LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 8 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dia van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BMNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN7 Januarij. In dc maand December 1861 zijn binnen deze gemeentegeboren 144 kinderen als: 74 zoons en 70 dochlers. Overleden 76 personen, als: 22 mannen, 11 vrouwen, 17 zoons en 26 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 16 huwelijken. Het Staatsblad n°. 132 bevat het kon. besluit van 1 Dec. 1861, bepa lende het getal der militieraden in de provincie Zuidhollandhun regtsge- bied en hunne vergaderplaatsen, alsmede hel getal militie-commissarissen in die provincie. In de provincie Zuidholland zullen zijn vier militieraden en vier militie-commissarissen. Tol aanwijzing van het regtsgebied van eiken van die raden wordt de provincie verdeeld in vier militiedistricten. Elk district heeft eene hoofdplaats ('s GravenhageRotterdam, Leyden en Dord recht) en is zamengesteld uit de gemeenten, op eiken bij het besluit ge- voegden staat vermeld. Deze maken het regtsgebied van iederen militieraad uit. Elke militieraad vergadert in de hoofdplaats van zijn district. Behalve in die hoofdplaats vergadert de militieraad, lot het houden zijner eerste zitting die van het tweede district ook in de gemeente Brielle; die van het derde district ook in de gemeente Gouda; die van het vierde district ook in de gemeenten Gorinchem en Dirksland. Z. M. heeft goedgevonden voor de prov. Zuidholland te bestemmen de volgende militie-commissarissen: voor het eerste militie-district, J. W. Ses- seler; voor het tweede J. J. Muller; voor het derde J. E. Muller; voor het vierde A. 1). Weber. De minister van marine heeft ter kennis van de daarbij belanghebben den gebragt, dat in de laatste helft der maand Mei aansl. bij de directie der marine te Amsterdam een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als stuurmansleerling in 's Rijks zeedienst wenschen te worden aangenomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal niet meer dan 10 bedragen. Alleen zij worden toegelaten die geboren zijn in de jaren 1846, 1847 en 1848. Het verzoekschrift ter toelating moet voor of op uit. April aanst. bij den minister van marine ingediend worden. Het Nederlandsche zendeling-genootschap heeft van 1853 tot 1862 aan giften en legaten ontvangen de som van 268,008.13;. Naar men uit Wijk aan Zee meldt is aldaar door eene commissie van wege de Noord- en Zuidhollandsche redding-maatschappij een onderzoek ge daan naar de oorzaakdie bij de laatste stranding van het barkschip Chris tine de redding der schipbreukelingen heeft verhinderd. Te Delft is in den ouderdom van 47 jaren overleden d'. S. Bleekrode linogleeraar in de natuur- en wiskundige wetenschappen bij de akademie aldaar. Uit Delft meldt men aan de R. C. hel volgende: Er loopt hier een gerucht, dat natuurlijk met groot genoegen door de ingezetenen en alle be langstellenden wordt vernomen, en niet het minst door de studenten, dat de kon. akademie den 21ste" dezer weder zal worden geopend. Er moet zelfs sprake zijn geweest van eene vroegere opening, maar daartegen zou de vor stelijke beschermheer zich hebben verzet. Men voegt er bij dat die weder opening zou geschieden met intrekking of althans buiten-werking-stelling van het nieuwe reglement voor het thans ingetreden jaar, zoodat alles op den ouden voet zou blijven, terwijl dar. voor het jaar 1863, of wel vóór den aanvang van een nieuw studiejaar, een ander reglement zou vastgesteld of de reorganisatie langs wettelijken weg geregeld worden. Uit Werkendam meldt men dat aldaar het ijs reeds een ofTer heeft gefiischt. Twee kinderen, 7 en 9 jaren oud, hadden, op het ijs spelende, het ongeluk er door te vallende spoedige hulp was reeds te laat om bei den te redden; slechts bij den jongste heeft men de levensvonk weder kun nen opwekken. Volgens de Stoompost bedraagt de totale lengte van het gedeelte van den spoorweg tusschen Utrecht en Amersfoort 21 kilometers, zijnde de aardewerken voltooid over meer dan de helft van deze lengte en is in der minne de onteigening volbragt van grondenj, over drie vierden van dezen afstand. Het laat zich dus aanzien, dat op de voltooijing van den weg van Utrecht naar Amersfoort in den loop dezes jaars mag worden gere kend, en kan aan de verdere voortzetting, onder dc bekwame handen van de tegenwoordige directieniet worden getwijfeld. In het Ilollandsche Veld (Drenthe) had Vrijdag II., ten gevolge van het misbruik van sterken drank, een treurig voorval plaats. K. L. ging met zijne makkers eene weddenschap aan, dat hij een oor (4 Ned. maatjes) brandewijn in eens zou uitdrinken. Naauwelijks had hij den laatsten dronk gedaan of hij viel levenloos neder. Te Smilde is in