öurgcrlijfce £tanb. EERSTE KUNSTBESCHOUWING, HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. verklaren of er genoegzame hulpbronnen zijn om de uitgaven te bestrijden, wordt bepaald dat er geen besluit loL inagtiging of uitvoering van eenig werk, of lot welken maatregel ook, waardoor het budget zou kunnen be zwaard worden, ter onderteekening aan den keizer zal voorgelegd worden, dan vergezeld van een advies van den minister van finantiën. PETERSBURG, 11 December. Alhier ontvangen berigten uit Peking van 13 October melden, dat de bezorgdheid wegens de betrekkingen met de Eu- ropeschc mogendhedenten gevolge van de verandering in de regeringon gegrond is geweest. Prins Kong, het hoofd der partij, die gunstig voor de vreemdelingen is gestemd, is, in weerwil van tegenbevel, naar den keizer gegaan en zeer tevreden over den uitslag zijner reis te Peking teruggekeerd. Het bof zal eerstdaags mede naar Peking lerugkeeren. LONDEN, 12 December. De Times is van meening dat de boodschap van den heer Lincoln aan het congres over oorlog of vrede zal beslissen. Het blad ziet met ongerustheid de talrijke teekenen van opgewondenheid bij het Amerikaansche volken vreest hel ergste. De Morn. Post zegt dat indien de oorlog verklaard wordt, Engeland zal beginnen met de erkenning van de onafhankelijkheid der zuidelijke staten, waarmede het waarschijnlijk een verbond zou sluiten. Na den oorlog zou Engeland eene schadeloosstelling van de Vereenigde Staten eischen. De Daily News zegt dat de generaal Scott gisteren naar New- York is vertrokken, en dat hij Dingsdag eene conferentie met prins Napo leon heeft gehad. De generaal Scott zal aan den heer Lincoln te kennen geven dat hel des keizers wensch is zijn uiterste best te doen otn het ge schil lusschei) Engeland en Amerika tot eene gunstige oplossing te brengen. MADRID, 11 December. De keizer heeft den heer Barrot last gegeven aan de koningin zijn leedwezen te kennen te geven over hetgeen te Vaiencia is voorgevallen tussehen Pélissier en den kapitein-generaal, en tevens de verzekering te geven zijner vriendschappelijke!) gevoelens. MARSEILLE 12 November. Uit Konstantinopcl meldt men van den 4dc0. De depreciatie van het papieren geld neemt toe. Het Turksche pond is plot- selijk tot op 225 piasters, bel dubbel der waarde, geklommen. De prijs van het brood enz. is driemaal zooveel dan gewoonlijk. De inkomsten der schatkist verminderen ten hoogste. De inkomende regten te Galata hebben in de vorige week niets opgebragt. Het dagblad van Koustanlinopel hangt een te gunstig tafereel van den toestand op. INGEBONDEN. Van den 5 tot en met den 11 December 1861. BEVALLEN: M. W. Maas, geb. de Vrind, D. G. Niericker, geb. Voge lenzang, Z. H. M. E. Willegeb. van der WoerdZ. M. van Zonneveld geb. Schols, D. C. van Leeuwen geb. van der Meel, Z. A. Kasleelegeb. Nierop, D. E. Pardon, geb. Zirkzee, D. J. Zitman, geb. Webbers, Z. P. C. van Bergen Henegouwen geb. LuzacZ. C. M. van den Berggeb van der Waals, Z. M. I). R. Biesjotgeb. Sciarone, Z. C C. van den Dop, D. S. F. J. Beudt, geb. de Raikem D. J. M. C. Kooreman, geb. van lterson, Z. J. J. Schildgeb. ArkeveldD. J. Stoute, geb. JuZ. li. W. van Meenen, D. E. J. Noll, geb. Sluymer, D. H' Oudshoorn, geb. Wakker, D. F. van der Kampgeb. Poelioe, Z. E. 11. de Rooygeb. LanceeD. C. de Nie, geb. Verkerk, D. F. J. van der Hooft, geb. Staats, D. C. Schuls, geb. van Rossum D. S. E. Kneppelhout, geb. Drabbe, Z. J. Buis geb. vanLuyn, D. E. J. Hennik geb. SchoutenD. M. Brouwergeb. Te gelaarD. L. Schipper, geb. Eswilder, D. A. M. van der Reyden Z. GEHUWD: J. Smit, jm. en C. M. Ie Febvre, jd. C. Chrispijnjm. en J. Kriekjd. OVERLEDEN B. Braggaar, geb. Flippo, 