Per Telegraaf. BUITENLANDSCBE BERIGTEN. EL£1 as. BRUSSEL, 6 November. De Moniteur bevat de benoeming van den heer Solvyns, thans gezant te Lissabon, tot gezant aan het hof van Turyn. Te Antwerpen is op den 5den dezer de uilgestrekte fabriek van gema len verwhoutaan den heer van den Abeele toebehoorendetot den grond toe afgebrand. In 1853 werd deze fabriek door hetzelfde onheil getroffen. De schade, op 150,000 fr. begroot, is door verzekering gedekt. ENTGEEAMI». LONDEN, 5 November. De Times laat zich over den tegenwoordigen toestand van Frankrijk o. a. aldus uitVoor niemand, die zich met Frankrijks staatkunde bezig houdt, is het een geheim, dat de keizerlijke regering op dit oogenblik deer lijk in de knel zit. Doornen en distelen wassen weelderig op haar pad; de zorgen overvallen haar, niet een voor een, maar met geheele troepen te gelijk. Enkele van die ongelukken waren niet voor te komen, en wij kun nen er medelijden voor gevoelen; andere zijn slechts het noodzakelijk gevolg van de keizerlijke staatkundeen het is haar verdiende loon. De aanleidende oorzaak van de moeijelijkheden is de slechte oogst, die in Frankrijk altijd heviger treft dan elders, omdat de meeste boeren slechts kleine stukken land bebouwen, die meestal nog bezwaard zijn, en dus bij den minsten tegenspoed niet slechts in de verpligtingen tegenover hunne schuld- eischers, maar ook tegenover hunne huisgezinnen te kort schieden. Daarbij komt nu nog de onverantwoordelijke hebzucht der Fransche regering. Wij spreken niet eens van hetgeen ten koste wordt gelegd aan land- en zee- magt, maar van de dwaasheid om van Parijs eene stad van monumenten te maken. Eene regering, die zoo handelt, moet van zijn gedrag de wrange vruchten dragen. De natie moet ten laatste de kosten dragen, en niet slechts zijn dus de gemeentelijke en departementale lasten reeds bijna on dragelijk, maar de geheele financiële toestand van Frankrijk laat meer dan te veel te wenschen overig. Wanneer de Fransche minister van financiën dit jaar zonder leening met een batig saldo sluit, in plaats van zoo als wij verwachten met een belangrijk deficit, dan moet men zeggen, dat hij een knap man is. Zalurdag en Zondag heeft er in het kanaal een zware storm gewoed. In het gezigt van de haven van Shields is eene reddingboot omgeslagen welke een in gevaar verkeercnd schip ter hulp snelde, waarbij lord Charles Beauclerc en een ander, Thomas Brewster genaamd, omkwamen. In eene nabij Wigan gelegene kolenmijn zijn door eene gas-ontploffing 10 menschen gedood en 5 andere gekwetst. Men verneemt dat het lord William Hay, burgerlijk commissaris in Cachemir, gelukt is, het dagboek van den heer Adolph Schlaginlweitdie op zijn weg naar Kokand werd vermoord, in zijn bezit te krijgen. Het dagboek beslaat 135 compres beschreven bladzijden; de laatste aanleekening is gedateerd 11 Aug. 1856, zijnde eenige dagen vóór zijn dood. Het British medical journal deelt mede, dat in de sleden Plymouth, Stonehouse en Devonport, bevattende eene bevolking van 123,000 zielen, 2500 vrouwen hun bestaan vinden door de prostitutie. FRANKRIJK. PARIJS, 5 November. De generaal Goyon vertrekt eerstdaags weder naar Rome, naar men zegt, voorzien van gunstige instructiën voor het handhaven van het tegen woordig gezag van der. Paus. Men verneemt thans dat het hoofdbestuur van de vereeniging van Vin- centius a Paulo door de regering gemagtigd is hare werkzaamheden voort te zetten. Te Duinkerken bevinden zich op dit oogenblik eenige Engelsche inge nieurs, belast met het plaatsen van een toestel op den toren aldaar, door middel waarvan eenige Fransche geleerden, gelijktijdig met eenige En gelsche deskundigen aan de Brilsche kust, waarnemingen zullen doen ter bepaling van een gemeenschappelijken meridiaan om daardoor in de land- en zeekaarlen eene lang gewenschte