Per Telegraaf. De sleenen brug tusschen Holme en Huntingdon is, juist toen een sneltrein baar was gepasseerd, ingestort; men gelooft, dat de aanhoudende zware regens de grondslagen der brug hebben verzwakt. rRlMkltlJH. PARIJS, 17 November. Het optreden van den heer Fould als minister van finanliën en zijn programma, dat door den keizer is aangenomen, blijft hier steeds de aan dacht bezig houden. Over het algemeen heeft het een en ander eenen gun- stigen indruk gemaakt, uitgenomen hetgeen uitgelekt is omtrent den toestand der geldmiddelen. Daaruit is gebleken dat in 8 jaren, van 1851 tot 1858, voor 2400 mill. fr. aan buitengewone credilen is geopend. Daarbij 400 mill, voegende voor de drie jareu 1859, 1860 en 1861, ziet men, hoe zeer de staatsschuld en het bedrag der ongedekte uitgaven is toegenomen. Ir. af wachting welke maatregelen de heer Fould zal nemen om een zoo aanzien lijk tekort te dekkenverheugt men zich dat de regering op den goeden weg is teruggekeerd, en de hoop is verlevendigd dat zij niet alleen op het gebied der finantiënmaar ook in andere takken van algemeen bestuur ge- wenschte verbeteringen zal aanbrengen. Men verzekert dat het optreden van den heer Fould de eenige verandering in hel kabinet zal zijn. Echter zou het niet onmogelijk zijn dat de heer Fould zich tegenover zijne ambtgenoolen eenige aanmatigingen veroor loofde, waaraan deze zich niet zouden willen onderwerpen. Het is velen zonderling voorgekomen datterwijl de Revue des deux Mondes voor korten tijd eene waarschuwing heeft ontvangen wegens het opnemen van een artikel, waarin eenige waarheden betreffende het beheer van 's lands gelden voorkomen, die alles behalve vleijend waren voor de regering, de Monileur thans eene memorie mededeeltwaarin veel harder waarheden ten aanzien van het verkeerde flnantiële bestuur gezegd worden. De regering, zegt menis zoo verkleefd aan het stelsel van waarschuwingendat zij thans zich zelve eene waarschuwing heeft gegeven. Het eskader, dal naar Mexico is vertrokken, is door het stormweder, dat in de laatste dagen heeft geheerscht, zeer geteisterd geworden. Onze marine heeft een gevoelig verlies geleden. De Infernal is op 1 October ter reede van Valparaiso verbrand. De schade begroot men op 2j millioen frs. De provinciale besturen van het genootschap Vincentius a Paulo zijn door de regering onherroepelijk ontbonden, als geheel nutteloos zijnde voor het werk der liefdadigheid, hetwelk hel doel der vereenigingen uitmaakt. Ten gevolge eener openbare manifestatie te Marseille, gebragt aan den heer Berryer voor de uitmuntende wijze, waarop hij voor de regtbank van koophandel aldaar voor koning Frans II heeft gepleit, zijn eenige personen in hechtenis genomen. Naar men meldt, heeft de beroemde advocaat met dit pleidooi 15000 fr. verdiend. Den 26sten December a. s. zal de orde van advocaten alhier den heer Berryer, op den 50sten verjaardag zijner inschrijving als pleitbezorger, een feestmaal aanbiedenwaartoe de dekens dier orde in de verschillende steden van Frankrijk zullen worden uitgenoodigd. Dezer dagen is door den keizer pensioen verleend aan zekeren militair Rager genaamd, als bewaker van het gedenkteeken voor Turenne te Sas- bach in het hertogdom Baden. Men weet dal Turenne den 27slen Julij 1675 te Sasbach door een kogel gedood werd, en eene pyramide, opgerigt ter plaatse waar hij vielde herinnering aan deze gebeurtenis bewaart. De Mon. de I'armee zegt dal dit monument, aan de hoede van een Franschman toevertrouwd, steeds door de Duiischers is geëerbiedigd geworden. Twee werklieden uit eene fabriek te Rouaan zijn met tweeling-zusters gehuwd. De beide vrouwen zijn Zondag II. van tweelingen bevallen. De hertog van Oporto is op den 14de0 dezer te Lissabon als koning uitgeroepen en heeft den na3m van Lodewijk I aangenomen. Uit Athene meldt men dat aldaar een schoenlapper, Sp. Tzetziphos genaamd, in den ouderdom van 112 