Per Telegraaf. ambachten onder de Israëliten," hel Israëlitisch Leenfonds. Voorts no<* legaten aan het Nederlandsch Portugeesch Israëlitisch armbestuur, de her vormde, r. katholieke en lulhersehe diaconiën de hervormde en r. katholieke armen te Scheveningen. Aan het kerkbestuur zijner gemeente heeft hij ook een legaat gemaakt, groot ƒ10000 2j. pCt.aan de renten waarvan voort durend eene weldadige bestemming moet gegeven worden. Door een aantal kunstschilders en letterkundigen alhier is aan de tweede kamer een adres gerigt, waarin zij verzoeken dat de kamer nog maals krachtig aandringe op het schorsen der werkzaamheden aan de groote zaal op het binnenhof, en het benoemen eener commissie om te onderzoeken, op welke wijze het gebouw, overeenkomstig zijne kunstwaarde, moet wor den hersteld. Ir. de zitting van de tweede kamer van gisteren is de beraadslaging over het wets-onlwerp nopens den raad van state ten einde gebragt en het ontwerp, in zijn geheel in stemming gebragt, met 14 tegen 17 stemmen aan genomen. Tegen hebben gestemd de heeren: van Bossevan Gollstein, van Zuylen van Nyevelt, Lyeklama a Nyeholt, Taets van Amerongen, Kien, van Eek, van Asch van VVyck, van Foreest, van Voorthuysen, Elout van SoelerwotideMackaySchimmelpenninck van Lynden van der Linden, de Brauw en Meijer. Heden hebben de afdeelingen der tweede kamer zich bezig gehouden met het onderzoek der wets-voordragt nopens de invoering der reglerlijke inrigting. Ten half drie ure heeft de kamer eene zitting gehouden tot rege ling harer werkzaamheden. ïiUmiNLANDSGIIË BËRSGTEN. In de klassen voor de Violoncel werd bevorderd van de 4de naar de 3de kl. de leerling M. J. de Graaf. Zangonderwijs. Van de 4de naar de 3de kl. werden bevorderd de leer- .lingen A. van lterson, H. C. A. Quant, L. C. M. Quant en II. W. E. van Ravenhorst. Blijkens het voorloopig verslag van de afdeelingen der tweede kamer omtrent hoofdst. V (binnenl. zaken) der siaatsbegrooting, werd bij afd. VII (onderwijs) algemeen afgekeurd dat aan den hoogleeraar in de sterrekunde te Leydenwiens verdiensten men anders gaarne erkent, een tweede obser vator en een tweede custos is toegevoegd. Over het geheel heerschte er, meende men, weelde in hel personeel der ambtenaren en bedienden van de Leydsche hoogeschool. Het reeds talrijke personeel aan de bibliotheek werd weder met een bediende vermeerderd. Eenige leden waren van meening dat de verbouwing der bibliotheek kon uitgesteld worden; volgens anderen was, wegens den ontredderden staat, verandering noodzakelijk. Er werd ook gevraagd hoe het stond met het Leydsche nosocomium. Vele leden zagen met bevreemding dat de post van 2000 voor het alge meen Nederl. woordenboek op nieuw op de begrooting voorkwam. Er lag daarin toch eene geringschatting van het oordeel der kamer. Andere leden meendendat in deze zaak de nationale eer was betrokken en dat de hoog leeraar de Vries, die daarvoor zooveel opoH'ert, op hulp van staatswege aan spraak kon tnaken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 207 tot 225 personen. Z. M. heeft bepaald dat boven het vroeger vastgestelde contingent van 1500 man, dat in dit jaar naar Ned. Indie zal worden uitgezonden, nog 400 man derwaarts zal kunnen worden gezonden. Te 's Hage had op 8 en 9 October eene zamenkomst plaats der ge committeerden tot de vertaling van het O. Testament. Daarbij zijn in be handeling geweest de afgedrukte proeven van vertaling van de bijbelboeken Ezra, Nehemia, Jona en Naimtn, met inleidingen, aanteekeningen enz. Van de benoemde medearbeiders zijn de hoogleeraren van Gilse en Juynboll overleden en heeft de heer van Vollenhoven bedankt. Er zijn onderhande lingen aanhangig om de opengevallen plaatsen te vervullen. Fe gemeenteraad van Schiedam heeft besloten adbaesie te schenken aan hel adres uit Leyden aan de tweede kamer, ten einde de goedkeuring te erlangen der aanhangige onleigenings-wet voor den spoorweg van Leyden op Woerden. Ingevolge art. 64 van de prov. wet, zullen aanst. Dingsdag de na jaarsvergaderingen van de stalen der provinciën door de commissarissen des konings in de hoofdsteden worden geopend. Bij den minister van binnenl. zaken is, op zijne aanvraag, van de commissie voor de te 's Gravenhage gehouden algemeene verloting van voor werpen van kunst en smaak ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood,, ontvangen eene assignatie op de Nederl. bank te Amsterdam, groot 146,152.58Jten einde hem minister in staat te stellen