LEYDSCHE COURANT. 1861. N°. 153. t MAANDAG 23 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 25. BINNENBANBSGHE BER1GTEN. LEYDEN, 21 December. Eergisteren had de openbare vergadering van de Leydsche afdeeling der Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid alhier plaats. De afdeeling hadzoo als wij reeds in een vroeger n°. dezer Courant op merkten, besloten, om deze vergadering te houden ter eere der hh. Inzen ders, ten einde hun, die de industrie van Leyden en omstreken op de alge- meene nationale tentoonstelling van nijverheid vertegenwoordigden, een blijk barer symphatie te geven en aan allen, zoo bekroonden als niel-bekroonden te toonen, hoezeer de afdeeling hunne pogingen lot opluistering dier ten toonstelling waardeert. De meeste inzenders gaven gehoor aan de tot hen gerigle uitnoodiging ter bijwoning van de openbare vergadering; onder het spelen van hh. mu- zijkanlen der dd. schutterij werden zij door het bestuur naar de voor hen gereserveerde plaatsen iu de voor deze gelegenheid zeer doelmatig ingerigte slads-gehoorzaal geleid. Daarop hield de voorzitter des departementsde hoogleeraar dr. A. II. van der Boon Meschna de toehoordersdie in grooten getale waren opgeko mente hebben verwelkomd, eene indrukwekkende, boejjende rede, waar in hij hesprak wat de maatschappij vroeger geweest en wat zij thans geworden is, en in welke mate zij het verdient, dat men de hulde van haar ontvangen op prijs stelle." Na eene korte pauze, gedurende welke de muzijk zich andermaal deed hoorenhad de pleglige uitreiking der behaalde eereblijken aan de bekroon den plaats, en besloot de begaafde spreker, na den bekroonden geluk te hebben gewensehtzijne rede met eene aansporingtot alle indtistriöelen gerigt, om den weg van wetenschappelijke ontwikkeling en vooruitgang te te blijven bewandelen, en om zich niet door den glans der gehouden ten toonstelling te laten verblindendaar Ujch ook diezelfde tentoonstelling groole leemten en gebreken bij onze nijverheid had aan het licht gebragt. De plegtigheid eindigde met de uitvoering van eenige muzijkstukken. Lang gewis zal deze feestviering bij velen in aangename herinnering blijven. Wij gelooven de tolk der openbare meening te zijn, wanneer wij den voorzitter der afdeeling dank zeggen voor zijne krachtige, welge meende woorden en het corps inuzijkanlen der dd. schutterij voor zijnen ook wederom bij deze gelegenheid betoonden belangeloozen ijver. Smeekdicht voor 1500 broodeloozen door Agnèsis de titel van een dichtstukdat overmorgen aan de huizen der ingezetenen zal afgegeven worden. Hel is afkomstig van de hand eener dame, die, bewogen met het lot der werklieden van de afgebrande fabriek van de hh. de Heyder en C°. haar talent ten behoeve dier ongelukkigen dienstbaar heeft willen maken, terwijl de heer J. W. van Leeuwen, boekhandelaar alhier, de kosten van druk en papier welwillend heeft op zich genomen. Maandag zal het door eenige kinderen der werklieden onzen stadgenooten aangeboden worden, terwijl diezelfde kinderen op den volgenden zich nogmaals zullen aanmelden om te vernemen of dat smeekdicht eene gunstige verhooring heeft mogen vinden. Hoewel de ingezetenen reeds op eene zoo edelmoedige wijze heb ben bijgedragen tot verzachting van het lot der bedoelde werklieden, zoo vertrouwen wij toch dat zijmet het oog op de uitgestrektheid der behoef ten, de bede van Agnès, door lieve kleinen tol hun gebragt, ook ditmaal niet zullen afwijzen. De collecte in hel classicaal ressort van Leyden voor de noodlijdende kerken en personen heeft in 1861 1002.84 opgebragt; de bijdragen voor het fonds der schraalste predikants traclementen 281.60. Door den minister van linanliën is bepaald dat de jaarletter voor den ijk en herijk der maten en gewiglen in 1862 zal zijn de letter 0. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 381 tot 474 personen. Te Katwijk zijn aangespoeld twee lijken waarschijnlijk behoord heb bende tot de bemanning van het Zondag 11. te Wijk aan Zee gestrande schip. Bij een persoon, op wiens arm een anker geprikt was, is nog een defect gouden cilinder-horologie gevonden. Woensdag 11. had te Delft, een treurig voorval plaats. Terwijl een bleeker met een wagen met waschgoed beladen en met een paard bespannen op den Singelweg nabij de Koepoort reed, viel een zijner kinderen, een jongetje van ruim 4 jaren, 't welk met den vader een eindweegs mede reed, van den wagen en geraakte onder de wielen, met het ongelukkig gevolg, dat het denzelfden avond aan de gevolgen overleed. De gemeenteraad van Haarlem heeft besloten, om zich, wat betreft de beslissing van ged. staten van Noordholland, omtrent de toelating van jhr. M. Salvador als lid van den raad, niet in hooger beroep tot Z. M. den koning te wenden. De N. Noordbr. zegt van goederhand vernomen te hebben dat het klooster van S'. Agatha onder Cuyk in N.