jaren is overleden. Hij had, nu 100 jaren geleden, als opperman gewerkt aan den muur, waarmede de Turksche gouverneur Hasekis de stad liet insluiten, van welken muur de laatste sporen in 1835 verdwenen. De nadere berigten uil Egypte luiden zeer treurig ten opzigte van de verwoestingen, door de overstrooming van den Nijl veroorzaakt. In een groot deel van het Nijlda! verkeerde de bevolking daardoor in diepe ellende. De onder-koning getroostte zich groote opofferingen om den nood te lenigen. Hij liet zelfs zijn huisraad in het openbaar verkoopenom geld tot onder steuning der noodlijdenden te bekomen. Op 5 November was het water van den Nijl binnen de gewone grenzen teruggekeerd. Er is evenwel thans berigt ontvangen, dat de Euphraat bui ten zijne oevers is gelreden en vele landstreken heeft overstroomd. ITALIË. Naar men uil Turyn meldt heeft de minister van finantiën eene belang rijke voordragl gereed gemaakt, om die eerstdaags aan het parlement in te dienen. Hij begint met eene gansch niet schitterende schets van den fiuaii- tiëlen toestand van het koningrijk Italië, en stelt voor, het tekort over 1862 te dekken met verscheiden buitengewone belastingen, en verder door de staatsdomeinen en ook het meerendeel der kerkelijke goederen te verkoopen. i» tmssE.v. BERLIJN, 17 November. Z. M. de koning heeft Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, bene- J veus den groothertog van Saksen en den groothertog van Baden het groot kommandeurs-kruis der koninklijke huisorde van Hohenzollern verleend. Bij gelegenheid van 's konings verblijf te Breslau werd hein door eene deputatie van jonge dames een stuk ter hand gesteld, zijnde de schenkings brief van eene aanzienlijke som gelds, voldoende tot hel bouwen van eene kanonneerboot. Z. M. heeft die gift met dankbaarheid aangenomen. Uit Heidelberg wordt medegedeeld, dat het aantal studenten, inge- jg schreven voor den wintercursus, aanmerkelijk grootcr is dan gedurende het afgeloopen halfjaar; vooral zijn het Noord-DuitschersZwitsers, Serviers, Grieken, Russen en Polen, die tot de nieuw aangekomenen behooren. Volgens berigten uit Glarus, heeft de bevolking dier stad door den jongsten zwaren brand een verlies geleden van 8,450,000 fr. Hiervan wordt door de assurantiën gedekt 4,052 000 fr. Het bedrag der giften is 2,700,000 fr. In de schade van 4.600,600 fr. deelen insgelijke vele vermogenden, die van de ingezonden liefdegiften niet ontvangende overige personen die bij den brand hebben geledenzijn verdeeld in drie klassen naar den stand van hunne meerdere of mindere gegoedheid en naar gelang daarvan wordt hur. 70, 80 of 90 pCt. der geledene schade vergoed. Uit Warschau meldt men dat de staat van beleg aldaar waarschijnlijk gestrenger zal gehandhaafd wordenomdat de militairen aan vele beleedigin- gen blootgesteld zijn. Ook is mgr. Biatobrzeskiplaatsbekleeder van den aartsbisschop, gevangen genomen, wegens het schrijven van eenen oncerbie- digen brief aan den stadhouder, omtrent de zaak van het sluiten der kerken. OOSTENSUJ VVEENEN, 16 November. Hoogstwaarschijnlijk zal er van de door den keizer verlangde herzie ning van het concordaat niets komen, omdat de pauselijke regering geene afwijking wil gedoogen van sommige punten, en wel juist van die punten, welke met de thans bestaande constitutionele verordeningen onbestaanbaar zijn. Uit Venetië meldt men dat de keizerin 4000 fl. aan de armen dier stad heeft geschonken. De keizer heeft kwijtschelding van straf verleend aan een der voorma lige redacteuren van de Czas, welk dagblad te Krakau het licht ziet. In 1851 was hij wegens een artikelin gemeld dagblad opgenomenter dood veroordeeld, maar was zijn vonnis in 20-jarige kerkerstraf veranderd, van welke hij 10 jaren in eene vesting heeft doorgebragt. In het Veneliaansche worden alle mogelijke pogingen aangewend om de Ooslenrijksche regering buiten staat te stellen het Venetiaansch contin