LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 23 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke JSommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN22 October. Bij de heden door diakenen der ned. herv. gemeente alhier gehouden I aanbesteding van het bouwen van 60 arbeiderswoningen, zijn de volgende inscbrijvingen gedaan: P. J. Rietbergen, alhier, 07000; G. II. Kuiper, te Amsterdam, 76000; W. J. MijnliefF, te Zutphen, 70000, L. C. j Schade Jr., te Amsterdam, ƒ83000; W. J. van Berkumte Amsterdam, 68000; W. F. C. Schaap, te Delft, 59500; H. Heuvels, te Arnhem, 90000; J. van Amstel, te Haarlem105,000B. Huurman, te Wad dingsveen, 82000; P. van Vliet, te Oudshoorn, 63000, H. en S. de Kort 67000J. van Brieneo te Arnhem100,000C. van Vliet, te Uithoorn, 70000; VV. de Jong, te Gouda, 73020; NI. van der Eist en Zoon, te Alphen, 66000. Aannemers van het werk zijn geworden de bh. M. van der Eist en Zoon voor 56600. Op de paardenmarkt, gisteren te Woerden gehouden, waren ruim 530 stuks aangevoerd. De handel, vooral in volwassen paarden, was over het algemeen lusteloos; daarentegen werden er voor veulens, waarvan de meesten door goede qualiteit uitmuntten, hooge prijzen besleed. Te vergeefs is er voor een veulen ƒ185 geboden. Ten gevolge van het fraaije weder werd de markt door veel belangstellenden bezocht. Blijkens ecne kennisgeving van den minister van binnen), zaken, dd. 16 dezer, zullen de nieuwe bevolking-registers in den loop der maand Novem- i ber worden ingevoerd. De minister van oorlog heeft den corps-commandanten aangeschreven om, gedurende de aanstaande wintermaanden geene onder-officieren of manschappen voor pensioen voor te dragen. i Men verzekert, dat bij de vernieuwde behandeling der begrooling voor de staats-spoorwegen in dc afdeelingen van de tweede kamer door den heer van Bosse eenc nota is ingediend, houdende aanbeveling van het ondeVzoek der vraag, of de bedoeling der spoorwegwet ten aanzien van de steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Dordrecht niet beteren met minder kosten door de rigting over Schoonhoven en Gorinchem kan verkregen wor den, dan volgens.het plan der spoorweg-wet, en zulks met het oog op de noodzakelijkheid eener aansluiting te Nijmegenwaardoor drie rivier-over- i gangen noodig zouden wordenalsmede met het oog op dc veranderde finan- tiële omstandigheden. De heeren L. Wiener en K. Wiener hebben de taak op zich genomen, oen gedenkpenning te vervaardigen op de zamenkomst der koningen van Nederland en België te Luik. Die medaille zal eene middellijn hebben van 70 Ned. strepen, aan de voorzijde met de borstbeelden van beide souvercinen, aan de keerzijde met eene zinnebeeldige voorstelling van de bijeenkomst. In de S'. Joseps kerk te Delft is Vrijdag 11. een persoon gevangen ge nomen, die na de ochtenddienst zich daar had laten insluiten, ten einde de offerbussen te bestelen. Hij was juist bezig eene dezer open te breken toen hij op heeter daad betrapt werd. De H. C. berigt, dat Z. K. H. de prins van Oranje aan de commissie voor de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid heeft medege deeld, bereid te zijn om, als eere-voorzitter dier commissie, in persoon de door de jury van beoordeeling aan dc inzenders toegekende eercblijken uil j te reiken, en dat Z. K. H. voor die plegtigheid den dag van Donderdag 14 November aanst. heeft aangewezen. De commissie wenscht al liet mogelijke aan te wenden ten einde die plegtigheid zoo luisterrijk mogelijk te maken en mag zich aanvankelijk verheugen in de welwillendheid van de kerkmees- teren en van den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente, die voor dit feest dc Groole-Kerk beschikbaar hebben gesteld. De commissie is voor nemens om hel indrukwekkende der plegtigheid ook te verhoogen door de aanwending van dicht- en toonkunst. De met roem bekende letterkundige d'. J. J. L. ten Kale heeft op zich genomen hel leveren der woorden eener feest-cantatewelke -door den kundigen toonkunstenaar G. A. lleinze voor vierstemmig mannenkoor, met begeleiding van koperen instrumenten, wordt gezet. Door de kamer van koophandel en fabrieken te Haarlem is mede een adres aan dc tweede kamer ingediendbetreffende het ontwerp van wet tot onteigening van percelen voor den aanleg van eenen spoorweg van Leyden naar Woerden. Daarin wordt betoogd, dat het algemeen nul de aanneming van de voordragt vordert, daar dc spoorweg van Schcveningen en 'sGraven- hage over Leyden naar Woerden niet alleen noodzakelijk is tot directe ver binding van de residentie en badplaats met den Rijnspoorweg, maar ook tot verbinding' van Haarlem en Noordholland over Leyden naar Woerden, door niiddel van den Rijnspoorweg, met geheel ons oostelijk vaderland en Duitsch- tond. Mogt, zegt de kamer, het aanhangige wcts-onlwerp worden afge stemd dan vervalt daardoor alle kans voor de steder. aan den Hollandschen spoorweg gelegen, om eens in het algemeene spoorverband te worden opgenomen. Tot