om, met de van elders daartoe te zijner beschikking gestelde gelden de verliezen te doen vergoedenten gevolge van den jongsten watersnood hier te lande geleden door henwie het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel dier verliezen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is, bij de behandeling der sted. begrooting, besloten tol het benoemen van twee gewone hoogleeraren bij het Athenaeum Illuste aldaar, een bij de literarische en een bij de regts- geleerde faculteit, op eene bezoldiging van ƒ1600. Wij vernemenzegt het fP. v. Israël.dat door een weldoener wiens naam de bescheidenheid ons verbiedt hier te noemen de aanzienlijke som van ƒ5000 ter beschikking is gesteld van hh. regenten van het Nederl. Israël, jongens-weescollegie te Amsterdam als bijdrage in de kosten voor het nieuwe geslicht, dat zij zullen doen bouwen. Naar men verneemt neemt het getal lijders aan oogziekte van het fregat Evertsen, die in het marine-hospitaal te Willemsoord verpleegd worden nog niet veel af; naar men verzekert bedraagt dat getal nog ruim 130. De Arnh. C. deelt mede, dat de burgemeester van Heerde, de heer mr. N. S. van Meursridder der orde van den Ned. Leeuw 59 jaren in deze betrekking is werkzaam geweest. De achtenswaardige grijsaard staat thans, op bijna 83-jarigen leeftijd, nog met jeugdigen ijver en moed aan het lioold van die belangrijke gemeente. Te 's Hertogenbosch zijn hij den betaalmeester onechte coupons van de provinciale geldleening ter inwisseling aangeboden. Het mag bevreemding wekken, dal men de coupons heeft durven aanbieden, daar vooreerst de gewone stempel er aan ontbrak en zij ten anderen eerst in 1867 betaal baar waren. Te Hecrlerheide (Limburg) heeft zekere A. Wienen twee zijner kinde ren op eene noodlottige wijze verloren. Beiden speelden op het kerkhof, en de vrucht van een laxisboom langs den weg vindende, alen zij die, met hel droevig gevolg, dal de 4- en 2-jarige kleinen kort daarop zijn overleden. De opening van den spoorweg tnsschen Maastricht en Luik zal op 10 November plaats hebben. De openbare dienst langs dien weg zal echter eerst in het begin van December aanvangen. 's GRAVENHAGE, 2 November. 's Konings adjudant, de ridmeesler Shotickaerl van Schouburg, is door Z. M. den keizer der Fransehen benoemd tot officier der orde van het Le gioen van Eer. Z. M. heeft hem lot hel dragen van die orde vergunning verleend. Z. M. heeft den kapitein J. M. van den Oudendijk Pieterse, van het lsle reg. infanterie, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en loi kapitein 1 3de kl. bij dat reg. benoemd den lslCD luit. J. J. li. G. van Wickevoort Crommelinvan het reg. grenadiers en jagers. Z. M. de koning, gisteren avond in de residentie teruggekeerd, heeft zich onmiddellijk met 11. M. begeven naar Z. K. U. den prins van Oranje. Z. K. 11. heeft eenen onrustigen nacht gehad. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens het Dagbl. van 's Grar. zou van wege het dep. van koloniën aan dat van binnenl. zaken het verzoek zijn gedaan het oude gebouw van hel dep. van koloniën voorloopig tot geen ander einde te bestemmendaar het noodzakelijk is gedurende den aanstaanden winter dat gebouw geheel of ten deele te betrekken. Behalve andere gebreken, kan het nieuwe ge bouw door het aangebragte venlilalie-loeslel niet op voldoende wijze worden verwarmd. Regenten van hel Israëlitisch weeshuis alhier hebben kennis bekomen dat de heer A. S. Roos, dezer dagen overleden, onder altrek van legaten, zijn geheel vermogen ten behoeve van gemeld geslicht heeft vermaakt. De overige bepalingen van 's mans uitersten wil zijn deze: Aan sommige leden zijner familie zullen levenslang uitkeeringen worden gedaan. Aan verschil lende weldadige inriglingen zijner gemeente zijn legaten gelaten, als o. a. aan: het oude mannen- en vrouwenhuis, het armbestuur, de armenschool, de zieken- en begrafenis-instellingen, de vereeniging: Tot bevordering van FIKA.NIiRI.VK. PARIJS, 31 October. De heer Grandguillot heeft eene dagvaarding van wege den raad van slate van Genève ontvangen, om voor de reglbank van correctionele policie alhier te verschijnen, wegens hoon en laster in zijne vroegere hoedanigheid van directeur van den Constilutionnel gepleegd. De Constitutionnel berigt dat de prefect van politievan een groot aantal alhier gevestigde vereenigingen van den H. Vincenlius a Paulo de door hem aangevraagde opgaven ontvangen hebbende, zich gehaast heeft aan de vereenigingen