den, om de rijks-kolonie te Ommerschans op te heffen en in te lijven bij de kolonie te Veenhuizen. De gebouwen te Ommerschans zouden dan wor den ingerigt voor eene gevangenis van jeugdige misdadigers, die zich thans te Rotterdam bevindt. De A. K. en L. B. bevat de volgende mededeeling van den heer dr. W. Koster. Prof. J. van der Roeven gaf vóór eenige dagen, in het Nederlandsche tijdschrift voor geneeskunde, een kort berigt omtrent de menschelijke sche dels, waarmede ir. den laatsten tijd zijne cthnologische verzameling verrijkt werd, terwijl hij reeds in het vorige jaar de schedels beschreef, welke toen in zijn bezit waren, in den «Catalogus craniorum diversarum gentium. Lugd. Bat. E. J. Brill." Wij meenden hiervan met een woord melding te moeten maken, zonder ons bezig te houden met eene nadere beschouwing van den arbeid des hooglecraarsvan zijne methode om de schedels te meten, of met de belangrijke bijzonderheden, welke bij sommige op te merken zijn. Schrijver dezes deed dit in het vorige jaar in het Nederl. tijdschrift voor geneeskunde, bl. 282. In den Catalogus worden 171 schedels beschreven61 van het Caucasische ras (waaronder 13 van den Slavischen stam), 65 van Maleische volken, 1 Mongoolsche, 6 Amerikaansche en 38 Aeihiopisehe schedels; daarenboven nog 39 gips-afgietsels. In den laatsten tijd ontving van der Roeven er nog 4 opgedolven schedels van Anglo-Saxcn, 1 Noorweegsche1 Bohemer, 1 Esthlander, 6 Maleische, 3 van bewoners der Sandwich-eilanden 1 Ae- thiopische en 5 Amerikaansche schedels bij. Een op Nieuwlande, in Zuid- Beveland, opgegraven schedel schijnt zeer van de overige Germaansche sche dels af te wijken. Ook de verzameling gips-afgietsels werd met 3 nummers verrijkt, waaronder 1 van een dusgenoemden Macrocephalus en 1 van een inwoner van van Diemensland, waarvan het origineel in de Huntersche ver zameling (College of Surgeons) bewaard wordt. 's GRAVEN RAGE, 24 September. Z. M. heeft A. van der Velde, thans 2dc ziekenoppasser aan boord van 's rijks schroefstoomschip Samarangin Ned. Indië, benoemd tol ridder der 4dc kl. van de Militaire Willemsorde, uithoofde hij zich bij de expeditie in de zuid- en ooster-afdeeling van Borneo heeft onderscheiden. Tot burgemeester van de gemeente Soetermeer is benoemd de heer J. G. van Mierop. Tot notaris zijn benoemd: te Gouda mr. P. P. P. Kist, cand.-notaris en advocaat aldaar, en te Gorinchem de heer A. G. W. Boll, cand.-notaris aldaar. Tot ontvanger der directe belastingen te 's Hertogenbosch is benoemd de heer G. Sterk jr.thans te Zwijndrecht. Bij kon. besluit van 6 Sept. is de commissie, ingesteld bij besluit van 5 Sept. 1855, tot het opsporen en overwegen vau de oorzaken en de midde len tot bedwang van de circulatie van vreemde muntspeciën hier te lande, ontbonden. De Staats-Cour. bevat een kon. besluit van 21 Sept., waarbij Z. M. zijne goedkeuring en tevredenheid betuigt aan allen, zoowel ambtelijke als bijzondere personen, die zich, in welke belrekking ook, ter gelegenheid van den jongslen watersnood verdienstelijk gedroegen, en het hunne toe- bragten, hetzjj lot herstel, hetzij tot leniging der geleden rampen, hetzjj tot voorkoming van meer onheilen, en tevens aan een groot aantal personen de barret in zilver of in brons en de zilveren en bronzen medaille, inge steld bij beslnil van 24 Maart jl.wordt toegekend. Bij den minisler van binnen!, zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ662.37)-, van de etats-major en verdere schepelingen van de stoomschepen SamarangCitadel van Antwerpenhet Coo en Admiraal van Kinsbergenin 0. I.; ƒ60, opbrengst van den ver koop der onlangs ingekomen exemplaren van een finanlieel werkje. Bij hel dep. van koloniën is voor de noodlijdenden door overstrooming op Java ontvangen 506 78van de commissie te Tiel. Nopens het aanstaande bezoek van Z. M. onzen koning naar Parijs, waarvan sommige Parijsche dagbladen hebben melding gemaakt, is hier niets bekend. Morgen zal de heer mr. J. G. Kist, nieuw benoemd regtcr in de arrond.