48 j. H. J. Tyken Z., 14 d. F. L. van SantenZ.1 j. en 8 m. C. 11. P. Kraneveld D.5 j. en 6 m. L. Boezaart, 67 j. W. Visser, 53j. J. Broer, 81 j. A. Verver, 60j. M. TangeD.10 w. J. van der LindenZ.lid. D. van Zwieten Z. 2 m. J. TegelaarZ.13 d. J. Middelham 67 j. H. Biljouw13 j. M. van der Woerd, D.10 w. J. Bonda 73 j. W. van Polanen Z.bijna 6 m. M. 11. Latour, D.bijna 7 m. J. Donselaar, geb. VVeesenberg, 72j. S. M. Nihot, D.2 j. en 11 m. C. KaapaanD.bijr.a 2 m. P. M. F. Niericker Z., 5 d. P. J. Coffrie, 65j. L. S. van den Broek Z.4j. en 8 m. KK ÜKAIJEIIWS. MIDDELBURG, 7 December. Door den kerkeraad der Evang. Luih. ge meente is, ter vervulling der beslaande vacature, een viertal van caudidalcu opgemaakt, bestaande uit de volgende bh.: F. 11. Michelsen, J. P. Mond, W. R. Poolman en A. M. L. Rütnke. ROTTERDAM, 11 December. De kerkeraad der Ned. herv. gemeente heeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het emeritaat aan ds. van den Broek verleend, het volgende 6-tal predikanten gevormd: dd. Chan- tepie de la Saussaye, te LeydenPosthumus Meijes, te Groningen; de Graaff, te Apeldoorn; ter Haar, Bz.te Nijmegen; Meerens, te Viissingen, en de Veer. te Delft. AKAOEMIK-KiTEIIW». 1 1 rrr^==3 PROMOTIEN AAN DE LETDSCHE ilOOGESCHOOL. Den 12de™ December de heer W. A. van Verschuer, van 's Gravenhage, in de regten, na openbare verdediging van een academisch proefschrift: Het staatkundig bedrijf van Joan Willem baron van Ripperda (1715-1726). PROMOTIE AAN DE UTRECIITSCHE HOOGESCHOOL. Den 9dc" December de heer W. F. M. Selle, van Utrecht, in de regten, na verdediging van een akademiscll proefschriftonderzoek naar de regts- geldigheid en beteekenis der wet van 11 Germinal an XI, handelende over de voornamen en naamsveranderingen. 246sle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 3de Trekking. N°. 18637 een prijs van ƒ2000. N°s. 6505, 8938 en 19271 ieder een prijs van ƒ1000. 4de N°s. 2403, 9621, 11699 en 13032 ieder een prijs van ƒ1000. AD VERTENTIEN. Getrouwd: L. W. E. RAUWEN1IOFF, Wedr. van M. des Amorie van der Hoeve» Zwollerkerspel 10 December 1861. en F. F. TOBIAS. Eenigealgemeens kennisgeving. Heden beviel van een' welgeschapen Zoon Vrouwe S. E. KNEPPELHOUT van STERKENBURG, geb. Drarbe. Leyden, 10 December 1861. Heden overleed, na een langdurig lijden, tot diepe droefheid van mij en mijne Kinderen, mijn innig geliefde Echtgenoot PIETER JOHANNES COFFRIE, in den ouderdom vau ruim 65 jaren. Leyden, 9 December 1861. Wede. P. J. COFFRIE, de l'Ecmse. Na eene langdurige ongesteldheid overleed heden onze hartelijk geliefde Zuster en Behuwdzuster CAROLINA MARTINA de SWAAN, tot diepe droefheid van hare betrekkingen. J. C. de SWAAN Leyden, 9 December 1861. Wed. J. H. de SWAAN, Veltman. Heden 10 December overleed te Nijmegen Mejufvr. G. W. NOORDUYN, geliefde Schoonzuster van. DL II. FANGMAN. uemuta JWftturae. op Vrijdag 13 December 18G1, des avonds ten 7 ure, in het gebouw der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. J. L. CQRNET, Secretaris. De DIJKGRAAF van RIJNLAND brengt ter kennis van de Ingelanden van het Hoogheemraadschap, dat er op Vrijdag den 20slen December 1861, in het Gemeenlandshuis te Leydendes voormiddags ten half elf ureeene Vereenigde Vergadering zal worden gehouden. De Dijkgraaf van Rijnland, 11. C. J. HOOG. De heer J. 1. de Vink alhier, die reeds meermalen blijken heeft gege ven van zeer ervaren te zijn in het verdoeken of restaureren van schilderijen, gelijk op het .raadhuis door eenige kunstwerken van oude meesters kan worden getoond, heeft onlangs weder eene niet gemakkelijke taak aanvaard. Op eene afgezonderde bergplaats namelijk van het raadhuis is ouder ander