Het stoomschip Bromo, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. M. J. Brutel de IaRivière, zal den ls,cn October a. s. naar Oost-lndië vertrekken. Aan de diaconie-armen der herv. gemeente te Schiedam is door wijlen mej. J. J. Cool vermaakt een certificaat nat. schuld 2£ pCt. groot ƒ1000. Te Arnhem werd Dingsdag 11. de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Gustaaf-Adolfvereeniging. Een 20-tal afge vaardigden woonde deze vergadering bij. Uit het verslag van den alge- meenen secretaris en penningmeester bleek, dat de vereeniging in het laatste jaar weder in bloei is toegenomen. Zij kon nu over ƒ300 meer beschikken dan ten vorigen jare; 40 gemeenten in Nederland, België, Frankrijk, Westphalen, Rijn-Pruissen, Saksen, Nassau, Beijeren, PosenOostenrijk Bohemen, Hongarije, Stiermarken en Z.-Amerika werden thans door haar ondersteund, sommige met giften van ƒ200 en ƒ300. Des avonds werd eene openbare bijeenkomst gehouden in de Lulhersche kerk. Deze bijeenkomst werd met een toespraak en gebed door ds. A. J. Schroder geopend. Daarna stelde ds. J.H. Blaronier, pred. te Leydenden aard en het doel der vereeniging in het licht door de beantwoording der vragen: wat wil, wat doet, wat vraagt de vereeniging? Vervolgens maakte de heer P. U.Testas, van Amsterdam, de aanwezigen bekend met den toe stand van 12 gemeententhans door de vereeniging ondersteund en beval de prot. gemeente te Napels aan aller welwillendheid aan. Voor deze gemeente werd intussehen eene collecte gehouden, die rnim ƒ48 heeft opgebragl. Eindelijk gaf ds. II. Hcijeu, pred. te Leyden, een uitvoerig berigt van den toestand en de behoeften der protest, gemeente te Praag in Bohemen. De bijeenkomst, die met gezang was afgewisseld, werd door ds. Schröder met een toespraak en gebed besloten. ArnhC.) Zondag avond 11. is te Dinleloord de in aanbouw zijnde toren der r. k. kerk geheel ingestort en nam in zijn val een gedeelte van het dak en den voorgevel der kerk mede. Men schrijft dit ongeluk toe aan den zwak ken aanleg der fondamenten. De toren had reeds eene hoogte van omtrent 100 voet. In den loop van den dag begonnen zich reeds scheuren en andere verontrustende teekenen te vertoonen, zoodat in den namiddag reeds geen dienst meer in de kerk gedaan was. Aan het Dingsdag II. te Groningen gehouden admissie-examen hebben zich 10 jongelieden onderworpenwaarvan er 3 tol de akademische lessen toegelaten en 7 afgewezen zijn. De arrond.-regtbank in genoemde stad heeft zekere J. SI., wiens zoontje zich dezen zomer in de stads-gracht aldaar heeft verdronken, ten einde de mishandelingen, hem door zijnen vader aangedaan, te ontkomenwegens verregaande mishandeling, den vorigen avond aan dat zoontje gepleegd, ver oordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. Aan de dokhaven te Vlissingen zijn verzakkingen ontdektwaarschijn lijk ten gevolge van ontgronding. De gronden voor de opheffing van het collatieregt van den staat, waarvan het ontwerp, zoo als vroeger is gemeld, bij de tweede kamer is ingekomen, zijn, blijkens de memorie van toelichting: 1°. dat de staat ten aanzien van alle kerkelijke gemeenten is en moet blijven dezelfde, 2°. dat geene overheid in het beleid van de gemeenschap van leer en geloof iets te zeggen moet hebben, en 3°. dat de staat bovenal verpligt is, iedere kerke lijke gemeente in het geheel bezit van een barer eerste regten te stellen. De regering vleit zich, dal het voorbeeld, ten deze van staatswege gegeven, ook voor de toekomst een gunstigen invloed zal uitoefenen op de particuliere collatiën, en ook hare opheffing zal kunnen voorbereiden. 'sGRAVENHAGE, 21 September. Z. BI. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw: dr. A. A. van Ileusden, hoogleeraar in de taal- en letterkunde, den kapitein- adjudant L. van den Tol, den kapitein der artillerie J. H. Meursinge, allen van de kon. militaire akademie, en de hh. J. C. de Lannoy, gepens. O.