-regtbank alhier, als zoodanig worden geïnstalleerd. Met den ls,cn October wordt het logement en de restauratie aan het ge meente-badhuis te Scheveningen gesloten. De sluiting der baden in open zee zal, naar men verneemt, tegen den 8stcn of 10den, naar gelang van de weêrs- gesteldheid, plaats hebben. Tweede Kamer der Staten-Generaal. liet gewijzigd ontwerp-adres in antwoord op de troonrede is van den volgenden inhoud Sire 1. De tweede kamer der slaten-gcneraal acht zich gelukkig de verzekering te mogen herhalen der gevoelens van trouw en verknochtheid, die haar, even als de geheele natie, jegens Uwe Majesteit en het koninklijk huis bezielen. 2. Zware rampendoor ijsgang en overstrooming troffen eenige provin ciën. Dankbaar erkennen wij de uitstekende hulpvaardigheid daarbij zoo wel door vreemdeling als landgenoot aan den dag gelegd. Het voorbeeld door Uwe Majesteit gegeven, heeft daartoe niet weinig bijgedragen en de edele zelfopoffering, door haar betoond bij het bezoeken der geteisterde stre ken, heeft allervvege een gevoel van erkentelijkheid ingeboezemd. De hand tusschen vorst en volk is daardoor, zoo mogelijk, nog versterkt geworden. 3. Welkom was ons Uwe verklaring dat de betrekkingen van Nederland met de andere mogendheden op den meest gewenschten voet blijven. Met belangstelling vernamen wij dat eene overeenkomst met België lot stand is gekomen tot billijke regeling van de aftappingen uit de Maas. De erkenning van den koning van Italië zal, hopen wij, blyken in Ne derlands belang te zjjn geschied. 4. De gunstige getuigenis over den geest en den ijver van de zee- en Iand- magt heeft onze belangstelling gewekt. Ter versterking van de weerbaar heid des lands blijft, ook na de aanneming der wet op de nationale militie de regeling der schutterijen dringende behoefte. 5. De rampen, die Nederl. Indië, even als Nederlandtroffen, hebben we- derkeerige hulpvaardigheid opgewekt, en daardoor gestrekt om den band tusschen moederland en koloniën te versterken. Wij hopen, dat de toestand der overzeesche bezittingen al meer en meer blijken moge gunstig te zijn, en dat door den moed en de trouw van de zee- en landmagt, met beleid aangewendde opstand in de zuider- en ooster-afdeeling van Borneo spoe dig moge worden onderdrukt. De opheffing der slavernij in de West-Indische koloniën wordt door de menschelijkheid gebiedend gevorderd. Wij wenschen levendiglijkdat de nieuwe poging om daartoe te geraken eindelijk met gunsligen uitslag worde bekroond. Andere wetsontwerpen op het koloniaal gebieddie ons worden toege zegd, zien wij met verlangen te gemoet. Wij vertrouwen, dat die betrek kelijk de regeling van het beheer en de verantwoording der koloniale geld middelen de drukpers en de uitgifte van de cultuur-contracten daarbij niet zullen worden gemist. 6. Met belangstelling vernamen wij, Sire, dat de binnenlandsche aange legenheden in vele opziglen stof lot tevredenheid geven en dal verschillende takken van volksbestaan, hoezeer met bezwaren te kampen hebbende, be vredigende uitkomsten mogten opleveren. 7. De mededeelingen Uwer Majesteit omtrent den bloei van kunsten en wetenschappen en de vorderingen in de nijverheid, onlangs gebleken door de in Noordholland gehouden algemeene tentoonstelling, waren ons aangenaam. Ook ontvingen wij met genoegen de verzekering van de gunstige werking der wet op hel lager onderwijs, en vertrouwen, dat de levendige behoefte, niet alleen aan de regeling van het middelbaar, maar ook van het hooger onderwijs spoedig zal kunnen worden bevredigd. 