LEYDSCHE COURANT. 1861. WOENSDAG 18 DECEMBER. I N- De Courant -wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag Jcomt uit Zalurdag Avond N". 151. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BIJiNENLANDSCHE BERIGTEBi. LEYDEN, 17 December. Door burgemeester en wethouders wordt, gelijk hierachter blijkt, dank toegcbragl aan allen die, in welke betrekking ook, medegewerkt hebben tot sluiting van den hevigen brand die alhier op Vrijdag 11. plaats had. De uiajoor-kommandant der bezetting heeft mede bij dagorder aan de officieren en militairen zijne tevredenheid kenbaar gemaakt voor de wijze waarop zij daartoe hebben medegewerkt, en hun den dank van den burgemeester overgebragt. Uit de hh.die zich belast hebben met het houden eener algemeene col lecte, heeft zich eene commissie gevormd, de hh. H. C. Uarlevelt, Jac. van Kaathovcn en D. Noothoven van Goor, ter ontvangst der giften, die men voor de werklieden der afgebrande fabriek nog mogt willen afzonderen. Op het terrein van den brand was gedurende Zondag en Maandag de hulp der brandspuiten, ter blussehing van hel vuur, geduriglijk noodig. De rook stijgt nog steeds uit de puinhoopen. In de vereenigde vergadering van Rijnland van 28 Nov. jl. is de be- grootiiig der uitgaven en ontvangsten van dat hoogheemraadschap voor 1862 behandeld en met 13 tegen 4 stemmen aangenomen. De ontvangsten wer den vastgesteld op 203,210.79, de uilgaven op 191,192; batig saldo ƒ12,018.79. Een voorstel, om den post der ontvangsten verkoop van obli gation met 10000 te verhoogen en den omslag met 15 cents te verminde renwerd met 13 legen 4 stemmen verworpen. Van de belangrijke Mittheilungen aus Justus Perthes' geographischer Anstalt zijn, sedert onze laatste aankondiging, weder eenige afleveringen, de 7dc, 8stc, 9de en 10de voor 1861, in het licht verschenen. Zij bevatten, onder meer andere bijdragen van grootere of kleinere uitgebreidheid, een uit het Engelsch overgezet opstel van den luit.-kolonel C. P. RigbyBritsch consul te Zanzibar, over den slaat Zanzibar, met de hoofdstad van dien naam, waar voor 30 jaren nagenoeg nog geen handel gedreven werd, ter wijl zij thans onderscheidene Noord-AmerikaanscheFransche en Hamburger handelshuizen telt en de grootste markt van Europa is voor ivoor, eopal en kruidnagelen; de derde der voorlezingen over Siberië en de landen aan den Amur, door Guslav Radde in de zaal van de keizerlijke universiteit te Petersburg gehouden; eeue mededeeling omtrent de resultaten van de wetenschappelijke zending der gebroeders IE, A. en R. von Schlagintweil naar Indië en Iloog-Azië, 1854—1858, welke door zeven kaarten wordt opgehelderd en gelrokken is uil het in den aanvang des jaars verschenen eerste deel van liet kostbare werkResults of a scientific mission to India and High Asia, undertaken between the years 1854 and 1858, by order of the court of directors of the lion. East India Companyby II.A. and II. de Schlagintweitberigten betreffende Th. von Heuglin's merkwaardige expeditie naar de binnenlanden van Afrika, welke vervat zijn in brieven, door von Heuglin en dr. Steudner geschreven uit Suez, Ain Musa, Djedda, Massaua, M'Kullu (27 Mei lot 12 Julij); een opstel van A. Muhry te Göllingen over de meteorologie der noordpool-strekeneene met eene kaart toegeruste beschrijving van de landen der Mensa, Bogos en Habab, geput uit het in 1857 in druk verschenen reisverhaal van Giuseppe Sapeto een Ilaliaanschen monnik, die gedurende vele jaren in Abyssiiiië en de daar aan ten noorden grenzende landen als zendeling werkzaam was; eeue bijdrage tot de kennis der vulkanen van Costa Rica, geleverd door dr. A. von Frantzius te San José en begeleid van eene kaart van het noordelijk deel van Cosla Rica, welke naar eene teekening van von Frantzius en met gebruik van andere hulpmiddelen door dr. Pelermann vervaardigd is; onder zoekingen van dr. Bergstraesser en den luit.-kolonel Kostenkoff, te Astrakan, omtrent de rivier Manytsch, ingesteld met het oog op een voor het oogenblik opgegeven plan om de Zwarte en de Kaspische zee door een kanaal te ver binden; een voorloopig berigt van den heer von Beurmann aangaande zijne reize in Nubië en liet Egyptische Sudan, 1860 en 1861; een ver slag van de expeditie naar de rivier Burdekin in Queensland1860;eenige inededeelingen betreffende Henry Duveyrier's toglen en onderzoekingen in de aan Algiers, Tunis en Tripoli grenzende landstreken, in 1860, met eene kaart, die naar eene teekening van Duveyrier en met behulp van andere bronnen door dr. Pelermann ontworpen is; enz. Voorts ontvangen wij in deze afleveringen de meerendcels van een woord van aankondiging ge volgde titels der laatstelijk uitgegeven geschriften, atlassen en kaarten. Nog zagen bij Justus Perthes, als 5dc en 6de bijvoegsel van de Mitheilun- gen, liet licht: JJeitrage su einer physisch-geographischen Skizze des Isthmus von Panama (met eene kaart van