LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 27 SEPTEMBER. Ff. 116. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNEfliANDSCilE BKKIGTEW. LEYDEN, 26 September. In de zitting van den gemeenteraad van lieden is aan den lieer mr. II. C. lluyscr, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag verleend als regent van het 11. G. of armen wees- en kinderhuis. Door hh. regenten van de armbakkerij alhier is lot bakker in die in- rigting benoemd Cornelis Huismanthans broodbakker aan de Koepoorls- gracht alhier. Bij de op den 17a™ dezer plaats gehad hebbende verpachting van vuilnis en meslspecign, welke de militaire strafgevangenis gedurende het jaar 1862 zal opleveren, is de hoogste inschrijver geweest de warmoezier Valk, voor de som van 408. De Evangelische maatschappij heeft alhier hare algemeene vergadering gehouden. Zij werd IJingsdag avond 11. voorafgegaan van eene godsdienst oefening in de Ilooglandsche kerk, waar d1'. L. S. P. Meyboom, van Amster dam eene rede uitsprak naar aanleiding van Gal. I. vs. 9b. Bij de begrooting voor de dienst van 1862door burgemeester en wet houders dezer gemeente onlangs bij den raad ingediend, zijn de inkomsten geraamd op ƒ379251,68.; en de uitgaven op 379219,50, gevende een batig saldo van ƒ32,18;. De inkomsten zijn geraamd als volgtHoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 9452,43II. Opbrengst van belastingen en heffingen, ƒ309302,23, als: afd. 1. Opcenten op's rijks directe belastingen 30727.23 afd. 2. Plaatselijke directe belastingen, ƒ51000,00; afd. 3. Belastingen op voorwerpen van verbruik; ƒ200025,00 (de belasting op het binnenl. gedis tilleerd is daarbij geraamd op ƒ70000, en die op het gemaal op ƒ66000), afd. 4. Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrigtingen .ƒ27550,00; de 5ic afd., andere belastingen en heffingen, niet begrepen onder écne der vier voorgaande afdeelïngenis voor nihil uilge trokkenomdat voorgesteld wordt de beffing eener plaatselijke belasting op de bonden af te schaffen, daar de opbrengst van die belasting jaarlijks ver mindert (in 1858 ƒ1135, over de 7 eerste maanden van 1861 ƒ164); III. Haten en opkomsten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen, ƒ22525,02;; IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige balen, ƒ37472,00; V. Buitengewone ontvangsten ƒ500. De uitgaven zijn voorgesteld als volgt: Hoofdsl. I. Huishoudelijk bestuur ƒ39702.50, te welen: afd. 1. Bezoldiging enz. te genieten door de personen in dienst der gemeente werkzaam30027,50afd. 2. Andere kosten van dagclijksch bestuur, ƒ9675,00; 11. Kosten voor werken en inrigtingen tot openbare dienst bestemd, ƒ61735,00; lil. Kosten voor eigendommen, welke de gemeente naar hel burgerlijk regt bezit, met de deswege verschuldigde lasten23G00,00; IV. Kosten van invordering der plaatselijke belastingen of middelen, ƒ34775,00; V. Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer, 41335,50; VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolilie, ƒ1350,00; VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen, ƒ55525,00; VIII. Kosten voor bet armwezen, mitsga ders subsidien en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen103070,00IX. Benten en aflossingen van geldleeningen enz. ƒ9191,50; X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen, ƒ4135,00; XI. Onvoorziene uitgaven ƒ4800,00. Wat betreft de uitgaven zijn bij hoofdst. I afd. 2 de kosten van bet onderhoud van het raadhuis, gewoonlijk 1200 bedragende, op ƒ2200 ge raamd, omdat, wanneer de lokalen bij de arrond.-regtbank en bet kanton- geregt in gebruik, ter beschikking van het gemeentebestuur komen, eenige veranderingen noodzakelijk zullen zijn. I)c inrigting eener nieuwe charters kamer zal bovendien uilgaven vorderen. Een en ander zal de aanschaffing van nieuwe meubelen ten gevolge moeten hebben, waartoe mede 400 wordt uitgetrokken. Bij hoofdst. II is de aanleg en hel onderhoud van straten en pleinen, in het vorige jaar geraamd op ƒ6500, voorgedragen op ƒ12840; het dempen van de Marendorps-achlergracht en de Voldersgraclit afgeloopen zijnde, moet aldaar eene nieuwe straat aangelegd worden, dal ook het ge val zal zijn, wanneer het plein in de Verwerstraat wordt bebouwd. Het art. betreffende het onderhoud van pompen en riolen heeft dientengevolge mede verhooging ondergaan. Het art. betreffende het onderhoud van brug gen is geraamd op ƒ29850, legen ƒ15115 in het vorige jaar, omdat onder scheidene bruggen verbetering vorderen; zoo wordt voorgesteld het leggen van een ijzeren brug in plaats van de houten Borstelbrng, de geheele ver nieuwing der brug over de Oude Heerengracht voor de Verwerstraat, de geheele vernieuwing van de Driegatenbrug over de Dwarswelering aan de Zijl, de verandering van de gemetselde Hoogewoerdsbrug door verlaging en het leggen van een houten brugenz. Bij het art. betreffende havens vaarten enz., geraamd op ƒ9295, heeft uien gerekend op onkosten, die zouden kunnen voortvloeijen uit de aanhangige overwegingen tol het vin den van middelen om te verhoeden dat het water in de grachten gedu rende de zomermaanden nadeel voor de gezondheid oplevere. Bij hoofdst. III wordt ƒ1000 uilgetrokken voor de inrigting eener bergplaats van straat- keijen enz. aan de stadstimmerwerflei' vervanging van de barm aan de Wiltepoort. Ook is bij dat hoofdst. 