fer Telegraaf. Verworpen met 51 tegen 19 stemmen een amendement van den lieer van Heukeloui om art. 104 (subsidiën voor inrigtingen van middelbaar onderwijs ad ƒ8000) met ƒ3000 te verminderen, daar de minister de subsidie voor de industrieschool te Twenthe in zijne eerste rede slechts op ƒ5000 had be groot. (Het artikel zelf, dat bestrijding vond omdat eenige leden eerst de vaststelling van de wet op het middelbaar onderwijs wilden afwachten, werd aangenomen met 49 tegen 20 stemmen). Aangenomen met 48 tegen 21 stemmen een amendement van den heer Betz, om art. 106 (reis- en verblijfkosten voor de provinciale inspecteurs van het lager onderwijs ad ƒ7000) te verminderen met ƒ2000. Aangenomen met 37 tegen 32 stemmen een amendement van den heer Olivier, om art. 109 (bijdragen aan de gemeenten tot gemoetkoming in hare uitgaven voor lager onderwijs ad ƒ150,000) met 50000 te verminderen; door welke aanneming een amendement van den heer van Nispen, strek kende om dien post met 10000 te verminderen, verviel. Aangenomen met 58 tegen 11 stemmen een amendement van den heer Betz om art. 110 (uilgaven voor speciale inrigtingen van onderwijs ad ƒ303,475) met ƒ125,000 te verminderen. Verworpen met 38 tegen 27 stemmen een amendement van den heer Dul- lert om art. 114 (onderhoud van historische gedenkteekenen ad 15000) met 6000 te verminderen. Zitting van Maandag 16 December. Bij de voortzetting der beraadslagingen over hoofdst. V. der begrooting werden de volgende amendementen aangenomen. Op art. 125 een amendement van den heer Hoynck van Papendrecht, met 49 tegen 19 stemmen, om het cijfer met ƒ1600 te verminderen, zijnde het bedrag van het iractement van den conservator der geologische verzameling hij 's rijks museum van nat. historie te Lcyden. Op art. 132met 37 tegen 32 sterameneen amendement van den heer Betz, om den post voor het Paveljoen te Haarlem met ƒ1000 te verminderen. Op art. 133, met 48 tegen 22 stemmen, een amendement van den heer van Hoëvellom de verhooging der subsidie voor de kon. akademie van wetenschappen van ƒ6000 niet toe te staan. Op art. 138, met 50 tegen 18 stemmen, een amendement van den heer van Eekom dezen post (subsidie voor werken van openhaar nut) te split sen, waarna de toelage voor het woordenboek (eerste-dertiende gedeelte ad ƒ2000) met 39 tegen 30 stemmen is aangenomen, en de toelage voor het insectenboek (eerste-vijfde gedeelte ad ƒ2000) met 60 legen 9 stemmen is afgestemd. Op art. 141, met 51 tegen 19 stemmen, een amendement van den heer Storm van 's Gravesande, om den post voor de akademie van beeldende kunsten met ƒ4000 te verminderen. Nadat nog art. 159 en 160 (adviseurs voor den landbouw) met 68 tegen 2 stemmen waren verworpen, is hoofdstuk V in zijn geheel in stemming gebragt en verworpen met 37 tegen 33 stemmen. Tegen de hh. de Bieberstein, Poortman, Olivier, Zylker, Hoynck van Papendrecht, Schimmelpenninck, OomenDnymaer van Twist, Storm van 'sGravesande, Cornelis, Anemael, Betz, Heemskerk Bz.Jespers, Uugen- holtz, Idserda, Beens, Myer, van Wintershovende Poorter, Blussé van Oud-Alblas, Kerstens, van Ascli van Wyck, Kingma, van Zuylen van Nye- velt, van der Linden, van HoevellThorbecke, van Bosse, Dullert, van Fo- reestvan Heukelom de Brauw, HoffmanWintgensMeeussen en Westerhofï. Afwezig de hh. Wichers en van Lidlh de Jeude. Avondzitting van Maandag 16 December. In deze zitting is beraadslaagd over hoofdst. VI. (herv. en andere eere- dienslen) en hoofdst. VII. (r. k. cerediensl). Beide hoofdstukken zijn aan genomen het eerste met 56 tegen 9 stemmen en het tweede met 56 legen 8 stemmen. Daarna was aan de orde hel voorstel van vijf leden tot het houden eencr enquête nopens den toestand der zeemagt. Onderscheidene leden hebben het voorstel bestredenomdat het bedoelde