Per Telegraaf. BUITESLASDSCHE BERiGTEX. ËXGËIiAMB. LONDEN, 24 September. Men verneemt dat het ministerie de kennisgeving van de Nederl. rege ring heeft ontvangen, dat voortaan de Britsche onderdanen, die Nederland doortrekken, geen paspoort zullen noodig hebben. De Warriorhet eerste gepantserde oorlogschip onzer marine, is jl. Donderdag van den Theems naar Portsmouth vertrokken, om zijn eersten proeflogt te doen. Die proeflogt is bij gunstig weder met den besten uitslag volbragt. Het meer dan 180,000 centenaars zware schip kon goed bestuurd worden, cn de snelheid, bij slechts gedeeltelijke aanwending van de kracht der machines, bedroeg 14} mijl in het uur. Volgens berigten uit Manchester staan aldaar, wegens de schaarschte van katoende fabrieken meerendeels drie dagen van de week stil. Som mige fabriekanten hebben reeds de geheele sluiting hunner inrigtingen aan gekondigd. De gouverneur-generaal van Britsch-Indië heeft prijzen uitgeloofd voor de productie van katoen, gedurende de eerstvolgende twee jaren. In elk jaar zullen drie prijzenieder van 10,000 ropjjenworden toegekendvoor elk der drie presidentschappen. De door eenige Engelsche officieren beproefde pogingom door China en Thibet naar Indië door te dringen, is, zoo als door nadere berigten vol komen bevestigd wordt, mislukt. De dagbladen van New-York geven berigt van een in het noorden van den staat Missouri voorgevallen spoorweg-ongeluk. Aldaar hebben de zui delijken eene spoorwegbrug in den brand gestoken, doch, hetzij met opzet of uit achteloosheid, de grootendeels verbrande pijlers laten staan. Een trein met een 100-tal passagiers, waaronder vrouwen en kinderen, kwam vervolgens op de brng, en stortte naar beneden, in de rivier, waarin ge lukkig weinig water was. 17 personen zijn daarbij omgekomen, en vele anderen zwaar gewond. FBANKRMH. PARIJS, 24 September. De keizer en de keizerin worden den lslcn Oct. alhier terugverwacht. Men-verneemt dat, op aanzoek der regering, de spoorweg-direcliën hunne tarieven voor het vervoer van graan cn meel lijdelijk hebben verlaagd. Op de Seine zrjn proeven genomen met eene nieuw uitgevonden boot, welke niet kan omslaan; zij is ongeveer 8 el lang en 2 el breed. Met middel van een toestel werd de boot met moeite omvergeworpen, doch kwam telkens weder in hare houding terug. Sedert eenigen tijd hebben onder de protestanten bier te lande geld inzamelingen plaats voor de oprigting van een prot. kerkgebouw in de hoofd stad van Sicilië, die vooral in den heer Athanase Coquerel een krachtigen steun vinden. De Gaz. de France heeft in allen ernst medegedeelddat het Spaansche legerhoofd Borgesdie met eenige mannen in Calabrië is gelandzegevierend voortrukt en dat bij zijne nadering de bevolking overal in opstand komt. In bijzondere brieven uit Cocbinchina wordt gemeld, dat de toestand van ons expeditie-leger aldaar niet zoo gunstig is als de regeringsberiglcn doen vermoeden. De inboorlingen hebben een ruimen prijs op het hoofd van iedcren Franschen soldaat gesteld en er gaal schier geen dag om, zonder dat er van onze manschappen onder de verraderlijke aanslagen der Anna- micten vallen. ITALIË. Te Napels zijn door het bestuur de beperkingen opgeheven, waaraan de Zwitsersche protestanten in de uitoefening hunner godsdienst onderworpen warenen waarlegen zij bezwaren hadden ingebragt. Zelfs is het bouwen eener prot. kerk te Napels toegestaan. Volgens een dagblad van Turyn is de bisschop van Milelo, in Calabrië, wegens zamenspanning met de roovers in die provincie, tot eene gevange nisstraf van zes maanden en 1000 fr. boete veroordeeld. Uit Rome meldt men dat