LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 11 NOVEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en yrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BER1GTEN. LEYDEN, 9 November. liet aangekondigde concert van het muziekcorps der stedelijke schut terij, ten voordeelc der Kweekschool voor Zeevaart, heeft gisteren avond in de beste orde en blijkbaar tot groot genoegen eener niet onaanzienlijke schare hoorders en hoorderessen plaats gehad. De schouwburg, tot dit einde kosteloos afgestaan, was bijzonder smaakvol versierd en de uitvoering der muziekstukken mogt in der daad verdienstelijk heeten. Gaarne zou men om deze reden vooral een nog grooter getal van Leydens ingezetenen tegenwoordig gezien hebben. Intusschen blijft onverminderd de dank, waarop de leden van het muziekcorps voor de welwillend opgenomen en goed volhragle taak en heeren officieren der schutterij voor hunne goede zorgen aanspraak hebben. De waarde hunner pogingen wordt nog verhoogd door het edele doel dat zij zich voorstelden, het bevoordeelen namelijk eener menschlievende inrigting, die haren voornaamslen steun moet vinden in de sympathie onzer stad- en landgenooten. Dank zij dan ook gebragt aan het publiek, dat door zijne tegenwoordigheid op dit concert van die sympathie een aangenaam blijk heeft willen geven. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de laatste voordragt van den beroemden improvisator BeermannMaandag avond in de gehoorzaal te ge ven. ligt zal velen een welkome gelegenheid zijn, om nog eenmaal het zeldzaam talent van den heer Beermann te kunnen bewonderen, maar tevens om daardoor cene bewaarschool te kunnen ondersteunen, waaraan Leydens arme burgers veel zijn verpligt en die dringende behoefte heeft aan de krachtige hulp der meer gegoede inwoners onzer stad. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden October 1860 en 1861alsmede van die opbrengst over de tien eerste maanden dier beide jaren MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand October. Zuivere opbrengst over de 10 eerste maanden. 1860 1861 1860 1861 Geslagl(bijopcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) Bnilenl. Gedistilleerd (idem) Gemaal (eigen middel) Wijn, Frnil-enKunstwijn(?rf Turf (idem) Steenkolen (idem) Brandhout (idem) 1992.77 6793.27 303.12 6288.224 2071.50" 1973.29 887.871 495.15 1830.03} 6574.59} 133.23} 5797.22} 1957.50 2701.37} 1602.37} 418.70 18190.30 59569.68} 2230.91 56926.19 18580.65 11571.84 4370.20 3410.75 17894.63} 60279.11} 2328.47} 58702.25} 14881.27} 11773.62 6948.17} 3408.10" ƒ20805.20 /21015.04 ƒ174850.52} ƒ176215.65 Heden middag was aan de Noordeindsbrng alhier eene vrouw in groot gevaar van te verdrinken. Een bakkerswagen, die aan den kant der hui zen stond, geraakte door eenig toeval van zelf in beweging en liep in het water, de vrouw medeslepende, die aan den wal eenig werk deed. Het mogt echter den eigenaar van den wagen, den heer H. Garrer, die, hoewel niet kunnende zwemmen, zich te water begaf, gelukken haar met bijstand van nog andere personen te redden. Even als in vorige jaren zijn gedurende den winter bij de leden der commissie lot de winkelkaartjes van het Leydsche departement der maat schappij tot Nut van 't Algemeen, die kaartjes weder verkrijgbaar gesteld. Die commissie is thans zamengesleld uit de volgende hh. mr. P. G. Hubrecht (Rapenburg), B. F. Kranlz (Oude Vest), A. van VVitzenburg(Breedestraat) P. Muller (Idem), J. Blanken (Beestenmarkt), J. J. Reyst (Nieuwen Rijn) en mr. M. II. A. Lisman (Heerengracht). Genoemde heeren zijn tot de afgifte der kaartjes bereid des voormiddags van 10 tot 12 ure. Door de commissie uit het prov. geregtshof van Zuidhollandbelast met liet examineren van de candidate!) voor het notarisambt, zijn als zoodanig geëxamineerd en toegelaten, de hh. A. E. Inckel, mr. S. P. J. Kros en inr. J. M. van Benthem van den Berghte LeydenW. C. G. H. Broek man, te Rotterdam; mr. D. W. Nibbelink, te Zwijndrecht; B. Gentie, te Kralingen; J. J. P. van Beert, te Delft; I). de Wilde, te Nieuwe Tonge; P. van Greuningen, te Alkemade; J. E. Langeveid, te Dordrecht, en mr. J. de Haas, te Schiedam. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 233 tot 265 personen. Door den minister van binnenl. zaken was vroeger aan de provincie Noordbrabant 104,449.47 en aan de provincie Gelderland ƒ1,154,920.33, ten behoeve der noodlijdenden door den jongslen watersnood, toegekend, uit de opbrengst der algemeene collecte en andere te zijner beschikking ge stelde gelden. Volgens de door de daartoe ingestelde commissie opgemaakte staten bedroeg de schade, in die provincie geleden, behalve de genoemde sommen nog voor Noordbrabant 27886.38} en voor Gelderland 168,952.98. De minister heeft thans ook die sommen toegekend uit de nader te zijner beschikking gestelde geldenwaaronder ook de opbrengst der gehouden ver loting van voorwerpen van kunst en smaak, ten bedrage van 146,152 58}. Die gelden waren toereikend om ook de nader vastgestelde verliezen te vergoeden. Met het oog op het voorstel der regering aan 's lands vertegenwoordi ging gedaanomtrent de afschaffing der staals-collaticregtenheeft de heer J. C. Hacke van Mynden en de beide Loosdrechtenals ambachtsheer, af stand gedaan van zijn regt tot collatie ten behoeve der gemeenten Oud- en Nieuw-Loosdrecht. Wij