400 uitgetrokken, ten einde de com missie van fabricage in staat te stellen knappe jongeliedenmet het hou den van toezigt over nieuwe werken of belangrijke herstellingen tijdelijk te belasten tegen eene reinuneralie van 25 a 30 's maands. Bij hoofdst. V is voorgesteld het toezigt over de plantsoenen aan twee veld wachters, elk ad ƒ300, op te dragen. Bij hoofdst. VIII komen onder de subsididn aan armbesturen die aan de Huiszitten- en Diaconie-armende R. Cath. armen en de Oud-Calh. armen niet meer voor, ten gevolge van het aangenomen beginsel om die subsidien jaarlijks met 1/10 te verminderen. Te Gouda is eergisteren in 47-jarigen ouderdom overleden de heer dr. II. R. de Breuk, docent aan het gymnasium aldaar, en als improvisator zoowel hier als elders gunstig bekend. Heden namiddag ruim 2 ure is een scheepje met buskruid geladen, bestemd naar Delft, op den Vliet nabij Voorschoten door eene ledige boven- landsche aak, zoodanig in den achtersleven aangevaren, dat bet de reis niet verder kan voortzetten, alvorens de schade zal hersteld zijn. De oor zaak moet daarin gezocht worden, dal de schipper van de aak, bij eene opkomende bui, het roer niet genoeg meester was. De lading wordt op dit oogeublik, in tegenwoordigheid van den burgemeester van Voorschoten, in eene andere schuit overgescheept, om naar de bestemde plaats vervoerd te worden. Op Vrede-Lust, onder de gemeente Soeterwoude, slaan thans twee appelboomen voor de tweede maal in bloei. Een van deze is geheel met bloesem overdekt en zelfs is de ontwikkeling van vruchten reeds zigtbaar. Door den gemeenteraad van Soeterwoude is besloten om ter voorko ming van ongelukken door den slechten toestand van de Leugenbrug, in den Soeterwondschen weg nabij de Koepoort dezer stadna mislukte pogingen oui de onderhoudspligtigen tot herstel van die brug te bewe gen, de doorvaart onder genoemde brug te dempen en in plaats daar van een voldoenden duiker te leggenten einde de doorstrooming van het water van en naar den Vliet niet te belemmeren. Dijkgraaf en hoogheem raden van Rijnland, aan wie dit besluit door burgemeester en wethouders van Soeterwoude ter goedkeuring is medegedeeld, hebben belanghebbenden, die tegen dat plan bezwaren moglen willen inbrengen, uilgenoodigd zich daartoe ter secretarie van Rijnland te vervoegen. Onlangs is door den minister voor de zaken der herv. eeredienst enz. eene commissie benoemd tot hel ontwerpen van een algemeen reglement op de kerkelijke administratie bij de hervormden, ter vervanging van de thans bestaande prov. reglementen. De commissie, gepresideerd door den hoog leeraar Prins, heeft, naar wij vernemen, dezer dagen te 's Hage een aan vang met haar werk gemaakt. Hbl Eergisteren avondbij het afsteken van cenig vuurwerk in het artillerie- kamp te Waalsdorptrof den sergeant-majoor-vuurwerker het ongeluk van door het springen eener granaat verschrikkelijk verwond te worden, en wel bepaaldelijk aan zijn regterarm, met het treurig gevolg, dat men tot eene afzetting van zijne reglervoorhand heeft moeten overgaan. De man is ge huwd en heeft een talrijk gezin. Eergisteren is te Zuid-Beijerland in de bouwhoeve van A. van der Linde een hevige brand uitgebarsten. Hel gebouw en de daarin aanwezige voorraad granen met nog eenige schelften, welke op de werf stonden, zijn door de vlammen vernield. Een jongeling van 17 jaren, Verschoor genaamd, en arbeider bij den bewoner der afgebrande hoeve, is gevat, omdat men ver moeden had op brandstichting. Al spoedig heeft hij zijne schuld beleden. Te Amsterdam zijn de statuten verspreid eener nieuw op te rigten ver- eeniging, genaamd: «Onderlinge maatschappij van schuldvorderingen." Het doel dezer maatschappij is het handeldrijvend publiek, vooral den burger- koopman en winkelier, te vrijwaren legen de vcrvolgingskosïen van kwade debiteuren. Zij vertegenwoordigt den crediteur en neemt alle proceskosten over, terwijl zij den koopman tijd spaart door hare behandeling der zaak. Van tijd tot tijd wordt het bedrag der vervolgingskosten over alle leden naar billijke berekeningen en tarieven omgeslagen. Te Andelst, in de Betuwe, had Zondag II. bij de godsdienstoefening een treurig voorval plaats. Nadat de geachte leeraar J. R. D. van Does burg!), predikant van Zetten en Andelst, zijn gebed voor de predikatie had uitgesproken en I's. C1118: «gelijk het gras is ons kortstondig leven" enz., als gezang had opgegeven, werd hij plotseling door eene hevige onge steldheid aangegrepen, die hem dadelijk alle bewustzijn ontnam. Van den

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1