LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 25 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vr ijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De- Prijs der Courant is 12 in liet jaar/ de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. EINKENLANDSCHK BEBIfiTEN. I LEYDEN, 24 December. Uit Amsterdam meldt men ons het volgende: Uit een onderzoek van de minjak tangkawang (over welke vetstof van Borneo de hoogleeraar W. II. de Vriese onlangs eenige mededeelingen heeft gedaan aan de kon. akademie van wetenschappen) door experts, op last van de directie der Nederl. handelmaatschappij, verrigt, is gebleken, dat deze stof geschikt is voor de bereiding van stearine-kaarsen. Men verlangt tol eene proefneming in het groot eene hoeveelheid van 5000 kilo's. De directie der Nederl. handelmaatschappij heeft deze zaak ten ernstigste aan alle hare agen ten in Ned. Indieinzonderheid aan de factory te Batavia, aanbevolen. Met goedvinden van den minister van koloniën, heeft genoemde hoogleeraar ter onderzoek aan de maatschappij toegezonden een ander hoogst belangrijk product van het eiland Sumatra, waarop het eerst de aandacht is gevestigd geworden, in een schrijven aan den directeur der kultures, door den heer van Ophuyzcn, in der tijd, assistent-resident van Benkoelen (eiland Sumatra). |f liet is de stof, welke aldaar, en ook op de Westkust, bekend is onder den ]j naam »Akar Gitam" en die eene bruikbare, tot dus verre, onbekend ge- j bleven gom-elastiek uitmaakt. Bij de groote behoefte, welke de industrie j aan dit artikel heeftmag de kennis van dit voortbrengsel als eene aan- winst worden beschouwd. Te Benkoelen geldt hel 60 den pikol, terwijl de prijzen van de caoutschouk variëren lusschen 70 en 100. De akar gitam is dus waarschijnlijk van eene mindere qualiteit, maar (och zeer bruikbaar. Het oordeel van de voornaamste industriëlen in caoutschouk in Europa, zal nu waarschijnlijk gevraagd wordenaangezien de zaak inzonderheid van practischen aard is. Het onderzoek van den heer de Vriese op Sumatra's Westkust heeft het bewijs geleverd, dat die stof, ook daar, in groote hoe veelheid is in te zamelen terwijl zij ook op onderscheidene andere eilanden door hem gezien is. Eindelijk moeten wij nog vermelden, dat een ander hoogst belangrijk en veel besproken product van onze kolonie, thans, almede met goedkeuring van den lieer minister, een onderwerp van onderzoek bij de Nederl. handel maatschappij uitmaakt. Het zijn monsters indigo uit al de fabrieken van Java, en ook uit de Vorstenlanden, door den heer de Vriese bjjeengebragt. Eene voorname plaats bekleedcn daaronder de indigo-stalenbereid onder toezigt van den heer van Beest Holle, die, gelijk men weet, door de Indi sche regering is belast geweest met een speciaal onderzoek en vergelijking van het indigo-fabrikaat in de gouvernementsculturen en de vorstenlanden. Men verwacht dat het resultaat van de expertise met het rapport van den lieer de Vriese, te dezer zake, zal worden bekend gemaakt. Op Donderdag avond te 6 lire zal een feestelijke zangslond in de Hoog- landsche kerk gehouden worden. Een koor van ongeveer 260 kinderen zamengesteld uit de protestantsche kinderen der volkszangschool, de weezen en eenige kinderen der openbare en diaconie-scholenzal eenige psalmen en gezangen, toepasselijk op het Kerstfeest, driestemmig voordragen. Daaren boven zullen de kinderen der volkszangschool den Engelenzang zingen naar eene compositie van Schulz. Door herhaalde oefeningen voorbereidbe loven zij eene gelukkige uitvoering. De directeur der volkszangschoolde heer de Jong, heeft de leiding van den zang op zich genomen, en de spre ker zal zijn dr. H. G. nagen. Bij den feeslelijken indruk, dien het geheel kan te weeg brengenwordt daarmede nog het goede doel bevorderdom een fonds te ondersteunen tot aankoop van gezangboeken voor armen en minvermogenden. Wij onthouden ons van aanbeveling, omdat de zaak zich zelve aanbeveelt. Het heeft Z. M. den koning behaagd op het gedicht van den heer van Bemmcl Suyck, uit te geven door de boekhandelaren van den lieu veil van Santen ten voordeele der broodelooze fabriekarbeiders der firma de Heyder Comp.in te teekenen voor 300 exemplaren. Ook 1111. KK. IIII. prins cn prinses Erederik hebben door inleekening hunne belangstelling doen blij ken. De 3C druk van dit gedicht is reeds ter perse. Men berigt ons dat de rondbrengers van het Smeekdicht van Agnes ten behoeve van de werklieden der afgebrande fabriek, eerst in liet begin van Januarij a. s. zich met eene bus aan de huizen der ingezetenen zullen vervoegen. Bij de gisteren gehouden verpachting van de opbrengst der weegloonen voor het gebruik van den gemeentewaag, voor den lijd van twee jaren, is daarvan pachter geworden J. Schnts alhier, voor de som van ƒ930 'sjaars. Naar men verneemt, behoeven de vroeger en in dit jaar tijdelijk vrij gestelde miliciens, voor zooveel zij op den ls,c" Januarij 1862 den ouder dom van 20 jaren hebben bereikt, bij de zittingen van den militieraad niet in