langs de noordzijde van den Rijn bepaald "hebben. Alvorens de thans vast gestelde rigting werd aangenomenheeft een naauwgezet onderzoek plaats gehadwaarbij zoowel de technische eischen van den spoorweg als de locale belangen der landstreek zorgvuldig zijn gewogen. Het bleek, dat aan beide de vastgestelde rigting het best zou beantwoorden. 'sGRAVENHAGE, 5 December. Z. M. heeft aan den heer mr. A. Bogaers, oud vice-president der arrond.-regtbank te Rotterdam, vergund het dragen der versierselen van ridder ls,c kl. der orde van verdienste van den H. Michielhem door den koning van Beijeren geschonken. Heden heeft er bij Z. K. U. prins Frederik, op zijne goederen aan den Leydschen straatweg, eene groote jagtpartij plaats gehad. De minister van binnenl. zaken zal op Zaturdag aanst. en die van oorlog op Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Men verneemt, dat, hoewel door de commissie der algemeene nationale tentoonstelling te Haarlem werd bepaald, dat de op 's rijks instellingen ver vaardigde voorwerpen niet tot bekrooning in aanmerking konden komen men evenwel eene zilveren medaille met diploma aan den minister van oor log heeft aangebodenvoor de inzending der uitmuntende verzameling door het topographisch bureau van zijn departement. Door den gemeenteraad is met 19 legen 12 stemmen aangenomen het ontwerp-adres aan de tweede kamer, waarin wordt aangedrongen op de verwerping der onleigenings-wet ten behoeve van den spoorweg van Leyden naar Woerden. Tweede Hamer der Staten-Generaal. Het in de zitting van Dingsdag ingekomen voorstel van de lib. Delprat, Poortman, Blussé, Dullert en Hugenholtz, tot het houden eener enquête betreffende de zeemagt van Nederland, strekt om daardoor eene beslissing te erlangen omtrent de volgende vraagpunten: 1°. Welke zeemagt behoeft Nederland? 2". Welke is de tegenwoordige toestand van het materieel onzer zeemagt en in hoe ver beantwoort dit aan de behoefte? 3°. Welke wijze van aanbouw van oorlogsbodems moet gevolgd worden? Het is verzonden naar de afdeelingen. Zitting van Woesndag 4 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over hoofdst. IV (justitie). Met 46 tegen 23 stemmen werd aangenomen een amendement van den heer Dullert, strekkende om art. 2, tractementen der ambtenaren, met ƒ2400 te verminderenop grond dat hel beter was met partiële verhoogingen van bezoldigingen te wachten tot dat een algemeene maatregel ten dien aan zien was genomen. Met 44 tegen 25 stemmen is verworpen een amende ment van den heer van Heiden Reineslein, strekkende, om de acht opzieners op de jagt en visscherijdie door den minister voor de dienst der rijks- veldwacht waren aangewezen, terug te brengen lot de dienst, waartoe zij thans behooren, ten einde het loezigl op de jagt te versterken. De strijd tusschen de jaglliefhebbers en de landbouwers, over de uitloving van premiën lot wering van schadelijk gedierte, werd op nieuw met levendigheid gevoerd. Met 37 legen 32 stemmen is verworpen een amendement van den heer van Diggelen, strekkende om de uilgaven voor den bouw van gevangenissen te verminderen met ƒ21,000, en met 38 tegen 28 stemmen is verworpen een amendement van den heer Cool, die vermindering beperkende tot ƒ13,320. Het vierde hoofdstuk is daarna met 53 tegen 12 stemmen aangenomen. Te- i gen de hh. van Foreest, de Brauw, Westerhof!, Tutein Nolthenius, Schiin- melpenninckMijer, van Diggelen, Winlgens, Lyclama a Nyeholt, Cool, van Ascli van Wyck en Hoffmann. Bij de beraadslagingen is de heer Cool in uitvoerige beschouwingen getre den over het gevangeniswezenin verband met hel te kiezen strafstelsel. Voor de afzondering van cellulair gevangenen bestond naauwelijks plaats j genoeg, en dit ten gevolge van de wijze waarop de gevangenisbouw in de laatste jaren was voortgezet. Men was te dien aanzien stelselloos te werk