LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 22 NOVEMBER. N°. 140. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit ZalurdaS Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. 3 LEYDEN, 21 November. PRO€E§¥ERBAAL van de opening der stembriefjescfre ter benoeming van twee leden van I den Gemeenteraad van Leijden den 19den November 1861 zijn ingeleverd, g Op heden den twintigsten November achttienhonderd één en zestig in de gemeente jj Leyden, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats genomen des morgens ten negen ure. Het Bureau is zarnengestela uit den Heer Mr. D. Tieboel Siegenbeek, Burgemeester, Voorzitter, en de Heeren M. G. ten Sande en S. A. Meerburg, leden van den Ge meenteraad stemopnemers. De Voorzitter plaatst op de tafel twee stembussenbij hem den 19den November 1861 overgehragt uit de beide afdeelingen der gemeente Leyden. De zegels der bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De bussen worden achtereenvolgens geopend en bevonden vierhonderd vier e?i veertig slembriefjes te bevatten. Dit gelal met de lijsten der kiezers, die brieves hebben ingeleverd, vergeleken j zijnde, is gebleken le zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengdworden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het Bureau heeft van onwaarde verklaard elf stembriefjesdie oningevuld waren. liet getal der geldige uitgebragte stemmen is mitsdien geweest vierhonderd drie en dertig Van dit gelal zijn uitgebragt op de heeren: Mr. J. van Outeren 254 stemmen, Mr. G. G. van Buttingha Wichers 135, Mp. J. E. Goudsrnit 126, Mp. M. II. A. Lisman 86, Mr. II. Obrecn 61, Mp. J. W. Schuurman 48, Mp. J. L, Klaverwijden 22, B. J. Fornara 19, Mr. D. A. van Limburg Stirum 18, N. J. Sanders 15, I. I. van Wensen 10, J. Kneppeihout 5, Mr. 11. A. Neeb 4, Mr. F. M. Pont en B. W. Wttewaall ieder 3 stemmen, Mr. S. Vissering, Mr. C. A. Boonacker, S. H. Molenbroek, Mr. K. J. F. C. Knep peihout en A. Tieleman ieder 2 stemmen, D. A. Schretlen A. van Bruggen, Mr. L. Eyssonius Wichers, J- van der Tas Sr., Prof. A. II. van der Boon Mesch Joseph Nechlia, Prof. II. J. HalbertsmaW. C. BaertJ. T. ter BurghJ. C. Turion, G. J. Oberthur, G. G. Sanders, S. M. Molenbroek, J. II. Karpesteyn11. Zaalberg, E. J. Brill, M. Ii. Esser, 11. Limbeek, Mr. S. le Poole, G. M. de GraafII. W. F. Bakker, J. Blote Sp.Ds. F. H. G. van ItersonM. IlartogLeon van Raalte, W. B. van AndelA. J. Binnendijk, J. B. II. Schmier, J. F. Vogelvanger, A. P. van den Berg, Koenraad Lezwijn, Matthijs Sluvmers, L. M. F. Smits en P. Maan dag ieder ééne stem. Heeft alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de Heer Mp. J. van Outeren. Is derhalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad van Leyden de Heer Mp. JOHAN van OUTEREN. Terwijl eene herstemming moet plaats vinden over de Heeren Mr. G. G. van Buttingha Wichers en Mp. J. E. Goudsmit, die de meeste stemmen hebben verkre gen en geplaatst zijn op de in Art. 11 der Gemeentewet bedoelde lijst. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verhaal opgemaakt, in tegenwoor digheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leyden den 20steQ November 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEKVoorzitter. M. G. ten SANDE, I c, S. A. MEERBURG. \StemoPnemers- De publieke openingsrede voor den cursus over de voortbrengselen van den Indisc/ien plantengroei en den landbouw in die gewestenin verband met de gesteldheid der verschillende landen en volken van den Archipel, blijft bepaald op Donderdag den 285lel1 November, des namiddags te twee ure, in de gehoorzaal van het scheikundig Laboratorium. Een programma van dezen geheel nieuwen tak van onderwijs aan onze hoogeschool, die door het organiek besluit van 1815 niet werd voorgeschre ven zal eerlang worden bekend gemaakt. Door het Delftsche stndenten-corps is besloten aan Z. R. II. prins Hendrik een gedetailleerd verslag toe te zenden van de bezwarendie het corps geleid hebben tot het voorloopig niet onderteekenen van het nieuwe reglement, en levens Z. K. II. eerbiedig te verzoeken, hij den koning le willen aandringen op het bewaren van het status quo der akademie op het reglement van 1842, tot bij den aanvang van den cursus van 1862—63. Brj de verkiezing van een lid der prov. stalen van Noordholland, in het kiesdistrikt Haarlem, op den 19den dezer, zijn uitgebragt 597 geldige stemmen. De uitslag was dat er eene herstemming moet plaats hebben over de bh. J. L. van den Burch, die 212 stemmen, en jhr. M. Salvador, die 180 stemmen verkreeg. Te Delft zijn op Vrijdag 11. al de verpleegden in het oude mannen- en vrouwenhuis der gereformeerde gemeente, ten getale van 75, feestelijk ont haald op kalfsgehakt, appelen en aardappelen, terwijl hun daarbij ruim schoots oud hier werd geschonken. Zij hadden dit maal te danken aan de milddadigheid eener dame, die onbekend wilde blijven. Van Texel meldt men de volgende bijzonderheden omtrent hel ge beurde