8. Verblijdend was de aankondiging Uwer Majesteit, waardoor ons het uitzigt geopend werd, dat in het aanstaande jaar een aanzienlijk deel der kunstwerken voor de staatsspoorwegen tol stand zal komen. Hierdoor wordt de hoop verlevendigddat Nederland niet te lang van hel bezit van dit noodzakelijk vervoermiddel versloken zal blijven. De verbetering onzer waterwegen, voor den handel eene behoefte, zal, hopen wijmede tot stand kunnen worden gebragt. 9. De gunstige staat van 's rijks finantiën vernamen wij met genoegeu. Wij hopen, dat de wettelijke regeling van het toezigt op de geldmiddelen, zooals de grondwet die vordert, en de herziening van het belastingstelsel, ook in verband met de gemeente-financiënniet uit het oog worden verloren. 10. De wets-onlwerpendie door Uwe Majesteit op verschillend gebied ons worden toegezegdzullen wij naauwgezet onderzoeken. 11. De taak, die ons wacht, is wederom gewiglig. Wij zijn bereid; tot vervulling daarvan, onze beste krachten aan te wenden, overtuigd dat, bij eene gewenschte overeenstemming tusschen regering en vertegenwoordiging, daardoor het heil van Nederland zal worden bevorderd. BOTENLANDSCHE BKHIGTKX. ENGELAN O. LONDEN, 22 September. Aan de beurs wordt een adres aan graaf Russell, betreffende de zaken van Mexiko, onderteekend. De namen van Rothschild, Baring en andere groote handelshuizen staan reeds daarop. De adressanten zeggen, dat de regering van Mexico gebleken is niet bij magte te zijn om er de veilig heid van personen en goederen te verzekeren, en verlangen uit dien hoofde gewapende lusschenkomstmet het doel om dat land van den ondergang te redden en er inzonderheid ook de buitenlanders te beschermen. Uit latere berigten omtrent het gebeurde met den Great Eastern blijkt het, dat dit stoomschip waarschijnlijk zou vergaan zijn, indien de romp niet zoo sterk gebouwd was geweest. De uilrusting moet iu vele opziglen niet zoodanig zijn geweest, dat het een zwaren storm kon doorstaan. Het roer en de raderen waren terstond bezweken. Een en ander zal een grondig onderzoek uitlokken. Bij Lloyds is het berigt ontvangen, dat het stoomschip Colonist, met eene lading graan van Koningsbergen naar Hul! bestemd, op 16 dezer bij Doggersbank is vergaanwaarbij men ondersteltdat 7 matrozen en 6 pas sagiers zijn omgekomen. Te Liverpool is het berigt ontvangen, dat het schip William Tell op 2 Sept., terwijl het ter reede van New-York zeilree lag, iu brand geraakt en geheel vernield is. Men schreef het ongeval aan kwaadwilligheid toe; althans de bemanning is naar de gevangenis gebragt. De schade wordt op 150,000 doll, begroot; er was voor niet meer dan 30,000 doll, verzekerd. In eene steenkolenmijn van Ayr heeft eene gasontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan 11 arbeiders deerlijk gebrand werden. Het ongeluk wordt daaraan toegeschreven'dat de gasdamp in aanraking is gekomen met het licht van een der lantaarns. Volgens berigten van de westkust van Afrika bevond zich het Fran- sche fregat Danaé, met den kommandant van het maritiem station in die waterente Bengucla (Congo). De kommandant had een onderhoud gehad met den koning van Dahomey, die zich verbonden had de bloeddorstige ge woonte zijner voorgangers, om jaarlijks al de krijgsgevangenen, die zij op de naburige stammen gemaakt hadden, ter dood te doen brengen, op te geven. FRANRRIJH. PARIJS, 22 September. De lUoniteur deelt thans de komst van dén koning van Pruissen te Compiègne tegen den 6den October mede, en zegt dat op dien tijd het hof nog een ander kon. bezoek zal ontvangen. Welke vorst hier bedoeld wordt is onzeker, maar hier ter stede houdt men zich verzekerd dat het de ko- 1 ning der Nederlanden is.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2