Per Telegraaf. door den watersnood ontvangen 0.47dooi' het gemeentebestuur van Weert ingezonden. Eergisteren avond zijn in de Schoolstraat twee paarden, die voor een boerenwagen waren gespannen, op hol geraakt. Op de Grootc markt heb ben zij een 60-jarig persoon overreden, die, nadat hij de eerste geneeskun dige hulp bij eenen aldaar wonenden kastelein had ontvangenin hoogst bcdenkelijken toestand naar het gasthuis is vervoerd. Later zijn de paar den in hunnen loop gestuit. Mag men geloof slaan aan een berigt nit LowestofF te Scheveningen ontvangen, dan zou de behandeling, welke de equipage van de geborgen pink de Vrouw Pieternella ondervindt, alles behalve reden tot tevreden heid geven. Uit het voorloopig verslag der rapporteurs van de tweede kamer, be treffende het voorstel tot het houden van eene enquête omtrent de zeemagt, blijkt dat de meerderheid der leden zich met de hoofdgedachte van dit voorstel heeft vereenigd. Tweede Mamee dee Staten-Geneeaal. Zitting van Woensdag 11 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdstuk V der Legrooling, waarvan zijn behandeld de artt. 79—87. Over art. 79, onder hond, herstelling en verbetering der zeehavens, zeevverken, slrandpalen enz. ƒ553 230. voerde de heer van der Linden het woord, ter behandeling van de zaak der ealamiteuse polders in Zeeland. l)e zaak, gelijk zij nu be stond, kwam hem onverdedigbaar voor, en dit te meer omdat het rijk daaromtrent maatregelen genomen had, waartegen ook de kamer van 1853 af herhaaldelijk was opgenomen. Aan dezen staat van zaken moest, meende hij, een einde kotnen. Hij stelde daarom voor het artikel te splitsen, zoo- dal de kosten voor de ealamiteuse polders een afzonderlijk artikel op de be grooting zonden uitmaken; en om, bij verwerping van hel eerste, de som van art. 79 met ƒ50000 te verminderen, ten einde de regering te noodzaken de zaak eindelijk te regelen. De voordragt der regering werd door den minister verdedigd. De regeling eischte voorziening, maar de omvang der aangelegenheid was zoo groot, dat hij voor het grondig onderzoek, dat hij behoefde, den noodigeti tijd niet had kunnen beschikbaar houden. Wat het voorstel tol vermindering betrof, zoo toonde hij aan dat de aanneming daar van hem zou voorkomen eene ramp te wezen daar de behoeften niet waren verminderd. Nadat nog eeuige leden daarover het woord hadden gevoerd, vvertl lot de splitsing van hel art., volgens het eerste voorstel van den heer van der'Linden, met 60 tegen 8 stemmen besloten, vervolgens art. 79 zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd, en het voorstel om art. 79 met ƒ50000 te verminderenmet 35 legen 32 stemmen verworpen. Dij de behandeling der overige artikelen zijn nog twee amendementen aangenomen 1°. (met algemeene stemmen) van den heer lliigenholtzom den post voor het wegruimen van wrakken met ƒ7000 te verminderen. 2°. met 39 tegen 29 stemmen, van den heer van Bosse, strekkende om de subsidiën te splitsen in drie categoriên. De minister had zich hier tegen verzet, op grond van bezwaren van comptabelen aard. In antwoord op eene vraag van den heer van Lynden heeft de minister verklaard, dat de wet tot tegemoetkoming van de nadeelen, door dijk breuken veroorzaakt, na het winlerreces zal worden ingediend, en op eene vraag van den heer Thorbecke, dat hij bereid is, zooveel in zijn vermogen is, inlichtingen te geven over de zaak van het Zwolsche Diep. AMSTERDAM, 11 December. Maandag 11. hield de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. de Wal, Koenen, G. de Vries Az.Vissering, Bake, te Winkel, Brill, Bakhuizen van den Brink, FruinLeemans, Bosscha, M. de Vries, Jans sen, van Lennep, Moll, Karsten, Delprat en Boot. Nadat de secretaris mededecling had gedaan van de ingekomen brieven en stukken, droeg de lieer Koenen eene levensschets voor van wijlen dr. Juyn- boll, in leven hoogleeraar te Leyden en lid der akademie. Spreker bragt hulde aan 's tnans verdiensten en gaf een beknopt overzigl zijner werken. De heer Leemans klaagde, namens de commissie, dat, ofschoon zij reeds sedert gerniinen tijd rapport had nitgebragt over de penning-verzameling der akademie, er nog niets verder van de zaak was vernomen; hij wenschte de reden daarvan te vernemen. De voorzitter gaf te kennen, dat