Per Telegraaf. Jjurgcvlijfcc S'tatib. VEREENIGING VOOR MSTELIJKE BELANGEN. Dezer dagen is een van Monmouth naar Hereford vertrokken passa- gierslrein, die aan een der tusschen-staiions voor een oogcnblik door den machinist was verlaten, zonder dezen voortgestoomdtot niet geringe ont steltenis der reizigers. Terwijl de stoom, men weet niet regt door welke oorzaakin kracht toenam liep de trein eindelijk met eene snelheid van 16 mij len in het uur tegen een ballastlrein aanten gevolge waarvan eenige wagens beschadigd werden en verscheiden reizigers ligte wonden bekwamen. De berigten omtrent den toestand van Ierland zijn zeer treurig. Indien er geene afdoende maatregelen worden genomenzal dat land spoedig aan hongersnood ten prooi zijn. Door het wetgevend huis in California is eene premie van 2000 aan den planter uitgeloofddie het eerst 50000 ponden in dat land geteeld ka toen zal kunnen leveren. FRAIVHRUH. PARIJS3 November. Tot provinciaal van de orde der Dominicanen in Frankrijk is benoemd de eerw. Saudreauprior van het Dominicaner klooster te Tonlottse. De abt Lacordaire heeft wegens zijne gezondheid vooor die betrekking moeten bedanken. De generaal Goyon is tot generaal-en-chef der Fransche troepen te Rome benoemd. De minister van oorlog heeft bevel gegeven, dat een aantal van 6000 paarden, behoorende tol de artillerie, ter beschikking moeten worden ge steld van de iandbouwers, wanneer deze daartoe ten behoeve hunner werk zaamheden aanvraag doen. De heer Ratazzi heeft besloten nog gedurende een tiental dagen alhier te blijven. Te Cherburg wordt eene flotille, onder bevel van den kapitein Moullac, uitgerust, die een kruistogt in het Kanaal en de Noordzee, tot bescherming onzer visscherijenzal ondernemen. Tot nu toe zjjn er uit de mijn van Lalles 58 lijken te voorschijn gebragt. ITALIË. Het besluit lot opheffing der monnikorden en kloostergestichten in de Napelsche gewesten is thans door koning Victor Emanuel onderteekend. Die kloosterorden, welke zich aan het volksonderwijs en aan de ziekenver pleging wijden, zijn van den maatregel uitgezonderd; ook de Benedictijner kloosters van Monle Casino en La Cava zullen blijven bestaan, wegens de diensten welke zrj aan de wetenschap en het onderwijs hebben bewezen. De bedelorden, welke thans in de Napelsche gewesten ruim 10000 leden lellen, worden geheel opgeheven en afgeschaft. Het dagblad Italia maakt melding van eene ontzettende gebeurtenis, waardoor de geheele stad Bologna in rouw gedompeld is. De hh. Antonio Grasselli en Fumagalli, twee achtenswaardige rijks-ambtenaren, verlieten des nachts ten één ure hun bureautoen zij plotseling door onbekenden met pistoolschoten werden van het leven beroofd. PRVIISEK. BERLIJN, 3 November. Het regeringsblad bevat eene kon. bekendmakingwaarin Z. M. dank betuigt voor de blijmoedige verknochtheiddie zich in alle deelen des lands en onder alle klassen der bevolking heeft geopenbaard bij gelegenheid der krooningsplegtigheid. Genoemd blad berigt mede, dat de reis des konings en der koningin naar Silezië, welke dezer dagen had moeten plaats heb ben uit hoofde van eene ligte ongesteldheid des konings tot den llde" dezer is uitgesteld. Dezer dagen heeft een der grootste maatschappijen hier te lande 10000 th. aan het ministerie van marine gezonden, als bijdrage voor den aanbouw der vloot. De Preuss. Zeit. deelt de volgende berigten