f®er Telegraaf. FKANKRUK. PARIJS, 3 December. De senaat heeft eene zitting gebonden, waarin de heer Baroehe roede- deeling heeft gedaan van de wijzigingen, die de regering voornemens is te maken in het senatus-consult van 25 December 1852. Zij hebben de strek king om de stemming over het budget te doen plaats hebben bij afdeelingen (de verdeeling bij hoofdstukken blijft den keizer voorbehouden), en om mag- tiging te geven tot het overschrijven van het eene hoofdstuk in het andere, onder opheffing der buitengewone credieten bij keiz. besluit. Terwijl de jongste berigten uit China melden dat de Engelsche en de Fransche troepen begonnen waren Tien-tsing en Kanton te ontruimen, wordt door het Parijsche blad le Pays stellig verzekerd dat er, op verzoek van de Chinesche regeringbesloten is de troepen der bondgenooten nog een jaar in China te laten blijven. De regering heeft het officiële berigt ontvangen, dat de Japansche re gering in April aanst. een zeer talrijk gezantschap zal afzenden, dat in last heeft de verschillende hoofdsteden der landen te bezoeken, waarmede Japan in vriendschappelijke betrekking staat. Volgens de Pays is mevr. Eustis, de vrouw van den secretaris van den heer Slidell, die met laatstgenoemde is gevangen genomen, in deze hoofdstad aangekomen, vergezeld van kolonel Lemat van Louisiana, die zich mede aan boord van de Trent bevond. Mevr. Slidell vertoeft met hare dochters nog eenigen tijd in Londen. De vereeniging van wijnhandelaren, te Beatine gevestigd, heeft bekend gemaakt, dat de wijnen van 1861 kunnen gerangschikt worden onder die der meest opmerkelijke jaren. Zij bezitten alle hoedanigheden, welke, hen onder de beste soorten zullen doen tellen. Daar hetzelfde ligchaam ten vo- rigen jarc eerlijk genoeg was om de verklaring af te leggen, dat de wijnen van 1860 zoo slecht waren, dat zij geen aanspraak mogten maken om in den handel gebragt te wordenzal men ook wel eenig velrouwen kunnen stellen in de gunstige getuigenis over dit jaar. Uit Sorèze wordt gemeld, dat bij de begrafenis van pater Lacordaire 8 a 9000 personen tegenwoordig zijn geweest. Op de Seine zal eene stoomboot- of zoogenaamde gondeldienst worden gevestigd, en wel tusscher. Charenton en St. Cloud, tegen den vervoerprijs van" slechts 3 centimes per kilometer voor een persoon. Zij zal door het meest bevolkte gedeelte loopen. Op eiken afstand van 7 minuten zullen stations worden geplaatst. Le Monde bevat eene correspondentie van 7 dezer uit Jeruzalembij zonderheden inhoudende omtrent den bedevaartstogt van den graaf de Cham- borddie, vergezeld door 14 personen, allen leden van de aanzienlijkste Fransche faroiliën, de plaatsen van het H. Graf heeft bezocht. De graaf is den 10drn October in Palestina aangekomen enniettegenstaande hij in cognito reisde, bij verschillende gelegenheden met vorstelijke eerbewijzen door de overheden en bevolking ontvangen. ITALIË. In brieven uit Rome van 30 Nov. wordt melding gemaakt van eene groote demonstratie in den schouwburg ter eere van een acteur. Bij die gelegenheid werden door hel publiek de Italiaansche kleuren te voorschijn gebragt en werd tevens de kreet leve Victor Emmanuelaangeheven waarop de Romeinsche gendarmerie een aantal personen gevangen nam en den schouwburg deed ontruimen. Volgens hel officiële blad van Napels zijn er in de provincie Basilicata nog 5 a 6000 roovers vereenigd. Zij worden door den generaal la Chiesa vervolgd. I» SS UI SS E Ni. BERLIJN, 3 December. Voor zoover men thans reeds in staat mag geacht worden over den stand der partijen te oordeelen, naar de bekende of vermoedelijke staat kundige gevoelens der alhier gekozen kiezers, dan behooren 917 tot de partij van vooruitgang, 382 tol de constitutionele en 292 lol de feodale partij, uitmakende een aantal van 1591 kiezers; van de