Ned. Oost-Indië. In dat ontwerp wordt voorgesteld, hel tarief der inko mende regten, dat thans voor het buitenland 25 en voor het binnenland 12} pCt. bedraagt, in den tijd van 4 jaren tot 12 en 6 te verlagen. Bijna eenstemmig was men van oordeel, dat die regten niet of althans slechts achtereenvolgens verminderd moeten wordenen wel omdat het in de bestaande orde van zaken, bij de ongunstige ligging van ïwenthe, den moeijelijken en kostbaren aanvoer van grondstoffenden hoogen trap van volkomenheid der Engelsche industrie, het den Twentschen fabriekant hoogst moeijelijk valt met het buitenland te concurreren. Door de Twentsche vereeniging tot be vordering van nijverheid en handel is besloten omtrent dit punt den minister voor te stellen de inkomende regten, gedurende de eerste vijf jaren, telken jare met pCt. le verlagen, na welk tijdsverloop eene nieuwe wijziging zou kunnen plaats hebben. Een uit Noord-Amerika te Ommen ontvangen schrijven vermeldt, dat drie wagens met Uollandsche vrijwilligers uit de kolonie Holland, Staat Michigan, vertrokken waren naar het oorlogstooneel. Hun was door de van alle zijden zaamgevloeide menigte zegenend vaarwel gezegd met het toezin gen van Ps. 134 vs. 3; daarop werd de banier der Unie ontrold, en onder een daverend driemaal herhaald: hoerak voor de Ilollandsche vrijwilligers! waren zij vertrokken. Uit Honlenisse (Zeeland) meldt men, dat de echtgenoot van zekeren timmerman aldaar op 18 Oct. is bevallen van drie meisjes, na op den 5dcn Febr. dezes jaars aan een zoontje het leven te hebben geschonken. Allen zijn echter binnen 4 uren na de geboorte overleden. Hoofdst. IX ,4 (Nat. Schuld) der staatsbegrooting bedraagt aan rente en amortisatie 30,799,407.63 of minder dan in 1861 185,290.23terwijl waarschijnlijk nog ƒ115,000 later zal vrijvallen door rentebesparing te ver krijgen door de laatste amortisatie-wet van 19 Aug. 1861. Sedert 1850 is er 134,243,450.30j geamortiseerd. Gaarne zou de regering eene grootere som dan ƒ1,060,000 voor amortisatie in 1862 hebben aangevraagd, maar de verwachtingen ten aanzien van het koloniaal batig slot over 1861 (dat aan de dienst van 1862 wordt toegevoegd) zijn ongunstig. Hieruit ont staat de noodzakelijkheid om uit de aanwezige overschotten van vroegere diensten eene belangrijke som, die anders welligt ten deele tot amortisatie ware aan te wendenaf te zonderen ten einde de inkomsten voor 1862 met de geraamde uitgaven te doen sluiten. Hoofdst. IXZ? (Finantiën) beloopt 6,644,188gevende, volgens de me morie van toelichting, een oppervlakkig verschil in meerder van ƒ43714. Bij onderzoek der onderdeelen blijkt echter, dat die uilkomst minder on gunstig is. Er zijn toch in de raming uilgaven opgenomenwaar tegenover onder de middelen balen staanwelke die uitgaven voor een groot deel dekken. Op de wijziging, gebragt in de bezoldiging der landmeters, der ingenieurs-verificateurs van het kadaster en der controleurs der directe be lastingen en van het kadaster wordt de aandacht gevestigd. Zij is gegrond op billijkheid en bedraagt in het geheel ƒ9400 meer dan de loopende be grooting. Voor de steeds aangroeijende behoeften van het postwezen is een bedrag van ƒ17810 meer aangevraagd. Ten gevolge van de opheffing met 1 Januarjj 1862 van de verificatie voor de comptabiliteit, zal eene som van ƒ20800 minder uit te geven zijn. Bij dit hoofdstuk is gevoegd eene nota; betrekkelijk de ontvangsten en uitgaven der brievenposterij. Daaruit blijktdat het getal binnenlandsche port-belalende brieven in Aug. 1861 heeft bedragen 1,332,058 stuks. Het getal buitenlandsche brievenwaarvoor port is ontvangenbedroeg in de maand Augustus 1861 359,871 stuks. In 1860 bedroeg het getal aange- teekende brieven tegen betaling van het vaste regt van 10 cents 267,512. Het getal der verstrekte postwissels en de som van het door dat middel omgezette kapitaal bedroeg over 1860 188,523 wissels voor 1,517,705. Er