Per Telegraaf. Men verwacht, dat. eerstdaags in den Moniteur hel berigt zal worden opgenomendat de regering zich genoodzaakt heeft gezien speciale commis sarissen te benoemen voor de godsdienslige genootschappen en corporation even als voor de burgerlijke en financiële openbare instellingen. Deze maat regel zou voornamelijk worden genomen met het oog op de verschillende genootschappen van den H. Vincentius a Paulo alsmede op de orde der vrijmetselaren. De keizer heeft uit zijne bijzondere fondsen een pensioen van 1200 fr. verleend aan de weduwe van den geneesheer Chaillon die overleden is ten gevolge van de behandeling van lijders aan de gele koorts te St. Nizaire. Volgens berigten uit Cochin-China van 1 Aug. zijn de vijandelijkheden aldaar hervat. Een mandarijn verontrustte, aan het hoofd van 4 a 5000 man, de omstreken van Mylho. Een gedeelte der Fransche troepen werd tegen hen afgezonden. De jury voor de thans afgeloopene tentoonstelling van schilderijen te Amiens heeft aan de Nedet'l. kunstschilders H. Koekkoek, L. Meijer, II. J. Schollen, W. Verschuur en A. Waldorp eere-aiploma's toegekend. Een vreeselijk voorval heeft dezer dagen op den Noorder spoorweg plaats gehad. Op het oogenblik namelijkdat de trein van Douai aan kwam zag de vrouw van den spoorweg-wachter een van hare vijf kinde ren, 4 jaren oud, op den weg loopen. Hare moederliefde gehoor gevende, ijlt zij het na, en terwijl zij het kind greep en buiten de rails wierp kwam zij in aanraking met den trein, waardoor zij zoo verminkt werd, dat zij een uur daarna overleed. In een schrijven uit Washington, door den Moniteur medegedeeld, leest men het volgende: Een bedenkelijk verschijnsel is de toenemende on tevredenheid onder de troepen van het Noorden. De desertie onder deze wordt zorgbarendeen regiment Pennsylvanisch krijgsvolk en hel 17de reg. New-Yorksche militie zijn dezer dagen nog weder, ondanks de hun laatste lijk gedane bewilligingen, tot oproerigheden overgeslagen. Het bedoelde regement Pennsylvaniërs is uiteen geloopen. Ook hel 21ste reg. New-Yor kers en het 2dc reg. ingezetenen van Maine geven blijken van weêrspannig- heid. Die lieden klagen ook over het voedsel, hetwelk hun wordt gegeven, maar deze klagten zijn geheel ongegrond. Er is geen leger in de wereld, welks manschappen beter worden gevoed dan dat van de Vereenigde Staten doch de soldaten van de Unie verlangen melk, boter en water verkoeld met ijs. De officiële rapporten erkennen het deserteren van 50 officieren en 500 manschappen in eene week. De regering der Unie schijnt voornemens te zijn om langs de geheele linie weder aanvallend te werk te gaan. De generaal Fremont, de bevelhebber van de krijgsmagt in den Staat Missouri, maakt aanstalten om met eene expeditie den Mississippi af te zakken en New-Orleans van achteren aan te vallen. Twaalf groote stoomschepen, gewapend met gegroefd geschut, zul len deel van die expeditie uitmaken; zij moeten dienen om al de fortificatie- werken, welke door de zuidelijken op de oevers van den Mississippi zijn opgerigt, te vernielen; verder zou eene afdeeling troepen de flottille volgen en den vijand op eenen afstand van de rivier houden. Dit is eene gewaagde onderneming; maar zoo zij slaagde, zou zij onberekenbaar groote gevolgen hebben: want de krijgsmagt van het Noorden zou alzoo den vijand in het bart treffen. PRUISSEN. BERLIJN, 22 September. Prins Frederik der Nederlandenuit de Rijnprovinciën komende, heeft ccnige uren alhier doorgebragt en is vervolgens naar zijn kasteel Muskau in Silezië vertrokken. De volksvergadering, door de ultra-behoudende partij uitgeschreven, is slechts door een 1000 tal personen bijgewoond. Graaf Stolberg, vice-presi dent van het heerenhuis, de juslilieraad Wagner