overige 116 kiezers weet men niets ten opzigte van de staatkundige beginselen, welke door hen worden beleden. Men vreest dat het Pruissische oorlogschip Amazone, dat met een aantal kadetten een oefeningslogt naar Lissabon heeft gedaan, in den Allan- tischen Oceaan is vergaan. De minister van marine heeft van die ramp wel nog geen stellig berigt ontvangenmaar vele omstandigheden doen vreezen dat hel maar al te waar zal zijn. Uil Leipzig wordt gemeld, dat wijlen de heer Schumann aan die stad heeft vermaakt de som van 60000 thai.welke zullen besteed worden lot het bouwen van een schouwburg. Voor eenigen tijd heeft een der rijke bewo ners dier stad 100,000 thai, tot dal zelfde doel aangeboden, onder eene voor waarde, welke door den sledelijken raad te bezwarend werd geacht. In het oostelijke gedeelte van Zwitserland wordt zeer geklaagd over gebrek aan water, dewijl het in maanden aldaar niet geregend heeft. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de reusachtige zuil van het Alexan ders-monument, welke eene hoogte beeft van 80 voet, in de lengte is ge barsten zoodat alleen een spoedig herstel het prachtige gedenkleeken voor vernieling kan behoeden. 'sGRAVENHAGE, 5 December. In de zitting van de tweede kamer zijn de algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk binnenl. zaken aangevangen. Vele leden hebben gesproken over het politiek karakter en de handelingen van den ministervoorts over den toon van de memorie van beantwoording. De minister heeft breedvoerig geantwoord en de beschuldigingen weerspro ken. Hij verlangt dringend eene duidelijke verklaring van de zijde der kamer. Over de akademie van Delft zal hij bij de afdeeling onderwijs de sprekers beantwoorden. Morgen ten half een ure voortzetting. TURYN, 4 December. Garibaldi is wel hier aangekomen, maar niet in de kamer van afgevaardigden verschenen. In de zitting der kamer van heden heeft de heer Ricciardi voorgesteld, den zetel van het parlement in hel jaar 1862 naar Napels over te brengen. De heer Ratazzi heeft in deze zitting mede het woord gevoerd, liet is on- regtvaardig, zeide hij, de regering verantwoordelijk te stellen voor het ge ringe gevolg dat hare onderhandelingen tot vereffening der Romeinsche quaestie gehad hebben en voor de ongeregeldheden in de Napelsche provinciën. Een ander ministerie zou niet meer hebben kunnen doen. Rome is de natuur* lijke hoofdstad van Italië, en weldra zal die stad het feitelijk zijn. Hij houdt zich overtuigd, dat de Fransche regering aan de bezetting van Rome een einde wil maken, want zij druischt tegen het liberale Fransche gevoel in; zij bevredigt ook de inzigten van den Paus niet, want deze vertrouwt Frankrijk niet, in weerwil dal hel hem groote diensten bewezen heeft; zij strijdt tegen de belangen van Frankrijk, dat Italië sterk en er een bond genoot en opreglen vriend in wil zien. Het wil in één woord de eenheid I van Italië. Het heeft Italië erkend, toen laatstgemelde Rome reeds lot hoofdstad des rijks had aangewezen. Itaüë's vijanden zijn de vijanden van Frankrijk. De heer Ratazzi sprak vervolgens van zijne reis naar Frankrijk die uit eigen beweging plaats had met het doel om Italië vrienden le be zorgen. Hij logenstrafte de kwaadwillig verspreide geruchten nopens zijne voornemens. De vooroordeelen van de opregle katholieken betreffende het wereldlijk gezag des Pausen moet men trachten uit te roeijenen hen voorts zien te winnen voor de zaak van Italië. Ten slotte gaf hij de rege ring raad nopens hel binnenlandsch bestuur en keurde het voorstel van Ricciardi af. De redenaar werd van alle banken der kamer met levende bijvalsbetuigingen begroet. PARIJS; 4 December. In een artikel van de Patrie wordt gezegd dat Frankrijk geene roeping heeft om de beleedigingenEngeland aangedaan, te wreken, maar dat, indien