zijn in 1860 verzonden binnenlandsche nieuwspapieren a 1 cent 5,107,710; andere gedrukte stukken a 2 cents 988,915. Totaal 6,096,625. De opbrengst van het port wegens de binnenlandsche verzendingen was in 1860 70911.92. De opbrengst over de acht eerste maanden bedroeg in 1861 ƒ1,343,565.07. Het verschil tusschen 1850 en 1861 over 8 maanden bedraagt 450,807.71i. Hel gezamenlijk getal ambtenaren en bedienden bij dit vak van administratie die uit de schatkist worden bezoldigd, bedraagt thans 2367, daaronder niet begrepen de surnumerairs enz. Hoofdst. X (Oorlog) bedraagt ƒ12,889,000, of ƒ100,000 minder dan voor 1861 is toegestaan. Bij de zamenslelling zijn de active strijdkrachten vol gens hare organieke vaststelling in de loopende begrooting tot maatstaf ge nomen. Dit zal ook geschieden met den voortgang der werkzaamheden tot voltooijing der verdedigingswerken, het trekken van geweren het veranderen van een aanzienlijk getal vuurmonden in getrokken geschut. Voor kazer nering is meer moeten aangevraagd worden, doch de meest mogelijke zuinigheid wordt in het oog gehouden zoowel als de financiële krachten des lands. De mi nister verklaart nogmaals dat, zoo niet buitengewone omstandigheden, waar voor de Voorzienigheid het vaderland moge behoedenhem tol het doen van ruimere eischen vcrpliglen, hij nimmer eene hoogcre begrooling zal voordragen dan die, welke hem voor 1861 is toegestaan. Er zal eene in structie-compagnie voor het wapen der artillerie opgerigt wordendie echter tot zeer geringe vermeerdering van uitgaven zal leiden. Een niet onaan zienlijk getal vuurmonden is in dienst gesteldterwijl verdere krachtige voortwerking is voorbereid. Ook zal het gereedmaken van getrokken ge schut voor de marine en de koloniën worden voortgezet. Op 1 Augustus jl.waren er reeds 83000 getrokken geweren en op het einde des jaars zullen er 100,000 voorhanden zijn. Nog 50,000 gewone geweren zullen in 1862 mede getrokken kunnen worden. Onder art. 47 is een nieuwe post uitgetrokken wegens eene lijfrente van duizend ducaten, bij besluit van den Souvereinen Vorst, van 6 Feb. 1814, en kon. besluit van 8 Julij 1815 toege kend aan de Pruissischen generaal graaf Bulow von Dennewitz en diens mannelijke afstammelingen in regie linieter zake zijner uitstekende diensten met zijn legercorps in 1813 aan den lande bewezen (ƒ5250). De verevening dezer rente ten laste van den bcgrootingspost der militaire pen sioenen heeft van de zijde der rekenkamer zwarigheid ontmoet, daar deze belooning niet als een pensioen is aan te merken en ten onregtc in het grootboek der pensioenen is ingeschreven. 's GRAVENHAGE24 October. Z. M. heeft tot grootofficier der orde van de Eikenkroon benoemd, den generaal-majoor von Oriolla, chef eener Pruissische divisie, te Breslau; en tot commandeur dier orde, den majoor von Rauch, adjudant van Z. M. den koning van Pruissen. Naar men uit Parijs meldt heeft Z. M. de koning, voor zijn vertrek van daar, aan generaal graaf de Clerambault, kolonel de Lacretelle, kolonel de Montaigu en nog eenige personen de ridderorde van den Nederl. Leeuw geschonken, en ook verscheidene anderen met de orde van de Eikenkroon, in verschillende graden begiftigd. Z. K. H. de prins van Oranje ligt ziek aan het roodvonk. H. M. de koningin heeft op het berigt van de ongesteldheid van Z. K. 11. hare terug komst bespoedigd en is reeds heden namiddag van Slutgard alhier teruggekeerd. Z. K. H. heeft heden een rusligen en kalmen nacht doorgebragt. De ziekte zal, naar men verwacht, haren gewonen loop hebben. Er bestond vrees, dat de beraadslagingen in de tweede kamer over het wets-ontwerp nopens den raad van state morgen geen voortgang hebben zouden, wegens de ongesteldheid van den minister van justitie, den heer Godefroi; maar, naar wij vernemen, is die ongesteldheid in zoo verre gewe ken, dat de aan de orde gestelde discussie zal doorgaan. De kiezersvereenigingen Nederland en Handel en Nijverheid hebben tot candidaat voor het lidmaatschap van de prov. staten van Zuidholland geko zen den heer J. W. van der Schoorenalhier. Zjjn mededinger was voor namelijk de burgemeester der residentie jhr. mr. F. G. A. Gevers Deynoot. Het Dagbl. v. 