gent van 6000 man voltallig te krijgen. De Italiaansche comite's zijn ijverig werkzaam tot bevordering van de emigratie der personendie in de termen der krijgsdienst vallen terwijl de comite's in Lombardye de daar toe noodige gelden overzenden. Eene zaak valt evenwel legen. Men stelt namelijk aan de emigranten voor, dienst te nemen bij de Italiaansche troe pen, doch dit voorstel wordt door verreweg de meeste van de hand ge wezen, op grond dat zij hel Venetiaansch grondgebied hebben verlaten om vrij te zijn van de krijgsdienst, en dat zij nu ook geen lust hebben om buiten dat gebied soldaat te worden. Het weekblad Austria deelt een schrijven mede van de Japansche regering aan die van Oostenrijkwaarin zij te kennen geeft voor het oogen- blik buiten staal te zijn zich met nieuwe verdragen met vreemde mogendheden in te laten. De toelating van den builenlandschen handel in de opengestelde havens had tot eene van de verwachtingen grootelrjks verschillende uitkomst geleidde meer gegoede volksklassen zagen het nut daarvan niet inen ook voor de minder gegoede bragt zij geenen zegen. NEW-YORK, 6 November. [R. O.) De generaal Mac-Clellan heeft te Washington eene rede gehouden, waarin hij aantoonde dat de oorlog tegen het Zuidenhoewel een wanhopige strijdniet lang van duur kon zijn. De heer Cameron hield mede eene rede en zeide dat voor het Noorden de tijd der nederlagen voorbij was en dat men zich, zoodra de generaal Mac-Clellan met zijne toebereidselen gereed wasvan de overwinning kon verzekerd houden. Algemeen gelooft men dat de expeditie ter zee eene landing heeft gedaan bij Bulls-Bay of Port Royal. Generaal Fremont heeft den last ontvangen zijn bevelhebberschap neder te leggen. Eenige compagniën zijn daartegen opgekomen, met de verklaring dat zij slechts onder zijn be vel wilden dienen. Generaal Fremont heeft hen tot gehoorzaamheid aange maand en is naar S'. Louis vertrokken. Zijn opvolger iu het bevel is gene raal Ranks. PARIJS, 18 November. De Patrie zegt dat er bij de regering een ont werp aanhangig is tot vermindering van het leger met behoud van zijne tegenwoordige inrigling. De heer Fould zou, volgens genoemd hlad, voor nemens zijn geene wijziging voor te stellen in het belastingstelselwaardoor de handel, de nijverheid of den landbouw aanmerkelijk zou worden gedrukt. Voorloopig zou het zijne bedoeling zijn om eene belasting op de lucifers te leggen, en, naar men zegt, om de regten op hel zegel voor handelspapier te verhoogen. Daarenboven hoopt men op de afschaffing van de belasting op roerend goed en van het entre'e-geld ter beurze. PARIJS, 19 November. De heer Véron zegt in den Constitutionnel Indien wij wel onderrigt zijn, dan heeft de minister van binnenl. zaken, de heer de Persigny, een ontwerp tot ontwapening, met het behoud dei- kaders, bij den keizer ingediend. De keizer zou, bij gelegenheid van de Londensche tentoonstellingkoningin Victoria bezoeken. Men verzekert uit eene goede bron dat de zaak van de Napelsche archiventusschen Italië en Spanje, geregeld is. De regtbank van koophandel heeft in de zaak van den heer Pontalba, den eisch tot teruggave van 1,700,000 frs.aan den boedel van den heer Mirès, toegewezen, en den heer Pontalba daarenboven in de kosten veroordeeld. MADRID, 18 November. In de zitting van de cortes is het adres in antwoord op de troonrede voorgelezen. In dit antwoord worden al de punten der troonrede goedgekeurd. De Spaansche schepen, die te Lissabon waren, hebben zich van daar verwijderd. BRESLAU, 19 November. De administrateur van de dioecese Warschau is op bevel uit Petersburg gevangen genomen. Hoewel die prelaat ziek was is hij naar de citadel gevoerd. Hij zal voor eenen krijgsraad te regl staan. De regering cischt van het kapittel dat het eenen nieuwen administrateur zal kiezen, maar het kapittel heeft geweigerd, met beroep op Rome.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3