LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 11 DECEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCIIE BKKIGTKN. LEYDEN, 10 December, Door den minister van oorlog is eene wijziging gebragt in de voor waarden waarop de levering geschiedt van de wollen stoffenten dienste van de landmagt, alsmede die der verschillende voorwerpen van kleeding en uitrusting, het ledergoed en paardentuig, mitsgaders het nachtleger, en zulks, in zoover de bepalingen betreft, in de bedoelde voorwaarden opgeno men, ten aanzien van de herkeuringen door deskundigen, ingeval van de zijde der belanghebbende fabriekanten of kooplieden niet in de plaats gehad hebbende afkeuring van het geleverde wordt berust. Heden is op de landgoederen van Z. K. II. prins Frederik onder Was senaar, eene groote jaglpartij gehouden. Door de veelvuldige regens van den laatsten tijd is Delfland op de meeste plaatsen, gelijk veeltijds ieder jaar het geval is, weder geheel onder water gezet, terwijl de aanhoudende westelijke wind steeds het boezempeil op eene hoogte houdt, die de uitmaling van het overtollig water belemmert. Keert de wind oostelijk en wil hij aanwakkeren dan bestaat er kans dat het water, dikwijls vrij spoedig, binnen zijne grenzen is teruggekeerd. Maar hoe vaak gebeurt het, dat eerst laat in den winter, niet zelden bij den aanvang der lente, die gelegenheid lot uitmaling aanbreekt en daar door, de ziekelijke toestand waarin de weilanden verkeeren daargelaten het toemaken der landerijen enz. tot zoo lang moet verschoven wor den, zoodat de oprigting van een stoomgemaal om Delflands boezem te verbeteren, welk plan in eene vereenigde vergadering van Delfland op 1 Junij II. gehouden besproken is niet alleen wordt gewenscht, maar gewis ook in velerlei opziglen eene hoogst nuttige werking zou doen. Voor de volgende mededeeling is ons eene plaats verzocht: Men leest in de Arnh. Cour. van 3 December, dal de firma van Delden en Mize'e te Arnhem voor eene fabriek te Vecnendaal hebben vervaardigd eene gasinrig- ting, welke zeer voldoet en bijzonder is aan te bevelen wegens eenvoudige constructie en goedkoopte van aanleg en onderhoud. Uit goede bron meenen wij er bij te mogen voegen dat de gasinrigling aan de fabriek van stoom- en andere werktuigen van genoemde heeren, welke 50 a GO pitten licht verschaft, slechts dagelijks hoogstens 80 cents aan kolen en brandstof kost, zoodat dergelijke inrigtingen voor fabrieken, gestichten, sociëteiten, enz., zeer zijn aan te bevelen. Men meldt ons uit Soelerwoude het volgende: liet is bekend, dat volgens de waarnemingen van onderscheidene geleerden o. a. in de nachten van den 12den op den 14del1 November, en wel op verschillende plaatsen des aardbolshet merkwaardig schouwspel van een meer dan gewoon aantal dus;enaamde verschietende of vallende sterren kon worden waargenomen. Doch ook in andere nachten van de afgeloopen maand, heeft het alhier de aandacht getrokken, dat, bij andere ongewone natuurverschijnselen, tevens het verschijnsel der vallende sterren veelvuidiger was dan anders hel geval is. Reeds meermalen is er uit ons land melding gemaakt van de waarne ming eens vuurkogelsook dergelijk verschijnsel vertoonde zich II. Zaturdag avond omstreeks 11 ure in dezen omtrek aan den westelijken hemel. Volgens de verzekering van ooggetuigen beschreef deze vuurkogel of vuurbol eenen korten boog van het westen naar het oosten, die een sterk wit licht, voor eenige oogenblikken gelijk aan dat der volle maan, verspreidde, waarna het uit een spatte en in het niet verdween. In den nacht van Zaturdag op Zondag heeft er te Sassenheim een zware brand plaats gehad, waardoor de hofstede het Huis ter Leede, het eigendom van en bewoond door baron van Pallandt, geheel werd in de asch gelegd. Van den inboedel werd mede genoegzaam niets gered. De nabij de hofstede staande boerenwoning heeft slechts weinig geleden. Dc minister van binnen), zaken heeft Zaturdag 11. aan de tweede kamer medegedeeld, dat hij de magliging des konings heeft aangevraagd, om op de gestelde voorwaarden voor de doorgraving van Holland op zijn smalst concessie te vcrleenen aan den heer J. G. Jagerdal de koning zich daarmede heeft vereenigd en dat heden de stukken aan den concessio naris ter teekening zijn opgezonden. Nopens de concessie voor de verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee zijn dezer dagen de voor waarden, waarop zij wordt gevraagd, ontvangen. De minister had nog gecne gelegenheid gehad die te onderzoeken, maar hij vvenschte ook deze zaak spoedig tot afdoening te brengen en het zóó in te rigten dat na het reces de beide concessien aan de wetgevende magt konden worden onderworpen. Te Rotterdam zijn wederom onderscheidene ladingen aardappelen uit Duitschland aangekomen, te zamen begroot op ruim 20,000 mudden. I)c verwachte verlaging in den prijs is dan ook niet achterwege gebleven, daar men den legenwoordigen vraagprijs van 4 per mud of 70 kilo niet kan