dr. Pelermann), waarin dr. Moritz Wagner de resultaten zijner wetenschappelijke nasporingen op de landengte van Panama, in 1857 op last van den koning van Beijeren gedaan, open baar maakt, en Harte und Mémoire von Ost-Afrika zwischen Chartum, Suakin und Massaua, naar aanleiding van Th. von Heuglin's expeditie door dr. A. Pelermann en den heer B. Hassenstein ontworpen en zamen- gesteld. - De 247ste staats-lotcrij zal beslaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend op Maandag 13 Januarij 1862 en gesloten op Zaturdag den 25ste" daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 10 Februarijterwjjl de laatste 100 nommers op Zalurdag 3 Mei zuilen getrokken worden. Ter hoogte van Wijk aan Zee is Zondag morgen eene Hollandsche brik, de Christina of Christina Johanna gestrand en spoedig daarop verbrijzeld. De bemanning, uit 7 personen bestaande, is omgekomen. Men kon door de hevige branding het schip niet bereiken. Uit Doesborgh meldt men dal dezer dagen in een nabij die stad ge legen gehucht vier kinderen speelden onder een gevulden hooiberg, die tegen hoog water op palen gezet was. Welligt ten gevolge van het stooten tegen die palen stortte het hooi naar beneden en bedolf de kindereutoen men het had weggeruimd waren er reeds twee overleden. Te Garderengemeente Barneveldheeft eeue poging tot vergiftiging plaats gehad, waaraan het bestemde slagtoffer, een oud man, van wiens bezittingen zijne kinderen zich langs dien weg dachten meester te maken, gelukkig door middel van een vomitief is ontkomen. De vermoedelijke da ders, zijne kinderen, zijn in hechtenis. Uit Roermond meldt men dat eene bende smokkelaars uit België twee Nederlandsche commiesen onder Itlervoort, die gesmokkeld vee hadden aan gehouden en het naar het kantoor wilden overbrengen, aangevallen, zwaar mishandeld, ontwapend en bestolen hebben, waarna zij met hunnen buit weder de grenzen zijn overgetrokken. De kadet P., die een zijner makkers op de militaire akademie te Breda met een dolkmes eene verwonding heeft toegebragtis door den krjjgsraad veroordeeld tot eenzame opsluiting gedurende den tjjd van één jaar. Naar men verneemt, zal hij van dit vonnis in hoogcr beroep komen. Uit Paramaribo meldt men dal op 4 Nov. de planlaadje Hooyland door een zware orkaan is getroffen. Eene geheele rij negerhuizen werd ter neer geworpenen een oogenblik meende men dal geen enkel gebouw zou blijven staan. Eenige bejaarde slaven, die door het puin werden bedolven, zjjn gered. 'sGRAVENIIAGE, 17 December. Z. M. heeft aan den kapitein der infanterie van helleger in Nederl. Indië F. G. Steek, met verlof hier te lande, vergund het dragen der onderschei- dingsleekenen van ridder der lst0 kl. van de Huis-orde van de Waakzaam heid of van den Witten Valk, hem door den groot-hertog van Saksen-Wei- mar Eisenach geschonken. Z. M. heeft bij het dep. van justitie aan mr. B. Kleszenaar eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van hoofd commiesonder bepaling dat die betrekking onvervuld zal blijven; den referendaris P. II. Brocx benoemd tot raad-adviseur; en tot referendaris, inspecteur der gevangenissen J. A. II. Nelscher, thans hoofd-commiestevens adjunct-inspecteur der gevangenissen. Het hof heeft den rouw aangenomen voor den tijd van 16" dagen, we gens het overlijden van Z. K. H. prins Albert, prins-gemaal van II. M. de koningin van Groot-Brittannië. Heden heeft er bij Z. K. H. prins Frederik op zijne goederen, gelegen aan den Leydschen straatweg, eene groote jaglpartij plaats gehad. Donderdag namiddag zal in liet hotel Paulez door de leden van de tweede kamer een luisterrijk diner aan den heer voorzitter dier kamer wor den aangeboden. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Eergisteren heeft de Evang.-Luth. gemeente alhier den gedenkdag ge vierd van de inwijding van haar kerkgebouw voor 100 en van de vestiging der gemeente voor 250 jaren, lil de voormiddag-godsdienstoefening trad de oudste leeraar, ds. K. N. Meppen, als feestredenaar op, die tot grondslag zijner rede nam 1 Pet. II. vs. 5. Door de gemeente werden eenige voor deze gelegenheid vervaardigde liederen gezongen. De eerste kamer heeft in hare zitting van gisteren aangenomen de wetsontwerpen tot nadere regeling van het tijdstip, waarop de nieuwe reg- terlijke inrigting zal in werking treden, en tot vaststelling der begrooting wegens den arbeid der gevangenen voor 1862. Woensdag zal de kamer het wets ontwerp betreffende den raad van state in behandeling nemen. Tweede IItimer tier Staten-Generaal. Rij de behandeling van afd. VII (onderwijs) van het Vdc hoofdstuk der slaatsbegrooting in de zitting var. Zalurdag werd, na de goedkeuring der artl. 93101 betreffende de lioogescholen Aangenomen met 44 tegen 9 stemmen een amendement van den heer Betz om art. 102 (beurzen voot* studerenden ad ƒ7000) met 4000 te verminderen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1