BORGER ZAHGSCHOOL, Per Telegraaf. volksgunst waardig te maken, door wederstand te bieden aan al wat hem zou kunnen verwijderen van de zijde eener moeder en koningindie voortaan zijn bijstand, en van de dienst eener natie, die raadslieden noodig heeft. Uit New-York meldt men, dat in het huis van afgevaardigden der Unie door een der leden is voorgesteld den president uit te noodigen om de hh. Mason en Slidell in twee voor veroordeelde boosdoeners bestemde cellen te doen opsluiten en opgesloten te houden, tot dat de kolonels Corcoran en Wood door de regering van het zuiden even zoo zullen worden behandeld als de Vereenigde Staten alle door hen op het slagveld gevangen genomen personen behandelen. De regering van het zuiden heeft de hh. Corcoran, Wood en andere gevangen genomen militairen van het noordelijke leger ingekerkerd, met het doel om aan hen weerwraak te oefenen, indien de bemanning van een zuidelijk kaperschip in het noorden als zeeroovers ter dood gcbragt en niet als krijgsgevangenen behandeld wierd. PK ris SETS. BERLIJN, 19 December. Voor het loopende winter-halljaar zijn aan de universiteit alhier inge schreven 1808 studenten, waaronder 488 uit het buitenland. Voorts hebben zich 787 personen tol de bijwoning der voorlezingen aangemeld, zoodat in het geheel 2595 daaraan deelnemen. Te Hofgeismar zijn 20 huizen afgebrand. Ook het nabij Weenen ge legen Inzendorf is door een zwaren brand getroffen. 28 woningen, met schuren en het daarin opgeslagen graan zijn een prooi der vlammen geworden. 'sGRAVENHAGE, 21 December. De tweede kamer heeft in hare zitting van heden aangenomen hoofdstuk XII (onvoorziene uitgaven) na aanneming van een amendement van den heer Ilugenhollz om de som op de helft (ƒ50000) te verminderen. De wet op de middelen is met algemeene stemmen aange nomen, alsmede eenige kleine ontwerpen. Het eindverslag omtrent de crediel- wel voor hinnenl. zaken is uitgcbragt, voorgelezen en dadelijk in discussie gebragt. De minister van fmantien heeft de daarop gemaakte aanmerkingen beantwoord. In stemming gebragt is ook die crediet-wet aangenomen. De kamer is op reces gescheiden. PESTI1, 20 December. In Zevenbergen zullen al de Obergespans, die niet vóór de regering zijn, afgezet worden. De personen, die gedurende de laatste elf jaren wegens staalkundige vergrijpen veroordeeld zijn geworden kunnen niet tot staatkundige of regterlijke function geroepen worden. LONDEN, 21 December. (R. O.) Uit Bern meldt men dat de bonds raad eene circulaire heeft ontvangen van de Fransche regering, waarin ge zegd wordt dat de gevangenneming van de hh. Mason en Slidell strijdig is niet de beginselen, die voor de veiligheid der onzijdige vlaggen noodzakelijk worden geacht. De regering heeft het daarom nuttig geoordeeld haar ge voelen aan het kabinet van Washington mede te deelen met bijvoeging van cenige vertoogen, ten einde het aan te sporen tot het doen van noodwen dige cor.cessiën. PARIJS, 21 December. In den senaat is de beraadslaging over het be kende senalus-consult aangevangen. De heer Brenier heeft de opheffing van het voorrcgt des keizersom buitengewone credieten te openenbestreden en den heer Fould gegispt. De heer Casabianca heeft voor het ontwerp gesproken. De Moniteur berigt dat in den senaat, toen de hh. Se'gur en Agries- seau staatkundige quaesiiên, inzonderheid de llaliaansche, ter tafel wilden brengen, door de hh. Troplong en Billault gezegd is dat deze quaeslie van buitenlandsche staatkunde bjj de beraadslaging over bet adres zat behandeld worden. LONDEN, 21 December. De Morning Post ontkent dat onze gezant in Amerika vredelievende depêches heeft ontvangen. De depêche aan den heer Lyons toegezonden was in eenen zeer gematigden toon opgesteld. «t T A I» 8 - BËKIdTlSN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19ta Augustus 18G1 (Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nalionale Militie: Herinneren hun, die op den lslen Januarij van het jaar 1863, hun 19e jaar zullen zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1843, alsmede hun, die eerst ua het intreden van hun 19c jaar, doch voor het volbrengen van hun 20sle, ingezetenen zijn geworden, de verpligting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den ls!en Januarij van het jaar hun lb11' jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, or, is deze overleden, wierrs moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28stc0 Julij 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield; 3°. bij, van wiens ouders de langst levende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verpligle krijgsdienst is onderworpenof waar ten aanzien der dicrist pligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19e jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 2Öslc, ingezeten wordt, is verpligt, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. dat, wie niet wordtingeschreven, is bepaald bij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetendie geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten, dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16, waarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1". van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2". van een gehuwde en van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergela ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar bij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art 18 houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verpligt zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lslc" en den 31sten Januarij. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, ofzijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt! en dat overtreding van art. 18 wordt gestraft met boete van 25 tot ƒ100. Nog doen Burgemeester en AVethouders te weten dat tot deze inschrijving voor 1863 wordt gezeten op het raadhuisvan des voormiddags 10 tot 's namiddags 3 ure: op Maandag den 13 Januarij voor de bewoners van de wijken 12 en 3. Dingsdag 14 4 en 5. Woensdag 15 6. Donderdag »16 7. Vrijdag 17 8 en 9 of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-acten die ieder belanghebbende bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behoort over te leggen, dagelijks (de zon- en feestdagen uitgezonderd) zijn te verkrijgen ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 ure, wanneer tevens voor de zoodani- gen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier acten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leydsche Couranten van den 18den, 23slen en 30ste" dezer maand afgekondigd. Burgemeester en AVethoudérs voornoemd, Leyden, 16 December 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK., Burgemeester. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. IIV Cf E X OIV E sr. Hebben wij met leedwezen vernomen, dat de poging van Husis-Sacrum om concerten te geven mislukt is door al te geringe deelneming, met leven dige belangstelling juichen wij den volhardenden ijver der Vereeniging van Musici toe, die nogmaals eene poging zal doen, om deelneming te vinden voor twee concerten, te geven in de maanden Januarij en Februari). Zij die nog eenige liefde voor de edele toonkunst en een weinig gevoel voor de aan die kunst zich toewijdende meesters bezitten, zullen zich toch nu eindelijk, naar wij hopen, wel eene geringe geldelijke opoffering willen getroosten, om, al is het dan maar twee concerten, te willen hooren. Het orchest zal, naar wij van goederhand zijn onderrigt, zoodanig wor den versterkt, dat het genoegzame waarborgen voor eene degelijke uitvoering oplevert, en de solo's zullen door solide virluosen worder. vervuld. (v. P.) KEKKTklElf WS. ROTTERDAM, 20 December. Door den kerkeraad der Ned. herv. ge meente is uit het vroeger opgegeven 6-tal predikanten hel volgende 3-tal ge vormd: dd. Chanlepie de la Saussaye, te Leyden; Posthumus Meyjes, te Groningen, en de Graaf, te Apeldoorn. UTRECHT, 16 December. Ter vervulling der bestaande vacature heeft de kerkeraad der Ned. herv. gemeente hel volgende tweetal van predikanten gevormd: dd. Gildemeester, te Scheveningenen Felix, te Nieuwe Tonge. Door de commissie voor de zaken der Waalsche kerken is op 11 Dec. de heer F. J. P. Moquette als candidaat tot de h. dienst toegelaten. AKA»EMIE-NIErWI. PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 20sten December de heer W. U. Op Ten Noort, van Zutphen, in de regten, na verdediging van een akademisch proefschrift: De burgerlijke vordering tot vergoeding van schadedoor misdrijf veroorzaakten hare beregting -volgens de Nederlandse he wetgeving. Den 21sten December de heer S. A. van der Chrjs, van Leyden, in de ge neeskunde, na verdediging van een akademisch proefschrift: Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek aan de Leidsche Hoogescliool gedu rende den academischen cursus 18601861. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE HOOGESCHOOL. Den 20slen December de heer J. S. Veltman, van Amsterdam, in de reg ten, na openbare verdediging van een specimen: De indossamento littera- rum Carnbialium. Bij de Ondergeieekende is nog ontvangen voor de werklieden van de fabriek der hh. DE IIEYDER en C".Van N. te'sllage, onder het motto Matlh. VI. vs. 3 ƒ100, N. te Leyden ƒ1.75, nog van de bierdrinkers van Max te Rotterdam 25N. uil handen van den heer Burgemeester een bank- billeln". 91 25, P. en C°. Ie Amsterdam ƒ10Mej. R. te B. ƒ5, J. H.C. en J. R. te Rotterdam ƒ100F. H. te Ruhrort 100, D. v. d. K. te Rotter- dam/50, G. te Rotterdam ƒ5, de kleinen van de bewaarschool op deGaren- markt met halve centen bijeenvergaard ƒ2.051, G. S. leGend ƒ46.56, N. N. 25, eene weduwe te Zeist ƒ25, S. te Manchester 100, J. M. te Hamburg ƒ100, N. N. uit handen van den heer S. van der Paattvv ƒ6. L. J. E. en C°. te's Hage 50, N. N. te Rotterdam nit har.den van tnr. A. P. A. Schmidt ƒ15 I. M. te Amsterdam 4 coupons a 1.98 dus ƒ7.92, v. d. H. en P. te Amsterdam 25, I. en E. v. H. te Amsterdam ƒ100, het koffijhuis de Post in de Star van een Amsterdamsch boterkooper en eenige goedgevige boeren ƒ15.35. Namens de Commissie, D. NOOTHOVEN van GOOR. AS» VERTEXTIUA Heden overleed mijn hartelijk geliefde Echtgenoot, WILLEM JAN HOEFMAN, in den ouderdom van 71 jaren, na een gelukkig huwelijk van bijna 46 jaren. Leyden 19 December 1861. M. KOOL, Wede. W. J. Hoefman. Voor de vele bewijzen van deelneming, beloond gedurende de ziekte en het overlijden van mijnen Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne Kinde ren, mijnen welgemeenden dank. Leyden, 21 December 1861. Wed. P. J. COFFRIE, de i'Écecse. van liet Leydsche Departement der Maatschappy tot Nut van 'Z Algemeen. Commissarissen hebben de eer aan Ouders en Voogden te beriglen. dal niet 1° Januarij e. k. weder nieuwe Leerlingen kunnen worden aangenomen. Voor de inschrijving en verdere informatiën gelieve men zich te ver voegen bij den laatst Ondergeteekende. Commissarissen voornd. Leyden, 21 December 1861. C. ter LAAG, President. B. M. DRAIJER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2