overeenstemming lot stand te brengen, j Door de reglbank te Versailles is de heer Beau, drukker van het Journal de Seine-et-Oisetot eene boete van 1000 frs. veroordeeld, omdat hij twee nommers van dal dagblad, van denzelfden datum, had uitgegeven, en er slechts e'e'n had gedeponeerd. Naar men uit Bordeaux meldt is aldaar een makelaar verdwenen, die een passief van 800,000 fr. nalaat. Bij de opgravingendie onder opzigt van den heer A. de Roucy nabij den zoogenaamden weg van Brunehauld plaats hebben heeft men een pot met 900 muntstukken, uit den tijd der Romeinsche keizers, gevonden. ITALIË. Het officiële dagblad van Italië van 29 Oct. bevat eene aanschrijving van den minister van justitie en eeredienst aan de aartsbisschoppen en bis schoppen van het rijk. Daarin wordt gezegd dat een groot aantal geestelij kenzelfs van den hoogslen rang, openlijk vijandige gezindheid legen de regering en de wetten der ltaliaansche natie aan den dag leggenen de meening trachten te verbreiden, dat die regering en die wetten in strijd met de leer en de belangen der katholieke kerk zijn. De minister verklaart dat die houding der geestelijkheid bij de bevolking eene diepe verbittering legen haar heeft verwekt, welke ook voor de kerk eene nadeelige uitwerking zou kunnen hebben, en dat de regering eenen staat van zaken, welke stuitend voor het gevoel der natie en gevaarlijk voor de openbare orde is, niet lijde lijk kan aanzienhet zal alle middelen aanwenden om daaraan een einde te maken, en zal des noods ook de strengste maatregelen te baat nemen. Naar men zegt moet de heer Ricasoli, verdrietig over de onoverkomelijke moeijelijkheden, die hij in de volvoering van zijn plan, het tot stand bren gen van de eenheid van Italië, ontmoet, geneigd zijn af te treden. Hij moet zich dezer dagen aldus hebben uitgelaten: Ik heb naar een edel en groot doel gestreefd; heb ik dit doel niet bereikt, de natie weet, dat dit niet aan mij te wijten is; doch hiervan zal zij eerst door mijne aftreding ten volle overtuigd worden. Indien ik aan het bewind bleef, zou ik het verwijt van eerzucht en onbekwaamheid moeten hooren. Doch indien ik onverwijld weder ambteloos burger word, behoud ik de volksgunst; en hier door zal ik mijnen opvolgers, die ik met alle magt ondersteunen zal, van dienst kunnen zijn. PKAJISSEIS. BERLIJN, 5 November. Z. M. heeft aan de agenten van de politie ƒ2000 th. geschonken, als een blijk van tevredenheid over de wijze, waaropzij zich bij de jongste on geregeldheden, op den dag van 'skonings inlogt, hebben gedragen. Naar men uit Petersburg meldt waren alle Poolsehe studenten van de hoogesehool dier stad door de regering onder geleide van gendarmes op eene stoomboot naar Riga gezonden om van daar naar hun land terug te kee- ren, en waren ook de in het binnenland van Rusland te huis behoorende studenten naar hunne woonsteden terug gezondenzoodat nagenoeg twee derde gedeelten van het aantal studenten verwijderd waren. De hoogleera ren hadden bij hunne voorlezingen nagenoeg geene toehoorders. De generaal Luders is tot stadhouder in Polen benoemd. O O S TT E SI II ÏJ SA. WEENEN, 5 November. De opperbevelhebber van het leger in Hongarijede generaal graaf Coronini, heeft herhaalde conferentiën gehad met den minister van oorlog, en daarna met den minister von Schmerling. Weldra vertrekt hij naar Peslh. Door de artillerie is dezer dagen eene proef genomen met het beschie ten van den Martello-torennaar de plannen van den aartshertog Maximi- liaan von Esle in de nabijheid dezer hoofdstad opgerigt, ten einde te zien in hoever dergelijk verdedigingspunt bestand is tegen het nieuw verbeterde zware geschut. De muren van dezen toren zijn twee vademen dik, van de beste steensoort bomvrij gebouwd. Omstreeks 10 ure werd een aanvang gemaakt met hel beschieten van den toren uil eene