MUSIS SACRUM. Per Telegraaf. fSurgcvlijfcc «St.nuö. KlkSVEREESIGUVG GRONDWET EN KONING. ontwapening," liever een artikel had moeten schrijven: «over de onmogelijk heid voor Frankrijk om niet meer uit te geven dan zijne inkomsten bedra gen." Velen gelooven dat men het finantieel evenwigt niet zal kunnen her stellen zonder eene leening. De predikant Coquerel is door de regering uitgenoodigd het kerkgebouw in oogenschouw te nemendat men ten behoeve der soldaten van de pro- teslantsche geloofsbelijdenis in het kamp van Chalons doet oprigten. Dit gebouw zal in den zomer des volgenden jaars in gebruik genomen worden. De Monileur berigt de gevangenneming van Jud. Hij zou te Monte'li- mart gevat zijn. Naar men zegt heeft een persoon die met Jud bekend is geweest, in de tegenwoordigheid van den gevangene gebragt, zijne identiteit ontkend, maar zouden er redenen zijn om die verklaring te wantrouwen. Te Caen is zekere Dubois gefailleerd, naar men opgeeft met een pas sief van 1,200,000 frs. De dagbladen berigten de ontvlugting van eenen Russischen gevangene, Michael Bakounine. Hij was, wegens deelneming aan de revolutie te Dres den in 1848, door de Saksische regering aan die van Rusland uitgeleverd, naar Siberië gebannen en in de vesting Schlusselburg opgesloten, Hij is over het Amur gebied en Japan ontkomen. Volgens een berigt uit Hongkong van 5 Oct.was de staat van zaken in China niet veranderd. De jeugdige keizer was nog steeds te Zehol. Prins Kong heeft het bestuur der buitenlandsche aangelegenheden behouden en stond met het corps diplomatique nog steeds op den besten voet. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt zijn de geschillen tusschen den generaal Cialdini en het ministerie vereffend en heeft de generaal het bevel over het 4'te legercorps weder op zich genomen. Brieven uil Rome spreken van desertiën onder de pauselijke soldaten, ten gevolge van de ijverige propaganda der Italiaansche agenten. Zoo wa ren dezer dagen 20 dragonders gedeserteerd, 10 hunner zijn door de gen darmen opgevangen, en na een hevig gevecht, waarbij aan weerszijden velen gekwetst werdennaar hun garnizoen teruggeleid. Uit genoemde stad schrijft men nog het volgende: Het officiële dagblad behelst voortdurend berigten van de aankomst van geld of geldwaardige voor werpenaan den Paus door geloovigen uit onderscheiden deelen der wereld aangeboden. De Paus heeft zijne dankbaarheid daarvoor aan den dag ge legd, door eene mis voor de weldoeners van den Heiligen Stoel" te stich ten. Deze mis zal dagelijks worden gevierd in eene kapel, verbonden aan het seminarie, hetwelk den naam van den Paus draagt. PKUISSEÏB. BERLIJN, 24 November. De koning heeft dezer dagen bepaalddat de kosten der krooning door hem zullen worden gedragen en niet door de schatkist; de som benoodigd tot dekking der kosten, is 2 millioen thaler. Nog in den loop dezer maand begeeft de koning zich naar Stettin ten einde die stad in oogen schouw te nemen. Uit Bremen meldt men dat aldaar in de gevangenis is overleden zekere Suffert, die gedurende 49 jaren als ambtenaar bij de posterijen heeft ge diend en nog voor korten tijd eene zeer aanzienlijke betrekking bij die administratie bekleedde. Sedert eene reeks van jaren had hij zich schuldig gemaakt aan lallooze bedriegerijenwelke bij de ontdekking 170,000 th. beliepen. Eene som van 22,000 th. is door der. verkoop zijner bezittingen gered; de vrije stad lijdt derhalve door het gepleegde bedrog een verlies van 148,000 th. 's GRAYENH AGE26 November. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadslagingen over de begrooling voortgezet. De hh. Olivier en van Zuylen van Nyevelt hebben het ministerie bestreden wegens gemis van beginselen, doorzigt en takt. Naar hun gevoelen was men nog op hetzelfde standpunt als bij de ontbinding van het ministerie van Hall. De hh. Betz en Buymaer van Twist hebben de Bnantiële zijde der begrooting bestreden, uil hel oogpunt der Bnantiële krachten des lands en de groote afhankelijkheid der koloniale balen. In de zitting van den gemeenteraad van heden is beraadslaagd over het voorstel van B. en YV. omtrent den aanleg eener zeehaven te Schevenin- gen. Hel voorstel strekt lot benoeming eener commissie om met B. en W. en de aanvragers der concessie voor die haven in overleg te treden en van den uitslag rapport te doen aan den raad. Aangenomen met 17 tegen 13 stem men. Ook aangenomen, met 19 tegen 11 stemmen, het voorstel lot in diening van een adres aan de tweede kamer om uit de onteigeningswet voor den spoorweg Lcyden-YVoerden te liglen de uitsluitende concessie. TURYN, 25 November. Sirlori schrijft aan het dagblad van Turyn, dat niemand meer dan hij verlangt om het bevel der vrijcorpsen aan Garibaldi te zien opgedragen. De Opinionc verzekert dat, ten gevolge der uitge schreven liglingenliet Italiaansche leger weldra 90 regimenten infanterie, 7 brigades bersaglieri en 24 regimenten cavalerie sterk zal zijn. BERN, 25 November. De bondsraad heeft aan de Fransche regering vol doening gevraagd voor de schending van het Zwitsersche grondgebied nabij