bij gelegenheid van het huwelijk van den erfgrootherlog van Toscane met de zuster van koning Frans het corps diplo matique tol de bijwoning niet was uitgenoodigd. De plegligheid was van zuiver kerkdijken aard. In de rede, bij die gelegenheid door den Paus uit gesproken, heeft Z. 11. het burgerlijk huwelijk bestreden. Ook heeft hij den wensch uitgedruktdat de verdreven vorsten weder op hunne troonen mog- ten hersteld worden. De kunstenaar Localclli, die in der tijd, gelijk gemeld is, bij eene volksbeweging ten gunste van Victor Emmanuel een der pauselijke gendar mes heeft gedood is onthoofd. PE5USSSENJ. BERLIJN, 24 September. De raadsheer Twesten is ter zake van zijn duel met den generaal von Mantenffel tol hel minimum der straf, te weten drie maanden gevangenis, veroordeeld. De gemeenteraad van Keulen heeft het besluit genomen om den over leden architect Zwirner op kosten der stad ter aarde te bestellenals een bewijs hoe hoog de dienstendoor hem aan Keulen bewezendoor zijne medeburgers worden geschat. Sedert het overlijden van den heer Zwirner wappert de zwarte vlag van den middentoren van den Dom. De beroemde geschiedschrijver F. C. Schlosser is te Heidelberg, in den ouderdom van 85 jarenoverleden. Bij de burgerschap van Hamburg is het voorstel ingediend, om den senaat te verzoekendrie sloom-kanonneerbooten lsle klasse te doen bouwen ten behoeve der Duitsche marine. De kostenop 500,000 mark geschat zouden worden gevonden door eene leening. Te Petersburg is het berigt ontvangendat het Russische fregat Swet- lana, van 60 stukken, met eene bemanning van 800 koppen, op de Japan- sche kust met man en muis is vergaan. TURIJN, 25 September. Het officiële blad bevat eene depêche van den heer Ricasoli aan de consulaire agenten van Italië in het buitenland, waar bij de functiën der consuls worden geregeld. Daarin wordt gezegd, dat de Ilaliaansche vlag, die nog niet door Venetië wordt gevoerd, eene scheeps- ruimte van 6 a 800,000 ton met eene bemanning van 100,000 zeelieden be schermt. De consuls moeten o. a. doen uitkomen, dat hunne regering, door het werk der onafhankelijkheid en eenheid van Italië voort te zetten, de vrede van Europa wil bevestigen, en door de kerk van alle wereldlijke be- moeijingen te bevrijden, onder vasthouden aan het katholijk geloof, de onafhankelijkheid van het geestelijk gezag dier kerk wil handhaven. Te Bologna heeft den 24sten eene volksbeweging plaats gehadvan wege de duurte der levensmiddelen. Er zijn maatregelen genomen om ver dere wanordelijkheden voor te komen. Eenige belhamels zijn gevat en talrijke patrouilles doorkruisen de stad. MARSEILLE, 25 September. Volgens berigt uit Konstantinopel van den 18dtn. beeft Omer-pacha versterkingen en geld gevraagd, om zijne krijgs- operaliën te kunnen beginnen. Prins Nicolaas heeft aan de Porte verklaard, dat hij niet langer kan weigeren den Christenen in de Herzegowina hulp te bieden en dat hij aan de vervolgden geen wijkplaats zal ontzeggen. Eenige gevangene Monlenegrijnen zijn onthoofd. Te Scutari is het volk in opstand gekomen en heeft de bezetting aangevallen. Namik-pacha beeft troepen derwaarts gezonden. Saïd-paeha is naar Egypte teruggekeerd. Het vraagstuk betreffende hel Suez-kanaal blijft onbeslist, lot dat de grootc mogendheden zich daarover zullen hebben verslaan. De bey van Tunis werd verwacht. Volgens berigten uit Athene zou de koningin van Griekenland den 25sten naar de noordelijke provinciën vertrekken. In eene proclamatie van de ministersna den moordaanslag afgekondigdwordt de dader een jeugdige dwaas genoemd, die volgens zijne opgave geene medepligtigen