onderzoek niet tot de bevoegdheid der kamer behoorde. De minister van marine verklaarde dat de regering niet tegen de enquête was gestemd. Ten slotte is het voorstel met 34 tegen 32 stemmen aangenomen. BU1TENLANDSCHE BER1GTEN. BSfiKLAS LONDEN, 15 December. De prins-gemaal is Zaturdag avond ten 11 ure overleden. Hijprins Frans Albert August Karei Emmanuel, prins van Saksen Coburg Gotha was geboren 26 Augustus 1819 en met de koningin op 10 Februarij 1840 in den echt getreden. Hel afsterven van den vorst wordt diep betreurd want alle nuttige instellingen vonden in hem een beschermer, en daar waar een nuttig werk lot stand was te brengen stond hij steeds aan de spits. Bij de koningin is een adres ingekomen, houdende het verzoek om hel gedrag van den kapitein der Trent af te keuren, omdat hij door het overbrengen van beambten en depêches van de zuidelijke staten de onzij digheid van den staat heeft geschonden. De bedrijvigheid in onze oorlogshavens aan het kanaal en op de rijks werven blijft steeds voortduren; van alle kanten worden met stoombooten of spoortreinen soldaten en krijgsmateriëel aangevoerd en aan boord van de naar Canada bestemde schepen gebragt. De boodschap, waarmede de heer Lincoln het congres te Washington heeft geopend, heeft hier over het algemeen een ongunstigen indruk ge maakt. Die indruk is misschien overdrevenomdat men nog slechts eenige zinsneden van de boodschap heeft ontvangen. Het is echter niet zonder be- teekenis dat het congres besloten heeft zijnen dank te betuigen aan kapi tein Wilkes. In beriglen uit New-York leest men, dal in een bosch nabij Cincinnati het lijk eener jonge vrouw is gevonden, met drie dolksteken in de borst. Dit lijk werd onmiddellijk herkend voor dal eener jonge dochter, die door hare schoonheid veel opgang in genoemde stad had gemaakt. Als vermoe- j delijke daders >an den moord zijn gevangen genomen de vader en de broe- ij der van hel meisje. Deze droegen haar, wegens hare ongeregelde levens- wijze, eenen groolen haat toe. Op den dag dat de moord gepleegd werd, hadden zij met de vermoorde eene zamenkomst in eene herberg, waarna zij zich met haar naar buiten hadden begeven. PKtlSSEN. BERLIJN, 15 December. Volgens eene nadere opgave bestond de bemanning van de verongelukte Amazone uit den bevelhebber, zes officiereneen geneesheer, een bootsman, vier onderofficieren, 19 adelborsten, 35 matrozen, 36 bootsmansleerlingen en 15 mariniers. De l8,e luit. ter zee Rubarth is naar de kusten der Noord zee vertrokken om met eene stoomboot onderzoek naar het vaartuig te doen. Engeland zal ook een schip tol dit doel afzenden. De bekende Johannes Ronge en zijne echtgenoot zullen te Frankfort een instituut oprigten, waaraan tevens een kindertuin naar het model van Fröbel zal verbonden zijn. De speelbank te Baden-Baden zal met het volgende jaar worden op geheven. In het St. Golhards-klooster zijn van 1 October 1860 tot den laat- slen Sept. 1861 in het geheel 14,983 armen (waaronder 3820 uit Rome en Napels teruggekeerde Zwitsersche soldaten) verpleegd, en aan 25,490 personen uit verschillende natiën niet alleen herberg, maar ook aan velen hunner kleeding, enz. verleend. Volgens een schrijven uit Warschau, aan de Indép. Beige, is het on waar dat de waarnemende aartsbisschop, mgr. Bialobrzeskinaar Siberië is gebannen. OOST-INOIE. BATAVIA, 31 October. Bij publicatie van 12 Oct. heeft de waarnemende gouverneur-generaal voorzien in het verpachten van het regt tot den verkoop van opium op Java en Madura gedurende het jaar 1862. Op den 17den dezer, des namiddags ten 2 ure, kwam ter reede alhier Z. M. stoomschip Gedeh, aan boord hebbende Z. Exc.: den nieuw be noemden gouverneur-generaal van Nederl. Indië, den heer mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele, met familie. Den volgenden morgen had de pleg- lige intrede van Z. Exc. plaats, overeenkomstig het vastgestelde programma, llen 19den, des morgens ten 9 ure, heeft in eene daartoe belegde vergadering van den raad van Ned. Indië in het paleis te Weltevreden, plaats gehad de plegtige overgave var. het bestuur over Ned.