LEYDSGHE COURANT. 1861. VRIJDAG 6 DECEMBER. N°. 146. \l t-"' t De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINMNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 5 December. PAOCE9TERBML van de opening der stembriefjesdieter benoeming van één lid van den Gemeenteraad van Ley den, den 3den December 1861 zijn ingeleverd Op heden den vierden December achttienhonderd één en zestig in de gemeente Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen des morgens ten negen ure. Het Bureau is zamengestela uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren S. A. Meerburg en P. L. Tichler, leden van den Ge meenteraad, stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussen, bij hem den 3dcn December 1861 overgebragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vierhonderd een en tachtig stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard tien stem briefes, die oningevuld waren. Het getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vierhonderd een en zeventig Van dit getal zijn uitgebragt op de heeren: Mr. J. E. Goodsmit 246 stemmen, Mr. G. G. van Bultingha Wichers 222 stemmen, D. A. SchretlenJ. van der Does en J. van Heukeloin ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen Mr. J. E. Goudsmit. Is derhalve verkozen lot lid van den Gemeenteraad van Leyden de Heer Mr. JOEL EMANUEL GOUDSMIT, wonende alhier. En zijn legen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 4den December 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Voorzitter. S. A. MEERBURG, I EER j ^tctiiojjneniers. In de zit ling van den gemeenteraad van heden werd, na het onderzoek zijner geloofsbrievenlot de toelating besloten van het onlangs benoemde lid, der. heer mr. J. van Outeren. Voorts werden benoemd: tot regent van het gereformeerd minnehuis de heer II. Zaalbergtol lsle™ praeceptor aan het stedelijk gymnasium de heer F. A. de Graaff, thans 2de praeceptor aan die inrigting; tot hulponderwijzeres aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs der Ic kl. mej. M. C. Snellen; en lot hulponderwijzers aan de openbare lagere scholen: S. A. Valk, op eene bezoldiging van ƒ600 J. 11. Iloubolt, a 500, F. II. de Jong, a 400, J. Dekker, a 350, en T. Post, a 300. Aan den heer H. C. Harlevelt werd, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als regent van het geref. minnchuis. Wij vernemen dat er op den tweeden Kersdag, des avonds ten 6 ure, in de Hooglandsche kerk een zangstond zal worden gehoudendoor de weezen, in vereeniging met de kinderen der volkszangschool en andere scholenonder de leiding van den directeur der volkszangschoolwaarbij ds. II. G. Hagen als spreker zal optreden. Tevens beslaat er hoop dat eenige dilettanten hij die gelegenheid een Psalm van Haydn zullen voordragen. In de maand November zijn over den Iloll. spoorweg vervoerd 84405 reizigers, gevende eene opbrengst van 67066.10. De opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18148.42. In dezelfde maand heelt het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 81,999het vervoer van goederen 55955en hel vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland, ƒ41904 op- gebragt. Tot leden der prov. staten van Noordholland zijn gekozen: te Amster dam de heer H. A. Insinger, met 280 van 550 uitgebragte geldige stemmen; de heer L. A. Bienfait had 245 stemmen op zich vereenigd; te Haarlem bij herslemming tusschen de heeren J. L. v. d. Burch en jhr. M. Salvador, de heer van der Burch met 410 stemmenop den heer Salvador waren 360 stemmen uitgebragt. Door den gemeenteraad van Haarlem is, met 13 legen 4 stemmen, be sloten jhr. M. Salvador niet toe te laten als lid van den gemeenteraad. Eergisteren werd door het prov. geregtshof van Noordholland de per soon van A. A. Bosman schuldig verklaard aan bankbreuk en veroordeeld lot eene tuchthuisstraf van 7 jaren. Onmiddellijk na zijne veroordeeling heeft Bosman zijnen bewakers welen te ontsnappen. Hij was reeds op de plaats van het paleis van justitie aangekomen, doch struikelde daar over een steen en is dientengevolge wederom geval. De heer H. J. Beizeitin leven rustend onderwijzer te Leeuwarden onlangs overleden, heeft zijn betrekkelijk niet onaanzienlijk vermogen, onder aftrek van eenige legaten, aan de diaconiën der Ned. herv. gemeenten te Leeuwarden en lluizum, de eerste voor en de laatste voor 4, vermaakt. Zondag II. is te Vlissingen het nieuwe kerkgebouw der herv. gemeente ingewijd. Ds. van Toorenenbergen was bij die gelegenheid de voorganger der gemeente. Zaturdag 11. zijn te Vlissingen in hechtenis genomen en des nachts naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te Middelburg overgebragt de heeren J. P. S. en zijn zoon, scheepscommissionnairs te Vlissingen. Vol gens geruchten staan deze gevangennemingen in verband met handelingen gepleegd ten opzigle van de bij Brcskens gestrande brik Bollard. Dit Zicrikzee meldt men dal in den polder Stavenisse (eiland Tholen) een zware dijkval is ontstaan, waarvan de grootte nog niet is op le geven. Te Enschede is een te Echlmarkt woonachtig persoon gevangen geno- meu, wegens moedwilligen moordaanslag en verwonding van zijne moeder. Aan het station Vise' van den spoorweg van Maastricht naar Luik had Zaturdag II. een groot ongeluk plaats. Bij de aankomst van de beide treinen van Maastricht en van Luik bevond zich een Belgisch douanen-ambtenaar tusschen de twee sporen; in plaats van te blijven staan, wilde hij de lijn verlaten en geraakte daardoor onder den trein van Maastricht, ten ge volge waarvan zijne beenen verbrijzeld werden en hij zware wonden aan het hoofd bekwam. De inzameling ten behoeve van prot. predikanten en predikants-wedu- wen in Moravië, hier le lande gehouden, heeft de som opgebragt van ruim ƒ10000die aan het comité te Bazel is overgemaakt. Uit de memorie van beantwoording, betreffende het ontwerp van wet lot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg >'ar. Leyden «aar Woerden, blijkt o. a. dal de minister de beantwoording der vraag, welke in bet voorloopig verslag wordt voorgesteld, niet wenscht te betwisten, ofschoon welligt de stelling niet gezocht ware, dat concessie en onteigening zijn twee verschillende zaken, die eik op zich zelf en af zonderlijk dienen behandeld te worden en dan ook het onderwerp van af zonderlijke regeling plegen uit te maken, en dat, zoolang die regeling voor beide niet is tot stand gebragt, het niet aangaat, uit welk oogpunt ook, de eene kwestie te behandelen bij gelegenheid dat de andere wordt lei- sprake gebragt. Maar al wenscht de minister de concessie niet van het te genwoordig ontwerp af te scheiden, hij kan toch geenszins toegeven, dat beide zaken zoo onafscheidelijk zouden zijndat de kamer zich zelve onge lijk zou worden, zoo zij haar votum aan het ontwerp gaf. Is men tegen de concessie, of liever legen enkele bepalingen daarvan, opgekomen, het onder werp zelf der concessie is daardoor niet afgekeurd; wierd de regering geacht tegenover de maatschappij, welke hel hier geldt, verder te zijn gegaan dan is toegeschenen te behoorenhet werkdat aan die maatschappij werd op gedragenis niet veroordeeld. Integendeel, het geconcedeerde werk vindt, gelijk ook in het voorloopig verslag wordt gezegd, bijval bij lien* die in der lijd tot de besluiten der kamer betrekkelijk de concessie hebben mede werkt, maar die toen dan ook het werk zelf buiten beschouwing hebben gelaten. En thans, nu het geldt de beoordeeling van dat werk, zou het oordeelvroeger over de concessie geveldde te nemen beslissing moeten bepalen! Juist op die wijze ware, naar het schijnt, het verwijt van in consequentie niet te ontgaan. Moest het bezwaar, waarop het verslag doelt, zoo zwaar wegen, en de meening daar uitgedrukt alleen gelden, de gevolg trekking zou voor de hand liggen, dat de kamer voor een werk, waarvan zij hel algemeen nut erkende, onteigening tegenhield. De regering vereenigt zich met de beschouwingen, die in het voorloopig verslag voorkomen ten betooge van het algemeen nut der onderneming en van de onherstelbare nadoelen, welke door de verwerping dezer voordragt zonden ontstaan. Die beschouwingen zijn in het voorloopig verslag niet wedergelegd. Er wordt niet aangetoond, dat de verwerping in één enkel opzigt het algemeen nut zal bevorderen. De regering kan derhalve, na hetgeen hiervóór reeds gezegd is, volstaan met de verklaring, dat zij ten volle in de overtuiging deelt der leden, die op de aanneming van het wets voorstel aandringen. De regering kan ook de bepaalde verzekering geven dat door de aanneming van het wetsvoorstel de volledige uilvoering der con cessie geen gevaar zal lijden. De concessionaris is evenmin ten aanzien van het baanvak Scheveningen-'s Gravenhage als ten aanzien van het baanvak Leyden-Woerden in gebreke geweest aan zijne verpliglingen te voldoen. De vertraging van de goedkeuring der plannen betrekkelijk den tak Schevenin- gen-'s Gravenhage is niet ontstaan van de zijde van den concessionaris, die deze plannen vóór bet vastgestelde tijdstip behoorlijk heeft ingeleverd. De rigting var. den spoorweg van Leyden naar Woerden wilden enkele leden

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1