-I. hoofdambtenaar, C. de Groot, ingenieur der l5le kl., belast met de leiding der dienst van het mijnwezen in Ned. Indië, mr. W. Rappard, procureur-generaal bij het hooggeregtshof van Ned. Indië, en J. J. Blodder- manpresident der weeskamer te Batavia. Z. 31. heeft den lslcn luitenant jhr. F. A. Bleijer, van het wapen der kavalerie, en den lstc" luit. A. Pand, van het corps mineurs en sappeurs, werkzaam bij de kon. militaire akademie, benoemd tol ridders der orde van de Eikenkroon. Door Z. BI. is. aan den heer K. T. baron van Lynden vergunning ver leend lot het aannemen der ondcrscheidingsleekenen van kommandeur der orde van S'. Michael, hem door den koning van Beijeren geschonken. Bij kon. besluit van 19 dezer zijn bevorderd: lol kapitein ler zee, de kapitein-luit. ter zee O. A. Uhlenbeck; lol kapitein-luit. ler zee, de luit. ter zee lsle kl. li. A. Slodderman; en lot luit. ler zee lslc kl.die vau de 2dc kl. C. A. A. Amand. Bij het corps ingenieurs van den waterstaat zijn benoemd: lot inge nieur van de 2llc kl. de adspirant-ingenieur A. J. Brevet, en tot adspirant- iugenieur de surnumerair W. J. S. J. Blom. Z. BI. heeft aan de hit. dr. J. .1. de Hollander en dr. BI. P. Liudo, heiden lectoren in de taal- en letterkunde aan de kon. militaire akademie, den personelen titel verleend van hoogleeraar, en aan den heer F. L. Iluygens, leeraar der 2dc kl. in het handteekeuen aan dezelfde inrigling, den rang van leeraar der lstc kl. Z. K. II. de prins van Oranje is van Baden-Baden naar Slultgard ver trokken. om aldaar tegenwoordig te zijn bij de viering van den verjaardag van Z. BI. den koning van Wnrteinbërg. Bij den minister van binnen!, zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ11.80, opbrengst eener uitgave en collecte van den heer J. YV. F. Roth, zendeling-leeraar te Dal Josaphat, district Paarl, in Zuid-Afrika. Als een bewijs, dat voor den verschen visch tegenwoordig een on gehoorde prijs wordt betaald, kan dienen, dat de rog, die vroegere jaren eenige stuivers de mand kostte, nu reeds 25 centen het stuk op den publie- ken afslag te Scheveuiugen gegolden heeft. De zitting van de eerste kamer van gisteren was gewijd aan de be raadslagingen over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Dat ontwerp is ten slotte met algeineene stemmen aangenomen. Bij de behan deling van 3, over de betrekkingen van Nederland met de andere mogend heden verlangde de heer Fransen van de Putte, dat in hel ontwerp de wensch zou opgenomen worden, dat de erkenning van het koningrijk Italië mogt medewerken om die betrekkingen op eeuen goeden voet te doen blijven. De minister van buitenl. zaken gaf bij die gelegenheid eenige ophelderingen aangaande d.t onderwerp en zeide dat de erkenning boven twyl'el was; er was erkend, maar wal. De regering, ingelicht omtrent het gebeurde in Ita lië, had deze aangelegenheid zorgvuldig overwogen en aan de regering van Turyn doen welen, dat de koning der Nederlanden genegen was aan koning Victor Emmanuel den titel van koning van Italië toe te kennen, en zulks naar aanleiding van de omstandigheid, dat deze laatste dien titel, die hem bij een besluit van het parlement te Turyn was opgedragen, had aangenomen. Het amend, was onjuist, waar het sprak van het koninkrijk Italië. Dat over deze zaak in de troonrede het stilzwijgen was bewaard, was geschied om alles te vermijden wat had kunnen leiden om van de zijde der vertegenwoordigiii" eene verklaring uit te lokken van goed- of afkeuring over eene daad, die zoo verschillend beoordeeld werd. De regering, ofschoon de behandeling van dit onderwerp in het minst niet schromende, had hierin het initiatief niet willen nementen einde niet onnoodig hartstogten op te wekken en ook de voorzigtigheid hierin te betrachten. De heer Fransen van de Putte trok daarop zijn voorstel in, zeggende zijn doel bereikt te hebben, daar de indiening van zijn voorstel lot het verkrijgen der ontvangen opheldering had geleid. Het adres zal door eene commissie den koning worden aangeboden. Tweede Kamer dee Staten-Generaal. Zitting van Frijdag 20 September. In deze zitting heeft de voorzitter medegedeelddat de commissie lot het opstellen van een adres in antwoord op de troonrede met haar ontwerp ge- i reed is, dat ler tafel gebragt en verzonden werd naar de afdeelingen. Ver volgeus werden herkozen tot leden der huishoudelijke commissie de hh. YVintgens en Blackay en tot leden der commissie voor de stenografie de hh. VVinlgens, de Brauw en Gevers Deynoot. Ill 11 T E iY' LAN I) SC IIE IIE BIGT ia liYGEL AX D. LONDEN, 19 September. Gisteren hebben hier weder twee branden plaats gehad, bij een van welke twee personen zijn omgekomen en vijf andere zoodanig gebrand, dat aan hun behoud wordt gewanhoopt. Men verneemt dat ook Japan deel zal nemen aan de in 1862 te hou den wereldtentoonstelling. De Great Eastern, die op nieuw eene reis naar New-York had onder nomen, is na een met veel moeite doorgestanen storm, waarin men niet anders dacht of het schip zou vergaan, met zware schade te Queenstown teruggekeerd; het schip heeft o. a. de beide raderen en een gedeelte van het roer verloren; het ameublement der kajuiten en salons is geheel vernield, terwijl de bagage der passagiers voor het