geneesheer aan het krankzinnigengesticht Meerenberg, boven Haar lem, is aangesteid dr. H. Kievit, in plaats van dr. Buchner, die eene buiten- landsche reis heeft ondernomen. Uit Amsterdam meldt men dat het Z. NI. den keizer der Franschen heeft behaagd den burgemeester dier stad, die zich thans te Parijs bevindt, te benoemen tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Door de Ned. handelmaatschappij is gedurende deze week te Amster dam ter bezigtiging gesteld eene groote en keurige partij Japansche en Chinesche goedereu, bestaande o. a. in kostbare lakwerken, verschillende soorten van porceleinen voorwerpen, emailwerken op koper, Japansche en Chinesche zijden stoffen, enz. De verkoop zal plaats hebben van 28 Oct. tot en met 12 Nov., gedurende 22 zittingen. De Japansche goederen zijn aangevoerd in 2013 kisten en het getal koopen dezer veiling bedraagt 12537, eene hoeveelheidwelke die van alle vroegere veilingen ver te boven gaat. Op de hofstede Ruimzigt, op Texel, is Donderdag 11. een 12-jarig meisje in aanraking gekomen met eene dorschmachine en derwijze door de raderen gekwetst, dat zij weinig lijds daarna overleed. Nabij Ntinspeet, aan den staatweg naar Harderwijk, is Zondag mid dag een hevige brand uitgebarsten in eene groote boerderijloebehoorende aan den heer de Vos van Steenwijk en bewoond door eene weduwe. Het huis, de schuren, benevens een groote voorraad graan en hooi, zijn ecne prooi der vlammen geworden. Van de bezitting der bewoonster was niets verzekerd. Vrijdag avond 11. is onder Wehl op het goed Stilliwald, van den heer mr. L. C. J. van Nispen, een wild zwijn geschoten, wegende 88 Ned. Te Ooslerland, nabij Zierikzee, is de meekrapfabriek van den heer van Vessem geheel afgebrand. Men berekent de schade op ƒ20000. Volgens particuliere berigten is weder eene nieuwe expeditie naar Ban- jermassing vertrokken, en op het hoofd van Antasari 17000 gesteld. [A. C.) In de Staats-Courant leest men het volgende: Uit een gedrukt stuk getiteld: Een woord aan hen, die deel namen of wenschen deel te nemen aan de Onderlinge Waarborgmaatschappij van weduwen-pensioenen te Ant werpen gevestigd, met een hoofdagentsehap te Amsterdam," welk sluk de onderteckening draagt van K. A. Korf en J. J. Tideman, blijkt, dal die maatschappij dezelfde is, welke hare oprigters in den loop van dit jaar had den verlangd (onder den naam de Voorzorg") te Amsterdam te vestigen. In dat sluk worden redenen medegedeeld, om welke de bewilliging tot die vestiging te Amsterdam niet van de Ned. regering verkregen heeft kunnen worden. Ter voorlichting van het algemeen wordt ter openbare kennis ge- bragt, dat de hoofdzakelijke reden, om welke die bewilliging niet verleend heeft kunnen worden, daarin gelegen is, dat de grondslagen der ontworpen instelling, ten gevolge van den uitslag van een naauwgezet wetenschappelijk onderzoek, door dc regering zijn geoordeeld geenszins den vereischten waar borg voor de voortdurende bestaanbaarheid dier instelling op te leveren. Iloofdsl. VI (herv. eeredienst enz.) der slaalsbegrooting is geraamd op ƒ1,770.244, of ƒ5000 meer dan in 1861 en ƒ48431 meer dan in 1860 is uitge geven. Bij de toelichting acht de minister het noodig de overtuiging uit te spreken dal men doordrongen is van dc noodzakelijkheid bij de behandeling der zaken van het departement, acht te geven op de tegenwoordige ver houding van kerk en staat. Wel zal nimmer uit het oog worden verloren het grondwettige voorschrift van toezigt en waakzaamheid van staatswege, doch vordert evenzeer de verhouding tusschen kerk en staat, dat de staat de zelfstandigheid der kerkgenootschappen blijve erkennen. In geen geval behoort de slaat tusschen beide te komen zijnen invloed uit te oefenen in zake van leer en geloof. Dien ten gevolge ook heeft men vermeend, de opheffing der staats-collaliën te moeten voorstellen. Even zoo acht men eene herziening der reglementen op de administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van de eeredienst bij de hervormde gemeenten noodwendig. Nlen houdt zich niet de herziening bezig. Bij herhaling, en niet ten on- regte, is op eene wettelijke regeling der kerkelijke pensioenen gewezen. De zeer onzekere en weinig geregelde toestand, die de toekenning dezer pensioenen beheerschte, was niet alleen oorzaak, dat eene wettelijke rege ling vele moeijelijkheden opleverde, ook voorschriften van vroegere dagen werkten mede, om de bestaande bezwaren te vermeerderen. Men vleit zich echter nog in de tegenwoordige zitting een wels-ontwerp omtrent deze aangelegenheid aan de vertegenwoordiging aan te bieden. Lands-tractemenlen genieten: 1480 herv. predikanten 1,113,213.44j), 61 Evang. Lutli. pred. (ƒ36,160.50), 7 berst. Ev. Lulh. pred. (ƒ3275); 33 doopsgez. pred. (ƒ9700), 24 Remonstrantsche pred. (ƒ19900). Voor trac- tementen voor opperrabbijnen, rabbijnen, enz. bij het Israëlitisch kerkge nootschap is uitgetrokken ƒ12625.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1