van 1 November tot en met (len laatsten February van half negen ure des morgens tot één ure des namiddags voor de verkoopers van vee op de Beestenmarkt. De markt voor kalveren begint echter altijd een half uur en de groote lammermarkten één uur vroeger, en in de maanden Mei, Junij en November eindigt de markt eerst ten drie ure des namiddags; dagelijks in November, December, Januarij en Fe bruary van acht ure des morgens tot vijf ure des na middags, in Maart en October vau zeven ure des mor gens lot zes ure des namiddags en gedurende de overige maanden van zes ure des morgens tot acht ure des na middags, voor verkoopers van aardappelen op den Ouden singel van de Janvossenbrug tot aan de zoutkeet, en op de Nieuwe volmolengracht; des zaturdags van tien ure des voormiddags tot één ure des namiddags, voor de verkoopers van graan op de Korenbrug; in den slagttijd wordt de varkenmarkt gehouden aan het einde van de Bloem- en Boommarkt, des woensdags en des zaturdags van tien ure des voormid dags tot één ure des namiddags, alsmede de biggen- en magere varkenmarkt des vrijdags op de Beesten markt nabij de IJzerengracht; de kersenmarkt wordt gehouden aan den Rijn lus- schen de kraan en de Vischmarkt, dagelijks gedurende den ganschen dag en beginnende ten zes ure des morgens de riviervisch- en palingmarkt wordt gehouden aan den Rijn nabij bet St. Catharina Gasthuis, dagelijks van negen ure des morgens tot twee ure des namiddags; de kaasmarkt wordt op den tweeden dingsdag in de maand Julij gehouden van zeven ure des morgens tot drie ure des namiddags, op de Breêstraat tusschen de Maarsmans- en de Mandenmakerssteeg de st. Nicolaasmarkt wordt gehouden op den vijfden December van elk jaar, uiterlijk gedurende acht daar opvolgende dagen op de Vischmarkt tusschen de fon tein en de Vischbrug, alsmede op de Hoogstraat; De paardenmarkten worden gehouden op de Beesten markt, de eerste op den eersten maandag der maand Mei en de tweede des daags na de Valkenburger paar denmarkt. De aanvang en het einde der onderscheidene markten worden door het luiden eener klok of bel aangeduid. Art. 250. Niemand wordt toegelaten eenige waren op de markt te koop te stellen dan voorzien van een behoorlijk patent en tegen betaling van het daarvoor gestelde marktgeld. Art. 251. De waren mogen niet vroeger dan een half uur vóór den aanvang der markt uitgestald en moeten binnen gelijke tijdsruimte na het eindigen weggeruimd worden. Art. 252. De uitstallingen geschieden op de door den marktmees ter aangewezen plaats in kramen, op tafels, kruiwagens en op den grondop matten of kleedenaan palen in hokken, of op banken daartoe bestemd, in vaartui gen aan eene der voor de markt aangewezen plaatsen gelegen. Alles moet zoo geplaatst worden dat de pas sage en de toegang tot gebouwen en erven vrij blijven. Art. 253. Vaartuigenwaarin de onder den naam van vent jagers bekende kooplieden waren ter markt brengen, moeten na den afloop der markt, op welke zij toegelaten wordennaar de binnen- of buitenhaven verlegd worden. Art. '254. Overtreding van eenige bepaling in de vijf voorgaande artikelen voorkomende, wordt gestraft met geldboete van één tot vijf gulden en gevangenis van één tot drie dagente zamen of afzonderlijk. Art. 255. De marktmeesters, de keurmeesters, de beambten van policie en de ambtenaren der gemeente-belastingen ma- keu van alle overtredingen der bepalingen van dezen titel op den ambtseed proces-verbaal op, aan den Bur gemeester in te dienen. Tweedb Titel. Van de zalm- en zeevisch-markt. Art. 256. De gebruikers van vischbanken zijn verpligt, het grom of ingewand van den door hen schoongemaakt wordenden visch in bakken, tobben of vloten te ver zamelen en deze bij bet eindigen der markt te ledi gen op de plaats, door of van wege den marktmees ter hun aan te wijzen. Art. 257. De