gegaan en daaraan moest hij bekennen dat groote sommen waren ten koste gelegd, zonder tot eene, voor hem en voor degenen die hetzelfde gevoelen als hij toegedaan waren bevredigende, uilkomst te leiden. Dien ten gevolge deed hij de vraag of men niet eerst tot een vast stelsel moest komen, alvo rens voor den bouw nieuwe sommen toe te staan. De minister van justitie zeide van gevoelen te zijn dat de cellulaire straf de eenige straf in een nieuw vast te stellen strafwetboek moest zijn. Een voorstander van zoodanig stel sel van opsluiting zijnde had hij niets gedaan wat daaromtrent iels kon praejudicieren. Hij had alleen laten voortbouwen aan die gestichten, waar op niet kon worden teruggekomen, zoodat dienaangaande geen grief tegen hem kon worden gerigt. De heer Taets van Amerongen deelde eenige bijzonderheden mede omtrent den bouw en den staat van het huis van be waring te Noordwijk, waarvan in het voorloopig verslag werd gewaagd: hij bevestigde de ongunstige berigten omtrent het gebouw, dat hij zelf in oogenschouw had genomen. De minister van justitie zeide daarop dat het geen hij dienaangaande vernomen had niet zoo ongunstig was, en met het thans vernomene niet overeen kwam. AMSTERDAM, 4 December. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren de hh. Matthes, Oudemans, Vrolik, Verloren, Schroedcr van der Kolk, van Has selt, Stamkart, van Rees, Harting, Bierens de Haan, von Baumhauer, Donders, Staring, Halbertsma, Storm Buysing, Lobatto, van der Boon Mcsch, van Geuns en Simons. Van den minister van binnenl. zaken is een brief van dankbetuiging in gekomen voor het rapport der academie van 19 Junij 11., betreffende de keuring van levensmiddelen. De minister vereenigt zich geheel met het rap port en zal daarvan gebruik maken voor een eerlang aan de kamer in te dienen wets-ontwerp. !l De heeren de Vriesc en van den Bosch hebben hun rapport ingezonden over de verhandeling van den heer Oudemans de Cupuliferae Javanicae. De conclusie strekt om over de verhandeling ook het advies van den heer Blume in te winnen. De voorzitter meende dat het meer in den vorm zou zijnindien men den heer Blume aan de commissie toevoegde en een nader rapport van haar verzocht. De heer Oudemans vereenigde zich daarmede. De heer van der Boon Mesch bragt rapport uit over een scheikundig onder zoek van water, uit een artesischen put, geboord bij den ringmuur van het r. k. weeshuis te Samarang. De heer van Breda deelde eene bijdrage mede betreffende het doorboren van glas en andere voorwerpen, door mid del der electricileit. Hij las een rapport voor, uitgebragt in de akademie van wetenschappen te Parijs over een inductie-toestel, waarmede glas, ter dikte van 4j a 6 centimeters werd doorboord. Een glazen cubus, op die wijze doorboord, werd door hem vertoond. De heer von Baumhauer las eene door den heer G. J. Mulder ingezonden bijdrage over scheikundige werkingen van gering vermogen. De heer Vrolik leverde eene bijdrage, te welen de uitslag van onderzoekingen door hem ingesteld over den vorm des schedels bij de inboorlingen van het eiland Nieuw Guinea, en de heer van Hasselt bood eene bijdrage aan over den slangenbeker van Ceylon, welken hij in het voorjaar aan de akademie heeft vertoond. Daarna is de vergadering gescheiden. BUITENLANDSCRE BERIGTEN. K JE 1. 