die niet gelegen was in gebrek aan voortvarendheid, maar alleen in financiële be zwaren. lleigeen nu aan de akademie wordt verstrekt, was naauwelijks toereikend om haar leven Ie rekken. Zoodra de hulpbronnen ruimer vloei den zou men niet meer hebben te klagen over gebrek aan voortvarendheid. Daarna bragt de heer Bosscha, namens de commissie ad hoe, verslag uit over de IISS. brieven van den beroemden Zweed Salvius aan ll.de Groot. De conclusie was dat die brieven voor de geschiedenis aeene waarde had den geen licht verspreidden over den persoon van Salvius zeiven, en ook niet aanvulden hetgeen aan de particuliere correspondentie van Gro- 1 ius ontbrak. De commissie heeft dus geen reden gevonden om de bewer king en uitgave van die brieven, van wege de akademie, aan te bevelen. Deze conclusie werd aangenomen. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten de brieven aan den hoogleeraar Tydetnan terug te zendenmet dank zegging voor de blijken van zijne belangstelling ill de werkzaamheden der akademie. Aan dc orde was vervolgens de beraadslaging over liet voorstel der com missie wegens den letterkundigen eigendom. Na de behandeling der onder scheidene punten werden de stukken in handen gesteld eener commissie om naar aanleiding daarvan, in eene volgende vergadering een concept-wets ontwerp voor Ie leggen, dal, na goedkeuring, aan den minister van binnenl. zaken zon worden opgezonden. BU1TBKLAMI1SCHB BEIUGTEN. l£K«ElLASi S». LONDEN, 10 December. Zondag II is in alle kerken van den kansel afgekondigd, dal op aan staanden Donderdagzijnde de dag waarop de depêche der Britsche regering bij haren gezant te Washington moet aankomen, eene godsdienstige bijeen komst van de Christenen uit alle kerkgenootschappen in Exeter-hall zal worden gehoudenom van dc Voorzienigheid het behoud des vredes af te smeeken. Men berekent echter dal dc bovengenoemde depêche eerst den 14<ien te Boston kan zijn en dal het antwoord van de Amerikaansche rege ring eerst tegen 28 of 30 dezer verwacht kan worden. Eenige dagen geleden is des nachts een hevige brand uitgebarsten in een krankzinnigengesticht, gelegen nabij Reigate, op den weg van Londen naar Brighton. De verpleegden weigerden hardnekkig het brandende gebouw te verlatendoch werden huns ondanks geredop één na die verbrandde terwijl een andere vermist wordt. Zaturdag avond II. heeft te Birmingham eene vervaarlijke ontploffing plaats gegrepen bij een chemist, waardoor twee personen zeer gevaarlijk ge brand het huis zelf nagenoeg vernield en de naburige percelen zwaar be schadigd werden. De oorzaak is niet met zekerheid bekend. Te Edinburg zijn bij de wegruiming van het puin van het onlangs al daar ingestorte huis 35 lijken gevonden. Den zesden dag na de ramp wer den een hond en eene kat nog levenddoch zeer vermagerdonder het puin gevonden, zoomede twee levende vogels in eene kooi. fRAA IfRIJH. PAKIJS, 10 December. In berigten uit New-York, door den iHoniteur medegedeeld, komt o. a. voor dat er sprake is van een plan om den ingang der havens van Charles ton en van Savannah, welke de kruisers gedurende de winterstormen be zwaarlijk kunnen gesloten houdengeheel te stoppen. Dertig oude voor de walvischvangst gebezigde schepen, onder bevel van den kapitein Rodney French, van New London, waren naar de kust van het zuiden vertrokken. Zij zijn met groote brokken gebakken en gehouwen steen beladen en zul len door stoomslepers worden gebragt naar die punten, waar men ze wil doen zinken. De Patrie komt op tegen de berekening van den Constitutional, wat betreft de kosten door het bezeilen van Rome veroorzaakt. Volgens eerstgenoemd blad bedragen die kosten lot nu toe slechts 71,844,380 fr. psa uisseh. Naar men uit Keulen meldtheeft de heer Wollschliiger in genoemde stad zijne kunstenaarsloopbaan geslotenter gelegenheid daarvan heeft zijn personeel hem, toen de laatste voorstelling werd gegeven, een lauwerkrans en afscheidsgedicht aangeboden. 