meerendeel ook beschadigd is. Tc Blarvvood bij Darlington is een vreeselijke moord gepleegd. Een knaap van naauwelijks 12 jaren, John Little, die bij een pachter aldaar in dienst was, kreeg woorden met de nog jeugdige vrouw van den huize, greep, in zijnen kwaden luim, een geladen geweer, en schoot haar op de plaats dood. Hij heeft de vlugl genomen en is nog niet opgespoord. Woensdag il. heeft langs de westkust van Ierland een kortstondige storm gewoed, waardoor de zee berghoog werd opgevoerd, en welke dwarl- windtoen hij over het land zweepteonder een gedruisch als van verren donder, het water uit de riviertjes liglte en hooi en vee opnam en als ve deren door de lucht slingerde. Op 24 September moet te Rugby voor den regler verschijnen de heer Hill, zoon van den lerschen bankier en brouwer van dien naam. In 1855 was hij in den echt getreden met miss Burdelt, eene zeer rijke dame, die hem bij testament eene zeer aanzienlijke fortuin vermaakte, ingeval zij voor hem zonder kinderen mogt overlijden. Later beviel zij echter van een zoon, naar men zegt, tot groote teleurstelling van haren echtgenoot. Twee maan den na de bevalling zijner echtgenoote, bragt llill dit kind naar Londen, onder voorgeven dat hij hel bij eene voedster zou besleden. Ilij haalde echter voor eene som gelds eene bedelares over om het kind lot zich te nemen. In den beginne wist hij de moeder door allerlei verzinsels gerust te stellen, maar toen zij er eindelijk op stond bij haar kind gebragt te wordenzeide hij haar eerst dat de voedster daarmede naar Australië was vertrokken en later dat het kind dood was. Mevr. Ilill scheidde zich daarop van haren echlgenoot en leverde eene klagt bij de politie tegen hem in. Biet groote moeite heeft de politie de verblijfplaats der bedelares weten te ont dekken, namelijk in eene der armoedigste wijken van Londen, alwaar het kind, naakt opdevuilen grond kruipende en ziekelijk, werd teruggevonden. De heer Hill werd gevangen genomen, maar later ouder borgiogt ontslagen. Uit Manchester meldt mendat aldaar 5000 balen katoen voor uitvoer naar Noord-Amerika zijn gekocht. De Melbourne Age deelt mededat de zendeling Gordon en zijne echtgenoot te Erromanga, een eiland nabij Sydney, door de inboorlingen zijn vermoord geworden, omdat zij de blanken als de oorzaak beschouwen van de onder hen heerschende pokken. ITALIË. Yro!gens een schrijven uit Beggio in Calabrië heeft de generaal Cial- dini hel noodig geacht in het district Cotrone, alwaar zich nog een groot aantal roovers ophielden, een afschrikkend voorbeeld te stellen, en wel aan het stadje Cotloriei, eene plaats van 2 a 3000 inwoners, welke met de struikroovers van Scylla gemeene zaak had gemaakt. Het stadje is, met j uitzondering van eenige huizen, in de asch gelegd. Vooraf werden de i aldaar voor de openbare godsdienstoefening dienende voorwerpen bijéén ge pakt en naar de kerk eener naburige plaats gezonden. Daarop begon het werk der verwoesting; thans is Cotloriei slechts een akelige puinhoop. Het rooversbedrijf was bij wijlen voor de inwoners van Cotloriei zeer winstgevend, liet was eene welbekende schuilplaats voor de slroopers van het gebergte. De landing van een 100-tal manschappen in Calabrië, onder bevel van den Spaanschen generaal Borjes, oud-officier van don Carlos, is zeker, maar men weet nog niets omtrent de bewegingen der bende. Het berigt uit Turyn, I dat zij door de Ilaliaansche troepen was omsingeld, is nog moeijclijk aan te nemen. OOSTEN II ÏJtü. VVEENEN, 18 September. De Wanderer deelt de volgende beriglcn uit Catlaro mede: Blen heeft heden de eerste beriglen ontvangen van het tooneel des oorlogs. Omer- pacha heeft de vijandelijkheden geopend en den oorlog legen Montenegro aangevangen. De geheele militaire magt van Blontcnegro, d. i. al de man nelijke inwoners van 15 tol 60 jaar, is onder het bevel van Dakovic, Gra- liovo en Peter Stefanow Bukovic naar de noordelijke grenzen getrokken. Laatstgenoemde zal voorloopig het hoofdbevel voeren in afwachting der aan komst van den opperbevelhebber Blerco. Prins Nikolaas heeft zich aan het hoofd gesteld der guides en is naar het kamp vertrokken. Alles is onder de wapenen en de oorlogsstandaard, die een wit kruis op een rooden grond vertoont, wappert van het paleis van den prins. De vijandelijkheden zijn ook aan de zuidelijke grenzen geopend door Abdi-pacha, die de Christenen van Y'ranina heeft doen aanvallen en hen heeft willen uitroeijen. Maar de Serven van Vranina hebben 30 Turken gedood, 9 gevangen gemaakt en het

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2