4i I IC. BRDSSEL, 4 December. Aan den Italiaanschen gezant alhier, graaf de Monlalla, is eene luister rijke serenade gebragt. De brandwaardoor de stad Antwerpen thans weder getroffen is ge worden heeft in hevigheid al de branden overtroffen die aldaar sedert de vernieling van het oude entrepot in 1830 hebben plaats gehad. In betrek kelijk zeer korten tijd zijn de groote raffinaderij en het entrepot St. Felix geheel vernietigd. Reeds meende men den brand in het entrepot gebluscht te hebben, en bevonden zich daarin een 50-tal personen, toen de vlammen zich met vernieuwde woede verhieven, zoodat voor eenigen het ontkomen onmogelijk was. In dat gebouw hebben het leven verloren de hh. Stoop, inspecteur-architect, Hirsch, eerste beambte bij het entrepot, de Smcdt, en twee spuitgasten, Willemsen en Naulaerts, en naar men verzekert ook een sergeant en vier soldaten. Zeven militairendie zich zwaar gebrand heb ben bevinden zich in het hospitaal en des morgens ontbraken nog vele militairen op het appèl. De schade beloopt millioenen. In het entrepot lagen voor eene som van 8 a 10 millioen aan koopwaren opgeslagen. De gebouwen en de koopwaren waren grootendeels zoowel hier als in het buitenland ver zekerd. De spuitgasten van Mechelen hebben mede krachtig tot de blus- sching medegewerkt; de hulp van de Brusselsche brandweer, hoewel die gereed stond, is niet noodig geweest. EHieKliAIk LONDEN, 3 December. De commissie voor de wereldtentoonstelling heeft de verschillende aan biedingen onderzocht, die haar gedaan zijn, betreffende het ondernemen der verversching-gelegenheden. Twee firma's zullen, de eene voor het oostelijke, de andere voor het westelijke gedeelte van het gebouw, de vergunning ver krijgen: de firma Morrish en Sanders (Londen en Liverpool) en de Engelsch- Fransche firma Martin en Beilard. Beide moeten meer dan 30000 hebben geboden. De correspondent van de Inde'p. Beige te New-York meldt ook de bijzonderheden van de gevangenneming der zuidelijke commissarissen, die door de Noord-Amerikaanschc bladen als eene roemrijke tijdingmet letters ter grootte van een duim wordt aangekondigd. Volgens dit schrijven was de San Jacinto uit Afrika te Havanna aangekomen om kolen in te nemen, en had de bevelhebber aldaar van den Amerjkaanschen consul het berigt ontvangen dat de commissarissen zich aldaar op de Engelsche pakketboot Trent hadden ingescheept, waarop hij terstond weder zee had gekozen om dat vaartuig op te sporen. Hieruit zou men kunnen opmaken dat kapitein Wilkers uit eigen beweging of ook wel op aanwijzing van den consul te Havanna heeft gehandeld en dus niet, zooals men heeft beweerd, op for mele instructiën van het kabinet van Washington. Als dit zoo is, zegt bovengenoemd blad, zou eene afkeuring van het gedrag van den kapitein niet moeijelijk zijn, maar onze berigtgever voegt er bij dat de heer Lincoln vast besloten heeft de gevangenen niet los te laten, zelfs al moest het een oorlog met Engeland ten gevolge hebbenen van eene andere zijde verneemt men dat de raadslieden der regering die gevangenneming wettig oordeelen. De dagbladen van New-York keuren deze beslissing goed en staven hunne meening door de vroegere handelingen van Engeland. Maar men moet ook in het oog houden dat de Vereenigde Stalen zich altijd tegen dergelijke handelingen van Engeland -hebben verzet, en dus niet geregtigd zijn be ginselen in te roependie zij altijd bestreden hebben. In den tijd dat En geland zich eene volstrekte heerschappij ter zee aanmatigde, heeft het voor zijne schepen slechts het regl van visitatie en opbrengst geeischt, maar de gevangenneming van personen of vernieling van voorwerpen, die als oorlogs contrabande werden beschouwd, overgelaten aan de uitspraak van bijzondere hoven en niet aan de eigendunkelijke beslissing van een officier. Te Woolwich wordt het transportschip Melbourne uitgerust om met geschut en 250 artilleristen naar Canada te vertrekkenen te Spithead hel schroeflinieschip Heroom zich naar de wateren van Noord-Amerika te begeven. Waarschijnlijk zal het geblindeerde fregat Warrior mede naar Amerika worden gezonden. Te Blackburn staan verscheiden spinnerijen geheel of gedeeltelijk stil, waardoor 2762 arbeiders van werk zijn verstoken; ook in andere fabriek- plaatsen, als Livesey, Wilton, enz., loopen vele wevers ledig.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2