Hoofdst. VII (R. K. cerediensl), ƒ666,634.80a of verhooging van ƒ5661 legen 1861, en van 15,734.55 tegcn 1860. Het getal der erkende R. K. kerkgemeenten bedroeg op 1 Julij 1861 926. Het personeel der bij die ge meenten dienstdoende geestelijken bestond uit 1689 priesters, van welke 1592 betrekkingen bekleedenwaaraan rijks-jaarwedden zijn verbondente zamen ten bedrage van 490,392.79. Het kerkgenootschap der oud-bisschoppelijke klerezy telt 25 kerkgemeentenbediend door een gelijk getal geestelijken waarvan er 18 in het genot van rijks-jaarwedden zijn, ten bedrage van ƒ7300. Hoofdst. VIII (marine) bedraagt 9,087,589, en dus ruim 3 ton meer dan voor het loopende jaar is toegestaan. Voor dokwerken is eene som van ƒ94,679 minder uitgetrokken. De minister zal niet in alle opzigten hel voetspoor van zijnen ambtsvoorganger betreden. Hij erkent dat de zeemagt niet in dien slaat verkeert, waarin zij aan alle eischen, die van haar ge vorderd worden, kan voldoen. Hij is overtuigd dat, zoo onverwacht tot eene spoedige wapening voor binnenlandsclie defensie mogt worden beslo ten, hei zou blijken, er geruime tijd moest verloopenalvorens men daar mede gereed zou zijn. Hij wil ongaarne dien toestand bestendigen, welke, mogt de staat in oorlog worden gewikkeld de schromelijkste gevolgen zou na zich slepen. Sedert 1856 zijn er, niettegenstaande het verhoogde bud get, min gunstige resultaten verkregen: 1°. door te groote activiteit in ver houding tot het budget; 2°. versnippering der magt in kleine vaartuigen; 3°. te veel werven. De minister zou, met het oog op den toestand, de toekomst met bezorgdheid te gemoet gaan indien hij niet vertrouwen mogt dat het gevaar voor oorlog voor het oogenblik is geweken en dat hem de tijd gegund zal worden om het hoog noodzakelijke te verrigtenten einde in de eerste plaats, bij dreigend gevaar, aan de billijke eischen der natie te kunnen voldoen. Hij zal voorloopig echter geene beduidende verandering in het door den afgetreden minister gevolgde plan voorstellen, alvorens de ver tegenwoordiging bekend te hebben gemaakt met den toestand, waarin zich de zaken bevinden. De regering is ongeneigd kielen voor nieuwe schepen te leggen, alvorens de verdedigingsmiddelen in voldoenden staat zijn ge- hragt. Zij wil de werf te Amsterdam herstellen en die te Ylissingen op heffen. Zij vertrouwt dat, bijaldien de doorgraving van Holland op zijn smalst niet tot stand mogt komen door te groote kosten daaraan verbonden, de verbetering van het Noord-Hollandsch kanaal en de daarmede gepaard gaande verlenging der sluizen in dat kanaal en van de Ooster-doksluis niet achterwege zal blijven, daar niet alleen voor den handel, maar ook voor de zeemagt van den staat die verbetering eene dringende behoefte kan worden genoemd. 's GRAVEN HAGE, 22 October. Men verneemt dat de generaal-majoor J. P. C. van Overstralen, gou verneur der kon. militaire akademie te Breda, door Z. M. tot groot-officier der orde van de Eikenkroon is benoemd. Z. M. heeft benoemd tot kapitein 3dc kl. bij het corps ingenieurs, mi neurs en sapeurs, den lsten luit. jhr. G. J. G. Klerck, van het corps, en hem tevens op zijn verzoeknon-activiteit verleendbuiten bezwaar van de schatkist. Tot commies bij het dep. van justitie is benoemd de heer mr. S. M. S. de Ranitz, advocaat alhier. De volgende controleurs der directe belastingen enz. zijn verplaatst, als: naar Utrecht, de heer M. Prakken, thans te Zutphen; naar Zulphen, de heer J. W. E. de Groot, thans te Dordrecht; naar Dordrecht, de heer G. Blok, thans te Breukelen, en naar Breukelende heer jhr. T. H. E. Na- huys, thans te Ridderkerk. Z. M. de koning is eergisteren middag van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd en op het Loo aangekomen. Heden ten 10 ure vertrekt Z. M. naar Zutphen, ten einde aldaar den eersten steen te leggen voor de spoor wegbrug. De koning wordt heden avond tegen 5 of 6 ure op het Loo terug verwacht, waarna er diner ten hove zijn zal, hetwelk door de ministers en andere autoriteiten, zoo men meent ten getale van 53 personen, zal wor den bijgewoond. Z. K. II. de prins van Oranje heeft, wegens eene ligle ongesteldheid, zich niet naar Zutphen begeven. Ook de minister van justitie, de heer Godefroi, is door ongesteldheid verhinderd geworden derwaarts te gaan. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ259.08, van de étals-major en verdere schepelingen van het stoomschip Madura en de brik Rembang in O. I. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELfilE. BRUSSEL, 21 October. Uit Luik meldt men, dat Z. M. de koning der Nederlanden aldaar Za- turdag avond ten ure is aangekomen. Hij werd door Z. M. den koning en den hertog van Brabant aan het station opgewacht en verwelkomd. Op het oogenblik dat de vorst uit het rijtuig stapte, werden 21 kanonschoten gelost, en liet de militaire muziek de Nederlandsehe volksliederen hooren. Eene ware geestdrift maakte zich van de gemoederen meester, toen het kon. gezelschap in de rijtuigen plaats nam, die, in optogt gesteld, langs de kade van Avroy en den boulevard la Sauvenière den weg naar het paleis volgden. Langs dien geheelen weg klonk hel onophoudelijk te midden van den volksdrom op de straat en uit de geopende bovenramen der huizen Leve Koning Willem! Leve de Koning van Holland!" Dal gedeelte der stad was luisterrijk geïllumineerd en overal prijkten de Belgische en Neder landsehe kleuren. Terstond na de aankomst op het paleis had er een diner plaats, waartoe 50 personen waren genoodigd. Des avonds ten 10 ure bragten het zanggezelschap Legia en de muziek der guides eene serenade aan IIH. MM., die zich bij die gelegenheid aan een der vensters van het paleis vertoonden. De koning der Nederlanden groette hel in grooten getale I bijeengekomen volk door het zwaaijen met den hoed, hetwelk door oorver - doovende kreten van toejuiching werd beantwoord. Door de studenten der hoogeschool werden bij die serenade de fakkels gedragen. Zondag morgen ten 8 ure is de koning der Nederlanden weder vertrokken. Vóór zijn ver trek heeft Z. M. den hertog van Brabant benoemd tot grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw, en koning Leopold lot een bezoek aan het Neder landsehe hof uitgenoodigd. ENGELAND. LONDEN, 20 October. De werkzaamheden aan het gebouw voor de groote tentoonstelling van 1862 gaan goed vooruit en de aannemers twijfelen er niet aan of zij zullen den 12den Februarij de voltooijing hunner laak met een feest in het schip van het gebouw kunnen vieren. De London Gazette maakt in haar nommer van den 18de" dezer 49 bankroeten bekend. Donderdag II. heeft er weder een spoorweg-ongeluk plaats gegrepen. Ten gevolge van een misslag in het seinen kwam een passagierstrein van Hereford in botsing met een van Worcester komenden goederentrein. Ver scheiden reizigers zijn gekwetst en eenige rijtuigen verbrijzeld. De Times spreekt in scherpe bewoordingen over de aanspraken door den koning van Pruissen bij de krooning gehoudenwaarin hij vooral heeft gedrukt op hel goddelijk regt der koningenkrachtens hetwelk hij zich den kroon opzette. Genoemd blad zegt dat, daar de Pruissisehe monarchie onder de oude rijken van Europa de jongste isde koning er niet aan had moe ten denken om dat regt in te roepen. Men verneemt dat de koning van Portugal den heer R. H. Major, ge attacheerd aan het Britsehe museum, tot ridder van de Toren- en Zwaard orde heeft benoemd wegens zijne nasporingen omtrent de ontdekking van Australië, hebbende hij bij dat onderzoek eene