persoon te verschijnen, noch eenig bewijs of eenig attest in te leveren om hun regt op verdere vrijstelling te stavenzij worden enkel en alleen op gronddat zij hun 205lc levensjaar zijn ingetredenvoor altijd vrijgesteld. De Stoompost deelt mede dat twee Engelsche papierfabriekanten eene goedkoope manier hebben gevonden om bedrukt papier door scheikundige en werktuigelijke middelen van den inkt te hevrijden, en uit de massa een valkomen wit en zeer stevig papier te bereiden. Naar wij uit Voorschoten vernemen bestaat er plan, vermits de eige naar naar elders vertrekt, om het oude en fraaije buitenverblijf Adegeesl, gelegen aan den straatweg aldaar, waaraan in de laatste jaren nog veel verbeterd en dat met uitstekende broeikasteu voorzien is, in eene boeren hofstede met weiland te veranderen. Sedert eenige dagen is ten gevolge van den oostelijken windhet boezem-water onder Delfland aaiimetkelijk gedaald. Er zal dus gelegenheid zijnbij genoegzame windkrachttot de uitmaling der polders over te gaan, terwijl de molenaars vergunning hebben bekomen, om, zoolang er val in het buitenwater is, boven peil te mogen malen. Te Ridderkerk is gisteren overleden d9. A. P. van Groningen, pred. aldaar. Hij was sedert 1841 lid van de maatschappij der Nederl. letterkunde en als schrijver en dichter gunstig bekend. Uit 's flertogenbosch meldt men het volgende: In eene naburige ge meente bevond zich eene arme krankzinnige vrouw, die van tijd tot tijd aan vlagen van razernij onderhevig was. Hoezeer èn hel rijk èn de pro vincie steeds voor dusdanige personen subsidiën verleent, kon het gemeente bestuur (ofschoon de gemeentemiddelen zeer voldoende zijn) er niet toe over gaan om haar in een krankzinnigengesticht te doen plaatsen. Zeven achtereenvolgende jaren werd de ongelukkigenaauwelijlts gekleeddoor haren schoonbroeder in eene soort van kooi opgesloten. Dit kwam dezer dagen ter kennis der justitieen bij onderzoek vond men werkelijk de ongelukkige in dien deerniswaardiger, toestand. Spoedig daarop werd de lijderes naar het krankzinnigengesticht alhier overgebragt, en, naar men verzekertzal een gcrcgtelijk onderzoek legen hel gemeentebestuur worden ingesteld. Uit Maastricht meldt men dat de heer Regout, fabriekant aldaar, voor de noodlijdende werklieden der afgebrande fabriek te Leyden 100,000 ponden steenkolen heeft beschikbaar gesteld, welke binnen weinige dagen vracht vrij zullen worden overgevoerd. Te Zevenaar vervoegde zich dezer dagen in de visitaliekamer eene wel- gekleede dame uit Nancy, welke opgaf voor p. m. ƒ703 aan echte kanten bij zich te hebben. Uit hoofde er bij de beambten vermoeden oprees, dat zij meer bij zich had, gaf men last tot eene afzonderlijke visitatie, welke ten gevolge had, dat de dame nog verlost werd van een partijtje echte kan ten ter waarde van ƒ2000. De heer Fred. II. Hemming consul van Venezuela te Londen weerspreekt ten stelligste het berigt, dat eene Hollandsche vloot van 11 schepen voor Laguayra zou zijn verschenen, om satisfactie te vragen voor beleediging der Hollandsche vlag. (ff. C.) Bij de behandeling der wet op de middelenin de zitting van de tweede kamer van Zaturdag, heeft de minister van finantiën verklaard dat de regering zich bezig hield met de wijziging van de patent-wet. Oolc deelde hij, betreffende de goederen van het klooster St. Agatha, mede dat het bestuur der domeinen in onderhandeling was met de tegenwoordige ge bruikers dier goederen, om het grootste gedeelte er van aan hen af te staan. Natuurlijk zou dit niet anders geschieden dan behoudens bekrachtiging door de wel. Op dit oogenblik was men nog niet zoover, dat er reeds eene overeenkomst getroffen was. De discussie over de staalsbegrooting heeft bij de tweede kamer vier we ken geduurd. Het bleek uit een en ander duidelijk, dal er geen overeen stemming bestaat tusschen het ministerie en de tweede kamer; dat die ver gadering bij herhaling haar vertrouwen aan het kabinet heeft ontzegd en het ligt alzoo in den aard der zaak, dat er weder ernstig sprake is, hetzij van de aftreding van het ministerie, hetzij van de aanslaande ontbinding van de tweede kamer. 's GRAVEN I1AGE24 December. Z. M. heeft benoemdtot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Middelburg jhr. mr. G. L. Schorer, thans griffier bij hel kantongeregt te Heinkenszand; tot griffier bij het kantongeregt te lleinkcnszand mr. E. P. Schorer, advocaat te Middelburg; tot griffier bij het kantongeregt te Maars- sen mr. D. L. de Leao Lagttna, advocaat te Amsterdam; tot notaris te Gro ningen, jhr. A. W. L. T. van Slarkenborgh Stachouwer, cand.-notaris. Den heer dr. R. Kruizinga Iloman is, op zijn verzoek, eervol ont slagen als schoolopziener in het derde schooldistrict van Friesland, en tot schoolopziener in dat district is benoemd de heer mr. L. W. van Klef- fens te Leeuwarden. Z. M. heeft aan den lstCQ luit. II. Verwcy Mejan van het 8ste reg infanterie, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de dienst verleend.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1