en eenige anderen voer den er het woord. De muziek-dirccteur-generaal J. Meijerbeer bereikt morgen zijn 70s!c jaar. Hij heeft voor de kroonings-feesten een muziekstuk in gereedheid ge maakt, en zal zich ook naar Koningsbergen, tot leiding van het hof- concert, begeven. De bouwmeester van den Dom te Keulen, E. F. Zwirner, kon. geheim- regerings- en bouwraad, is in den ouderdom van 60 jaren overleden. Te Maagdenburg waren dezer dagen twee officieren in een hötel gelo geerd. Zij kwamen des nachts ten een ure te huis en een hunner, Sobbe genaamdbeknorde den knecht dat hij hen te lang had laten wachten hetgeen lot eenig twisten aanleiding gaf. Zijn makker zcide tol hem: «steek den hond dood," en Sobbe doorstak onmiddellijk den knecht met zijnen sabel. De knecht, die reeds 13 jaren in hel hotel had gediend, is den volgenden dag overleden. De Wien. Zeit. berigt de benoeming van den bnitengewonen hoog leeraar in de theologie aan de universiteit te Jena, Albrecht Vogel, tot gewoon openbaar hoogleeraar in de uitlegkunde des N. Testaments bij de evang. theologische faculteit te Weenen. Te Warschau is door de politie eene geheime drukkerij in beslaggeno men, waar een Poolsch blad gedrukt werd, terwijl tegelijkertijd door haar te Petersburg eene dergelijke inrigting werd ontdekt, waar een der hevig ste, en in den scherpsten toon geschreven oppositiebladen, werd uitgegeven. Er is ook eene aanmaning in het licht verschenen,-waarbij alle gods dienstige, zoowel Israëlitische als katholieke, vcreenigingenalle kapittels, letterkundige genootschappen, enz. van de gezamenlijke provinciën van bet vroegere koningrijk Polen uilgenoodigd wordenom hunne vertegenwoor digers den 2dc" October af te vaardigen naar Horodlo, tot het palatinaat van Lublin behoorende, ten einde aldaar den 400sten verjaardag te vieren van de gedenkwaardige zitting des Lublinschen landdags, waarin de vcree- niging van Polen met Litthauen afgekondigd werd. Onderscheidene plaatsen van Litthauen zijn in staat van beleg gesteld. 's GRAVENHAGE, 24 September. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de beraadslaging over het ontwerp van adres op de troonrede. Dat adres is met 57 legen 2 stemmen aangenomen. Er is veel gesproken over de betreffende de erkenning van hel koningrijk Italië. De heer van Gollstein verklaarde dat er in het adres van die erken ning werd gesprokenten einde daaromtrent nadere ophelderingen te ont vangen. De minister van buitenl. zaken heeft die ophelderingen gegeven maar geweigerd de diplomatique stukken betreffende deze zaak over te leggen. TURYN, 23 September. De laatste tijdingen betreffende den generaal Cialdini blijken onjuist te zijn geweest, want er zal binnenkort eene wet tot regeling van de algemeene binnenlandsche organisatie van het geheele koningrijk worden afgekondigd. Volgens de wet zal het stadhouderschap opgeheven wordenen zal dus de generaal natuurlijk zijne betrekking nederleggen. PARIJS, 23 September. Volgens een berigt van de Patrie zal de ko ning der Nederlanden den 3dcn October zich op reis naar Compiègne bege ven. De heer de Mouslier is naar Weenen vertrokkenom zijne brieven van terugroeping te overhandigen en zich vervolgens naar Konstanlinopel te begeven. MADRID, 21 September. De nuntius heeft eene pauselijke breve ontvan gen waarbij de geestelijkheid wordt gemagligd om de kerkelijke goederen aan deri staat af te staan, in ruiling van onoverdraagbare staatsschuldbrieven. BRUCHSAL, 23 September. Oscar Becker heeft zijne vroegere bekentenis herroepen. Hij zegt, dat zijn voornemen slechts geweest is in schijn een aanslag te wagenten einde eene zedelijke uitwerking te weeg te brengen en dat hij bij vergissing een geladen pistool had medegenomen. Orsini had zich