's GRAVEN11AGE, 12 December. In de zitting van de tweede kamer van heden is aangenomen de begrooting voor den arbeid der gevangenen, alsmede de verlenging van den termijn tot invoering der nieuwe reglerltjke organisatie. Daarna is de beraadslaging over de staatsbegrooting voort gezet en aangenomen een amendement van den heer van Bosse tot het doen wegvallen der subsidie voor 7 grietenijen, de wegen in de Beemster, den weg van Beileu naar Westcrbork en vermindering der som voor nieuwe subsidiën. Een amendement van den heer Betz, om de som der subsidiën met ƒ70000 te verminderenis afgestemd. De post voor een ijsbreker enz. ad ƒ100,000, is na verdediging van den minister, afgestemd met algemeene stemmen. Door de eerste kamer zijn de heden aan de orde gestelde ontwerpen aangenomen. Zaturdag discussie over het ontwerp betreffende de opheffing van hel staats-collalieregt. PARIJS, 11 December. Volgens de Patrie heeft de generaal Scott deze stad weder verlaten, om naar Amerika terug te keeren, ingevolge eene dringende depêche door hem uit Washington ontvangen. TLHtïN, 11 December. De voorzitter van den ministerraad heeft in de zitting der kamer een telegrafisch berigt voorgelezen van generaal La Mar mora, waarin gemeld wordt dat hij nimmer legen de staatkunde der rege ring gesproken of eenig rapport geschreven heeft; alsook dal hij geenszins zijn voornemen heeft; te kennen gegeven om zijn ontslag in te dienen. Ver volgens is langdurig beraadslaagd over de voorgestelde moliën van orde. De volgende motie, waarmede het ministerie zich vereenigd heelt, is met 232 stemmen tegen 79 aangenomen. De kamer, bevestigende het votum van 27 Maart II., waarbij Rome tot hoofdstad van Italië verklaard wordt, en aan de regering de zorg toever trouwende, om met naarstigheid de nationale wapening en de organisatie van het koningrijk te voltooijen, de veiligheid van personen en eigendom men te handhaven en ook acte nemende van de verklaringen van het minis terie betreffende de openbare veiligheid en de verkiezingen, de eerlijkheid, bekwaamheid en vaderlandsliefde der ambtenarende reorganisatie der magistratuur, de groolere uitbreiding van de openbare werken, van de nationale garde en alle andere maatregelen, die de welvaart der zuidelijke provinciën kunnen vermeerderen, gaat over lot de orde van den dag." De heer Ratazzi heeft voor deze motie gestemd. BRESLAU, 11 December. Volgens berigt uil Warschau zijn 40 perso nen, waaronder 8 priesters, als recruteu naar Orenburg opgezonden. 162 priesters zijn in de citadel opgesloten. PES'ITI, 11 December. De tweede palalijn en de commissaris voor de openbare veiligheid in het comilaat Hevesch zijn hier geboeid aangekomen, om voor eenen krijgsraad te regt te staan. Men verzekert dat de eerste palalijn, graaf Syaparry, ook in staat van beschuldiging is gesteld. KOi\S IANT1NOPEL11 December. De geldquaeslie heeft hier eene groote bezorgdheid verwekt. De beurs is gesloten. Fuad-pacha wordt heden verwacht. NAPELS, 11 December. Het officiële blad deelt mede dat de prefect en dc syndicus zich naar den nieuw gevorinden krater van den Vesuvius heb ben begeven. Tot middernacht was men te Torre del Greco zeer ongerust wegens de hevigheid der uitbarsting. Daarna was die uitbarsting minder hevig; dc lava nam de rigting van Torre Annunciata, eene weinig bevolkte plaats; doch heden morgen had door den voornaamsten krater eene nieuwe uitbarsting plaats. Te Torre del Grecó is de grond gespleten. 6000 inwo ners hebber, naar elders de wijk genomen. Volgens rapport van den directeur van het observatorium op den Vesu vius, had men reeds op den 7(ien voorteekeneu eener hevige uitbarsting waar genomen. Den volgenden dag gevoelde men sterke schokken en onstorid er even boven Torre del Greco eerie breede kloof, waaruit eerst rook en asch opsteeg, daarna lava in stukken en vervolgens vloeibare lava, waardoor vele huizen werden verwoest. Up dit oogenblik heeft er slechts eene geringe ontlasting van asch plaats. LONDEN, 11 December. (R. O) Graaf Russell heeft eene deputatie van den handelsstand ten gehoore ontvangen en haar verzekerd, dat er maatregelen waren genomen om den uitvoer van katoen met het begin van Februari) vrij te doen plaats hebben. PARIJS. 12 December. De Mimilenr bevat een keiz. besluit, waarbij, in aanmerking nemende dat het voor een goed finantieel beheer noodzakelijk is dat de begrooting niet kan bezwaard worden, zonder dat de minister van finantiën in slaat worde gesteld daarover zijn oordeel uit te brengen en te

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2