het kabinet van Washington weigert het gedrag van den bevelhebber van den San Jacinto af te keuren en Engeland dien ten gevolge de zuidelijke stalen van Amerika erkent, Europa alsdan, in het algemeen handelsbelang, dit voorbeeld dient te volgen. MARSEILLE, 4 December. Berigten uit Konslantinopel van 27 Nov. melden dat de wissel aldaar eene aanzienlijke rijzing heeft ondergaan, ten gevolge van de aftreding van den minister van finantiën. Op het papieren geld wordt 52 pCt. verloren. Aan den Sultan is eene door velen ondertee kend adres met klagten ingediend. Fuad pacha, die zich in de provincie Hedjaz bevindt, om de bevolking lot onderwerping te brengen, is naar Konslantinopel ontboden. WEF.NEN, 5 December. Omer-pacha maakte 11. Maandag een aanvang met het zamentrekken van zestien bataillons. Aan Dcrviseh-pacha was op gedragen liet kamp der opstandelingen bij Piva aan le tasten; maar deze sloegen op de vlugt, het kamp in brand stekende en hunne wapenen en bagaadje achterlatende. MARSEILLE, 5 December. Berigten uit Konstantinopel van 27 Nov. melden hel volgende: Het sluiten van een geheim verdrag met Oostenrijk wordt bevestigd. De Oostennjksche invloed is hier overwegend. De Hon garen worden gekweld. Kolonel Schneider is ontslagen, gevangen genomen en zal naar Trebisonde gebannen worden. Hij wordt door den Oostenrijk- schen gezant van staatkundige woelingen beschuldigd. De toestand van den handel wordt steeds slechter. LONDEN, 5 December. Het officiële blad deelt in een buitengewoon nommer eene proclamatie der koningin mede, waarbij de uitvoer van wa penen, ammunitie en andere oorlogsarlikelenalsmede van lood, wordt verboden. Van den S8 November tot en met den 41 December 1861. BEVALLEN M. Vermontgeb. Regeer, Z. A. Mazurelgeb. Maartense, Z. J. Laterveer, geb. van Heusden 1). 11. G. Bender, geb. Verboog, Z. M. Rijk, geb. van Leeuwen, Z. J. van Nieuwenhovengeb. Springer, D. i J. Blom geb. Sefour, D. A. M. de Riddergeb. Groenendijk Z. C. Wage- mans, geb. de Vink, Z. J. van der Kleingeb. Stouten Z. H. E. K. Bos, geb. Soeters D. J. Broomansgeb. BroomansD. J. van der Kamp geb. van der Reyden Z. W. Smitgeb van den HeuvelD. L. Stijger, geb. Sie- rat, D. levenl. C. C. Boonackergeb. Fangman D. H. Blanken geb. Vis ser, D. II. Jong geb. Leget, Z. M. E. Witmans, geb. Haalebos, Z. M. M. van Tolgeb. UljéeZ. en D. twecl. levenl. E. de Fey, geb. van Staay, Z. R- Beniergeb. van der Mark Z. J. Maaswijkgeb. Carton Z. M. van der Steen, geb. van den Berg, Z. A. M. Filippo. geb;. van Hoorn, 1).A. van BietZ. P. Löffler, geb. van BelleD. J. H. Houboltgeb. VlaanderenD. GEHUWD W. van Oosten jm. en B. Planjerjd. J. den Tonkelaar, jm. en J. Wareman, jd. .1. Kok, jm. en A. D. van de Wetering,jd. L. van Evertjm. en E. C. Rotscheid jd. OVERLEDEN: S. Hou weling, D.,2m. J. R. Bolt, Z.6 j. en 9 m. II. KatzD.3 w. B. de Reus33 j. E. Stavleugeb. van Tuurenout82j W. C. Klynee, D.2 j. en 3 m. C. W. van Niehoff, 24jA. G. R. Martin, D.3 m. E. S. Seriier, D.bijna 2 j. Joha Pieket, 17 j. I. J. Carton 19 j. -r- E. van Bruggen D.1 j. en 4 m. S. M. PontD.4 w. P. Vink Z.bijna 3 j. ADVERTENTIES! Heden overleed le IlaaHem onze dierbare Broeder JOHANNES HEN- RIKUS WILHELMUS, voorzien van de Uil. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 45 jaren. Uit aller naam Leyden2 December 1861. G. W. GRÜNDEMANN. Heden overleed tot mijne, mijner Kinderen en Belniwd-Kinderen diepe droef heid mijn hartelijke geliefde Echtgenoot LEENDERT BOF.ZAART, in den ouderdom van bijna 68 jarenna eene gelukkige Echtvcreenigingrvau ruim 45 jaren. Langdurig en smartelijk, doch geduldig was zijn lijden. Allen die den Overledene gekend hebben, zullen beseden hoe zwaar mij deze slag treft. Leydeb 4 December 1861. M. NELL, Wed. L. Boezaakt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3