met de Hanoversehe kof Engelinadie tijdens den jougsten storm in gevaar was van le stranden. Te midden van den storm verliet de be manning, bestaande uit den kapitein, diens vrouw en twee kinderen, hene vens den stuurman en twee matrozen het schip met hunne bootmet het doel om, zoo mogelijk, de kust te hereiken. Alvorens af te steken, zouden de twee laatsten nog eenige benoodigdheden van boord halen, en aan deze omstandigheid hadden beiden hun leven le danken want naauwelijks waren zij aan boord, of een woedende golfslag wierp de boot omver en de kost bare last, dien zij bevatte, was ten prooi der golven. De vrouw des kapi teins hield een kindje van een half jaar in hare armen. De kok, een der achtergebleven mairozen, wierp haar een touw toe, doch, hoezeer zij dat greep en lang nog vasthield, uit moederliefde offerde zij zich zelve en haar kind op, want van dit laatste wilde zij zich niet scheiden, en daardoor had zij slechts eene hand tot hare dienst, zoodat zij ten laatste het touw moest loslaten en wegzonk. De kapitein werd ook nog door den anderen achter gebleven matroos bij het haar gegrepenmaar de woedende branding om het schip maakte liet onmogelijk hem te houden. Ook hij zonk weg, de anderen waren terstond verdwenen. Waren zij aan boord gebleven hun leven ware behouden geweest, want het schip ligt thans zonder averij in boven genoemde haven. Tijdens bedoelden storm is nog nabij het eiland Ameland gestrand eene te Rijp te huis behoorende haringbuis. De uitgeputte bemanning is door de reddingboot van Hollum gered. Een persoon was overleden. Aan de mcmoriön van beantwoording op de voorloopige verslagen van de afdeelingen der tweede kamer omtrent de staatsbegrooting ontleenen wij het volgende: De memorie van beantwoording betreffende hoofdst. V (binnenl. zaken) bevat de volgende inleiding: «Onder den titel van voorloopig verslag op liet Vdc hoofdstuk der staatsbe grooting voor liet dienstjaar 1862 ontving de regering een geschrift, dat, ware het niet door vijf leden der tweede kamer onderteekend, moeijelijk had kunnen ondersteld worden van 's lands verlegenwooi'diging afkomstig te zijn. Met ter-zijde-slelling van alle waardigheid, die de van de staten- generaal uitgaande stukken behoort te kenmerken, mei terzijde-stelling zelfs van hetgeen betamelijkheid en wclvoegelijkheid eischenworden op de meest grove wijze eene reeks van onbewezen beschuldigingen den minister van binnenl. zaken toegeworpendie meer getuigen van partijdigheid ea drift, dan van de zucht tot bevordering van het gemeen overleg, dat de grond onzer constitutionele instellingen uitmaakt. De ondergeteekende heeft lang geaarzeld wal hij met dat geschrift, dal naauwelijks op den naam van ecu staatsstuk aanspraak maken kanzou beliooren te doen. Antwoord ver dient geen stnk, waarvan de gansclie toon getuigt, dat het alleen is opge steld met het doel om te kwetsen en te beleedigen; cn toch mag de minister van binnenl. zaken 's lands zaken niet, door een ongepast stuk onbeant woord te laten, in de vvaagschaal stellen. Het is daarom dat de onderge teekende zich voorstelt dit verslag le beantwoorden waar het zakqp behan deltmaar zich zal onthouden in wederlegging ie treden van eene reeks van insinuation, die, gelijk zij daar zijn ter neder gesteld, zeker niet liet doel zullen bereiken waartoe zij werden uitgedacht. De minister stapt alzoo stilzwijgend voorbij alles wat is opgenomen in de drie eerste paragraphen van dit voorloopig verslag, om al dadelijk over te gaan tot de behandeling van hetgeen de begrooting zelve betreft." Betreffende de wet op de schutterijen, zegt de minister, dat nog niet met zekerheid kan worden opgegeven wanneer die zal worden ingedienddaar liet een arbeid is van grooten omvang. De geneeskundige wetten werden reeds op 2 Julij aan den raad van state toegezonden, maar zijn bij de rege ring nog niet terug ontvangen, liet werk der volkstelling is niet vertraagd, en men mag vertrouwen dat vóór het einde des jaars de werkelijke bevolking van elke gemeente zal bekend zijn. De betrekking van laiids-bouwmeester af te schallen was onraadzaamen dat bijna alle deskundigen een ongunstig oordeel over de jongst opgerigte gebouwen hebben uitgebragt kon worden tegengesproken. Betreffende de afd. onderwijs wordt gezegd dat reeds meer dan eens van regeringswege is aangetoond datzoo er al wierd geklaagd over bevoorreg- ling van de Leydsche universiteit, voor die klagten geen grond bestond. Zulke vergelijkingen zijn daardoor onjuist, omdat men niet lel op lielgeen bij deze of gene hoogeschool moet geschieden, maar alleen op het cijfer dat is toegestaan. Dat de nieuwe organisatie der Delftsche akademie algemeenc ontevredenheid zou hebben opgewekt, zou, gesteld die opmerking ware juist hetgeen met grond kan worden betwist, toch vvel niet als een afdoend be wijs zijn aan te voeren, dat die organisatie gebrekkig is. De bezwaren der

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1