kaart gevondenvolgens welke de noordwestkust van dat werelddeel niet door de Hollanders, maar door de Portugezen is ontdekt, en wel door een Portugees, genaamd Ma- noel Godinho de Heredia, vijf jaren eerder dan de vroegst bekende ontdek kingen der Hollanders. FRANKRIJK. PARIJS, 20 October. Zaturdag morgen is Z. M. de koning der Nederlanden van hier naar Compiègne vertrokken om afscheid van den keizer te nemen en vervolgens weder naar zijne staten terug te keeren. Bij het heengaan heeft de kei zerin, van den keiz. prins vergezeld, den koning tot aan den trap van het kasteel uitgeleide gedaanterwijl de keizer en prins Mürat Z. M. tot aan het spoorrijtuig vergezelden. Bij het afscheidnemen dankte de koning den keizer nogmaals voor het gulle onthaal hier genotenen drukte hijnaar men zegtden wensch uit den keizer in het volgende jaar weder te zien. Naar men zegt is prins Napoleon voornemens den winter in Egypte door te brengen. De waarschuwing aan de Revue des deux mondes is gegevenomdal I zij wdoor logenachtige beweringen het land in angst, en het gouvernement j in haat en minachting heeft willen brengen." In genoemd tijdschrift waren de finantiële staatkunde der regering en de moeijelijke omstandigheden der Fransche geldmarkt op scherpen toon besproken. In den ministerraad, waarin lot het geven der waarschuwing is beslotenhebben daarover hevige be raadslagingen plaats gehad. De heer de Persigny heeft den maatregel door gedreven omdal de Revue grootendeels door Orleanisten wordt geschreven. Naar men verneemt zal men eerst over 4 dagen gevorderd zijn lot dc plaats, waar men vermoedt, dat nog werklieden van de mijn Lalle zich be vinden. Dan eerst zal men welen of men de hoop moet opgeven om nog eenige van de 107 slagtoffers te redden. In een tuin te Douai draagt een kersenboom voor de tweede maal in dit jaar vrucht. P KUIS SE SI. BERLIJN 20 October. Bij gelegenheid van de krooning is de Johanniter-orde geschonken aan prinses Karei van Pruissen. Dc koningin is benoemd tot chef van het 4df reg. der grenadiers van de garde; de koningin-weduwe lot chef van het 3le reg. en de kroonprinses tol tweede chef van het reg. lijfhuzaren n°. 2. Ver schillende personen zijn tot den vorslenstand, tot graaf of vrijheer bevor derd, terwijl 49 personen in den adelstand zijn opgenomen. De amnestie, door den koning bij zijne krooning te Koningsbergen uitgevaardigd, is toepasselijk op verschillende categoriën van veroordeelden. Zoo zullen allen daarin deelen die veroordeeld zijn wegens drukpers-ver grijpen en wegens misbruik van het regt tot vereeniging en vergadering, die zonder vergunning het land hebben verlaten en zich alzoo onttrokken hebben aan hunne verpligting om in het leger te dienen, en een tal ande ren, die tot ligte straffen zijn veroordeeld. Voorts zullen ook zij, die lot zwaardere straffen zijn verwezen en zoowel door hun gedrag als door andere ten hunnen gunste pleitende omstandigheden, zich de genade hebben waar dig gemaakt, in vrijheid worden gesteld, indien het namelijk blijkt dat dit kan geschieden zonder aanleiding te geven tot bezorgdheid, instruction in dien zin zijn door den koning aan den minister van justitie gegeven. Dingsdag aanst.tusschen 10 en 11 ure, komt de koning in de hoofd- stad. De maatregelen zijn zoo genomendat de optogt ten 3 ure zal zijn afgeloopen. Tol opluistering der plegtigheid zijn uit de stedelijke kas 200,000 th. beschikbaar gesteld. Het feest, dat de hertog van Magenta ter eere des konings zal geven, is bepaald op 29 October. Op den 18den, den gedenkdag van den slag van Leipzig, waren rondom Frankfort 16 vreugdevuren ontstoken. Dit had ook op andere punten, o. a» op den Drachenfels, plaats.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2