heeft. Volgens het officiële blad hebben er te Athene vele faillissementen plaats gehad, waarvan verscheidene te kwader trouw. NAPELS, 24 September. In den nacht van 21 op 22 dezer hebben de Fransche soldaten eenige roovers aangehouden, die wapenen en geld naar Chiavone wilden overbrengen. PARIJS, 25 September. In depêches uit Ragusa wordt gezegd, dat er waarschijnlijk in de eerstvolgende dagen nog geene belangrijke operatiën legen Montenegro zullen plaats hebben. Eene Russische korvet was aldaar aangekomen. Een berigt uitPeslh zegt, dat bij keizerlijk bevel de algemeene vergadering van het comitaat van Peslhdie den 30stel1 zou plaats hebben is verboden. Des noods zal er geweld gebezigd worden om het houden daarvan te verhinderen. Ten gevolge van de jongste gebeurtenissen in Japan zullen eenige der in de Chinesche wateren gestationeerde Engelsche schepen naar Jeddo vertrekken. WEENEN, 24 September. In de vergadering van het heerenhuis heeft de regering aangekondigd, dat zij hare voorstellen tot vereffening der ge schillen met Hongarye weder introk, omdat de beide huizen zich met de daarin vervatte regerings-beginselen niet hadden vereenigd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. 265 der Wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n°. 85), in zijne vergadering van heden, het eerste suppletoir kohier van dc plaatselijke directe belasting voor hel jaar 1861 heeft vastgesteld en dat kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeentegedurende acht dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd, terwijl binnen dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachlens de 5C zinsnede van bovengenoemd wetsar- kel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij verzoekschrift op ongezegeld papier, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie kar. inbrengen. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEIIOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 26 September 1861. v. PUTTKAMMFR, Secretaris. PESTH, 24 September. Het berigt, dat er nieuwe pogingen worden aan gewend om eene toenadering tnsschen Oostenrijk en Hongarye te bewerken is onjuist. TURYN, 25 September. De Gaceia meent, dat eene der eerste hande lingen van het ministerie della Rovera bestaan zal in het vereenigen van het zuidelijke met het Ilaliaansche leger. De koning zal zijn verblijf te Flo rence verlengen en 12 October naar Turyn terug keeren. Ycrder verze kert men, dat de koninklijke prinsen tegenwoordig zullen zijn bij de inwij ding van den spoorweg tusschen Bologna en Rimini, welke in het begin van October zal plaats hebben. Er loopt een gerucht, dat de koning zich in het begin van Januarij naar Napels zal begeven en dat hij ten tijde van zijn verblijf aldaar eene algemeene amnestie zal doen afkondigen. TURYN, 26 September. De Nazione meldt dat Giacomo Castruccieen Romeinsch uitgewekene, zich ter beschikking heeft gesteld van den pro cureur des konings te Florence, als schuldig aan den manslag, den 29ste" Junij bij gelegenheid eener vechtpartij te Rome, in zelfverdediging, op een pauselijken gendarme begaan. Hij wilde door zijne aangifte de uitvoering van het doodvonnis aan Localelü verhinderen. De lijding werd te Rome tc laat ontvangen. Het vonnis was reeds aan Locatelli ten uitvoer gelegd. HEKKNIEUWS. 's GRAVENHAGF.25 September. Door den kerkeraad der Waalsche gemeente alhier is, ter vervulling der vacature, ontstaan door het aan ds. Secre'tan verleende emeritaat, lot predikant beroepen ds. Paul Wust, pred. te F.ngollonin Zwitserland. STAI9S - B IE 8 TË M

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3