den avond van den 3den dezer eene gewelddadige po ging tot diefstal gedaannaar men zegt door een ontslagen bedelaars-kolo nist van middelmatige lengte, bleeke gelaatskleur en eene eenigzins gebogen gestalte. Tusschen 9 en 10 uur kwam hij bij een landbouwer in den stal en sneed twee koeijen los, om deze naar buiten te drijven, welligt met het doel om de bewoners uit hel huis te lokken en dan, de handen vrij hebbende, den slag te slaan. De dienstmeid evenwel kwam toen met eene lamp in den stal, waarop de inbreker haar een slag gaf en een strop om den hals wierp, dien hij vervolgens diglhaalde, en bovendien nog met de hand toedrukte. De meid was echter nog in slaat om een gil te geven, waarna hij met een daar aanwezige mestvork haar legen de borst sliet. Vervolgens heeft hij onmiddelijk de vlugl genomen, zonder tot heden gevat te zijn. Te Bergen-op Zoom is op den 3den dezer gevankelijk binnengebragt de persoon van F. van llooydonk, arbeider, te Putten woonachtig, die, in een slaat van dronkenschap verkeerende, zijnen 76-jarigen vader met een stoel verscheidene ernstige wonden aan het hoofd en de borst heeft toege- bragt, waardoor de grijsaard in eenen allezins bedenkelijken slaat verkeert. - Te 's Hertogenbosch is Zaturdag 11. de rijks-kweekschool tot opleiding van kweekelingen tol onderwijzers voor de lagere scholen plegtig geopend. De leerzalen waren daartoe fraai versierd met tropeën van de nationale en oranje-vlaggen. Voor de opening zongen de kweekelingen het Nederlandsche volkslied. In de openings-rede werden op eene welsprekende wijze door den directeur dr. Trosee de vorderingen geschetst, welke het onderwijs sedert eene eeuw in ons vaderland heeft gemaakt. Hij schetste op eene be knopte en duidelijke wijze de geschiedenis van het lager onderwijs, sedert de invoering der wet van 1857 en de weldadige strekking die zij in hare uitvoering had. Na hem voerde nog de heer jhr. mr. Verheijen, prov. in specteur voor hel lager onderwijshet woord. Met het aanheffen van het slotvers van het volkslied door de kweekelingen werd de plegtigheid besloten. Dezer dagen stond voor de arr.-reglbank te 's Hertogenbosch iemand ter zake van landlooperij leregt. Uit zijne opgaven bleek dat hij was ge boren te Utrecht; in 1830, op 15-jarigen leeftijd, nam hij dienst bij de 8ste afd. infanterie, woonde het beleg der citadel van Antwerpen bij, alwaar hij de bronzen medaille en hel metalen kruis ontving; in 1835 begaf hij zich naar Neèrlandsch Indië, en nam deel aan de expedie op Sumatra's Westkust; in 1840 engageerde hij zich bij het Pruissische vreemdenlegioen, woonde in Algiers verschillende veldtogten bij, van waar hij zich vervolgens onder de vanen van den Kerkdijken Staat schaarde. Op uieuw bij het Fransehe vreemdenlegioen ingelijfd nam hij in 1856 deel aan de veldtogten in Italië en werd bij Solferino door twee kogels gewond. In Augustus II. »en congé définitif" naar bet vaderland teruggekeerd, verzocht hij thans, na eene 30 jarige militaire loopbaan, naar de koloniën van weldadigheid te worden opgezonden. In het jaar 1861 zijn voor de eerste maal Nederl. zeebrieven uitge reikt aan 116 schepen, metende 8290 lasten, waarvan 113 binnen 's lands en 3 builen 's lands werden gebouwd. In 1860 was het getal dier schepen 105, metende 7900 lasten. Een regeringstelegram, gedagteckend Buitenzorg 30 November, luidt: Niets bijzonders." De Engelsche dagbladen deelen een onlangs geschreven brief van Maury mede, waaaruit blijkt dat hij niet slechts levend, doch zelfs op vrije voe ten is, zoodal het berigt van zijnen dood, ten gevolge eener veroordeeling, dat ook in dit blad is opgenomen, blijkt onjuist te z(in. In dien brief verhaalt hij, dat na het besluit van den staat Virginia, zijne geboorteplaats, om de Unie te verlaten, hij gemeend heeft zijne betrekking bij het obser vatorium te moeten nedcrleggcn. Hij beklaagt zich verder, dat zijne brie ven en de aan hem geschrevene onderschept zijn geworden. Dit laatste geeft dan ook den sleutel lot het ontslaan van het gerucht van zijnen dood. Wij hebben getracht te vernemen, wat er van dit alles is, doch onze pogingen hebben niet tot het gewenschte gevolg geleid. Aan het meteoro logisch instituut te Utrecht, waar men steeds met hem in correspondentie was, is niets naders bekend, dan dat Maury als directeur van het observa torium door een ander vervangen is. (Ned. Speet.) 's GRAVENHAGE, 7 Januarij. Z. M. de koning heeft den heer baron van Brienen van dc Groote Lindt benoemd tot groot-officier van de orde van de Eikenkroon. Uit Brussel meldt men dat Z. M. de koning den lieer de Brabandcre, schrijver van het werk: Coup d'oeil sur les finances de la Neerlande et dc ses colonies dc 1840 1860, lot ridder van de orde der Eikenkroon heeft benoemd.

Leydse Courant | 1862 | | pagina 1