IPer Telegraaf. werpenden heer F. S. Baerlis eervol onislag verleend en lot die betrek king benoemd de heer P. B. Logger, adjunct-commissaris der loodsen te Hellevoetsluis. Men verneemt dat de ritmeester de Fremery en de lste luit. Teding van Berkhout, beiden van het 5de reg. dragonders, in rang zijn overgeplaatst bij de kon. militaire akademie te Breda. Naar men verneemt, zal Z. M. de koning zich, omstreeks de helft dezer maand, naar het Loo begeven. Z. K. H. de prins van Oranje neemt steeds in beterschap toe, zoodat men zich vleit dat hij weldra geheel hersteld zal zijn. Gisteren middag werd de gewone ministerraad gehoudendie echter zeer lang geduurd heeft en die door den afgetreden minister van buitenl. zaken niet meer werd bijgewoond. Heden legen den middag heeft de heer Sirens, minister voor de zaken der r. k. eeredienst, reeds zijne functiën als minister van buitenl. zaken ad interim, aan dal departement aanvaard. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen 95: 12: 5, van den heer C. J. Brand, aan de Raap de Goede Hoop, nadere giften van vrijmetselaren daar te lande; en £94:18:2, giften van eenige inwoners, zoo Hollanders als Afrikanen, in het district Fauresmith (Oranje Vrijstaat, Zuid-Afrika). Zondag morgen heeft in de Waalsche kerk alhier, door den wel-eerw. heer ds. Trottet, de bevestiging plaats gehad van den wel-eerw. heer ds. Paul Vust, als herder en leeraar bij die gemeente. De heer Vust heeft in de avond-godsdienstoefening zijn dienstwerk aanvaard. Heden naeht is er in het burger-weeshuis alhier in eene der zalen en wel in eene kleederkast, brand ontslaan, die door behulp van de politie en de inwoners spoedig werd gebluscht. In de zitting van de tweede kamer van Vrijdag 11. is ingekomen een adres van het prov. Utrechtse!) genootschop van kunsten en wetenschappen, houdende verzoek, dal de regerings-voorstellen tot ondersleuning der uitgave van het Nederl. woordenboek en van het werk over de Nederl. insecten worden aangenomen. BÜITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 10 November. Op het feestmaal, door den lord-mayor bij zijne inhuldiging gegeven, heeft hij een toast ingesteld op het corps diplomatique en daarbij gezegd dat hij hoopte dat Amerika spoedig de bestaande moeijelijkheden mogt te boven komen. De gezant der Vereenigde Staten antwoordde dat het groole doel zijner zending geen ander was dan om de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide landen beslaande te bevorderen en inniger te doen worden. Lord Palmerston heeft mede het woord gevoerd en gezegd dat de zucht, welke bij de natie bestond om deel te nemen aan de vrijwillige scherpschutters-corpsen, zijn onverdeelden bijval ondervond. Het gebrek hetwelk in de fabriek-districlen aan den noodigen voorraad katoen wordt ondervondenmoest wel is waar een euvel worden genoemdwaaraan men thans leed, maar het zou een gunstigen invloed uitoefenen op den stand van zaken in het vervolg, dewijl men, uit vele oorden der wereld toevoer ont vangende van die noodzakelijke grondstof voor vele onzer fabrieken, niet van één land afhankelijk zou zijn. Er is hier eene inschrijving geopend voor zekeren heer Miller die thans den ouderdom van 77 jaren heeft bereiktwaarvan hij er 47 in de gij zeling heeft doorgebragt, voor eene geldsom, welke hij misschien nimmer schuldig was; men wil den man het overschot zijns levens zorgeloos zien doorbrengen. In een brief nit Petersburg, door den Time.s medegedeeld, leest men het volgende: Gedurende een paar maanden heb ik een groot gedeelte van Rusland in alle rigtingen doorkruist envan hooren zeggen niet alleen maar ook door eigen aanschouwing, kan ik u verzekeren, dat