vernemen, zegt de N. R. C., uit eene zekere bron, dat de half- maandelijksche maal uit Ned. Indië ditmaal niet te wachten is. Uil Rotterdam meldt men het volgende: De voortdurende aanvoer van aardappelen uit hel buitenland blijft gunstig op de prijzen van dit voedings middel werken. De prijzen van de builenlandsche aardappelen zijn van 4 a 4.25 per mud. Vele scheepsladingen zijn nog van Duitschiand on der weg. De zoogenaamde jannen houdt men steeds hooger en worden met 6 a 6.25 betaald. Het Ned. zendelinggenootschap heeft dezer dagen onder meer andere giften en legaten, door directeuren der Utrechtsche afdeeling, de aanzien lijke som van ƒ5000 ontvangen. De pleglige uitreiking der cereblijkcn aan de door de jury van beoor deeling bekroonde industriëlen, die voorwerpen ter algemeene nationale ten toonstelling hebben ingezonden, blijft op Donderdag 14 Nov. aanst. bepaald. Het was der commissie voor de tentoonstelling een vereerende pligt, om Z. M. den koningden doorluchtigen beschermheer der Nederl. maat schappij ter bevordering van nijverheid, uit te noodigen de plegtigheid der bekrooning met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Dezer dagen heeft de president der commissie een brief ontvangen van 'skonings adjudant, waarin deze berigt, dat Z. M. gaarne, door het bijwonen der bekrooning, op nieuw van zijne groole belangstelling zou hebben doen blijken in alles wat betrekking heeft op eene zaakdie zoo goed geslaagd is en van een algemeen, en meer in het bijzonder van een nationaal nut zal blijven, dochdaarin verhinderd wordendeden president verzoekt nogmaals zijne dankbetuiging aan te nemen en die aan de commissie over te brengen voor de vele en belangrijke door haar in dezen bewezene diensten. Te Nes, onder Nieuwer-Amslelhebben twee hoog bejaarde lieden hun gouden bruiloft gevierd. De man is 96 en de vrouw 84 jaren. Van den man was het een tweede huwelijk. Door den gemeenteraad van Apeldoorn is besloten om het fonds, in geschreven in een der grootboeken onzer nationale schuldtot oprigting van een gedenkteeken voor den luit.-admiraal van Kinsbergen, in 1819 overle den, aan te wenden lol de oprigting eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs, ten einde zoodoende de nagedachtenis van dien voorstander van verlichting en beschaving te vereeuwigen. De hoofd afdceling der Geldersche maatschappij van landbouw heeft, in hare vergadering van 5 dezer, den heer R. W. Boer, te Warnsvcld, voor zijne praetische handleiding over de houtteelt, als antwoord op eene door de maatschappij uilgeschrevene prijsvraaghare gouden medaille toegekend. Het werk zal waarschijnlijk bij den heer G. J. Thieuie te Arnhem uitgegeven en aan elk lid der maatschappij een exemplaar geschonken worden. Boven dien zal hel in den handel verkrijgbaar zijn. Te Zalt-Bommcl vond eergisteren een persoondie op de weekmarkt zijne waren te koop aanbiedt, op zijn stalletje een brieventaschinhoudende aan papieren eene waarde van ƒ700. Hij wendde dadelijk alle pogingen aanom den eigenaar op te sporen doch vruchteloos. Later is door hem die som in handen var. den commissaris van politie gesteld. 's GRAVEN HAGE, 9 November. Z. M. heeft aan mr. J. Messchert van Vollenhoven, burgemeester van Amsterdam, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingstee kenen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door dtfn keizer der Franschen geschonken. Bij kon. besluit van 1 Nov. jl. zijn bij de directie van het grootboek der nat. schuld opgeheven de betrekkingen van eersten verificateur en van hoofdcommies, belast met de funcliën van verificateur, en is aan den heer D. Kinker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris, belast met de funcliëii van eersten verificateur bij de di rectie van de grootboeken der nat. schuld; voorts zijn bij de directie van de grootboeken der nat. schuld benoemdtot referendarisbelast met de function van verificateur, de heer E. R. Schultz, thans met dezelfde func liën belast; tot adjunct-verificateurs, met rang van adjunct-commies, de hh. jhr. M. li. Molierus, thans surnumerair der registratie, en J. F. Drughorn jr. thans tweede klerk. Aan den heer R. J. Heyligers is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van hel postkantoor te Woudrichem, en benoemd tot directeur van liet postkantoor; te Sittard, de lieer J. Tomeithans in die betrekking te Schagen; te Schagende heer F. G. C. J. Heyligers, thans geagreëerd klerk op het postkantoor te Woudrichem, en te Woudrichem, de heer Z. D. J. W. Gulden, thans geagreëerd klerk op het postkantoor te Zevenaar. De Staats-Courant deelt het kon. besluit, van 21 Oct. jl. n°. 74, mede, vroeger reeds vermeld, waarbij aan de adspiranten naar de betrek king van surnumerair of commies bij de administratie der posterijen de ver- pligling wordt opgelegd een examen af te leggen. Z. M. heeft den 2dcn luit. F. W. P. G. van Werkhovenvan het 8ste reg. infanterie overgeplaatst bij het leger in Oost-Indië. De toestand van Z. K. H. den prins van Oranje is geruststellend. Z. K. II. neemt meer en meer in beterschap toe, zoodat er geenc bulletins meer worden uitgegeven. De aanslaande aftreding van den heer van Zuylen van Nyeveld, als minister van buitenlandsche zaken, en hel aanblijven van den heer Loudon,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1