uit Moskou mede, echter zonder opgaaf van datum. Er hebben groote ongeregeldheden onder de stu denten plaats gehad, welke echter door de militaire magt zijn bedwongen. Een adres, van 17000 onderteekeningen voorzien, is aan den keizer inge diend, waarin verzocht wordt, dat de gevangenen in vrijheid zullen worden gesteld en tevens de wensch naar eene constitutie wordt te kennen gegeven. De hoogeschool van Kasan is gesloten, omdat de studenten het huis van den rector hebben vernield. Door de onlusten, welke onder de studenten te Charkow hebben plaats gegrepenblijktdat er tusschen de verschillende universiteiten eene bepaalde verstandhouding beslaat. Alleen de studenten der hoogeschool te Kiew houden zich rustig. De opper-directeur der politie te Petersburg, graaf SchuvvalofT II, is den keizer naar Moskou te gemoet gereisd, om hem zijn ontslag aan te bieden. De secretaris van een der tninisleriën is in hechtenis genomenomdat hij onderteekeningen heeft inge zameld voor het adres ten gunste der Petersburgsche studentenhetwelk aan den keizer bij zijne terugkomst zal worden aangeboden. Men vreest, dat er érnstige ongeregeldheden zullen plaats hebben bij den terugkeer des keizers. Een bij de Russische regering ontvangen herigt meldtdat den 2den Sept. te Tientsin, nabij Peking, een verdrag tusschen China en Prttissen is onder teekend. OOSTENRIJK. YVEENEN, 2 November. De regering heeft aan de comitaten in Hongarije, tot nader order, verbo den openbare zittingen te houden. De Obergespans zijn door graaf Forgach persoonlijk verantwoordelijk gesteld voor de naleving van dit verbod. Naar men verneemt zal de regering maatregelen nemen om den prins primaat van Hongarije in het vervolg verwijderd te houden van het bestuur door toevoeging van een ambtenaar, die in zijne plaats de functiën van gouverneur zal waarnemen. Eerstdaags wordt een besluit verwacht, waarbij al de comitaals- en stedelijke besturen in Hongarije worden ontbonden en vervangen door personen, met een lijdelijk gezag bekleed. 's GRAVENHAGE, 5 November. In de zitting van de tweede kamer van heden werd, behalve 13 naturalisatie-wettenaangenomen het wets ontwerp betreffende de opheffing van het staats collatieregt. De regering heeft ver klaard dat het haar ernstig voornemen is om ook de opheffing der particu liere collatiën voor te bereiden. Nog zijn aangenomen de begrooting der landsdrukkerij en de wetsontwerpen, houdende wijziging der begrootingen van binnenl. zaken over 1860 en 1861 en buiten!, zaken over 1861. TüRYN, 4 November. Naar men verneemt is de regering er in geslaagd de landing van eene expeditie van 400 aanhangers van Frans II voor te ko men, door de gevangenneming hunner medepligtigen in Napels. Nabij Salerno zijn drie Fransche ingenieurs door roovers overvallen. Een hunner is gedood en een gewond de derde heeft zich door de vlugt kunnen redden. BRESLAU, 4 November. Volgens het dagblad dezer stad is te Warschau eene depêche uit Petersburg ontvangen, waarbij de heer Wielopolski der waarts wordt ontboden. Men verwacht dat hij als stadhouder van Polen zal terugkeeren. PETERSBURG, 31 October. De keizer is gisteren uil de Krim alhier teruggekeerd. ATHENE, 31 October. De koning is alhier teruggekeerd en met geest drift ontvangen. Bij besluit van den 25slcn is eene commissie ingesteld om eene bank voor het grond-crediel te organiseren. Er is