dezelfde gevolgen van zijnen aanslag op het leven van keizer Napoleon voorgesteld. Zijne verklaringen zijn zeer verward. BRUCHSAL, 23 September (des nachts). Bij de zoo even bekend gewor den uitspraak der jury is Oscar Becker schuldig verklaard aan poging lot moordop den koning van Pruissen ten uitvoer gebragt. Dat hem wegens verstandsverbijstering de daad niet kon toegerekend wordenwerd niet aan genomen. Het geregtshof heeft hem daarop veroordeeld lot twintigjarige tuchthuisstraf en uitzetting uit het land. De beschuldigde hoorde dit vonnis lagchende aan. PARIJS, 24 September. In den Constitutional geeft de heer Boniface eenige opheldering omtrent de inlichtingen, die dezer dagen van regerings wege zijn verlangd ten opzigle van de redacteurs der dagbladen in de pro vinciën. Hij zegt, dat de regering bet voornemen had opgevat eenige uitste kende redacteurs te decorerenen daarom de bedoelde inlichtingen aan de prefecten had gevraagd. Zij had niet kunnen verwachten, dat hare zoo welwillende instructiën zoo kwalijk begrepen en zoo zonderling ten uitvoer gebragt hadden kunnen worden. LONDEN, 24 September. De Morning Post deelt de onderhandelingen van Engeland, Frankrijk en Spanje over het verdrag omtrent de tusschen- komst in Mexico mede. Er zal geene ontscheping van troepen plaats heb ben; de geallieerden zullen eene zeemagt naar de golf van Mexico zenden en de havens in staat van blokkade stellende inkomende regten van Mexico zullen door de consuls der verbonden mogendheden geheven wordende consuls zullen in elke haven eene internationale commissie vormen; de schik king zal van kracht zijn tol dat aan alle vorderingen voldaan is; het plan zal voor het einde des jaars ten uitvoer gelegd worden. NEW-YORK, 14 September. In West-Virginië heeft er een treffen plaats gehad tusschen de zuidelijken onder den generaal Floyd en de noordelijken onder generaal Rosencranz. De zuidelijken hebben na het gevecht hunne versterkingen verlaten. Hel gerucht omtrent het afzetten van den heer Fre mont, omdat hij in eene proclamatie de grenzen der wetgevende magt was te buiten gegaan, wordt niet bevestigd. In Kentucky is aan de zuidelijken bevel gegeven het grondgebied te verlaten, maar men weigert daar hetzelfde bevel aan de noordelijken te geven; dientengevolge willen de cerstgenoem- den mede blijven. Prins Napoleon is te Quebec aangekomen. De zuidelijken naderen in Virginië langzaam de stellingen der noordelijken waardoor het gevoelen wordt bevestigd van hen die aldaar eenen grooten veldslag verwachten. De vaartuigen der zuidelijken zijn in de haven van Cuba op gelijken voet toegelaten als die der overige natiën, zonder dal hunne nationaliteit is erkend. I)e prins van Joinville is hier aangekomen en heeft voor eene hem aangeboden officiële ontvangst bedankt. Te Baltimore hebben talrijke gevangennemingen plaats. T A ES - HËRlf^TËN. De BURGEMEESTER. Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld eenop den 17d™ dezer maand invorderbaar verklaardKohier van het Palentregt, over het dienstjaar 1861 en 1862, eerste quartaal, en dat ieder verpligl is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsnhe Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden, 23 September 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 26sten September 1861's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1861. 2°. Verzoek van Mr. H. C. Huyser, om het ontslag als Regent van het 11. G. of armen wees- en kinderhuis. 3". Wijzigingen in de algemeene polieie-verordening. 4°. Begrootingen voor de dienst van 1862, van a. de gesubsidieerde godshuizen als het II. G. of armen wees- en kinderhuis; p. het R. C. wees- en ottdeliedenhuis

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3