bresbatterij, gewapend met 9 stukken geschut van zwaar kaliber op een afstand van 3000 pas, en des namiddags ten 4 ure was een groot gedeelte tot een puinhoop geschoten. Een habitue' van een onzer bierhuizen heeft een kapitaal nagelaten, voor welks rente door den waard, dien hij eiken dag plagt te bezoeken, dagelijks 10 kruiken bier aan arme arbeidslieden moeten uitgedeeld worden. Ten einde de zekerheid te verkrijgen dat de verpleging der weezen in de geestelijke gestichten naar behooren geschiedt, is door den gemeenteraad eene commissie benoemd, welke zich heeft begeven naar het gesticht der Dochteren van den Goddelijken Verlosser, op het Schottenfeld. Bij het on derzoek is gebleken, dat de wijze waarop de 74 aan hare zorg toever trouwde kinderen werden gevoed en verpleegd, in geenen deele aan de ver- eischten voldeed, zoodat er dringende noodzakelijkheid bestond om de be doelde kinderen onmiddellijk uil het gesticht te verwijderen. 's GRAVENHAGE 7 November. In de zitting van de prov. stalen van heden is afgewezen het verzoek van de gemeente Aarlanderveen en toe gestaan dat. van de gemeente Noordwijkerhoutom tegemoetkoming in de j gewone kosten van het lager onderwijs. Toegestaan zijn de verzoeken van de gemeenten Charlois, Nieuwerkcrk aan den IJssel en Sluipwijk, om sub sidie in de kosten van scholen en onderwijzers-woningen. De andere ver zoeken zijn aangehouden tot na beslissing over een voorstel van den heer Pincoffs, om geen subsidie te verleenen aan gemeenten, die geen schoolgeld heffen; welk voorstel commissoriaal gemaakt is. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene be raadslagingen over de spoorweg-begrooting afgeloopen, en arlt. 1 lot 10 bereids aangenomen. De minister heeft in den loop zijner rede den stand van de werken op al de lijnen opgegeven. Morgen voortzetting. PARIJS, 6 November. De Patrie berigt, dat de kamers den 15dcn Jan. aanst. zullen geopend worden, en dat hel contingent, hetwelk Frankrijk voor de expeditie naar Mexico levert, 3000 man bedraagt. De Pays bevat een artikel van den heer Dreolle, waarin de staalkundige gedragslijn van den heer Ricasoli wordt afgekeurddaar hij eene soert van ultimatum aan den eenigen bondgenoot van Italië heeft doen toekomen. Voorts wordt de heer Ratazzi geroemden gezegd dat deze thans het eenig mogelijke hoofd van het Italiaansch kabinet is. Een ministerie Ratazzi, alzoo luidt het slot van het artikel, zou thans het beste middel tot vereeni ging zijn lusschen Italië en Frankrijk. Het zou een waarborg zijn voor de hervatting van welwillende onderhandelingen, waarvan de uilslag met zoo veel bezorgdheid wordt verwacht, niet alleen door de Italianen, maar ook door de Franschen, die Italië lief hebben. HERMANNSTADT, 6 November. De Slavisch-nationale landdag is legen den 20stc" bijeengeroepen; men gelooft dat men besluiten zal eene deputatie naar den keizer te zenden. LISSABON, 6 November. RO.) De infant Fernando is ten gevolge van de koorts overleden. De corles zijn geopend met eene koninklijke boodschap, waarin echter niets belangrijks voorkomt. De zittingen zijn verdaagd tot in Januarij. BERN, 6 November. In het verslag van de honds-commissarissen in de zaak van het Dajipcndal wordt eene spoedige oplossing van het geschil aanbevolen. WEENEN, 7 November. In een schrijven des keizers aan den hofkan- selier Forgach wordt gezegd dat hel in Hongarije aan opstand grenzende verzet tegen alle maatregelen, die genomen worden om de orde te hand haven, deze in het grootste gevaar brengt, zonder dal aan de overheid bij het toepassen der strafwet bescherming verzekerd is. Pligt en roeping vor deren dat hieraan op krachtige wijze paal en perk gesteld, dal de goede gang van zaken hersteld worde, en daar de hoop den landdag op constilu-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3