dit rijk eene omwenteling te gemoet gaat, waarbij die van 1793 kinderspel zal heelen. De ontevredenheid heeft eene ongekende hoogte bereikt, en bij alle standen der maatschappij kan men haar waarnemen. De boeren zijn verbitterd legen hunne vroegere heeren, omdat deze, volgens hunne meening, de wenschen van den keizer slechts ten halve hebben vervuld. De groote grondeigenaars morren tegen den keizer, die bun wederregtelijk eene bron van inkomsten ontnomen heeft, voor allen te zamen op meer dan 200 miliiardcn geschat. Sir Robert Peelde secretaris van staat voor Ierlanddoet thans eene reis door de districten van Ierland, waar de aardappel-oogst mislukt is. Men ziet in den naderenden winter groote ellende te gemoet, die noodwendig vermeerderen moet, doordien talrijke Iersche werklieden, wegens het staken van het werk in de Engelsche fabrieken naar hun vaderland lerugkeeren. Vrijdag morgen ontstond er te Liverpool brand in een met katoen hennep en lijnzaad uil Indië aangekomen schip, die echter door spoedig aangebragle hulp gebluscht werdvoor dat aanmerkelijke schade was aan- gerigt. De derde stuurman van hel schip is bij dit voorval omgekomen. Hij had zich in het rookende ruim begeven en is oogenblikkelijk gestikt. Bij den storm is ook de schroefstoomboot Garborough, op reis van Grimsbey naar Kroonstadt, verongelukt, waarbij 3 matrozen en 200 stuks vee zijn verdronken. FKAN HitiJSi. PARIJS, 10 November. Naar men zegt is het keiz. besluit, houdende de benoeming van den heer Fould tot minister van finantienreeds geteekend. De jongste berigten van hel eiland Madagaskar bevestigen, dat de jeug dige koning Radama II de door hem gedane beloften getrouwelijk nakomt. Hij heeft de bloeddorstige besluiten zijner moeder ingetrokken en het eiland voor den handel opengesteld. De berigten uit Lissabon luiden treurig. De aldaar heerschendc koort sen, waaraan de infant Fernando is overleden, hebben nu ook den koning en den jongsten zijner broeders aangetast. ITALIË. Uit Turyn meldt men dat er herhaalde conferenliën plaats hebben tus schen den heer Ricasoli, het hoofd van het Turynsche kabinet, en den abt Passaglia. den schrijver van het bekende geschrift over de wereldlijke magt van den Paus. Velen dachten dat het plan dier twee mannen was, van de katholijke geestelijkheid in het noorden van Italië eene gezamenlijke verkla ring tegen 's Pausen wereldlijke magt uit te lokken. De Romeinsche regering heeft in het laatst der vorige maand de staats- begrooting voor het dienstjaar 1862 vastgesteld en openbaar gemaakt. De inkomsten zijn daarbij op drie millioen scudi geraamd, en de uitgaven op negen millioen scudi. Hoewel de Romagna, de Marken en Umbrië geen deel meer uitmaken van het pauselijk gebied, is de rente der geheele staats schuld voor rekening van de pauselijke schatkist gebleven. In den nacht van 30 Oct. is Rome verschrikkelijk door eene hoos ge teisterd; vooral het Vaticaan heeft veel geleden; bijna alle glazen zijn ge broken; men schat» de schade op 40 a 50000 fr. De generaal La Marmora heeft op 1 November de betrekking van pre fect der provincie Napels aanvaard, en bij die gelegenheid eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de ondersteuning der overheden verzoekt. Hier mede is aan de Napelsche gewesten het zelfstandig bestuur geheel ontnomen, en Napels, eene stad van een half millioen inwoners, sedert eeuwen de hoofdstad van een koningrijkthans de hoofdstad eener provincie geworden. r 25 f I S K Ni. BERLIJN, 10 November. De stedelijke regering heeft eene prijsvraag uitgeschreven, waartoe alle Duitsche kunstenaars ter mededinging worden uitgenoodigd. Het onderwerp is een gedenkleeken