-Indië, door den vice-presi dent van dien raad, waarn. gouverneur-generaal, den heer mr. A. Prins, aan Z. Exc. den nieuw benoemden gouverneur-generaal van Ned.-Indië. Den 25sten is Z. Exc. naar Buitenzorg vertrokken. Een berigt van Banjermassing, van 28 Sept., deelt het volgende mede: Door de kolonne onder bevel van den kapitein van Vlotensterk 200 bajo netten, 1 houwitser en 2 mortieren zijn de vijandelijke bentings te Rou- manio aan de Karan-rivier verwoest. Deze bentings waren zeer sterk en bezet door p. m. 150 man, terwijl na een allerhevigst gevecht onze troepen 21 gekwetsten door kogels en 17 gewonden door randjoes telt. Van den vijand zijn 17 lijken gevonden en 3 vlaggen en vele wapens veroverd. Bij de vele offers, welke de Bandjermassingsche zaak reeds geëischt heeft, komt nu weder het verlies van den eersten luit. der artillerie van der lloek, die bij de bestorming gesneuveld isterwijl de eerste luitenant van het 7de ba- taillon infanterie van Dompseler aan het been gewond is. De luitenants der infanterie Schade van Westrum en Engelhardt waren de eersten in de vijan delijke bentings. 's GRAVEN!! AGE, 17 December. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen over de staatsbegrooting voortgezet. Hoofdst. VIII (marine) is aangenomen met 50 tegen 18 stemmen. De enquête omtrent de marine moet voor 1 Augustus 1862afgeioopen zijn. Hoofdst. WA. (nat. schuld) werd met algemeeue stemmen aangenomen. In eene avond zitting zullen de beraadslagingen voortgezet worden. PARIJS, 16 December. De Paps zegt dat de regering bevolen heeft de vervaardiging van drie drijvende batterijen in de havens van Lorient en Brest te staken. De Opinion Nat. beweert dat er te Napels op nieuw eene zamenzwering is ontdekt, en dat er bij het doen van huiszoekingen 13 personen zijn gevangen genomen. TPRIJN, 16 December. In den senaat heeft de heer Bellini den minis ter van oorlog geinlerpelleerd over de ontmanteling van het kasteel en an dere vestingwerken, die Napels bestrijken. De minister heeft geantwoord dal de regering aan den wensch der Napolitanen zou voldoen door de ves tingwerken aan den kant der stad Ie slechten. RAGUSA, 16 December. De militaire beweging in de Herzegowina is geheel gestaakt. De troepen van Pisa worden naar GatzkoMostar enz. verlegd. De ongeregelde troepen worden ontbonden. WARSCHAU, 17 December. Er is geen enkel priester naar de vesting Orenburg of elders gebragt. Ook zijn er geen 162, maar slechts 14 pries ters in de citadel opgesloten. Er zijn bier geene wapenen of ammunitie ontdekt. Het regtsgeding van mgr. Bialobrzeski is nog niet afgeioopen. PARIJS, 17 December. De Moniteur bevat een keiz. besluit, waarbij het 103dc reg. van linie en het lslc reg. vreemdelingen worden ontbonden; alsmede een keiz. besluit waarbij de heer Laprade, hoogleeraar bij de let terkundige faculteit te Lyon, van zijne betrekking wordt ontzet. Het laat ste besluit wordt voorafgegaan van een rapport, waarin de redenen worden opgegeven die tot dezen maatregel hebben geleid. De heer Laprade heeft in den Correspondent een dichtstuk geplaatst, bevallende honende zinspe lingen op den souverein, die bij eene algemcene stemming is gekozen door de natie, waarover hij op eene zoo roemrijke wijze het bewind voert. LONDEN17 December. De dagbladen gaan voort hun leedwezen uit te drukken over het afsterven van den prins-gemaal. Zij blijven ook de bood-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2