eene wet afgekon digd betreffende de geldigheid der gemengde huwelijken. De heer Delia Rocca is door de koningin ten gehoore ontvangen. BRESLAU, 5 November. Het dagblad dezer stad deelt mede dat de kei zer van Oostenrijk, bij gelegenheid dat de koning deze stad bezoekt, op den 12det> of 13de"alhier zal aankomen. WEENEN, 5 November. De dagbladen van heden morgen berigten dat Hongarije, in den persoon van den luitenant-veldmaarschalk graaf Palffy, eenen aan de hofkanselarij ondergeschikten stadhouder verkrijgt. De geza- menllijke Obergespans worden door andere vervangen, de comitaats-be- sluren ontslagen en een militair geregtshof ingesteld. PARIJS, 5 November. De Moniteur deelt mede dat de overeenkomst tusschen Frankrijk, Engeland en Spanje, waarbij deze verklaren hunne krijgsmagt te vereenigen om gemeenschappelijk van Mexico voldoening we gens hunne grieven te erlangen, op 31 October te Londen is geteekend. TURYN 5 November. Morgen zal het besluit openbaar gemaakt wor den waarbij het parlement tegen den 20stcn dezer wordt bijeen geroepen. MADRID, 4 November. Er is te Medina-Celi eene poging gedaan om een oproer, in republikeinschen geest, te verwekken. De aanlegger is ge vat. Het is niet noodig geweest militaire magt te gebruiken. KERKNIEHV». SCHIEDAM, 2 November. Door den kerkeraad der herv. gemeente is ter vervulling eener vijfde predikantsplaats de volgende nominatie gevormd: dd. Pantekoek, te Charlois; dr. Rauwenhoff, te Zalt-Bommel; dr. Hofstede de Groot, te Dwingelo; dr. Kochte Wormervcer; ter Haar, te Nijmegen; Snellen, te Odijk; Wolters, te Harlingen; Worst, te Epe; dr. van Hoorn, te Hoorn; dr. Steen, te Delden; van Witzenburg, te Tholer.; Hoog, te Bolsward. ONDERTROUWD: W. Duyverman jm. 26j. en E, Langeveld jd. 21 j. A. van der Keur, jm. 39 j. en J. Duiverman jd. 24 j. A. Mayen jm. 31 j. en M. van der Blomwede. 29 j. W. C. Schipaanboordjm. 35j. en II. van Staay, jd. 24 j. J. J. van Noortjm. 42 j. en J. E. Hoppenbrouwerjd. 27 j. M. van Veen, wedr. 40 j. en J. van den Boogertjd. 29 j.M. Marbuswedr. 54 j. en P. Nonnekes, wede. 41 j. J. Maas, jm. 23j. en M. W. de Vrind jd. 24 j. J. Vreugdenburg, wedr. 30jen M. Dee.jd. 28j. AD VEStTLATIEIK. Heden beviel zeer voorspoedig van eene Dochter Vrouwe GEORGINE van BEMMELEN SERRURIER. Leiden, 3 November 1861. Heden overleed aan een spoedig toenemend verval van krachten mijne geliefde Echtgenoot, Vrouwe PETRONELLA JACOBA de GROOT ST1FFRY, in den ouderdom van bijna 80 jaren. Utrecht, 31 October 1861. W. P. d'AUZON de BOISMINART. Op begeerte der overledene zullen de uiterlijke teekenen van rouw alleen door mij worden aangenomen. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot JAN JONGF.NEEL, in den ouder dom van 74 jaren. Leiden, 2 November 1861. C. KNAAP, Wed. J. Jongeneel. Eenige kennisgeving. De Majoor en Mevrouw SCHNEIDER betuigen hunnen opregten dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de ziekte van hun Dochtertje ondervonden. Leiden, 5 November 1861. VERGADERING op Vrijdag 8 November 1861, des avonds ten zeven ure, in de ZAAL, Noordeinde. Spreker: Ds. L. J. VAN R1IIJN, van Wassenaar. Onderwerp: Wat is de Bijbel? J. COUVÉE Az., Secretaris. gZjp Toegang vrij, hoewel alleen de Leden van de plaatsen in het midden der Zaal kunnen gebruik maken, tegen afgifte van hun Convöcatie-Biliet,

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3