schil derwerk een stuk ontdekt, dat geschilderd is door Johan de Baane, voorstel lende vier staalmeesters, levensgroot ten halven lijve, gezeten of staande om eene tafelvan welk stuk Frans van Mieris in zijne beschrijving van de Stad Leyden, sprekende over de «Lakenhalle", het volgende zegt: Ook pronkt de Staal meesters-Kamer met een fraay tafereel door de konstige hand van J. de Baane geschilderd, verbeeldende de vier Staalmeesters, die in 'tjaar 1675 in diens! warenzy plaatsten het schilderye boven de deur van hun vertrek met dit versje daar nevens: Zie hier uit doode verfStaalmeesters als herschapen, Door Donne's eel penceel: onnut waar naem en wapen Hadt hij slechts stem gemaelt: Stadts beurs schoot hier toe splint Tot eerloon zy twee jaer waernamen 't Leen bcwindt. Die schilderijfraai van ordonnantie en voor het meerendeel fijn van coloriet, doch beter en ongekunstelder door Frans van Mieris naar waarde geschetst, bestond echter aan het bovengedeelte uit eenen onbehagelijken toog, die, behalve te flaauwop de figuren zeer nadeelig werkte. De heer de Vink heeft op zich genomen, dien loog weg te nemen, het stuk te verhoogen en tot een vierkant te brengen, te doubleren en bij te schilderen. Bragten de eerste punten eenige moeijelijkheid mede en werd daartoe meer beleid gevorderd dal bezwaar heeft hij op eene meesterlijke wijze weten te overwinnen, maar ook jegens het bijschilderen enz. in den toon van het oorspronkelijke en zonder afbreuk te doen aan de opvatting des kunste naars, draagt zijn werk de ontegenzeggelijke bewijzen dal zijn blik niet heeft gefaald en deze zaak veilig aan hem kon worden toevertrouwd. Het raadhuis zal aldus eerlang met een gedenkstuk uil Leydens roemrijken tijd der Lakenneringe"met een fraai schilderstuk meer der oud-Uollandsche school, worden opgsluislerden mogt de heer de Vink afkeerig zijn van ijdelen lof, dan zou dit reeds voldoende zijn om hem de schoonste zelfvol doening voor zijnen arbeid te schenken. Deze schilderij noemde ik als onder ander schilderwerk ontdekt; voor die ontdekking moet inzonderheid den slads-architectdie op het denkbeeld van onderzoek kwam, dank worden gezegd. Welligt dat onder dal schil derwerk nog wel iets verborgen ligt, hetgeen evenzeer verdient te worden in orde gehragt. Mogt de regering, die meermalen getoond heeft, de kunstschatten, op het raadhuis aanwezig, te waarderen, dan ook een onderzoek kunnen goed vinden; het oordeel van den persoon, die met zooveel ijver voor de kunst bezield is, zou ook te dien opzigte niet vruchteloos worden ingeroepen. Omtrent den kunstschilder Joh. de Baane kan in het kort worden ver meld dat hij na zich met vlijt in de kunst geoefend te hebbenspoedig bekend werd en zijne werken zelfs de aandacht trokken van het Engelsche hof, vermits hij door Karei II werd uitgenoodigd om hem, den koning, de koningin en vele edellieden te komen schilderenbij welk bezoek ge noemde vorst de Baane met een koninklijk jagt liet afhalen. Ook van an dere vorsten genoot hij veel onderscheiding, eene eer, bij zooveel uitste kends in de Uollandsche school, toen niet zeldzaam. Onder andere merk waardige stukken is van hem bekend een levensgroot portret ten voeten uit van den ruwaart de Wittterwijl het Haagsche museum een uitmuntend portret van graaf Maurits van Nassau benevens een van den raadpensionaris de Wilt; het Amsterdamscli museum insgelijks een portret van Joan de Wilt, zijn broeder Cornelis, alsmede een tafereel van de mishandelde lijken der gebroeders, van zijne hand, kan aanwijzen. Johan de Baane werd te Haarlem j geboren in 1633; hij overleed te Amsterdam in 1702. K. j|

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3