's Grav. deelt mede, dat de heer mr. P. P. van Bosse, lid en laatstelijk voorzitter van de commissie voor de werkzaamheden tot voorbereiding en uitvoering van den aanleg van de staats spoorwegenzijn ontslag uit die betrekking genomen heeft. Heden morgen is voor de eerste maal het cellulair rijtuig, tot het over brengen van gevangenen naar de arrond.-regtbankgebruikt. Door de liedertafel Euphonia alhier zal op aanst. Zaturdag avondin de zaal Diligentia, eene openbare oefening plaats hebben, met welwillende medewerking der onderwijzers-vereenigingen van Rotterdam, Leyden, Delft en het Westland. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAND. LONDEN, 22 October. Ten einde in het gebrek aan ruimte in het groote tentoonstellingsge- gebouw van 1862 eenigzins te gemoet te komenheeft de koninklijke com missie besloten een tweeden zijvleugel te laten bouwen, waardoor de ruimte met 3 acres grond vermeerderd wordt. De bekende Kossuth heeft aan een zijner vrienden te Glasgow een brief geschrevendie hier nog al opzien verwekt. Hij zegt daarin dat Italië zich niet zoo ver door de quaestie van Rome moet laten wegslepenom Venetië te vergeten. Italië, zegt hij, heeft Hongarije noodig, zoowel en meer nog dan Hongarije Italië behoeft om zijne zelfstandigheid te verkrij gen. Volgens hem moet de Italiaansche quaestie aan den Donau en niet aan de Po beslecht worden en moeten de Italianen zich met de Magyaren verstaanalvorens er op de eene of andere wijze een vergelijk tusschen Oostenrijk en Hongarije tot stand komt. Nabij Sheffield is een sneltrein in botsing gekomen met eenige stil staande goederenwagens, ten gevolge waarvan de locomotief en verscheiden rijtuigen verbrijzeld werden. Eenige der reizigers hebben daarbij verwon dingen bekomen. Donderdag 11. heeft er in de r. k. kerk le Crook in Durham eene gas ontploffing plaats gehad, waardoor een gedeelte van het dak en muurwerk instortte en een raam van geschilderd gjas, ter waarde van 300 M, werd verbrijzeld. In Huntingdon en Bedforsbire hebben in den jongsten tijd zware bran den plaats gehad. Nabij de dorpen Great Gidding en Croxton zijn niet minder dan 7 boerderijen en 55 schuren en graan- of hooibergen in de asch gelegd. Het spelen van kinderen met lucifers wordt als oorzaak opgegeven. Ten gevolge eener boxpartij zijn in de nabijheid van Manchester vijf personen wegens manslag naar de jury verwezen. De boxpartij bad plaats om 2 tusschen zekeren Pugh en zekeren Richards; laatstgenoemde werd overwonnen en stierf aan de gevolgen zijner bekomen wonden. EKANRRIJH. PARIJS, 22 October. Z. M. de keizer is heden van Compiègne in de hoofdstad gekomen, om den ministerraad bij te wonen en gehoor te verleenen aan den heer Ratazzi. De Union zegt, dat de aanschrijving van den minister van binnenl. za ken betreffende het liefdadige genootschap van Vincentius a Paulo »in gansch Frankrijk eene ontroering heeft veroorzaakt, welke niet spoedig zal bedaren." Door den Constitutional wordt dat gevoelen gedeeld, maar dat blad zegt daaromtrent: Van waar komt die ontroering? Van den onder het publiek verspreiden waan, dat de regering den moed niet zou hebben om eerbied voor de maar al le lang in den wind geslagen wet in te boeze men aan zekere genootschappenwelke magtig genoeg en stout genoeg wer den geacht om alles te trolseren. Wegens het gebeurde met de regering van het Zwitsersche kanton Genève is de heer Grandguillot als redacteur van den Constilutionnel afge treden en naar de Pays overgegaan. Aan de hh. dr. Véron en Paul Li- mayrac is thans de redactie van eerstgenoemd blad opgedragen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2