-Brabantdoor de kruisheeren van het rijksdomein is aangekocht en dat de noodige bescheiden tot den koop en verkoop reeds gepasseerd en afgegeven zijn. Bij de N.R. C. is het volgende berigt ontvangen Batavia 14 November. Op Java is het rustig. De tijdingen van Banjermassing zijn gunstig. Op sommige punten hebben de oproerlingen met hunne volgelingen zich bereid verklaard in onderwerping te komen. 's GRAVEN HAGE21 December. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw mr. A. J. van Üeinse, raadsheer in het prov. geregtshof in Zeeland. Z. M. heeft aan jhr. mr. H. M. C. Clifford, hofmaarschalk, vergun ning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van het groot kruis der orde van verdiensten van St. Michael, hem door den koning van Beijeren geschonken. Z. M. heeft o. a. tot burgemeester herbenoemd: te Katwijk den heer mr. G. A. Salomon Huygens; te Valkenburg den heer J. Muller; te Bode graven den heer J. van Dam Jz.te Zwammerdam den heer H. Smeda. Tot schoolopziener in het 3dc schooldistrict der prov. Groningen is benoemd de heer J. Witkop van Royen te Kanlens. Z. M. heefi benoemd tot adspirant-ingenieurs voor de dienst der mijnen in Nederl. Indie de hh. J. A. Huguenin en W. H. de Greve. Door Z. M. is aan jhr. mr. A. P. van Doorn van Kouaekerke eervol ontslag verleend uit de betrekking van president van het prov. geregtshof in Zeeland, en tot die betrekking benoemd de heer mr. C. W. E. Vaillant, thans raadsheer in dat hof. Rij den ...minister van binngot. zakpn is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen /125.48j, batig slot der rekening van de commissie voor den watersnood te Tiel. Dagelijks hebben er ten hove groole diners plaats, waaraan ministers, leden van de staten-generaal en andere aanzienlijken deelnemen. De wel-eerw. heer pasloor Siegfried alhier, is door Z. 11. den Paus lot zijn kamerheer benoemd. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren o. a. het wels-ont- werp betreffende den raad van state met 20 legen 13 stemmen aangenomen. (Het verslag van de zitting der 2C kamer in het liijblad.) BUITENLANUSCHE BKRIGTEN. BELCtltü. Men heeft thans ook het 14de lid van de beruchte bende uit Hene gouwen, wier regtsgeding eerstdaags in behandeling zal komen, in handen gekregen, namelijk Jozef llubinon, bijgenaamd de kleine Thomas." Men dacht dat hij naar Frankrijk gevlugt was, maar hij was rustig werkzaam aan den spoorweg van Givet naar Dinant. Het getal der getuigen, die in de zaak dezer bende moet gehoord wordenbeloopt 158. ENG JE! Li AL Ai LONDEN19 December. De gemeenteraad heeft besloten een adres van rouwbeklag bij de ko ningin in te dienen. Eenige leden hebben voorgesteld om voor den prins gemaal een waardig gedenkteeken op te rigtenmaar dit voorstel vondals ontijdig, geen bijval. Op een zilveren plaat van het deksel der kistdie het stoffelijk overschot van den prins-gemaal bevalis het volgende opschrift gegraveerdDeposilum illustrissimi et celsissimi Albcrtiprincipis consortisducis Saxoniae de Saxe-Coburg et Gotha principis nobilissimi ordinis periscelidis equitisaugustissimae et potentissimae Victoriae reginae cotijugis per- carissimi. Obiit die decimo quarto Decembris MDCCCLX1 anno aetatis suae XLIII. De Times, van den prins van Wallis sprekende, zegt: Voorzeker, het is eene plotselinge verandering die hij thans ondergaat; eenige dagen geleden nog student aan de universiteit, zonder gedachte aan het openbaar levenen thans op de trappen van den troon geplaatst. Na door een voor- zigtig vader altoos zeer ver binnen de gewone grenzen van zijn leeftijd be perkt te zijn gehouden, is hij nu in zekeren zin het hoofd zijner familie geworden; de prins van Wallis is althans nu de oudste harer mannelijke vertegenwoordigers. Binnen weinige maanden zal het beslist zijn, of hij zich bij het volk de achting weet te verwerven die zijn vader genoot, en of wij in den loekotnsligen koning van Groot-Briltannie een prins mogen zien, die even als zijne ouders het geluk des volks ter harte neemt, dan wel of wij in hem een prins hebben, die slechts den eerbied ontvangt, welken men aan zijn rang en zijne waardigheid verschuldigd is. 7,. K. 11 blootgesteld aan een lal van verzoekingen, zal moeten trachten zich de

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1