9 December en had tegen middernacht eene zoo schrik barende uitbreiding gekregen, dat duizende personen genoodzaakt waren hunne woningen te verlaten en te midden der algemeene wanorde en ont steltenis op de openbare straat ergens een goed heenkomen te zoeken. De huizen van dat gedeelte der stad, waar de ramp ontstond, waren meest van hout, hetgeen natuurlijk den snellen voortgang zeer bevorderde. De schade beloopt 7 millioen dollars. Het congres te Hichmond beeft besloten 250,000 dollars te verleenen ter ondersleuning van de slagloffers van den brand. De stad Sacramento in Californië is door eene zware overstrooming ge troffen. De schade daardoor veroorzaakt schat men op ƒ1,500,000. t'KA.V 94 ItS.B 94. PARIJS, 5 Januarij. Eene depêche aan het ministerie van buitenl. zaken ontvangen meldt dat de 81exicaansche troepen bij het naderen van het Spaansche smaldeel San Juan d'lilloa hebben ontruimd, na al de kanonnen vernageld te hebben. Het blijkt tevens uit die depêche, dat een gedeelte der Spaansche troepen reeds sedert den 8stcn December Vera Cruz bezet houdt, waarvan de bewo ners naar het binnenland zijn geweken. 81en deelt mede dat deze depêche zeer ongunstig door de Fransche regering is opgenomen en de minister van marine dientengevolge nieuwe depêches aan den schout bij nacht Jurrien de Ia Gravière heeft gezonden, houdende dat hij een waakzaam oog op de Spaansche strijdmagt moet houden. Blen verzekert dat er tusschen de regering en de vereenigingen van St. Vincenlius a Paulo sedert een paar dagen drukke onderhandelingen heb ben plaats gehad over de quaestie der officiële erkenning. De regering moet bij die gelegenheid aan de vereenigingen het voorstel hebben gedaan om zich te reconstituëren onder het voorzitterschap van den aartsbisschop van Parijs. Op dit voorstel moet intusschen nog geen bepaald antwoord zijn ingekomen. 81 en verneemt dat de hertog van Slalakoff steeds blijft aandringen op eene volkomene onafhankelijkheid van het moederland, wat betreft het be stuur der koloniën, of wel op de wederinstelling van een ministerie van koloniën. Hij zou veel liever van zijne betrekking van gouverneur-generaal ontheven worden, dan op den tegenwoordigen middenweg voortgaan. Van regeringswege is ter kennis van den heer Mirès gebragt, dat hij, des verkiezendeuit de gevangenis Mazas naar een ziekenhuis zal worden overgebragt, om daar te vertoeven tol dat zijne zaak op nieuw voor het hof i te Douai dient. Te Rijssel zijn in den laalsten lijd valsche billenen van de Fransche bank in omloop gebragtwelke met behulp der photographie schijnen ver- i vaardigd te wezen. Zij moeten zoo volkomen juist zijn nagemaakt, dat j zeer achtenswaardige en deskundige personen er het slagtoffer van zijn ge- j worden. Uit een dezer dagen verschenen statistiek blijkt, dat in Frankrijk ieder jaar 26 millioen kilo tabak wordt verbruikt. De verkoop wordt door liet rijk toevertrouwd aan 80000 winkeliers, die ieder een borg moeten stellen van 50 tot 1500 francs. Het rijk staat hun eene korting toe, die, over al de debitanten verdeeld, 20 millioen fr. bedraagt. In Frankrijk zelf worden slechts sigaren van 5 en 10 centimes bet stuk vervaardigd. De overige soorten worden uit Havana ingevoerd. Op dit oogenblik bezit de regie een voorraad tabak ter waarde van 80 millioen fr. Sigaren van Imo gen prijs verkoopt de regie zeer weinig; de smokkelhandel voorziet ruim schoots in de behoefte. De Sumterhet bekende kaperschip der zuidelijke staten, is in de haven van Cadix toegelaten. Het had 42 gevangenen aan boord, de beman ning van drie schepen der noordelijke staten, die onderweg ontmoet en vernield waren. De Amerikaansche gezant heeft wel tegen de toelating ge protesteerd, maar zonder gunstig gevolg. Blijkens berigten uit Lissabon verkeert de bevolking van die stad, we gens de denkbeeldige vergiftiging van leden van het kon. huis, nog altijd in eene hevige spanning, en kan men elk oogenblik eene nieuwe uitbarsting verwachten. Het verlier is gestremd en vele personen verlaten de stad. ITALIË. Het officiële blad van Rome bevestigt het vroeger medegedeelde berigt dat de Paus in het consistorie van 23 December last heeft gegevenalle bisschoppen van de katholieke wereld uit te noodigen om te Rome op het eerstvolgende Pinksterfeest de plegtige heilig-verklaring te komen bijwonen van Michael de Sanctis, eenen kloostergeestelijke van de orde der Karmeli- tenalsmede van 23 Franciscaner monniken, welke in het jaar 1507 in Japan voor het geloof zijn gestorven. Een ministerieel dagblad van Madrid verzekert, dat van wege den Heili gen Stoel bij de geestelijkheid van Spanje aanvrage is gedaan om eene som van vier millioen realen, als bijdrage tot goedmaking van de kosten dier heilig-verklaring. Hel Fransche dagblad le Monde deelt eene toespraak mede door den Paus op zijnen naamdag (26 Dec.) tot de officieren zijner krijgsmagt ge houden. Z. 11. heeft zich bij die gelegenheid vergeleken bij den koning David, die door zijnen zoon Absalom werd verraden, en zich o. a. aldus uitgedrukt: Gelijk Absalom omkwam, met zijn hoogmoedig hoofd aan de lakken van eenen boom hangendezoo zullen ook de pogingen van de goddeloosheid en huichelarij dezes trjds schipbreuk lijden; en wij znllen gezamenlijk in de door onze vijanden overweldigde en verdrukte gewesten terugkeeren. Die provinciën bchooren in haar geheel aan den II. Stoel; en ik zal daarvan niets afstaan, dewijl ik geene vrijheid heb om alkland te doen van het grondgebied der kerkhetwelk de waarborg is voor de onaf hankelijkheid en vrijheid van den stedehouder van Christus. Ik zeg met vertrouwenwij zullen in die provinciën terugkeeren. Ben ik zelf dan niet brj u, dan zal het diegene zijn, welke na mij op dezen zetel zal zitten: want Simon sterft, maar Petrus niet. Naar men uit Napels meldt is niet alleen het eerste contingent der ligling, 18000 man, dat opgeroepen was, opgekomen, zonder dat een enkele is weggeblevenmaar hebben ook de manschappen van het tweede contin gent, die men eerst in Februarij wilde oproepen, zich nu reeds vrijwillig naar de militaire depóts begeven. IVÏ&5JISSEK. BERLIJN, 5 Januarij. Alhier is aangekomen het levensgrooie afbeeldsel van prins Albert, den gemaal van koningin Victoria, hetwelk wijlen genoemde prins als kers geschenk had toegezegd aan zijne oudste dochter, onze kroonprinses. Het heeft de plaats in het woonvertrek der prinses reeds ingenomen, welke er voor bestemd was. In Holstein is van wege de Deensche regering de volgende proclamatie uitgevaardigd: «Krachtens een besluit van den souverein van 23 December wordt het inzamelen van geldelijke bijdragen voor het bouwen eener Duil- sclie oorlogsvloot in bel hertogdom Holstein verboden. Hiervan wordt aan

Leydse Courant | 1862 | | pagina 2