van 19 kerspelen de magtiging te verleenen, welke zij be hoeven om regelmatig te kunnen bestaan. Den 12dcn Nov. aanst., des morgens ten 9 ure 27 minuten, zal, vol gens den bekenden slerrekundigc Leverrier, zich een zeer zeldzaam ver schijnsel voordoen. Men zal in de gelegenheid zijn de planeet Mercurius waar te nemen op den oogenblik, dat zij de zon snijdt. In den loop dezer eeuw zal dit verschijnsel nog vier malen kunnen waargenomen worden en wel in de jaren 1878, 1881, 1891 en 1894. Te Perluis (Vaucluse) is eene afschuwelijke misdaad gepleegd. Alphonse Le'onard, 33 jaren oud, die met zijn gezin eene schuur bewoonde, heeft zijne vrouw, die zwanger was, en zijne twee kinderen, waarvan een uit een vorig huwelijk, vermoord. Daarna heeft hij de schuur in brand gesto ken otn de sporen van zijn misdrijf uil te wisschen. De overblijfsels der slagiolïers zijn van onder den puinhoop tevoorschijn gebragt. De aanleiding tot deze daad is onbekend. De dader heeft den schijn aangenomen of hij ook zich zeiven het leven wilde benemen, maar hij is slechts ligt gewond, en in de gevangenis te Apt opgesloten. P ifö CISSEN. BERLIJN, 31 October. Zondag avond II. hebben de studenten der hoogeschool eene luisterrijke serenade met fakkellicht aan den koning en de koningin gebragt. De student Mesunius hield daarbij eene toespraak, waarin hij herinnerde aan de stich ting der hoogeschool door 's konings vader en aan de door den vorst be loofde bescherming dier instelling, terwijl hij de verzekering gaf van de liefde en trouw, welke aan het koningshuis door de studerende jongeling schap werd gewijd. De koning zeide in zijn antwoordhoe de spreker te regt had doen uitkomen, dat de koninklijke stichter der hoogeschool was uitgegaan van het grondbeginsel, om de bezwaren der eeuw met de mid delen der eeuw te bestrijden. Dit grondbeginsel is door mijnen overleden broeder en mij geërfd en ik zal het ook mijn zoon als erfdeel nalaten. Mijne heeren, ik ben voor den bedachtzamengematigder, vooruitgang; daaraan hond ik vast." Dingsdag avond had in de prachtig versierde zalen der Fransche am bassade het bal plaats, door den hertog van Magenta aan HH. MM. aangeboden. De balzaal leverde een prachtig gezigl op. Zij was in den Moorschen stijl met rood, blaanw en goud versierd, prijkte met prachtige palinboomen en was verlicht door 14 groote, door vergulde heelden gedra gen girandoles, 24 groote kroonen en een aantal zilveren candelabres. Bij herhaling gaven 11II. MM. hunne tevredenheid te kennen over het prachtige feest. Nog in den loop van den nacht werd door den koning eene depêche naar Parijs afgezondenom zijne bijzondere erkentelijkheid te betuigen voor de schitterende ontvangst. Tc Potsdam heeft een treurig voorval plaats gehad. Ten gevolge van een onvoorzien toeval is de stations-chef aldaar onder een locomotief ge raakt en gedood. 's GRAVENHAGE, 2 November. In de zitting van de tweede kamer van heden is besloten geen nieuw reces te nemenmaar Dingsdag aanst. te be handelen het vvets-ontwerp betreffende de opheffing van het colialieregt, verdere aanhangige wetten en vervolgens de begrooting der staatsspoorwe gen. Inmiddels wacht men dan de antwoorden af der regering nopens de siaatsbegrooting. TURYN, 1 November. De dagbladen berigten dat in verschillende ge meenten van de provincie Yicenza de boeren het reeds afgeschafte regt, om het vee op zekere landen te laten weidenhebben willen uitoefenen. Zij hebben daarbij gewelddadigheden gepleegd tegen de grondeigenaren en reac- tionnaire kreten aangeheven. De troepen zijn niet tnsschen beide gekomen. De regering heeft de verordeningen op het weiden tijdelijk geschorst. BERN, 1 November. RO.) De bondsraad zal protesteren tegen de schending van hel grondgebied van het Dappendal door Fransche troepen, en daarover voldoening vragen. FRANKFORT, 31 October. In de zitting van de bondsvergadering van heden werd van wege Cohurg aangedrongen op de spoedige behandeling van het voorstel van Keur-llessenbetrekkelijk de Duitsche nationale ver eeniging en ten gunste eener hervorming van den bond in nationalen geest gesproken. Hanover heeft zijn vroeger ingetrokken voorstel betreffende de Duitsche vloot weder ingediend. WEENEN, 2 November. Uit Trebigne meldt men van 29 October dat 2600 man Turksche troepen tegen Gttbovo zijn opgerukt, maar door 500 man der opstandelingenmet verliesbijna tol aan die plaats zijn teruggedreven.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2