banken mogen door de gebruikers niet met wa gens of honden bezet worden. Art. 258. Afslag van den visch op de markt geschiedt door den daartoe aangestelden afslager, op voorwaarde, dat alle daarbij ontstane geschillen door herri zullen wor den beslist. Art. 259. Het is verboden den afslager door luidruchtig spreken of bet maken van geraas in het afslaan te storen. Art. 260. Overtreding van eenige bepaling, in een der vier voor gaande artikelen voorkomende, wordt gestraft met geld boete van één tot vijf gulden. Derde Titel. Van de Beestenmarkt. Art. 261. Vóór den aanvang van den markttijd mag op de markt geenerlei vee verhandeld worden. Art. 262. Paarden, ezels, stieren, ossen, koeijenvaarzen en kalveren moeten, volgens de aanwijzing des marktmees ters, geregeld nevens elkander aan de daartoe bestemde touwen en palen gebonden worden. Zonder voorkennis des marktmeesters mogen zij niet verplaatst worden. Bij stieren moeten de voorzorgen genomen worden welke strekken kunnen ter vermijding van gevaar. Schapen en lammeren worden in hokken geplaatst. Art. 263. Zij, die vee ter markt brengen, moeten de voertui gen, welke zij daartoe gebruikt hebben, dadelijk na de aflading van het vee van de markt afbrengen. Art. 264. Het is verboden gedurende de markt stroo uit de schapenhokken of mest van de markt weg te voeren. Na de sluiting der markt wordt aan elk slechts een half uur toegestaan tot wegneming van het stroo of van den mest zijner beesten, en dan nog maar alleen, wan neer bii zelf bet stroo geleverd heeft. Art. 265. De hokken voor schapen of lammeren mogen niet den dag te voren geplaatst worden. Bij gelegenheid der groote lammermarkten echter mogen de hokken des avonds te voren na acht ure geplaatst worden. Art. 266. Overtreding van eenige bepaling der vijf voorgaande artikelen wordt gestraft met eene geldboete van één tot vijftien gulden en gevangenis van één of twee da gen, te zamen of afzonderlijk. Art. 267. Geen ziek vee mag ter markt gebragt worden, op eene boete van vijf en twintig gulden en op gevange nisstraf van één tot drie dagen, tezamen of afzonderlijk. Art. 268. Wanneer op de markt eenig beest door de keurmees ters van het vleesch ziek aangetroffen of van ziekte verdacht gehouden wordt, moet dit dadelijk, op hun beveldoor hendie het ter markt bragtenvan de markt naar buiten de gemeente verwijderd worden. Weigering of vertraging wordt gestraft met eene boete van tien tot vijf en twintig gulden en gevange nis van één lot drie dagente zamen of afzonderlijk. Vierde Titel. Van de aardappelenmarkt. Art. 269. Zijdie van buiten aardappelen ten verkoop inbren genzijn verpligt daarvan aan den marktmeester keu- uis te geven, met opgave van hunne namen en van de door hen aangebragle hoeveelheid. Zij mogen de voer- of vaartuigenwaarmede zij de aardappelen inbrengen, niet anders dan op het voor de markt bestemde gedeelte der stad doen aanleggen en plaatsen noch eenig gedeelte der lading elders verkoopen. Deze bepaling is echter niet toepasselijk, wanneer kooplieden, huiten de stad wonende, op gedane bestel lingen onder behoorlijk adres of in afzonderlijke zak ken aan particulieren aardappelen afleverengelijk ook niet aan pak- of woonhuizen van handelaars in aardap pelen. In dit laatste geval echter moeten zij voorzien zijn van eene schriftelijke, kosteloos af te geven, toe stemming des marktmeesters. Art. 270. De toegang tot de onderscheidene aan de markt liggende schepen mag op geenerlei wijze worden belemmerd. De door de verkoopers gebezigd wordende verkoophuis jes moeten op den kant van den wal gesteld worden. Art. 271. Op ieder ter markt liggend schip moet gedurende den markttijd steeds een meter aanwezig zijn, die zorgen moet, dat zijne malen zuiver van aarde en klei zijn en behoorlijk worden gevuld. 4

Leydse Courant | 1861 | | pagina 17