LEYDSCHE COURANT. 1861. MAANDAG 30 SEPTEMBER. N". 117. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Bjj deze Courant behoort Bijblad K». 19. Ij MMMKNLANDSCHE BKK1GTKN. j LEYDEN, 28 September. Omtrent benoemingen aan de seminariën van Warmond en Voorbout ontvangen wij nog de volgende mededcelingwaaruit het berigt in ons nom- i mer van Woensdag II. verbeterd en aangevuld kan worden: Door het overlijden van den H.-Eerw. beer C. Broerc is de W.-Eerw. heer J. W. L. Smit van Ilageveld naar Warmond verplaatst en heeft deze de jtlaals van den overledene, als professor in de kerkelijke geschiedenis, inge nomen terwijl de W.-Eerw. heer Smit te Hageveld zal worden opgevolgd door den W.-Eerw. heer P. W. van Oorte, die reeds sedert eenige jaren aldaar als docent is werkzaam geweest. Tevens kan gemeld worden dat de Z.-Eerw. heer II. van Beek tot kanonik van het kapittel van liet bisdom van Haarlem benoemd is. Wij vernemen met genoegen, dat de Vereeniging van Musici hier ter stede voornemens is dezer dagen inleekenlijsten aan te bieden voor vier in de aanst. wintermaanden door haar te geven concertentwee alleen voor heeren, de andere ook voor dames. Op de eerste zullen, behalve de meest klassieke symphonidn en onvertures, steeds goede obligaatslukken ten ge- hoore gebragt wordenen is het plan om bij genoegzame deelneming voor de dames-concerten ook eene zangeres van naam te engageren. De prijs van inteekening komt ons, naar dat programma te oordeelen, uiterst billijk voor, zoodat wij aan eene ruime deelneming niet twijfelen. Morgen ochtend zal in de Pieters kerk de godsdienstige opening van liet akademie-jaar, door den hoogleeraar J. J. Prins, plaats hebben. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 140 tot 157 personen. Een landbewoner uit den omtrek dezer stad meldt ons het volgende: De aanhoudende en zware regenbuijen beginnen invloed uit te oefenen op de wetlanden en nadcelig op het gras te werkendal merkbaar vermindert. Nahooi is mede door het ongunstige weder luttel gewonnen, doch de eigen lijke en laat geêindige hooibouw was belangrijk genoeg, om van het eerst genoemde veel werk te maken of te verwachten. Ook onder Delfland begint men, wegens het voortdurende natte weder, beducht te worden voor over tollig water. Door den bijna onafgebroken westelijken wind, die gedurende dezen zomer gewaaid heeft en steeds aanhoudt, willen, bij verandering van windstreek, vele landlieden een koud najaar, zoo niet een strengen winter voorspellen. Men berigt ons, dat de grindweg onder de gemeente Soeterwonde, schoon nog niet geheel voltooid, thans reeds voor liet verkeer uitstekende dienst doet. Behalve dat de weg van Leyden tol aan Lammenbrug, in liet voorjaar, met fraai houtgewas is beplant, hetwelk ook naar de Wei poort wordt aangetroffenis van die brug tot aan het dorp en van den Schinkel (aan gene zijde van het dorp) tot aan den grenspaal van Slomp- wijk, langs den geheelen weg, een doelmatig rasterwerk gesteld, waaraan dezer dagen de laatste hand werd gelegd. Tegen den aanstaanden winter zal de weg geheel gereed zijn en dan vooral zal het nut en gerief van den aanleg ten eencmale blijken. Tot aanvulling van onze vroegere mededceling wordt ons van eene welonderrigte zijde berigt, dat onder de verschillende maatregelen, thans bij het dep. van hervormde eeredienslen voorbereidom in het belang van de kerkgenootschappen, met inachtneming van het grondwettig slaatstoe- zigt, de wettelijke verhouding van kerk en staat te bevestigen, ook aan eene herziening van de provinciale reglementen voor de herv. kerk en van andere verordeningen wordt gearbeid; dal echter geene verandering in eerstgemclde aan den koning, volgens het slotartikel van die reglementen, kan worden voorgedragen, zonder dal vooraf de gedachten van de collegien van toezigt, daarover zijn geboord; dat evenwel, ten einde op meer af doende wijze tot die raadpleging te kunnen overgaandoor den minister voor de zaken der herv. eeredienst eene commissie is uitgenoodigdom hem omtrent eenige belangrijke punten voor te lichten; dat deze commissie be slaat uit de heeren mr. A.van der Laan, griffier der stalen van Friesland, lid en secretaris van het provinciaal collegie van toezigt; mr. E. A.Jordens, gemeente-secretaris te Arnhem lid van het prov. collegie van toezigt in Gel derland; mr.B. S. Boeles, advocaat te Groningen; dr. H. J. Spijker, theol. doet., lid van hel prov. kerkbestuur in Noordholland, en pred. te Amsterdam prof. J. J. Prins, boogleeraar te Leyden en adviserend lid der synode der herv. kerk. lYeze commissie, waarvan het secretariaat aan den heer mr. Boeles was opgedragen, heeft onder voorzitting van dr. II. J. Spijker bare werkzaamheden aangevangen, en te 's Ilage eene bijeenkomst gehouden. Lelijk bekend is, heeft de heer Jordens, in 1859 te Arnhem, hoogst be langrijke aanteekeningen van de provinciale reglementen in het licht gege ven, en heeft