voor Schiller, hetwelk alhier zal worden opgerigt. Uit Koningsbergen meldt men dat de koning en de koningin aan den burgemeester 400 th.ten behoeve van de armen dier stad hebben toegezonden. Te Oude Rheen, in Hanover, is eene vreeselijke misdaad gepleegd. Een koopman in manufacturen had eene bejaarde ongehuwde zuster van omstreeks 65 jaren bij zich inwonen, die een klein kapitaal bezat; zij werd door haren broeder reeds sedert lang mishandeld en eindelijk dezer dagen zoo vreesclijk op het hoofd geslagen, dat zij weinige oogenblikken daarna den geest gaf. De koopman en zijne echtgenoot zijn beide in hechtenis genomen en hunne zes kinderen verbeiden met angst den uitslag der zaak. Volgens berigten uit Warschau waren aldaar op den feestdag van Allerheiligen de kerken nog gesloten. Sedert 15 October was de regering niet weder in de noodzakelijkheid geweest om demonslraliën op de open bare straat met geweld tegen te gaan. De lessen aan eene inrigting van middelbaar onderwijs, welke van staatswege is opgerigt om de jongelieden voor de hoogeschool op te leidenwas door der. heer Wielopolskiden minister van justitie en onderwijs, met eenige plegtigheid geopend. De generaal Gerstenzweigdie den afgetreden stadhouder van Polen was toegevoegd, is te Warschau overleden. OOITËNHIJK. WEENEN, 9 November. De nieuw benoemde Fransche gezant, de hertog de Gramontheeft zijne geloofsbrieven aan den keizer overhandigd. De Noord-Auierikaansche gezant, de heer J. Lolhrop Mottley, zal morgen zijne geloofsbrieven den keizer ter hand stellen. Graaf PallTy, de nieuwe stedehouder van Hongaryeis den 6dcr- dezer te Pesth aangekomen. De keizerlijke besluiten, regelende den regtstoestand des lands, zijn afgekondigd. Nergens wordt de rust gestoord. Van officiële zijde wordt, gelijk te verwachten was, het berigt van een of- en defensief verdrag tusschen Oostenrijk en Turkye voor een ver zinsel verklaard. Op den 4den dezer zijn al de kostbare voorwerpen uit de kapel van het kasteel Frohsdorf, residentie van den graaf de Chambord, gestolen. PARIJS, 11 November. De heer Ratazzi vertrekt heden avond naar Turyn. De keizer zal morgen naar de hoofdstad komen om in den minis terraad voor te zitten. MARSEILLE, 11 November. In het proces over het eigendomsregt op de Napelsche fregatten, op last van koning Frans II alhier verkocht, is de ltaliaansche regering in het ongelijk gesteld, op grond dat die schepen te Marseille waren binnen gekomen op het oogenblik dat Frans II door de Europesehe mogendheden nog als koning van Napels werd erkend. POOLSCHE GRENZEN, 11 November. Gisteren zijn te Warschau ge vangen genomen de Israëlitische opperrabijn Mersel, en een Israëlitisch geestelijke, Jastrow genaamd, alsmede de heer Feinkine, het hoofd van het Israël, kerkbestuur. De reden hunner gevangenneming is onbekend. Volgens berigt uit St. Petersburg heeft de keizer den heer Wielopolski zeer welwillend ten gehoore ontvangen. PARIJS, 12 November. Uit Lissabon meldt men van gisteren dat de toestand des konings zeer zorgelijk was. Z. M. had reeds de H. sacramen ten ontvangen. De heer Veron, in den Constitutionnel over de benoeming van den heer Fould sprekende, zegt het volgende: Indien wij wel onderrigt zijn dan zou men die benoeming niet slechts moeten beschouwen als eene verandering van persoon voor het ministerie van finantiënmaar als eene staatkundige en finantiële gebeurtenis, welke de senaat en de kamer van afgevaardigden ongetwijfeld zullen toejuichen. BERLIJN, 12 November. De Preuss. Zeit. verneemt uit Warschau dat door graaf Zamoyski gisteren in een klooster 15000 geweren zijn in beslag

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2