Genève, door Fransche gendarmes gepleegd. LISSABON, 25 November. De koning heeft in deu ministerraad ver klaard, dat hij, even als zijnen broeder, de constitutionele regerings-begin- selen is toegedaan, en dienovereenkomstig regeren zal. KONSTANT1NOPEL24 November. In den ministerraad is het voorstel gedaan om aan Omer-pacha versterking van ammunitie en troepen toe te zenden. BERLIJN, 26 November. Brieven uit Petersburg melden dat het ont slag van den minister van onderwijs, Putialin, op handen is. Als zijn opvolger wordt genoemd de heer Titolf, voormalig gezant te Konslanti- nopel. Voorts deelen zij de benoeming mede van den generaal Kryja- nowsky tot militair-gouverneur van Warschau, als opvolger van den gene raal Gerslcnzweig. MADRID, 25 November. De Correspondencia berigt dat baron Tecco zijne paspoorten heeft gevraagd en dat hij morgen zal vertrekken. Spanje stemde er in toe om de staatkundige stukken over te gevenonder voor waarde echter dat Victor Emmanuel zijne eerste nota's zou intrekken. Victor Emmanuel eischte dat Spanje zijne nota's intrekken of zich tot wet tig bezitter der archieven verklaren zou. STADS - itËKltüTËAI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te welen: 1°. dal lot hoofdonderwijzeres der openbare school voor meer uiigebreid lager onderwijs der lste klasse voor meisjes binnen deze Gemeenie is be noemd Mejufvrouw ADRIANA JOHANNA W1LHELM1NA RENSSEN; 2°. dat die school geopend wordt den 2den Januarij 1862; 3°. dat tot het doen inschrijven van leerlingen aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid wordt gegeven, ter Gemeente-Secretarie, dagelijks (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), van des voormiddags II tot 's namid dags ten 2 ure; 4°. dat bij die gelegenheid moeten worden overgelegd de bewijzen van geboorte-inschrijving en van koepok-inënting der kinderen, terwijl, ingeval zij de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, opgave moet geschieden van den naam des Geneesheers die haar heeft behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. TIÉBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 19 November 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. ONDERTROUWD: L. W. E. Rauwenhoff, wedr. 33 j. en F. F. Tobias, jd. 31 j. L. van Evertjm. 24 j. en E. C. Rotscheid jd. 20 j. J. Kok jm. 26j. en A. D. van de Wetering, jd. 26j. J. Stoeke.jm. bijna 18j. en S. Gyzeny jd. 18 j. J. den Tonkelaar, jm. 28 j. en J. Wareman jd. 22 j. E. Corbram jm. 35 j. en M. Jansen jd. 37 j. W. van Oosten ,jm. 23j. en B. Planjer,jd. 20 j. J. J. van Weeren wed1". 45 j. en M. Jenle, wede. 49 j. AKADEMIË-NIËirWI. PROMOTIE AAN DE DTREC1ITSCUE HOOOESCflOOL. Den 225t™ November de heer D. B. Le Jolle, van Amsterdam, in de reg- ten, na openbare verdediging van een proefschrift, behandelende de wet van 9 Ju lij 1855 St. bl. n". 67) in verband met den titel van het burgert, wetboek over afwezigheid. 246"' Staats-LoteriJ. Trekking der Vierde Klasse. lste Trekking. Nos. 3334, 12243 en 13400 ieder een prijs van ƒ1000. 2de N°. 4354 een prijs van ƒ25000. N°. 13836 een prijs van ƒ5000. De Yereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelalen betrekkingen van verongelukte visschers der Reederijen te Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee berigt, met dankzegging, ontvangen te hebben: Door ds. Lauril- lakd van N. ƒ2.50 en van wed. VV. ƒ1; en door A. vanDriee van 11. ƒ10 en van X. Z. te 'sHage ƒ20. E. LAURILLARD, President. Leyden, 26 November 1861. A. van DR1ELSecretaris. AOYËRTËNT1ËN Alle degenen, welke iels verschuldigd zijn aan, of te vorderen hebben van den Boedel en Nalatenschap van wijlen den Heer P1ETER ADRIANUS MEERBURG, in leven Commissionairgewoond hebbende te Leydenen daarvan nog geen betaling of opgave hebben gedaan, worden verzocht dit alsnog te doen, vóór of op den 15 December aanstaande, ten Kantore van den Notaris A. WYNSTROOM. De Curator in het Faillissement van C. PLESSIUS, vroeger Winkelier en Fabriekant in gebreide wollen sloffen alhier, brengt ter kennisse van de belanghebbendendat door hem Rekening en Verantwoording van zijn beheer in genoemden Boedel zal worden gedaan op Dingsdag 3 Decem ber e. k.des voormiddags ten half elf ure, ter Audicntie-Zaal van de Arr.-Regtbar.k. De Curator voornoemd, DU PUI. Leden van het Muziekgezelschap Musis Sacrumwenschende eenig voorstel in de aanstaande algemeene vergadering die in den loop der vol gende week zal gehouden en lot welke zij op de gewone vvijs nader beschreven zullen worden, onder de punten van behandeling te doen opnemen, worden verzocht, daarvan schriftelijk, met duidelijke omschrijving van het begeerde en hunne onderteekening, opgaaf te doen vóór of uiterlijk op Zaturdag den 30slc,i dezer, bij den Commissaris-Secretaris, Leiden, 26 November 1861. J. L. A. DESERTINE. Bij de herstemming op 3 December a. s. wordt op nieuw als Lid van den Gemeenteraad aanbevolen Mr. J. E. «OiliSMIT. Het Bestuur der Vereeniging voornoemd, J. van IIEUKELOM. li. J. HALBERTSMA. J. T. BUYS.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3