bedingen. Uit Enkhuizen meldt men het volgendeVoor een gedeelte onzer be volking is thans het geheim onlsluijerd, dat bestond omtrent de bestemming van het grootsche gebouwdoor de dames Snouck van Loozen op de Breedstraat alhier gesticht. Zij, de weldoensters onzer stad in het alge meen, gelijk van de hervormde gemeente, waarvan zij leden zijn, in het bijzonder, gaven een blijk van hare groote belangstelling in het godsdienstig onderwijs dier gemeente en zetleden de kroon op hetgeen zij jaarlijks ten behoeve dier gemeente ten offer brengen, door het genoemde gebouw, een sieraad der stad. en geheel ingerigt voor zijne bestemming, aan den alge- meenen kerkeraad ten gebruike aan te bieden voor het godsdienstig onderwijs. In de vergadering van den gemeenteraad van Deventer van den 5den de zer is ingekomen het rapport van het collegie van curatoren omtrent hel in hunne handen gestelde rapport eener raads-commissienopens het plan van het reorganiseren van het tegenwoordig athenaeum in eene inrigting voor hooger industrial onderwijs. In dit uitvoerig rapport zeggen curatoren, dat de bepalingen van het testament, waarbij in der tijd het athenaeum werd in 'lieven geroepen, zulk eene reorganisatie niet behoeven tegen te houdendat die wijziging wegens de veranderde behoeden in den loop der lijden ook wel wenschelijk is, dat liet tijdstip niet ongunstig schijnt; doch dat de vraag, of zulk eene inrigting te Deventer zal slagen, zeer moeijelijk met eenige zekerheid kan worden beantwoord, vooral wanneer zij in con currentie zou moeten treden met eene staals-inrigting elders hier te lande, welke over veel grootere hulpmiddelen zal kunnen beschikken. De raad heeft deze zaak in advies gehouden. De heer P. S.scheepsmakelaar te Vlissingen, welke op 30 Nov. jl. tegelijk met zijnen vader, in hechtenis genomen en naar Middelburg werd vervoerd, is weder in vrijheid gesteld. Zijn vader en compagnon is nog in verzekerde bewaring. Door den commissaris van politie en een zijner agenten te Tilburg is in den nacht van 5 dezer eene vrouw in hechtenis genomenwelke door hen was betrapt op het stichten van brand in de schuur bij den landbouwer C. Spijkers, aan de Wijk Oostheykant aldaar. Ofschoon hetstroo, waarin de brand door een doosje lucifers was gestokenreeds eene groote vlam verspreidde, is het evenwel de policie mogen gelukken het vuur te blusschen. Een regeringstelegram, gedagteekend Buitenzorg, 30 October jl., luidt: Gouverneur-generaal en familie in goeden welstand aangekomen. Demang Lehman tracht Hidayat en andere opslandelingshoofden over te halen om ook in onderwerping te komen. Er beslaat veel vooruitzigt dal hij hierin zal slagen. Overigens geen nieuws." 's GRAVEN 1IAGE, 10 December. Z. M. heeft den heer M. W. Luber, med. doet. te Amsterdam, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Naar men verneemt is de heer Pahud benoemd tot minister van slaat. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester: te Brouwershaven J. M. Locker de Bruyne; te Duivendijke L. Viergever; te llunsel G. Pecters, en te Grat- liern R. Severyns. Tot ontvanger der directe belastingen te Millingen is benoemd de heer A. J. M. Dibbits, surnumerair der rijksbelastingen in Drenthe. Tot ambtenaren der l5te kl. voor de burgerlijke dienst in Ned. Indie zijn benoemd de lib. mrs. II. Semler en F. C. Valck. Z. M. heeft goedgevonden den heer II. E. Verschoor, op zijn verzoek, eervol te ontslaan als schoolopziener in hel 3de schooldistrict der prov. Noordbrabant; te benoemen tot schoolopziener in dat district den heer J. Ringeling, te 's llertogenboschden heer dr. F. B. Trosec eervol te ont slaan als schoolopziener van het 5df district, en hem te benoemen tot school opziener van het Gde district der prov. Noordbrabant; den heer dr. J. A. W. Boerkamp eervol le ontslaan als schoolopziener van hel 6dc district, en hem te benoemen lot schoolopziener van het 5d0 district der prov. Noordbrabant den heer dr. P. Hofstede de Groot, op zijn verzoek, eervol te ontslaan als schoolopziener in het 3de schooldistrict der prov. Groningen. Bij kon. besluit van 7 dezer is aan mr. P. W. Alstorphius Grcvelink, als hoofd-inspecleuren aan mr. W. Nierstrasz van Tienhoven, als inspecteur van rijkspolitie, met ingang van 1°. Jan. 18G2 eervol ontslag verleend en de eerstgenoemde benoemd tot hoofd-inspecteur der gevangenissen. Z. M. heeft den 2dcn luit. K. M. A. Botter, van hel 6de reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indifi. De ministers van flnanliën en van herv. eerediensl zullen op Donderdag en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor vcrleenen. De generaal-majoor van Overstraatengouverneur van de kon. militaire akademie te Breda, is alhier aangekomen. Door den generaal is bereids audiëntie bij Z. M. den koning en bij Z. K. II. prins Frederik gevraagd. Ten vervolge op het berigt, betreffende hel aanbieden van eene zilve-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1