ook een geschrift van den heer Boeles, over de geestelijke goederen in Groningendoen blijken van groote bekendheid met kerkelijke aangelegenheden en kerkelijk regt. Wij vernemen tevens, dat ook de be trekkingen van het Israëlitisch kerkgenootschap tot den slaat eene belang rijke wijziging te gemoet gaan. Hbl Te Delft is uit de schuit van schipper Sommer, pakschipper van Rot terdam op Delft, terwijl de schuit aan den wal lag en de schipper zich van boord had begeven, eene som van ongeveer ƒ350 in specie ontvreemd, welk geld in de roef in eene kist lag, waarvan het slot met geweld bleek te zijn opengetrokken. De kamer van koophandel en fabrieken te Schiedam heeft zich tot de tweede kamer gewend, om hare bezwaren te doen kennen ten opzigle van het wels-ontwerp houdende bepalingen omtrent den accijns op het binnenl. gedistilleerd. Zij zegt o. a. dat dit ontwerp van het begin tot het einde is opgevuld met tallooze, veelal onnoodige en belemmerende formaliteiten, bepa lingen en voorschriften, dermate zamengeweefd en in het duister gehulddat het zoowel den ingewijde als den oningewijde schier onmogelijk is zich door dien doolhof van fiscale bepalingen een weg te banen. Het JPeekbl. van Haarlemmermeer meldt, dat onderscheidene ambte naren, die diensten bewezen bij de droogmaking van het Haarlemmermeer, dezer dagen van de hooge regering de bronzen medaille, ter gedachtenis aan dat belangrijk werk geslagenten geschenke hebben ontvangen. Deze me daille, van 7£ duim middellijn, is ten vorige jare door den graveur S. C. Elionte Amsterdam, naar de teekening van wijlen N. Pieneman, vervaar digd gelijk in der tijd is medegedeeld. Bij eene op den 24ste" dezer te Sandpoort, nabij Haarlem, gehouden harddraverijheeft het de opmerkzaamheid tot zich getrokkendat een der mededingende paarden door eene dame werd gemend. Als een bewijs der belangstelling, die de thans te Amsterdam geopende tentoonstelling van visschcrijen in den vreemde opwekt, kan dienen, dal de heer Schiilz door de Russische regering is afgevaardigd, om die te bezoeken en dat genoemde heer zich reeds sedert verscheidene dagen hier ter slede bevindt en alles met naauwkeurigheid bezigtigt. De Fransche regering heeft met hetzelfde doel eene commissie, bestaande uit negen heeren, der waarts gezondendie zich mede met het onderzoek der ten loon gestelde voorwerpen bezig houden. De administratie van de Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij heeft, ten einde bel bezoeken van die tentoonstelling te bevorderen, vergund om op de verschillende stations retourhilletten voor de 3de kl.naar Amsterdam, legen verminderde vracht uit te geven doch enkel des Dingsdags en Don derdags, voor de twee eerste treinen, en uitsluitend aan personen, tot den mingegoeden visschersstand behooremte. Door het hoog militair gereglshof is uitspraak gedaan in de zaak van E., matroos 3de klasse, door den zeekrijgsraad aan boord van de korvet Jtino, ter zake van moord, ter dood veroordeeld. Bij dal vonnis had de krijgsraad aangenomen dal de beklaagde met een ander matroos den ver- slagene, een opperstuurman van een Nederlandsch Indisch barkschip, een eenzamen weg in de nabijheid van Soerabaya hadden opgeleid, ten einde hem het leven te benemen en van zijn geld te berooven. Overeenkomstig de conclusie, voor den beschuldigde door diens raadsman mr. J. J. van Meer- beke genomenoverwoog het hof dat de schuld van den gedetineerde aan het hem ten laste gelegde feit niet was bewezen en sprak hem mitsdien vrij. Bij sententie van hetzelfde gereglshof is de majoor Tindalter zake van een tweegevecht met den majoor Spandaw en de daarin aan laatstge- f melden toegebragte verwondingschuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van kwetsurendie geene ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen hebben veroorzaaktonder zeer verzachtende omstandigheden gepleegden dientengevolge veroordeeld tot kamerarrest zonder acces gedurende den tijd van 14 dagen, en in de kosten voor zoo veel hem aangaat. De vier getuigen zijn vrijgesproken van medepligtigheid op grond dal den Itove voldoende overtuigend was gebleken, dat, in stede zij hel duEl-houden hebben uitgelokt, mogelijk of gemakkelijk gemaakt, zij het niet hebben kunnen verhinderen en onmiddelijk na de eerste verwon ding doen eindigenten hunnen aanzien met compensatie van kosten. Uil 's Hertogenbosch meldt men, dat het Z. M. den koning behaagd heeft de 5 jaren tuchthuisstraf en ƒ4000 geldboete, waartoe H. W. van Grasveld, gewezen ontvanger der domeinen in Noordbrabantwegens verduistering van 'slands gelden ten bedrage van 39801.69 veroordeeld was, te veranderen j in 5 jaren correctionele gevangenisstraf. 's GRAVENHAGE, 28 September. Naar men verneemt heeft Z. M. den heer E. He'rilte, kanselier van het Fransche consulaat te Amsterdam, benoemd tol ridder der orde van de Eikenkroon.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1